American Olympic Athletes in Athletics*

  Facts about Olympic Athletics
Event Athletes
 Athletics 1896
100 m M USA Thomas Curtis
Francis Lane
Thomas Burke
400 m M USA Herbert Jamison
Thomas Burke
1500 m M USA Arthur Blake
Marathon M USA Arthur Blake
110 m hurdles M USA Thomas Curtis
William Hoyt
High jump M USA Ellery Clark
Robert Garrett
James Connolly
Pole vault M USA William Hoyt
Albert Tyler
Long jump M USA Ellery Clark
James Connolly
Robert Garrett
Triple jump M USA James Connolly
Shot put M USA Robert Garrett
Ellery Clark
Discus throw M USA Robert Garrett
 Athletics 1900
60 m M USA William Holland
Edmund Minahan
Walter Tewksbury
Alvin Kraenzlein
100 m M USA Charles Burroughs
Henry Slack
Dixon Boardman
Frank Jarvis
Thaddeus McClain
Edmund Minahan
Clark Leiblee
Frederick Moloney
Walter Tewksbury
Arthur Duffey
200 m M USA William Holland
Walter Tewksbury
400 m M USA Dixon Boardman
William Holland
Maxwell Long
Henry Slack
Harry Lee
Harvey Lord
Walter Drumheller
William Moloney
800 m M USA Edward Mechling
Walter Drumheller
Edward Bushnell
Harvey Lord
John Bray
Justus Scrafford
Howard Hayes
David Hall
John Cregan
Harrison Smith
1500 m M USA John Bray
David Hall
Marathon M USA John Cregan
Arthur Newton
Richard Grant
110 m hurdles M USA John McLean
Alvin Kraenzlein
William Remington
William Lewis
Frederick Moloney
200 m hurdles M USA Alvin Kraenzlein
Thaddeus McClain
William Remington
Walter Tewksbury
Frederick Moloney
William Lewis
400 m hurdles M USA William Lewis
Walter Tewksbury
2500 m steeplechase M USA Arthur Newton
4000 m steeplechase M USA Thaddeus McClain
High jump M USA Irving Baxter
Standing high jump M USA Lewis Sheldon
Irving Baxter
Raymond Ewry
Pole vault M USA Irving Baxter
Meredith Colket
Long jump M USA Alvin Kraenzlein
William Remington
Thaddeus McClain
John McLean
Meyer Prinstein
Standing long jump M USA Lewis Sheldon
Irving Baxter
Raymond Ewry
Triple jump M USA Frank Jarvis
Meyer Prinstein
Daniel Horton
Lewis Sheldon
John McLean
James Connolly
Standing triple jump M USA Raymond Ewry
Lewis Sheldon
John McLean
Irving Baxter
Daniel Horton
Frank Jarvis
Robert Garrett
Shot put M USA Richard Sheldon
Truxtun Hare
Josiah McCracken
Robert Garrett
Discus throw M USA John Flanagan
Josiah McCracken
Robert Garrett
Truxtun Hare
Richard Sheldon
Hammer throw M USA Josiah McCracken
John Flanagan
Thomas Hare
 Athletics 1904
60 m M USA George Poage
Meyer Prinstein
Nathaniel Cartmell
Lawson Robertson
Archie Hahn
Frank Castleman
Fay Moulton
William Hunter
William Hogenson
Clyde Blair
100 m M USA Nathaniel Cartmell
Meyer Prinstein
William Hogenson
Frank Castleman
Fay Moulton
Frederick Heckwolf
Lawson Robertson
Archie Hahn
Clyde Blair
200 m M USA William Hogenson
Nathaniel Cartmell
Fay Moulton
Archie Hahn
400 m M USA Joseph Fleming
Frank Waller
Herman Groman
George Poage
Clyde Blair
Percival Molson
Meyer Prinstein
Harry Hillman
Howard Valentine
Paul Pilgrim
George Underwood
800 m M USA George Bonhag
Paul Pilgrim
Lacey Hearn
William Frank Verner
John Joyce
Howard Valentine
James Lightbody
Harvey Cohn
Emil Breitkreutz
George Underwood
1500 m M USA James Lightbody
Lacey Hearn
David Munson
William Frank Verner
Charles Bacon
Howard Valentine
Harvey Cohn
4 miles team M USA George Underwood
Arthur Newton
Howard Valentine
David Munson
Paul Pilgrim
Marathon M USA Thomas Hicks
Robert Fowler
John Lordan
Frank Devlin
Frank Pierce
William Garcia
Arthur Newton
Frederick Lorz
Samuel Mellor
Sidney Hatch
Henry Brawley
Thomas Kennedy
John Foy
Michael Spring
John Furla
David Kneeland
Edward Carr
Guy Porter
110 m hurdles M USA Frank Castleman
Ward McLanahan
Frederick Schule
Thaddeus Shideler
Lesley Ashburner
200 m hurdles M USA George Varnell
Frederick Schule
Harry Hillman
Frank Castleman
George Poage
400 m hurdles M USA Frank Waller
George Poage
Harry Hillman
George Varnell
2500 m steeplechase M USA William Frank Verner
Arthur Newton
Richard Sandford
Harvey Cohn
James Lightbody
David Munson
High jump M USA Emil Freymark
Samuel Jones
Ervin Barker
Garrett Serviss
Standing high jump M USA John Fuhler
John Biller
Joseph Stadler
Raymond Ewry
Lawson Robertson
Pole vault M USA Ward McLanahan
Charles Dvorak
Leroy Samse
Claude Allen
Louis Wilkins
Walter Dray
Long jump M USA Frederick Englehardt
John Oxley
George Van Cleaf
John Hagerman
Daniel Frank
Meyer Prinstein
Robert Stanglard
Standing long jump M USA Frederick Schule
John Biller
Joseph Stadler
Lawson Robertson
Henry Field
Raymond Ewry
Charles King
Triple jump M USA John Hagerman
Samuel Jones
John Fuhler
George Van Cleaf
Frederick Englehardt
Robert Stanglard
Meyer Prinstein
Standing triple jump M USA Lawson Robertson
Joseph Stadler
Garrett Serviss
Charles King
John Fuhler
Raymond Ewry
Henry Field
John Biller
Frederick Schule
Shot put M USA Martin Sheridan
Charles Chadwick
Albert Johnson
Leon Feuerbach
John Guiney
Ralph Rose
William Wesley Coe
Discus throw M USA Martin Sheridan
John Flanagan
James Mitchel
John Biller
Ralph Rose
Hammer throw M USA James Mitchel
John Flanagan
Albert Johnson
Charles Chadwick
Ralph Rose
John DeWitt
Weight throw M USA John Flanagan
Charles Chadwick
James Mitchel
Ralph Rose
Charles Henneman
Triathlon M USA Emil Beyer
Clarence Kiddington
Charles Dellert
Emil Schwegler
Max Hess
John Bissinger
Emil Voigt
Otto Boehnke
Edmund Pueschel
Anthony Jahnke
L. Guerner
John Wolf
Louis Hunger
Emil Rothe
Andrew Neu
William Andelfinger
Philipp Schuster
Edward Siegler
George Eyser
John Laichinger
Charles Umbs
Gustav Mueller
M. Fischer
Julian Schmitz
Phillip Sonntag
Michael Lang
Otto Thomsen
Charles Krause
Otto Knerr
Charles Schwartz
Otto Niemand
Otto Steffen
P. Gussmann
K. Roedek
Harry Prinzler
Lorenz Spann
Otto Feyder
Paul Stendel
Louis Kniep
M. Bascher
Walter Real
K. Woerner
John Duha
Arthur Rosenkampff
Robert Herrmann
Anton Heida
William Horschke
Leander Keim
William Herzog
John Dellert
Frank Raad
Ernst Reckeweg
Edward Tritschler
John Messel
Max Wolf
William Merz
Henry Kraft
Charles Sorum
Louis Rathke
Oluf Landnes
George Mastrovich
Max Emmerich
Otto Roissner
Ragnar Berg
Harry Hansen
George Stapf
Frank Schicke
Martin Ludwig
Theodore Gross
Alvin Kritschmann
William Kruppinger
Jacob Hergenhahn
Rudolf Schrader
George Schroeder
Willard Schrader
Bergin Nilsen
Richard Tritschler
Andreas Kempf
William Berwald
William Friedrich
William Traband
Phillip Kassel
August Placke
Rudolf Krupitzer
Harry Warnken
George Mayer
Christian Sperl
George Aschenbrener
Henry Koeder
William Tritschler
John Wassow
Wilhelm Zabel
Arthur Sundbye
Oliver Olsen
Benjamin Chimberoff
Robert Reynolds
Edward Hennig
G. Hermerrling
Henry Weyland
P. Ritter
Fred Schwind
M. Barry
Reinhard Wagner
James Dwyer
John Grieb
Bernard Berg
Max Thomas
Robert Maysack
Decathlon M USA Ellery Clark
Max Emmerich
Adam Gunn
Thomas Hare
John Grieb
 Athletics 1908
100 m M USA Nathaniel Sherman
James Rector
William May
Robert Cloughen
Lester Stevens
Edgar Kiralfy
Nathaniel Cartmell
William Hamilton
Harold Huff
Lawson Robertson
200 m M USA Harold Huff
William Hamilton
Nathaniel Sherman
Lawson Robertson
Nathaniel Cartmell
Robert Cloughen
William May
400 m M USA Ned Merriam
John Taylor
William Robbins
John Atlee
Horace Ramey
John Carpenter
Paul Pilgrim
Frederick de Selding
800 m M USA Charles French
Melvin Sheppard
Horace Ramey
Francis Sheehan
Clarke Beard
Lloyd Jones
John Halstead
Harry Coe
James Lightbody
Joseph Bromilow
1500 m M USA James Lightbody
James Sullivan
Melvin Sheppard
Frank Riley
John Halstead
Harry Coe
3 miles team M USA Herbert Trube
John Eisele
Harvey Cohn
Gayle Dull
George Bonhag
5 miles M USA Frederick Bellars
Edward Carr
Charles Hall
Marathon M USA Thomas Morrissey
Michael Ryan
Louis Tewanima
Alton Welton
Joseph Forshaw
Sidney Hatch
John Hayes
110 m hurdles M USA Forrest Smithson
John Garrels
William Rand
Arthur Shaw
400 m hurdles M USA Harry Coe
Harry Hillman
Charles Bacon
3200 m steeplechase M USA Roland Spitzer
Edward Carr
James Lightbody
Charles Hall
George Bonhag
John Eisele
Gayle Dull
Olympic relay M USA William Hamilton
John Taylor
Nathaniel Cartmell
Melvin Sheppard
High jump M USA Norman Patterson
Harry Porter
Thomas Moffitt
Herbert Gidney
Standing high jump M USA Platt Adams
Francis LeRoy Holmes
Raymond Ewry
John Biller
Francis Irons
Martin Sheridan
Lawson Robertson
Pole vault M USA Alfred Gilbert
Charles Jacobs
Samuel Bellah
Edward Cooke
Long jump M USA Francis Irons
John Brennan
James O'Connell
Edward Cook
Frank Pleasant
Samuel Bellah
Daniel Kelly
Standing long jump M USA Francis LeRoy Holmes
Platt Adams
Francis Irons
Sigmund Muenz
Raymond Ewry
Martin Sheridan
John Biller
Triple jump M USA John Brennan
Samuel Bellah
Francis Irons
Nathaniel Sherman
Martin Sheridan
Platt Adams
Frank Pleasant
Shot put M USA William Wesley Coe
Ralph Rose
Wilbur Burroughs
Leander Talbott
John Garrels
Martin Sheridan
Marquis Horr
Discus throw M USA John Garrels
Merritt Giffin
Marquis Horr
Wilbur Burroughs
Arthur Dearborn
John Flanagan
Leander Talbott
Simon Gillis
Platt Adams
Martin Sheridan
Discus throw greek style M USA Arthur Dearborn
Martin Sheridan
Platt Adams
Wilbur Burroughs
Marquis Horr
John Garrels
Hammer throw M USA Leander Talbott
John Flanagan
Benjamin Sherman
Matthew McGrath
Simon Gillis
Marquis Horr
 Athletics 1912
100 m M USA Ira Courtney
Harold Heiland
Howard Drew
Ralph Craig
Frank Belote
Alvah Meyer
Peter Gerhardt
Donald Lippincott
Rupert Thomas
Clement Wilson
200 m M USA Peter Gerhardt
Clement Wilson
Carl Cooke
Ralph Craig
Harold Heiland
Donald Lippincott
Charles Reidpath
Donnell Young
Alvah Meyer
Ira Courtney
400 m M USA Donnell Young
Charles Reidpath
Carroll Haff
James Rosenberger
Edward Lindberg
Clarence Edmundson
Ira Davenport
Melvin Sheppard
James Meredith
800 m M USA Clarence Edmundson
Herbert Putnam
Thomas Halpin
Daniel Caldwell
Harlan Holden
Walter McClure
John Paul Jones
Ira Davenport
Melvin Sheppard
James Meredith
1500 m M USA Norman Taber
Walter McClure
Herbert Putnam
Melvin Sheppard
Louis Madeira
Frederick Hedlund
Abel Kiviat
Lewis Anderson
John Paul Jones
Norman Patterson
3000 m team M USA Henry Louis Scott
Norman Taber
Tell Berna
Abel Kiviat
George Bonhag
5000 m M USA Tell Berna
Edward Fitzgerald
Wallace McCurdy
Garnett Wikoff
Henry Louis Scott
George Bonhag
10000 m M USA William Kramer
Louis Tewanima
Hugh Maguire
Louis Scott
Harry Hellawell
Marathon M USA Clarence De Mar
Andrew Sockalexis
Michael Ryan
Richard Piggott
Joseph Forshaw
Gaston Strobino
John Gallagher
Joseph Erxleben
Harry Smith
John Reynolds
Thomas Lilley
Lewis Tewanima
110 m hurdles M USA John Eller
John Nicholson
George Chisholm
James Wendell
Edwin Pritchard
Frederick Kelly
Martin Hawkins
Vaughn Blanchard
John Case
Cross country individual M USA William Kramer
Henry Louis Scott
Tell Berna
Harry Hellawell
George Bonhag
Cross country team M USA George Bonhag
Henry Louis Scott
William Kramer
Tell Berna
Harry Hellawell
4x100 m M USA Ira Courtney
Carl Cooke
Frank Belote
Clement Wilson
4x400 m M USA Charles Reidpath
James Meredith
Melvin Sheppard
Edward Lindberg
10 km walk M USA Alfred Voellmeke
Samuel Schwartz
Edward Renz
Frederick Kaiser
High jump M USA Jervis Burdick
George Horine
John Nicholson
Harry Grumpelt
Wesley Oler
Platt Adams
John Johnstone
Harold Enright
Alma Richards
James Thorpe
Standing high jump M USA Richard Byrd
Forest Fletcher
Platt Adams
Frank Belote
Leo Goehring
Benjamin Adams
Pole vault M USA Marcus Wright
Frank Nelson
Samuel Bellah
Frank Murphy
William Fritz
Frank Coyle
Gordon Dukes
Harry Babcock
Long jump M USA James Thorpe
Edward Farrell
Eugene Mercer
Harry Worthington
Fred Allen
Albert Gutterson
Francis Irons
Standing long jump M USA Benjamin Adams
Forest Fletcher
Richard Byrd
Leo Goehring
Platt Adams
Triple jump M USA Platt Adams
Edward Farrell
Shot put M USA George Philbrook
Ralph Rose
Patrick McDonald
Lawrence Whitney
Shot put both hands M USA Patrick McDonald
Ralph Rose
Lawrence Whitney
Discus throw M USA George Philbrook
Arlie Mucks
James Duncan
Lawrence Whitney
Ralph Rose
Richard Byrd
Avery Brundage
Emil Muller
Discus throw both hands M USA Richard Byrd
James Duncan
Arlie Mucks
Emil Muller
Hammer throw M USA Ralph Rose
Benjamin Sherman
Matthew McGrath
Simon Gillis
Clarence Childs
Pentathlon M USA John Eller
Avery Brundage
James Austin Menaul
James Thorpe
James Donahue
Decathlon M USA Harry Babcock
James Donahue
James Thorpe
Avery Brundage
George Philbrook
Eugene Mercer
 Athletics 1920
100 m M USA Morris Kirksey
Charles Paddock
Loren Murchison
Jackson Scholz
200 m M USA Charles Paddock
Allen Woodring
Loren Murchison
Morris Kirksey
400 m M USA George Schiller
James Meredith
Frank Shea
Robert Emery
800 m M USA Albert Sprott
Earl Eby
Donald Scott
Thomas Campbell
1500 m M USA James Conolly
Joie Ray
Lawrence Shilds
Edward Curtis
3000 m team M USA Larry Shields
Horace Brown
Ivan Dresser
Michael Devaney
Arlie Schardt
5000 m M USA Charles Hunter
Hallock Brown
Clifford Furnas
Ivan Dresser
10000 m M USA George Cornetta
Earl Johnson
Frederick Faller
Amisoli Patasoni
Marathon M USA Charles Mellor
Arthur Roth
Carl Linder
Joseph Organ
110 m hurdles M USA Walker Smith
William Yount
Harold Barron
Frederick Murray
400 m hurdles M USA Charles Daggs
Frank Loomis
John Norton
August Desch
3000 m steeplechase M USA Raymond Watson
Michael Devaney
Albert Hulsebosch
Patrick Flynn
Cross country individual M USA Amisoli Patasoni
Max Bohland
Patrick Flynn
Frederick Faller
Robert Crawford
Lewis Watson
Cross country team M USA Frederick Faller
Lewis Watson
Amisoli Patasoni
Patrick Flynn
Max Bohland
Robert Crawford
4x100 m M USA Jackson Scholz
Morris Kirksey
Loren Murchison
Charles Paddock
4x400 m M USA George Bretnall
James Meredith
George Schiller
Frank Shea
3 km walk M USA Joseph Pearman
Thomas Maroney
William Roelker
Richard Remer
10 km walk M USA William Roelker
Thomas Maroney
William Plant
Joseph Pearman
High jump M USA John Murphy
Richmond Landon
Walter Whalen
Harold Muller
Pole vault M USA Edwin Myers
Frank Foss
Eldon Jenne
Edward Knourek
Long jump M USA Solomon Butler
Robert Templeton
John Merchant
Carl Johnson
Triple jump M USA Kaufman Geist
Sherman Landers
Daniel Ahearn
Clarence Jaquith
Shot put M USA Howard Cann
Harry Liversedge
Patrick McDonald
George Bihlman
Discus throw M USA Kenneth Wilson
Kenneth Bartlett
Augustus Pope
Hammer throw M USA Matthew McGrath
Basil Bennet
James McEachern
Patrick Ryan
Weight throw M USA Patrick Ryan
Edward Roberts
Patrick McDonald
James McEachern
Javelin throw M USA Milton Angier
James Lincoln
Jack Mahan
Arthur Tuck
Pentathlon M USA Everett Bradley
Robert LeGendre
Brutus Hamilton
Robert Dunne
Decathlon M USA Brutus Hamilton
Everett Ellis
Eugene Vidal
Harry Goelitz
 Athletics 1924
100 m M USA Loren Murchison
Jackson Scholz
Charles Paddock
Chester Bowmann
200 m M USA Charles Paddock
Jackson Scholz
George Hill
Bayes Norton
400 m M USA Horatio Fitch
Eric Wilson
John Taylor
Raymond Robertson
800 m M USA William Richardson
Ray Dodge
Schuyler Enck
John Watters
1500 m M USA Lloyd Hahn
William Spencer
Raymond Watson
Raymond Buker
3000 m team M USA Edward Kirby
Leo Larrivee
James Conolly
Willard Tibbets
Joie Ray
William Cox
5000 m M USA John Romig
Harold Phelps
George Lermond
Eastman Doolittle
10000 m M USA Verne Booth
Wayne Johnson
Earl Johnson
John Gray
Marathon M USA Frank Zuna
Charles Mellor
Clarence DeMar
Frank Wendling
Ralph Williams
William Churchill
110 m hurdles M USA Daniel Kinsey
Franklin Johnson
Karl Anderson
George Guthrie
400 m hurdles M USA Morgan Taylor
Ivan Riley
Chan Coulter
Charles Brookins
3000 m steeplechase M USA Marvin Rick
Russell Payne
Michael Devaney
Cross country individual M USA Arthur Studenroth
Verne Booth
John Gray
August Fager
Earl Johnson
James Henigan
Cross country team M USA Arthur Studenroth
Earl Johnson
August Fager
4x100 m M USA Alfred Leconey
Louis Clarke
Loren Murchison
Francis Hussey
4x400 m M USA William Stevenson
Alan Helffrich
Oliver McDonald
Commodore Cochrane
10 km walk M USA Charles Foster
Harry Hinkel
High jump M USA Harold Osborn
Leroy Brown
Robert Juday
Thomas Poor
Pole vault M USA James Brooker
Ralph Spearow
Lee Barnes
Glenn Graham
Long jump M USA William DeHart Hubbard
Albert Rose
Edward Gourdin
William Comins
Triple jump M USA Earle Wilson
William DeHart Hubbard
Merwin Graham
Shot put M USA Clarence Houser
Glenn Hartranft
Ralph Hills
Norman Anderson
Discus throw M USA Augustus Pope
Clarence Houser
Thomas Lieb
Glenn Hartranft
Hammer throw M USA John Merchant
Frederick Tootell
James McEachern
Matthew McGrath
Javelin throw M USA Homer Whelchel
Lee Priester
Eugene Oberst
William Neufeld
Pentathlon M USA Morton Kaer
Robert LeGendre
John Clifford Argue
Brutus Hamilton
Decathlon M USA Emerson Norton
Otto Anderson
Harold Osborn
Harry Frieda
 Athletics 1928
100 m M USA Henry Russell
Robert McAllister
Claude Bracey
Frank Wykoff
200 m M USA Jackson Scholz
Charles Borah
Henry Cumming
Charles Paddock
400 m M USA Joseph Tierney
Raymond Barbuti
Herman Phillips
Emil Snider
800 m M USA Lloyd Hahn
John Sittig
Raymond Watson
Earl Fuller
1500 m M USA Sidney Robinson
Ray Conger
Lloyd Hahn
Nick Carter
5000 m M USA Dave Abbott
John Macauley Smith
Charles Haworth
Leo Lermond
10000 m M USA Joie Ray
John Romig
John Macauley Smith
Marathon M USA Albert Michelson
James Henigan
Frank Hughes
Joie Ray
William Agee
Clarence DeMar
Harvey Frick
110 m hurdles M USA Carl Ring
Stephen Anderson
Leighton Dye
John Collier
400 m hurdles M USA Robert Maxwell
Johnny Gibson
Morgan Taylor
Frank Cuhel
3000 m steeplechase M USA Melvin Dalton
Walter Gegan
Jesse Montgomery
William Spencer
4x100 m M USA Henry Russell
Charles Borah
James Quinn
Frank Wykoff
4x400 m M USA Raymond Barbuti
Emerson Spencer
Frederick Alderman
George Baird
High jump M USA Charles McGinnis
Benjamin Hedges
Harold Osborn
Robert King
Pole vault M USA Charles McGinnis
William Droegemuller
Lee Barnes
Sabin Carr
Long jump M USA Alfred Bates
Edward Hamm
William DeHart Hubbard
Edward Gordon
Triple jump M USA Robert Kelley
Levi Casey
Lloyd Bourgeois
Sidney Bowman
Shot put M USA Harlow Rothert
Herman Brix
John Kuck
Eric Krenz
Discus throw M USA John Anderson
Clarence Houser
Frederick Weicker
James Corson
Hammer throw M USA Edmund Black
Donald Gwinn
Frank Connor
Kenneth Caskey
Javelin throw M USA Arthur Sager
Charles Harlow
Creth Hines
Lee Bartlett
Decathlon M USA James Stewart
Bernard Berlinger
John Doherty
Thomas Churchill
100 m W USA Elta Cartwright
Anne Vrana
Elizabeth Robinson
Mary Washburn
800 m W USA Florence McDonald
Delores Boeckmann
Rayma Wilson
4x100 m W USA Loretta McNeil
Jessie Cross
Elizabeth Robinson
Mary Washburn
High jump W USA Jean Shiley
Catherine Maguire
Mildred Wiley
Marion Holley
Discus throw W USA Lillian Copeland
MayBelle Reichardt
Margaret MacDonald
Margaret Jenkins
 Athletics 1932
100 m M USA George Simpson
Ralph Metcalfe
Eddie Tolan
200 m M USA Ralph Metcalfe
George Simpson
Eddie Tolan
400 m M USA Ben Eastman
James Gordon
William Carr
800 m M USA Edwin Turner
Charles Hornbostel
Edwin Genung
1500 m M USA Norwood Hallowell
Frank Crowley
Glenn Cunningham
5000 m M USA Ralph Hill
Daniel Dean
Paul Rekers
10000 m M USA Eino Pentti
Thomas Ottey
Louis Gregory
Marathon M USA Albert Michelsen
James Henigan
Hans Oldag
110 m hurdles M USA Jack Keller
George Saling
Percy Beard
400 m hurdles M USA Morgan Taylor
Glenn Hardin
Joseph Healey
3000 m steeplechase M USA Glen Dawson
Joseph McCluskey
Walter Pritchard
4x100 m M USA Emmett Toppino
Hector Dyer
Robert Kiesel
Frank Wykoff
4x400 m M USA Karl Warner
Edgar Ablowich
Ivan Fuqua
William Carr
50 km walk M USA Ernest Crosbie
Harry Hinkel
William Chisholm
High jump M USA Robert Van Osdel
Cornelius Johnson
George Spitz
Pole vault M USA William Miller
William Graber
George Jefferson
Long jump M USA Edward Gordon
Richard Barber
Charles Redd
Triple jump M USA Rolland Romero
Sidney Bowman
Sol Furth
Shot put M USA Nelson Gray
Harlow Rothert
Leo Sexton
Discus throw M USA John Anderson
Paul Jessup
Henri Jean Laborde
Hammer throw M USA Frank Connor
Grant McDougall
Peter Zaremba
Javelin throw M USA Malcolm Metcalf
Kenneth Churchill
Lee Bartlett
Decathlon M USA James Bausch
Wilson Charles
Clyde Coffman
100 m W USA Wilhelmina Von Bremen
Ethel Harrington
Elizabeth Wilde
80 m hurdles W USA Evelyne Hall
Mildred Didrikson
Simone Schaller
4x100 m W USA Wilhelmina Von Bremen
Evelyn Furtsch
Annette Rogers
Mary Carew
High jump W USA Jean Shiley
Annette Rogers
Mildred Didrikson
Discus throw W USA Lillian Copeland
Margaret Jenkins
Ruth Osburn
Javelin throw W USA Mildred Didrikson
Nan Gindele
Gloria Russell
 Athletics 1936
100 m M USA Ralph Metcalfe
Jesse Owens
Frank Wykoff
200 m M USA Matthew Robinson
Robert Packard
Jesse Owens
400 m M USA James LuValle
Archie Williams
Harold Smallwood
800 m M USA John Woodruff
Charles Hornbostel
Harry Williamson
1500 m M USA Archie San Romani
Glenn Cunningham
Eugene Venzke
5000 m M USA Thomas Deckard
Louis Zamperini
Donald Lash
10000 m M USA Donald Lash
Stanley Wudyka
Eino Pentti
Marathon M USA Tarzan Brown
Billy McMahon
John Adelbert Kelley
110 m hurdles M USA Frederick Pollard
Roy Staley
Forrest Towns
400 m hurdles M USA Glenn Hardin
Joseph Patterson
Melbourne Schofield
3000 m steeplechase M USA Harold Manning
Glen Dawson
Joseph McCluskey
4x100 m M USA Frank Wykoff
Ralph Metcalfe
Jesse Owens
Foy Draper
4x400 m M USA Edward O'Brien
Robert Young
Harold Cagle
Alfred Fitch
50 km walk M USA Ernest Crosbie
Ernest Koehler
Albert Mangan
High jump M USA David Albritton
Delos Thurber
Cornelius Johnson
Pole vault M USA William Graber
William Sefton
Earle Meadows
Long jump M USA Jesse Owens
Robert Clark
John Brooks
Triple jump M USA Dudley Wilkins
William Brown
Rolland Romero
Shot put M USA Jack Torrance
Dimitri Zaitz
Samuel Francis
Discus throw M USA Walter Wood
Gordon Dunn
Kenneth Carpenter
Hammer throw M USA Donald Favor
William Rowe
Henry Dreyer
Javelin throw M USA Lee Bartlett
Alton Terry
Malcolm Metcalf
Decathlon M USA Robert Clark
Jack Parker
Glenn Morris
100 m W USA Helen Stephens
Annette Rogers
Harriet Bland
80 m hurdles W USA Simone Schaller
Theodora Pickett
Anne O'Brien
4x100 m W USA Annette Rogers
Harriet Bland
Helen Stephens
Elizabeth Robinson
High jump W USA Kathlyn Kelley
Alice Arden
Annette Rogers
Discus throw W USA Gertrude Wilhelmsen
Helen Stephens
Evelyn Ferrara
Javelin throw W USA Gertrude Wilhelmsen
Elizabeth Burch
Martha Worst
 Athletics 1948
100 m M USA Norwood Ewell
Melvin Patton
Harrison Dillard
200 m M USA Clifford Bourland
Melvin Patton
Norwood Ewell
400 m M USA David Bolen
Malvin Whitfield
George Guida
800 m M USA Robert Chambers
Herbert Barten
Malvin Whitfield
1500 m M USA Roland Sink
Clement Eischen
Donald Gehrmann
5000 m M USA Clarence Robison
Jerry Thompson
Curtis Stone
10000 m M USA Edward O'Toole
Herman Goffberg
Frederick Wilt
Marathon M USA John Adelbert Kelley
Theodore Vogel
Aulis Manninen
110 m hurdles M USA Clyde Scott
Craig Dixon
William Porter
400 m hurdles M USA Jeffrey Kirk
Leroy Cochran
Richard Ault
3000 m steeplechase M USA Whitey Overton
Robert McMillen
Browning Ross
4x100 m M USA Melvin Patton
Lorenzo Wright
Norwood Ewell
Harrison Dillard
4x400 m M USA Leroy Cochran
Clifford Bourland
Malvin Whitfield
Arthur Harnden
10 km walk M USA Ernest Weber
Helmut Laskau
Fred Sharaga
50 km walk M USA John Deni
Adolf Weinacker
Ernest Crosbie
High jump M USA Dwight Eddleman
George Stanich