Amerikanske atletikudøvere ved de Olympiske Lege

Amerikanske OL-deltagere i Atletik*

  Facts om Olympisk Atletik
Disciplin Deltagere
 Atletik 1896
100 m M USA Francis Lane
Thomas Burke
Thomas Curtis
400 m M USA Thomas Burke
Herbert Jamison
1500 m M USA Arthur Blake
Maraton M USA Arthur Blake
110 m hæk M USA William Hoyt
Thomas Curtis
Højdespring M USA James Connolly
Ellery Clark
Robert Garrett
Stangspring M USA William Hoyt
Albert Tyler
Længdespring M USA Robert Garrett
Ellery Clark
James Connolly
Trespring M USA James Connolly
Kuglestød M USA Robert Garrett
Ellery Clark
Diskoskast M USA Robert Garrett
 Atletik 1900
60 m M USA Edmund Minahan
William Holland
Alvin Kraenzlein
Walter Tewksbury
100 m M USA Henry Slack
Edmund Minahan
Walter Tewksbury
Thaddeus McClain
Clark Leiblee
Arthur Duffey
Frank Jarvis
Frederick Moloney
Dixon Boardman
Charles Burroughs
200 m M USA Walter Tewksbury
William Holland
400 m M USA Henry Slack
Walter Drumheller
Dixon Boardman
Harvey Lord
William Holland
Maxwell Long
William Moloney
Harry Lee
800 m M USA John Cregan
John Bray
Howard Hayes
Edward Bushnell
David Hall
Edward Mechling
Harvey Lord
Walter Drumheller
Harrison Smith
Justus Scrafford
1500 m M USA John Bray
David Hall
Maraton M USA Richard Grant
John Cregan
Arthur Newton
110 m hæk M USA Frederick Moloney
William Lewis
John McLean
Alvin Kraenzlein
William Remington
200 m hæk M USA Walter Tewksbury
William Remington
Thaddeus McClain
William Lewis
Alvin Kraenzlein
Frederick Moloney
400 m hæk M USA Walter Tewksbury
William Lewis
2500 m forhindringsløb M USA Arthur Newton
4000 m forhindringsløb M USA Thaddeus McClain
Højdespring M USA Irving Baxter
Stående højdespring M USA Irving Baxter
Raymond Ewry
Lewis Sheldon
Stangspring M USA Meredith Colket
Irving Baxter
Længdespring M USA William Remington
Meyer Prinstein
Alvin Kraenzlein
John McLean
Thaddeus McClain
Stående længdespring M USA Raymond Ewry
Lewis Sheldon
Irving Baxter
Trespring M USA Daniel Horton
Meyer Prinstein
Lewis Sheldon
Frank Jarvis
James Connolly
John McLean
Stående trespring M USA Irving Baxter
Raymond Ewry
John McLean
Frank Jarvis
Robert Garrett
Lewis Sheldon
Daniel Horton
Kuglestød M USA Truxtun Hare
Richard Sheldon
Robert Garrett
Josiah McCracken
Diskoskast M USA Richard Sheldon
Robert Garrett
Josiah McCracken
Truxtun Hare
John Flanagan
Hammerkast M USA John Flanagan
Josiah McCracken
Thomas Hare
 Atletik 1904
60 m M USA William Hogenson
Fay Moulton
Lawson Robertson
William Hunter
Archie Hahn
Clyde Blair
George Poage
Meyer Prinstein
Frank Castleman
Nathaniel Cartmell
100 m M USA Meyer Prinstein
Clyde Blair
Frederick Heckwolf
Archie Hahn
Frank Castleman
Nathaniel Cartmell
Lawson Robertson
Fay Moulton
William Hogenson
200 m M USA Nathaniel Cartmell
William Hogenson
Fay Moulton
Archie Hahn
400 m M USA Joseph Fleming
Clyde Blair
George Underwood
Meyer Prinstein
George Poage
Paul Pilgrim
Herman Groman
Harry Hillman
Percival Molson
Frank Waller
Howard Valentine
800 m M USA Paul Pilgrim
Lacey Hearn
James Lightbody
George Underwood
Howard Valentine
William Frank Verner
Emil Breitkreutz
George Bonhag
Harvey Cohn
John Joyce
1500 m M USA James Lightbody
Harvey Cohn
Howard Valentine
William Frank Verner
Lacey Hearn
David Munson
Charles Bacon
4 miles hold M USA Arthur Newton
David Munson
George Underwood
Howard Valentine
Paul Pilgrim
Maraton M USA Frank Devlin
Sidney Hatch
David Kneeland
Thomas Kennedy
Edward Carr
Frank Pierce
Michael Spring
John Furla
Arthur Newton
William Garcia
John Lordan
Guy Porter
Henry Brawley
Samuel Mellor
John Foy
Thomas Hicks
Frederick Lorz
Robert Fowler
110 m hæk M USA Ward McLanahan
Thaddeus Shideler
Lesley Ashburner
Frank Castleman
Frederick Schule
200 m hæk M USA Frederick Schule
George Poage
Harry Hillman
Frank Castleman
George Varnell
400 m hæk M USA George Poage
Frank Waller
George Varnell
Harry Hillman
2500 m forhindringsløb M USA Arthur Newton
Richard Sandford
William Frank Verner
Harvey Cohn
James Lightbody
David Munson
Højdespring M USA Samuel Jones
Garrett Serviss
Ervin Barker
Emil Freymark
Stående højdespring M USA Lawson Robertson
Raymond Ewry
John Biller
John Fuhler
Joseph Stadler
Stangspring M USA Claude Allen
Charles Dvorak
Leroy Samse
Walter Dray
Ward McLanahan
Louis Wilkins
Længdespring M USA John Hagerman
George Van Cleaf
Robert Stanglard
Frederick Englehardt
Daniel Frank
Meyer Prinstein
John Oxley
Stående længdespring M USA John Biller
Lawson Robertson
Raymond Ewry
Charles King
Henry Field
Frederick Schule
Joseph Stadler
Trespring M USA Samuel Jones
John Hagerman
Frederick Englehardt
Robert Stanglard
George Van Cleaf
John Fuhler
Meyer Prinstein
Stående trespring M USA Charles King
John Fuhler
Frederick Schule
Raymond Ewry
John Biller
Joseph Stadler
Lawson Robertson
Henry Field
Garrett Serviss
Kuglestød M USA William Wesley Coe
Ralph Rose
Martin Sheridan
Leon Feuerbach
Charles Chadwick
John Guiney
Albert Johnson
Diskoskast M USA John Flanagan
Ralph Rose
John Biller
James Mitchel
Martin Sheridan
Hammerkast M USA John DeWitt
Ralph Rose
James Mitchel
Albert Johnson
John Flanagan
Charles Chadwick
Vægtkast M USA Charles Henneman
James Mitchel
John Flanagan
Ralph Rose
Charles Chadwick
Triathlon M USA William Berwald
Bernard Berg
Leander Keim
Harry Hansen
M. Bascher
Phillip Sonntag
Otto Feyder
Robert Maysack
Frank Raad
Bergin Nilsen
Otto Niemand
Anton Heida
Paul Stendel
Arthur Rosenkampff
Louis Hunger
M. Barry
William Andelfinger
Otto Roissner
William Horschke
G. Hermerrling
John Duha
George Aschenbrener
Michael Lang
Benjamin Chimberoff
Andrew Neu
L. Guerner
Charles Umbs
P. Ritter
Henry Koeder
John Wassow
K. Woerner
William Friedrich
Harry Warnken
William Traband
Rudolf Schrader
Reinhard Wagner
Willard Schrader
John Laichinger
William Herzog
Louis Rathke
Edward Tritschler
Henry Weyland
Julian Schmitz
Ragnar Berg
George Stapf
Wilhelm Zabel
Max Thomas
Christian Sperl
Edward Hennig
Gustav Mueller
Robert Reynolds
Harry Prinzler
Charles Schwartz
George Eyser
Charles Sorum
Robert Herrmann
August Placke
John Grieb
George Mastrovich
Edward Siegler
John Bissinger
Max Wolf
James Dwyer
John Dellert
M. Fischer
Rudolf Krupitzer
William Tritschler
Theodore Gross
Edmund Pueschel
Otto Boehnke
Oliver Olsen
William Kruppinger
Phillip Kassel
Alvin Kritschmann
Emil Rothe
Louis Kniep
Otto Knerr
Martin Ludwig
Walter Real
John Wolf
Richard Tritschler
Frank Schicke
Emil Schwegler
George Mayer
Ernst Reckeweg
Emil Voigt
Anthony Jahnke
George Schroeder
Charles Dellert
Oluf Landnes
K. Roedek
John Messel
Emil Beyer
Jacob Hergenhahn
William Merz
P. Gussmann
Andreas Kempf
Arthur Sundbye
Clarence Kiddington
Max Emmerich
Philipp Schuster
Henry Kraft
Otto Thomsen
Fred Schwind
Otto Steffen
Lorenz Spann
Charles Krause
Max Hess
Tikamp M USA Ellery Clark
John Grieb
Thomas Hare
Adam Gunn
Max Emmerich
 Atletik 1908
100 m M USA Harold Huff
William Hamilton
Nathaniel Cartmell
Nathaniel Sherman
Lawson Robertson
Robert Cloughen
Edgar Kiralfy
James Rector
William May
Lester Stevens
200 m M USA Lawson Robertson
Nathaniel Cartmell
Harold Huff
Robert Cloughen
William May
Nathaniel Sherman
William Hamilton
400 m M USA Ned Merriam
William Robbins
John Taylor
John Atlee
Paul Pilgrim
Horace Ramey
Frederick de Selding
John Carpenter
800 m M USA John Halstead
Melvin Sheppard
Horace Ramey
Joseph Bromilow
Lloyd Jones
James Lightbody
Harry Coe
Clarke Beard
Francis Sheehan
Charles French
1500 m M USA John Halstead
James Sullivan
Harry Coe
Melvin Sheppard
James Lightbody
Frank Riley
3 miles hold M USA John Eisele
Gayle Dull
Harvey Cohn
Herbert Trube
George Bonhag
5 miles M USA Edward Carr
Frederick Bellars
Charles Hall
Maraton M USA John Hayes
Thomas Morrissey
Louis Tewanima
Michael Ryan
Alton Welton
Sidney Hatch
Joseph Forshaw
110 m hæk M USA Forrest Smithson
William Rand
John Garrels
Arthur Shaw
400 m hæk M USA Charles Bacon
Harry Hillman
Harry Coe
3200 m forhindringsløb M USA Charles Hall
George Bonhag
Gayle Dull
John Eisele
Edward Carr
James Lightbody
Roland Spitzer
Olympisk stafet M USA William Hamilton
Nathaniel Cartmell
Melvin Sheppard
John Taylor
Højdespring M USA Norman Patterson
Thomas Moffitt
Herbert Gidney
Harry Porter
Stående højdespring M USA Platt Adams
Martin Sheridan
John Biller
Francis Irons
Lawson Robertson
Francis LeRoy Holmes
Raymond Ewry
Stangspring M USA Charles Jacobs
Edward Cooke
Alfred Gilbert
Samuel Bellah
Længdespring M USA James O'Connell
Francis Irons
Samuel Bellah
Edward Cook
John Brennan
Frank Pleasant
Daniel Kelly
Stående længdespring M USA Francis Irons
Francis LeRoy Holmes
Sigmund Muenz
John Biller
Raymond Ewry
Martin Sheridan
Platt Adams
Trespring M USA Francis Irons
Martin Sheridan
Platt Adams
Samuel Bellah
Nathaniel Sherman
John Brennan
Frank Pleasant
Kuglestød M USA Ralph Rose
Marquis Horr
John Garrels
Martin Sheridan
Leander Talbott
Wilbur Burroughs
William Wesley Coe
Diskoskast M USA Merritt Giffin
Wilbur Burroughs
Arthur Dearborn
Leander Talbott
Marquis Horr
John Flanagan
Martin Sheridan
Simon Gillis
John Garrels
Platt Adams
Diskoskast græsk stil M USA Martin Sheridan
John Garrels
Wilbur Burroughs
Marquis Horr
Arthur Dearborn
Platt Adams
Hammerkast M USA Matthew McGrath
Leander Talbott
Simon Gillis
John Flanagan
Marquis Horr
Benjamin Sherman
 Atletik 1912
100 m M USA Frank Belote
Ira Courtney
Harold Heiland
Alvah Meyer
Howard Drew
Peter Gerhardt
Donald Lippincott
Rupert Thomas
Ralph Craig
Clement Wilson
200 m M USA Ralph Craig
Clement Wilson
Carl Cooke
Alvah Meyer
Peter Gerhardt
Harold Heiland
Donald Lippincott
Charles Reidpath
Donnell Young
Ira Courtney
400 m M USA Donnell Young
Carroll Haff
James Meredith
Charles Reidpath
Ira Davenport
James Rosenberger
Melvin Sheppard
Clarence Edmundson
Edward Lindberg
800 m M USA Harlan Holden
Daniel Caldwell
Clarence Edmundson
Herbert Putnam
Walter McClure
Thomas Halpin
John Paul Jones
Ira Davenport
Melvin Sheppard
James Meredith
1500 m M USA Lewis Anderson
Frederick Hedlund
Herbert Putnam
Norman Patterson
Walter McClure
Norman Taber
Louis Madeira
John Paul Jones
Melvin Sheppard
Abel Kiviat
3000 m hold M USA George Bonhag
Henry Louis Scott
Abel Kiviat
Tell Berna
Norman Taber
5000 m M USA George Bonhag
Edward Fitzgerald
Wallace McCurdy
Henry Louis Scott
Tell Berna
Garnett Wikoff
10000 m M USA Hugh Maguire
William Kramer
Harry Hellawell
Louis Tewanima
Louis Scott
Maraton M USA Joseph Erxleben
Thomas Lilley
Michael Ryan
Gaston Strobino
Harry Smith
John Reynolds
Richard Piggott
Andrew Sockalexis
Lewis Tewanima
Joseph Forshaw
Clarence De Mar
John Gallagher
110 m hæk M USA George Chisholm
John Nicholson
Edwin Pritchard
John Eller
Martin Hawkins
Frederick Kelly
James Wendell
Vaughn Blanchard
John Case
Terrænløb individuelt M USA Henry Louis Scott
Tell Berna
George Bonhag
Harry Hellawell
William Kramer
Terrænløb hold M USA Tell Berna
William Kramer
Henry Louis Scott
George Bonhag
Harry Hellawell
4x100 m M USA Ira Courtney
Clement Wilson
Carl Cooke
Frank Belote
4x400 m M USA Melvin Sheppard
Charles Reidpath
Edward Lindberg
James Meredith
10 km kapgang M USA Frederick Kaiser
Alfred Voellmeke
Edward Renz
Samuel Schwartz
Højdespring M USA Jervis Burdick
Harold Enright
Wesley Oler
Harry Grumpelt
Alma Richards
George Horine
John Johnstone
John Nicholson
Platt Adams
James Thorpe
Stående højdespring M USA Richard Byrd
Platt Adams
Forest Fletcher
Leo Goehring
Frank Belote
Benjamin Adams
Stangspring M USA William Fritz
Frank Murphy
Gordon Dukes
Samuel Bellah
Frank Nelson
Marcus Wright
Harry Babcock
Frank Coyle
Længdespring M USA Francis Irons
Harry Worthington
Edward Farrell
Albert Gutterson
Fred Allen
James Thorpe
Eugene Mercer
Stående længdespring M USA Platt Adams
Leo Goehring
Forest Fletcher
Richard Byrd
Benjamin Adams
Trespring M USA Edward Farrell
Platt Adams
Kuglestød M USA Patrick McDonald
Ralph Rose
Lawrence Whitney
George Philbrook
Kuglestød begge hænder M USA Ralph Rose
Patrick McDonald
Lawrence Whitney
Diskoskast M USA Ralph Rose
Emil Muller
Arlie Mucks
Lawrence Whitney
Avery Brundage
George Philbrook
Richard Byrd
James Duncan
Diskoskast begge hænder M USA James Duncan
Emil Muller
Richard Byrd
Arlie Mucks
Hammerkast M USA Simon Gillis
Clarence Childs
Matthew McGrath
Ralph Rose
Benjamin Sherman
Femkamp M USA James Donahue
John Eller
Avery Brundage
James Thorpe
James Austin Menaul
Tikamp M USA George Philbrook
Harry Babcock
James Donahue
James Thorpe
Avery Brundage
Eugene Mercer
 Atletik 1920
100 m M USA Morris Kirksey
Jackson Scholz
Charles Paddock
Loren Murchison
200 m M USA Loren Murchison
Charles Paddock
Allen Woodring
Morris Kirksey
400 m M USA James Meredith
Robert Emery
George Schiller
Frank Shea
800 m M USA Earl Eby
Donald Scott
Thomas Campbell
Albert Sprott
1500 m M USA Joie Ray
Lawrence Shilds
James Conolly
Edward Curtis
3000 m hold M USA Larry Shields
Arlie Schardt
Michael Devaney
Ivan Dresser
Horace Brown
5000 m M USA Clifford Furnas
Ivan Dresser
Hallock Brown
Charles Hunter
10000 m M USA George Cornetta
Amisoli Patasoni
Earl Johnson
Frederick Faller
Maraton M USA Arthur Roth
Joseph Organ
Charles Mellor
Carl Linder
110 m hæk M USA Frederick Murray
Walker Smith
Harold Barron
William Yount
400 m hæk M USA August Desch
Frank Loomis
Charles Daggs
John Norton
3000 m forhindringsløb M USA Raymond Watson
Albert Hulsebosch
Patrick Flynn
Michael Devaney
Terrænløb individuelt M USA Amisoli Patasoni
Lewis Watson
Robert Crawford
Max Bohland
Frederick Faller
Patrick Flynn
Terrænløb hold M USA Lewis Watson
Frederick Faller
Robert Crawford
Patrick Flynn
Max Bohland
Amisoli Patasoni
4x100 m M USA Charles Paddock
Jackson Scholz
Loren Murchison
Morris Kirksey
4x400 m M USA George Bretnall
James Meredith
George Schiller
Frank Shea
3 km kapgang M USA Joseph Pearman
Richard Remer
Thomas Maroney
William Roelker
10 km kapgang M USA William Roelker
William Plant
Thomas Maroney
Joseph Pearman
Højdespring M USA John Murphy
Harold Muller
Richmond Landon
Walter Whalen
Stangspring M USA Edwin Myers
Frank Foss
Edward Knourek
Eldon Jenne
Længdespring M USA Robert Templeton
John Merchant
Solomon Butler
Carl Johnson
Trespring M USA Clarence Jaquith
Daniel Ahearn
Kaufman Geist
Sherman Landers
Kuglestød M USA George Bihlman
Patrick McDonald
Harry Liversedge
Howard Cann
Diskoskast M USA Kenneth Bartlett
Augustus Pope
Kenneth Wilson
Hammerkast M USA Matthew McGrath
Basil Bennet
James McEachern
Patrick Ryan
Vægtkast M USA James McEachern
Edward Roberts
Patrick Ryan
Patrick McDonald
Spydkast M USA Milton Angier
James Lincoln
Jack Mahan
Arthur Tuck
Femkamp M USA Everett Bradley
Brutus Hamilton
Robert LeGendre
Robert Dunne
Tikamp M USA Brutus Hamilton
Everett Ellis
Eugene Vidal
Harry Goelitz
 Atletik 1924
100 m M USA Charles Paddock
Chester Bowmann
Loren Murchison
Jackson Scholz
200 m M USA Jackson Scholz
Bayes Norton
George Hill
Charles Paddock
400 m M USA Horatio Fitch
Eric Wilson
John Taylor
Raymond Robertson
800 m M USA William Richardson
Ray Dodge
Schuyler Enck
John Watters
1500 m M USA Raymond Buker
William Spencer
Lloyd Hahn
Raymond Watson
3000 m hold M USA Joie Ray
William Cox
Leo Larrivee
James Conolly
Willard Tibbets
Edward Kirby
5000 m M USA George Lermond
Eastman Doolittle
John Romig
Harold Phelps
10000 m M USA Wayne Johnson
Verne Booth
Earl Johnson
John Gray
Maraton M USA Frank Wendling
Ralph Williams
William Churchill
Frank Zuna
Charles Mellor
Clarence DeMar
110 m hæk M USA Franklin Johnson
George Guthrie
Daniel Kinsey
Karl Anderson
400 m hæk M USA Charles Brookins
Chan Coulter
Ivan Riley
Morgan Taylor
3000 m forhindringsløb M USA Michael Devaney
Russell Payne
Marvin Rick
Terrænløb individuelt M USA James Henigan
John Gray
Verne Booth
August Fager
Arthur Studenroth
Earl Johnson
Terrænløb hold M USA August Fager
Earl Johnson
Arthur Studenroth
4x100 m M USA Loren Murchison
Alfred Leconey
Francis Hussey
Louis Clarke
4x400 m M USA Oliver McDonald
Commodore Cochrane
William Stevenson
Alan Helffrich
10 km kapgang M USA Charles Foster
Harry Hinkel
Højdespring M USA Thomas Poor
Leroy Brown
Harold Osborn
Robert Juday
Stangspring M USA James Brooker
Glenn Graham
Lee Barnes
Ralph Spearow
Længdespring M USA William Comins
William DeHart Hubbard
Edward Gourdin
Albert Rose
Trespring M USA Earle Wilson
Merwin Graham
William DeHart Hubbard
Kuglestød M USA Ralph Hills
Clarence Houser
Glenn Hartranft
Norman Anderson
Diskoskast M USA Augustus Pope
Glenn Hartranft
Clarence Houser
Thomas Lieb
Hammerkast M USA James McEachern
Frederick Tootell
Matthew McGrath
John Merchant
Spydkast M USA Homer Whelchel
William Neufeld
Eugene Oberst
Lee Priester
Femkamp M USA Brutus Hamilton
Robert LeGendre
John Clifford Argue
Morton Kaer
Tikamp M USA Harold Osborn
Otto Anderson
Harry Frieda
Emerson Norton
 Atletik 1928
100 m M USA Claude Bracey
Robert McAllister
Frank Wykoff
Henry Russell
200 m M USA Henry Cumming
Jackson Scholz
Charles Borah
Charles Paddock
400 m M USA Herman Phillips
Emil Snider
Raymond Barbuti
Joseph Tierney
800 m M USA Raymond Watson
Earl Fuller
Lloyd Hahn
John Sittig
1500 m M USA Ray Conger
Lloyd Hahn
Nick Carter
Sidney Robinson
5000 m M USA Leo Lermond
Dave Abbott
Charles Haworth
John Macauley Smith
10000 m M USA John Romig
Joie Ray
John Macauley Smith
Maraton M USA Clarence DeMar
Harvey Frick
Joie Ray
William Agee
James Henigan
Albert Michelson
Frank Hughes
110 m hæk M USA John Collier
Stephen Anderson
Carl Ring
Leighton Dye
400 m hæk M USA Morgan Taylor
Frank Cuhel
Robert Maxwell
Johnny Gibson
3000 m forhindringsløb M USA Melvin Dalton
Jesse Montgomery
William Spencer
Walter Gegan
4x100 m M USA Frank Wykoff
James Quinn
Henry Russell
Charles Borah
4x400 m M USA George Baird
Raymond Barbuti
Emerson Spencer
Frederick Alderman
Højdespring M USA Harold Osborn
Robert King
Charles McGinnis
Benjamin Hedges
Stangspring M USA Sabin Carr
Charles McGinnis
William Droegemuller
Lee Barnes
Længdespring M USA Edward Gordon
William DeHart Hubbard
Edward Hamm
Alfred Bates
Trespring M USA Sidney Bowman
Levi Casey
Lloyd Bourgeois
Robert Kelley
Kuglestød M USA Harlow Rothert
Eric Krenz
Herman Brix
John Kuck
Diskoskast M USA John Anderson
Clarence Houser
James Corson
Frederick Weicker
Hammerkast M USA Donald Gwinn
Kenneth Caskey
Frank Connor
Edmund Black
Spydkast M USA Charles Harlow
Arthur Sager
Creth Hines
Lee Bartlett
Tikamp M USA Thomas Churchill
James Stewart
John Doherty
Bernard Berlinger
100 m K USA Mary Washburn
Elta Cartwright
Anne Vrana
Elizabeth Robinson
800 m K USA Florence McDonald
Rayma Wilson
Delores Boeckmann
4x100 m K USA Loretta McNeil
Jesseca Cross
Mary Washburn
Elizabeth Robinson
Højdespring K USA Jean Shiley
Catherine Maguire
Mildred Wiley
Marion Holley
Diskoskast K USA Lillian Copeland
Margaret Jenkins
MayBelle Reichardt
Margaret MacDonald
 Atletik 1932
100 m M USA Ralph Metcalfe
George Simpson
Eddie Tolan
200 m M USA George Simpson
Eddie Tolan
Ralph Metcalfe
400 m M USA William Carr
Ben Eastman
James Gordon
800 m M USA Edwin Turner
Edwin Genung
Charles Hornbostel
1500 m M USA Glenn Cunningham
Norwood Hallowell
Frank Crowley
5000 m M USA Ralph Hill
Daniel Dean
Paul Rekers
10000 m M USA Eino Pentti
Thomas Ottey
Louis Gregory
Maraton M USA Hans Oldag
James Henigan
Albert Michelsen
110 m hæk M USA Percy Beard
George Saling
Jack Keller
400 m hæk M USA Glenn Hardin
Morgan Taylor
Joseph Healey
3000 m forhindringsløb M USA Glen Dawson
Joseph McCluskey
Walter Pritchard
4x100 m M USA Robert Kiesel
Hector Dyer
Emmett Toppino
Frank Wykoff
4x400 m M USA Edgar Ablowich
Ivan Fuqua
William Carr
Karl Warner
50 km kapgang M USA Ernest Crosbie
Harry Hinkel
William Chisholm
Højdespring M USA Cornelius Johnson
George Spitz
Robert Van Osdel
Stangspring M USA William Graber
William Miller
George Jefferson
Længdespring M USA Richard Barber
Edward Gordon
Charles Redd
Trespring M USA Rolland Romero
Sidney Bowman
Sol Furth
Kuglestød M USA Leo Sexton
Harlow Rothert
Nelson Gray
Diskoskast M USA Paul Jessup
Henri Jean Laborde
John Anderson
Hammerkast M USA Grant McDougall
Frank Connor
Peter Zaremba
Spydkast M USA Kenneth Churchill
Lee Bartlett
Malcolm Metcalf
Tikamp M USA James Bausch
Clyde Coffman
Wilson Charles
100 m K USA Ethel Harrington
Wilhelmina Von Bremen
Elizabeth Wilde
80 m hæk K USA Simone Schaller
Mildred Didrikson
Evelyne Hall
4x100 m K USA Wilhelmina Von Bremen
Mary Carew
Evelyn Furtsch
Annette Rogers
Højdespring K USA Annette Rogers
Mildred Didrikson
Jean Shiley
Diskoskast K USA Margaret Jenkins
Ruth Osburn
Lillian Copeland
Spydkast K USA Gloria Russell
Mildred Didrikson
Nan Gindele
 Atletik 1936
100 m M USA Frank Wykoff
Ralph Metcalfe
Jesse Owens
200 m M USA Jesse Owens
Matthew Robinson
Robert Packard
400 m M USA Archie Williams
James LuValle
Harold Smallwood
800 m M USA John Woodruff
Harry Williamson
Charles Hornbostel
1500 m M USA Glenn Cunningham
Eugene Venzke
Archie San Romani
5000 m M USA Donald Lash
Thomas Deckard
Louis Zamperini
10000 m M USA Donald Lash
Stanley Wudyka
Eino Pentti
Maraton M USA Tarzan Brown
Billy McMahon
John Adelbert Kelley
110 m hæk M USA Frederick Pollard
Roy Staley
Forrest Towns
400 m hæk M USA Glenn Hardin
Joseph Patterson
Melbourne Schofield
3000 m forhindringsløb M USA Glen Dawson
Harold Manning
Joseph McCluskey
4x100 m M USA Foy Draper
Ralph Metcalfe
Jesse Owens
Frank Wykoff
4x400 m M USA Edward O'Brien
Robert Young
Harold Cagle
Alfred Fitch
50 km kapgang M USA Ernest Crosbie
Albert Mangan
Ernest Koehler
Højdespring M USA Delos Thurber
David Albritton
Cornelius Johnson
Stangspring M USA William Sefton
Earle Meadows
William Graber
Længdespring M USA Robert Clark
Jesse Owens
John Brooks
Trespring M USA Dudley Wilkins
Rolland Romero
William Brown
Kuglestød M USA Jack Torrance
Dimitri Zaitz
Samuel Francis
Diskoskast M USA Gordon Dunn
Kenneth Carpenter
Walter Wood
Hammerkast M USA William Rowe
Donald Favor
Henry Dreyer
Spydkast M USA Malcolm Metcalf
Alton Terry
Lee Bartlett
Tikamp M USA Jack Parker
Robert Clark
Glenn Morris
100 m K USA Annette Rogers
Helen Stephens
Harriet Bland
80 m hæk K USA Theodora Pickett
Simone Schaller
Anne O'Brien
4x100 m K USA Annette Rogers
Harriet Bland
Elizabeth Robinson
Helen Stephens
Højdespring K USA Kathlyn Kelley
Alice Arden
Annette Rogers
Diskoskast K USA Evelyn Ferrara
Helen Stephens
Gertrude Wilhelmsen
Spydkast K USA Martha Worst
Elizabeth Burch
Gertrude Wilhelmsen
 Atletik 1948
100 m M USA Melvin Patton
Harrison Dillard
Norwood Ewell
200 m M USA Clifford Bourland
Norwood Ewell
Melvin Patton
400 m M USA Malvin Whitfield
David Bolen
George Guida
800 m M USA Robert Chambers
Herbert Barten
Malvin Whitfield
1500 m M USA Clement Eischen
Roland Sink
Donald Gehrmann
5000 m M USA Clarence Robison
Jerry Thompson
Curtis Stone
10000 m M USA Edward O'Toole
Frederick Wilt
Herman Goffberg
Maraton M USA Theodore Vogel
Aulis Manninen
John Adelbert Kelley
110 m hæk M USA William Porter
Clyde Scott
Craig Dixon
400 m hæk M USA Richard Ault
Leroy Cochran
Jeffrey Kirk
3000 m forhindringsløb M USA Browning Ross
Robert McMillen
Whitey Overton
4x100 m M USA Norwood Ewell
Harrison Dillard
Lorenzo Wright
Melvin Patton
4x400 m M USA Leroy Cochran
Clifford Bourland
Arthur Harnden
Malvin Whitfield
10 km kapgang M USA Ernest Weber
Fred Sharaga
Helmut Laskau
50 km kapgang M USA Adolf Weinacker
Ernest Crosbie
John Deni
Højdespring M USA George Stanich
Dwight Eddleman
Verne McGrew
Stangspring M USA Owen Guinn Smith
Richmond Morcom
Robert Richards
Længdespring M USA Herbert Douglas
Lorenzo Wright
Willie Steele
Trespring M USA Robert Beckus
Erkki Koutonen
William Albans
Kuglestød M USA Wilbur Thompson
James Fuchs
James Delaney
Diskoskast M USA Victor Frank
Fortune Gordien
William Burton
Hammerkast M USA Henry Dreyer
Samuel Felton
Robert Bennett
Spydkast M USA Robert Likens
Steve Seymour
Martin Biles