Polish Olympic Athletes in Athletics*

  Facts about Olympic Athletics
Event Athletes
 Athletics 1924
100 m M POL Aleksander Szenajch
Wladyslaw Dobrowolski
Zygmunt Weiss
Stanislaw Sosnicki
200 m M POL Aleksander Szenajch
Zygmunt Weiss
400 m M POL Stefan Oldak
Stanislaw Swietochowski
800 m M POL Stefan Kostrzewski
Jozef Jaworski
Stefan Oldak
1500 m M POL Stefan Kostrzewski
Jozef Jaworski
3000 m team M POL Stefan Szelestowski
Stanislaw Ziffer
Julian Lukaszewicz
5000 m M POL Stefan Szelestowski
Stanislaw Ziffer
3000 m steeplechase M POL Stanislaw Ziffer
Pole vault M POL Stefan Adamczak
Long jump M POL Stanislaw Sosnicki
Discus throw M POL Slawosz Szydlowski
Javelin throw M POL Slawosz Szydlowski
Antoni Cejzik
Decathlon M POL Antoni Cejzik
 Athletics 1928
400 m M POL Stefan Kostrzewski
Feliks Zuber
Klemens Biniakowski
Zygmunt Weiss
800 m M POL Feliks Malanowski
1500 m M POL Jozef Jaworski
Czeslaw Forys
110 m hurdles M POL Wojciech Trojanowski
400 m hurdles M POL Stefan Kostrzewski
4x400 m M POL Stefan Kostrzewski
Feliks Malanowski
Klemens Biniakowski
Zygmunt Weiss
Long jump M POL Zdzislaw Nowak
Discus throw M POL Jozef Baran-Bilewski
Decathlon M POL Antoni Cejzik
800 m W POL Gertruda Kilosowna
Otylia Tabacka
Discus throw W POL Halina Konopacka
Genowefa Kobielska
 Athletics 1932
10000 m M POL Janusz Kusocinski
High jump M POL Jerzy Plawczyk
Shot put M POL Zygmunt Heljasz
Discus throw M POL Zygmunt Heljasz
Decathlon M POL Zygmunt Siedlecki
100 m W POL Stanislawa Walasiewicz
80 m hurdles W POL Felicja Schabinska
Discus throw W POL Jadwiga Wajs
Stanislawa Walasiewicz
 Athletics 1936
800 m M POL Kazimierz Kucharski
5000 m M POL Jozef Noji
10000 m M POL Jozef Noji
Marathon M POL Bronislaw Gancarz
Kazimierz Fialka
4x400 m M POL Antoni Maszewski
Klemens Biniakowski
Tadeusz Sliwak
Kazimierz Kucharski
50 km walk M POL Teodor Bieregowoj
High jump M POL Jerzy Plawczyk
Karol Hoffmann
Pole vault M POL Wilhelm Sznajder
Triple jump M POL Karol Hoffmann
Edward Luckhaus
Javelin throw M POL Walter Turczyk
Eugeniusz Lokajski
Decathlon M POL Jerzy Plawczyk
100 m W POL Stanislawa Walasiewicz
Discus throw W POL Jadwiga Wajs
Javelin throw W POL Maria Kwasniewska
 Athletics 1948
Long jump M POL Edward Adamczyk
Shot put M POL Witold Gerutto
Mieczyslaw Lomowski
Decathlon M POL Waclaw Kuzmicki
Witold Gerutto
Edward Adamczyk
Long jump W POL Henryka Slomczewska Nowak
Discus throw W POL Jadwiga Wajs-Marcinkiewicz
Javelin throw W POL Milania Sinoracka
 Athletics 1952
100 m M POL Emil Kiszka
200 m M POL Gerard Mach
Roman Budzynski
Zdobyslaw Stawczyk
400 m M POL Gerard Mach
800 m M POL Roman Korban
Edmund Potrzebowski
1500 m M POL Edmund Potrzebowski
Mieczyslaw Dlugoborski
Stefan Lewandowski
5000 m M POL Alojzy Graj
Marathon M POL Winand Osinski
3000 m steeplechase M POL Jan Kielas
4x100 m M POL Dominik Suchenski
Zdobyslaw Stawczyk
Zygmunt Buhl
Emil Kiszka
Pole vault M POL Zenon Wazny
Long jump M POL Henryk Grabowski
Triple jump M POL Stanislaw Kowal
Zygfryd Weinberg
Shot put M POL Tadeusz Krzyzanowski
Javelin throw M POL Zbigniew Radziwonowicz
Janusz Sidlo
100 m W POL Elzbieta Bocian
200 m W POL Eulalia Szwatkowska
Genowefa Minicka
Maria Arndt
4x100 m W POL Maria Arndt
Eulalia Szwajkowska
Genowefa Minicka
Maria Ilwicka
Long jump W POL Elsbieta Krzesinska
Maria Piatkowska
Shot put W POL Magdalena Bregula
Elzbieta Krysinska
Javelin throw W POL Maria Ciach
 Athletics 1956
100 m M POL Jan Jarzembowski
Marian Foik
200 m M POL Edward Schmidt
Jan Jarzembowski
5000 m M POL Jerzy Chromik
Kazimierz Zimny
10000 m M POL Zdzislaw Krzyszkowiak
3000 m steeplechase M POL Zdzislaw Krzyszkowiak
4x100 m M POL Jan Jarzembowski
Zenon Baranowski
Marian Foik
Edward Szmidt
Pole vault M POL Zbigniew Janiszewski
Zenon Wazny
Long jump M POL Kazimierz Kropidlowski
Henryk Grabowski
Triple jump M POL Ryszard Malcherczyk
Discus throw M POL Tadeusz Rut
Hammer throw M POL Alfons Niklas
Tadeusz Rut
Javelin throw M POL Jan Kopyto
Janusz Sidlo
100 m W POL Maria Kusion
Halina Richter
Barbara Lerczak
200 m W POL Genowefa Minicka
Barbara Lerczak
4x100 m W POL Genowefa Minicka
Maria Kusion
Halina Richter
Barbara Lerczak
Long jump W POL Genowefa Minicka
Maria Kusion
Elsbieta Krzesinska
Javelin throw W POL Anna Wojtaszek
Urszula Figwer
 Athletics 1960
100 m M POL Marian Foik
200 m M POL Marian Foik
400 m M POL Stanislaw Swatowski
Jerzy Kowalski
800 m M POL Zbigniew Orywal
Zbigniew Makomaski
Stefan Lewandowski
1500 m M POL Stefan Lewandowski
Zbigniew Orywal
5000 m M POL Marian Ochman
Kazimierz Zimny
10000 m M POL Stanislaw Ozog
Kazimierz Zimny
Zdzislaw Krzyszkowiak
110 m hurdles M POL Roman Muzyk
400 m hurdles M POL Wislaw Krol
Zdzislaw Kumiszcze
3000 m steeplechase M POL Jerzy Chromik
Zdzislaw Krzyszkowiak
4x100 m M POL Marian Foik
Jerzy Juskowiak
Jan Jarzembowski
Jozef Szmidt
4x400 m M POL Jerzy Kowalski
Edward Bozek
Stanislaw Swatowski
Boguslaw Gierajewski
High jump M POL Piotr Sobota
Pole vault M POL Janusz Gronowski
Andrzej Krzesinski
Long jump M POL Kazimierz Kropidlowski
Triple jump M POL Jan Jaskolski
Jozef Schmidt
Ryszard Malcherczyk
Shot put M POL Alfred Sosgornik
Eugeniusz Kwiatkowski
Discus throw M POL Edmund Piatkowski
Zenon Begier
Hammer throw M POL Tadeusz Rut
Olgierd Cieply
Javelin throw M POL Janusz Sidlo
Zbigniew Radziwonowicz
100 m W POL Teresa Wieczorek
Halina Richter
200 m W POL Barbara Janiszewska
Celina Jesionowska
Halina Richter
800 m W POL Krystyna Nowakowska
Beata Zbikowska
Zofia Walasek
80 m hurdles W POL Teresa Wieczorek
Barbara Sosgornik
4x100 m W POL Teresa Wieczorek
Barbara Janiszewska
Celina Jesionowska
Halina Richter
High jump W POL Jaroslawa Jozwiakowska
Long jump W POL Elsbieta Krzesinska
Maria Kusion
Maria Piatkowska
Shot put W POL Jadwiga Klimaj
Eugenia Rusin
Discus throw W POL Kazimiera Rykowska
Javelin throw W POL Urszula Figwer
 Athletics 1964
100 m M POL Wieslaw Maniak
Marian Dudziak
Zbigniew Syka
200 m M POL Marian Foik
Andrzej Zielinski
400 m M POL Stanislaw Swatowski
Ireneusz Kluczek
Andrzej Badenski
1500 m M POL Witold Baran
5000 m M POL Lech Boguszewicz
400 m hurdles M POL Boguslaw Gierajewski
3000 m steeplechase M POL Edward Szklarczyk
4x100 m M POL Marian Dudziak
Marian Foik
Wieslaw Maniak
Andrzej Zielinski
4x400 m M POL Ireneusz Kluczek
Stanislaw Swatowski
Andrzej Badenski
Marian Filipiuk
20 km walk M POL Mieczyslaw Rutyna
50 km walk M POL Mieczyslaw Rutyna
High jump M POL Edward Czernik
Pole vault M POL Wlodzimierz Sokolowski
Long jump M POL Andrzej Stalmach
Triple jump M POL Jan Jaskolski
Jozef Schmidt
Shot put M POL Wladyslaw Komar
Alfred Sosgornik
Discus throw M POL Zenon Begier
Edmund Piatkowski
Hammer throw M POL Zdzislaw Smolinski
Olgierd Cieply
Tadeusz Rut
Javelin throw M POL Janusz Sidlo
Wladislaw Nikiciuk
100 m W POL Barbara Sobotta
Halina Gorecka
Ewa Klobukowska
200 m W POL Barbara Sobotta
Irena Kirszenstein
Halina Gorecka
80 m hurdles W POL Maria Piatkowska
Teresa Ciepla-Wieczorek
4x100 m W POL Teresa Ciepla-Wieczorek
Ewa Klobukowska
Irena Kirszenstein
Halina Gorecka
High jump W POL Jaroslawa Bieda
Long jump W POL Irena Kirszenstein
 Athletics 1968
100 m M POL Wieslaw Maniak
Zenon Nowosz
Marian Dudziak
200 m M POL Edward Romanowski
400 m M POL Andrzej Badenski
Jan Balachowski
Jan Werner
800 m M POL Henryk Szordykowski
1500 m M POL Jerzy Maluski
Henryk Szordykowski
5000 m M POL Edward Stawiarz
Roland Brehmer
10000 m M POL Edward Stawiarz
Marathon M POL Edward Stawiarz
400 m hurdles M POL Wilhelm Weistand
3000 m steeplechase M POL Jan Cych
4x100 m M POL Zenon Nowosz
Wieslaw Maniak
Marian Dudziak
Edward Romanowski
4x400 m M POL Andrzej Badenski
Stanislaw Gredzinski
Jan Balachowski
Jan Werner
20 km walk M POL Mieczyslaw Rutyna
50 km walk M POL Mieczyslaw Rutyna
Long jump M POL Andrzej Stalmach
Triple jump M POL Jan Jaskolski
Jozef Schmidt
Shot put M POL Wladyslaw Komar
Discus throw M POL Edmund Piatkowski
Lech Gajdzinski
Javelin throw M POL Janusz Sidlo
Wladislaw Nikiciuk
100 m W POL Irena Szewinska
200 m W POL Irena Szewinska
80 m hurdles W POL Teresa Sukniewicz
Danuta Straszynska
Elzbieta Zebrowska
4x100 m W POL Miroslawa Sarna
Danuta Straszynska
Urszula Jozwik
Irena Kirszenstein
Long jump W POL Irena Szewinska
Miroslawa Sarna
Javelin throw W POL Lucyna Krawczewicz
Daniela Jaworska
 Athletics 1972
100 m M POL Zenon Nowosz
Stanislaw Wagner
Tadeusz Cuch
400 m M POL Jan Werner
Zbigniew Jaremski
Andrzej Badenski
800 m M POL Andrzej Kupczyk
1500 m M POL Henryk Szordykowski
5000 m M POL Bronislaw Malinowski
Marathon M POL Edward Stawiarz
110 m hurdles M POL Leszek Wodzynski
Marek Jozwik
Miroslav Wodzynski
400 m hurdles M POL Tadeusz Kulczycki
3000 m steeplechase M POL Bronislaw Malinowski
Kazimierz Maranda
Tadeusz Zielinski
4x100 m M POL Stanislaw Wagner
Zenon Nowosz
Jerzy Czerbniak
Tadeusz Cuch
4x400 m M POL Zbigniew Jaremski
Jan Balachowski
Jan Werner
Andrzej Badenski
20 km walk M POL Jan Ornoch
50 km walk M POL Jan Ornoch
High jump M POL Boguslaw Bialek
Pole vault M POL Wojciech Buciarski
Tadeusz Slusarski
Long jump M POL Grzegorz Cybulski
Jerzy Homziuk
Triple jump M POL Michal Joachimowski
Shot put M POL Wladyslaw Komar
Hammer throw M POL Stanislaw Lubiejewski
Decathlon M POL Ryszard Katus
Tadeusz Janczenko
Ryszard Skowronek
100 m W POL Irena Szewinska
200 m W POL Irena Szewinska
400 m W POL Danuta Pieczyk
Bozena Zientarska
Krystyna Kacperczyk
800 m W POL Elzbieta Skowronska
100 m hurdles W POL Teresa Nowak
Grazyna Rabsztyn
Danuta Straszynska
4x100 m W POL Barbara Bakulin
Urszula Jozwik
Danuta Jedrejek
Helena Kerner
4x400 m W POL Krystyna Kacperczyk
Danuta Pieczyk
Elzbieta Skowronska
Bozena Zientarska
Shot put W POL Ludwika Chewihska
Discus throw W POL Krystyna Nadolna
Javelin throw W POL Ewa Gryziecka
Daniela Jaworska
 Athletics 1976
100 m M POL Zenon Licznerski
Andrzei Swierczynski
Marian Woronin
200 m M POL Bogdan Grzejszczak
Marian Woronin
Zenon Nowosz
400 m M POL Zbigniew Jaremski
Jerzy Pietrzyk
Jan Werner
800 m M POL Marian Gesicki
1500 m M POL Bronislaw Malinowski
Marathon M POL Kazimierz Orzel
Jerzy Gros
400 m hurdles M POL Jerzy Hewelt
3000 m steeplechase M POL Bronislaw Malinowski
4x100 m M POL Zenon Licznerski
Andrzei Swierczynski
Bogdan Grzejszczak
Marian Woronin
4x400 m M POL Ryszard Podlas
Jan Werner
Jerzy Pietrzyk
Zbigniew Jaremski
20 km walk M POL Jan Ornoch
Boguslaw Duda
High jump M POL Jacek Wszola
Pole vault M POL Wojciech Buciarski
Tadeusz Slusarski
Wladyslaw Kozakiewicz
Long jump M POL Grzegorz Cybulski
Triple jump M POL Andrzej Sontag
Michal Joachimowski
Eugeniusz Biskupski
Discus throw M POL Stanislaw Wolodko
Javelin throw M POL Piotr Bielczyk
Decathlon M POL Ryszard Skowronek
Ryszard Katus
400 m W POL Irena Szewinska
1500 m W POL Wessela Jazinska
100 m hurdles W POL Bozena Nowakowska
Grazyna Rabsztyn
Discus throw W POL Danuta Rosani
 Athletics 1980
100 m M POL Krzysztof Zwolinski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
200 m M POL Marian Woronin
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
400 m M POL Jerzy Pietrzyk
Andrzej Stepien
1500 m M POL Miroslaw Zerkowski
Marathon M POL Andrzej Sajkowski
Ryszard Marczak
Zbigniew Pierzynka
110 m hurdles M POL Jan Pusty
400 m hurdles M POL Ryszard Szparak
3000 m steeplechase M POL Boguslaw Maminski
Bronislaw Malinowski
Krzysztof Wesolowski
4x100 m M POL Marian Woronin
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Krzysztof Zwolinski
4x400 m M POL Adam Starostka
Andrzej Stepien
Jan Pawlowicz
Jerzy Pietrzyk
20 km walk M POL Bohdan Bulakowski
50 km walk M POL Bohdan Bulakowski
Stanislaw Rola
High jump M POL Janusz Trzepizur
Jacek Wszola
Pole vault M POL Tadeusz Slusarski
Mariusz Klimczyk
Wladyslaw Kozakiewicz
Long jump M POL Andrzej Klimaszewski
Stanislaw Jaskulka
Triple jump M POL Zdzislaw Hoffman
Hammer throw M POL Ireneusz Golda
Javelin throw M POL Dariusz Adamus
Decathlon M POL Dariusz Ludwig
Janusz Szczerkowski
100 m W POL Elzbieta Stachurski
200 m W POL Elzbieta Stachurska
400 m W POL Irena Szewinska
Malgorzata Dunecka
Grazyna Oliszewska
800 m W POL Jolanta Januchta
Elzbieta Katolik
Anna Bukis
Wessela Jazinska
1500 m W POL Anna Bukis
100 m hurdles W POL Lucyna Langer
Grazyna Rabsztyn
Zofia Bielczyk
4x100 m W POL Zofia Bielczyk
Grazyna Rabsztyn
Elzbieta Stachursky
Lucyna Langer
4x400 m W POL Jolanta Januchta
Malgorzata Dunecka
Elzbieta Katolik
Grazyna Oliszewska
High jump W POL Elzbieta Krawczuk
Danuta Bulkowska
Urszula Kielan
Long jump W POL Barbara Wojnar-Baran
Anna Wlodarczyk
Javelin throw W POL Bernadeta Blechacz
Pentathlon W POL Malgorzata Guzowska
 Athletics 1988
400 m M POL Tomasz Jedrusik
800 m M POL Ryszard Oskowski
3000 m steeplechase M POL Boguslaw Maminski
20 km walk M POL Zdzislaw Szlapkin
50 km walk M POL Jacek Bednarek
High jump M POL Krzysztof Krawczyk
Artur Partyka
Pole vault M POL Miroslav Chmara
Marian Kolasa
Triple jump M POL Jacek Pastusinski
Andrzej Grabarczyk
Shot put M POL Helmut Krieger
100 m W POL Jolanta Janota
Joanna Smolarek
Ewa Pisiewicz
200 m W POL Jolanta Janota
Agnieszka Siwek
10000 m W POL Marianna Panfil
Marathon W POL Marianna Panfil
400 m hurdles W POL Genowefa Blaszak
4x100 m W POL Jolanta Janota
Ewa Pisiewicz
Agnieszka Siwek
Joanna Smolarek
Long jump W POL Jolanta Bartczak
Agata Karczmarek
Discus throw W POL Renata Katewicz
 Athletics 1992
800 m M POL Piotr Piekarsky
Marathon M POL Leszek Beblo
Wieslaw Perszke
Jan Huruk
400 m hurdles M POL Pawel Wozniak
20 km walk M POL Robert Korzeniowski
50 km walk M POL Robert Korzeniowski
High jump M POL Artur Partyka
Long jump M POL Roman Golanowski
Triple jump M POL Eugeniusz Bedeniczuk
Andrzej Grabarczyk
1500 m W POL Anna Brzezinska
Malgorzata Rydz
Marathon W POL Malgorzata Birbach
Marianna Panfil
10 km walk W POL Beata Kaczmarska
Katarzyna Radtke
High jump W POL Donata Jancewicz
Katarzyna Majchrzak
Beata Holub
Long jump W POL Agata Karczmarek
Shot put W POL Krystyna Zabawska
Javelin throw W POL Genowefa Patla
Heptathlon W POL Maria Kamrowska
Urszula Wlodarczyk
 Athletics 1996
200 m M POL Robert Mackowiak
400 m M POL Piotr Rysiukiewicz
Marathon M POL Grzegorz Gajdus
Leszek Beblo
110 m hurdles M POL Krzysztof Mehlich
400 m hurdles M POL Pawel Januszewski
4x400 m M POL Piotr Rysiukiewicz
Pawel Januszewski
Tomasz Jedrusik
Robert Mackowiak
Piotr Haczek
20 km walk M POL Robert Korzeniowski
50 km walk M POL Robert Korzeniowski
High jump M POL Jaroslaw Kotewicz
Artur Partyka
Przemyslaw Radkiewicz
Hammer throw M POL Szymon Ziólkowski
Decathlon M POL Sebastian Chmara
1500 m W POL Anna Brzezinska
Malgorzata Rydz
Marathon W POL Malgorzata Sobanska
Kamila Gradus
Aniela Nikiel
10 km walk W POL Katarzyna Radtke
Long jump W POL Agata Karczmarek
Discus throw W POL Renata Katewicz
Heptathlon W POL Urszula Wlodarczyk
 Athletics 2000
100 m M POL Marcin Nowak
Piotr Balcerzak
200 m M POL Marcin Urbas
400 m M POL Piotr Haczek
Robert Mackowiak
Piotr Rysiukiewicz
Marathon M POL Piotr Gladki
110 m hurdles M POL Marcin Kuszewski
Tomasz Scigaczewski
400 m hurdles M POL Pawel Januszewski
3000 m steeplechase M POL Rafal Wojcik
4x100 m M POL Ryszard Pilarczyk
Piotr Balcerzak
Marcin Nowak
Marcin Urbas
4x400 m M POL Piotr Rysiukiewicz
Piotr Dlugosielski
Jacek Bocian
Filip Walotka
Robert Mackowiak
Piotr Haczek
20 km walk M POL Robert Korzeniowski
50 km walk M POL Roman Magdziarczyk
Robert Korzeniowski
Tomasz Lipiec
Discus throw M POL Olgierd Stanski
Hammer throw M POL Szymon Ziólkowski
Maciej Palyszko
Javelin throw M POL Dariusz Trafas
200 m W POL Zuzanna Radecka
1500 m W POL Anna Jakubczak
Lidia Chojecka
400 m hurdles W POL Anna Olichwierczuk
4x100 m W POL Zuzanna Radecka
Joanna Nielacna
Agnieszka Rysiukiewicz
Marzena Pawlak
20 km walk W POL Katarzyna Radtke
Pole vault W POL Monika Pyrek
Shot put W POL Krystyna Danilczyk-Zabawska
Katarzyna Zakowicz
Hammer throw W POL Kamila Skolimowska
Heptathlon W POL Urszula Wlodarczyk
 Athletics 2004
100 m M POL Lukasz Chyla
200 m M POL Marcin Urbas
Marcin Jedrusinski
400 m M POL Piotr Klimczak
Marathon M POL Michal Bartoszak
Waldemar Glinka
400 m hurdles M POL Marek Plawgo
3000 m steeplechase M POL Jan Zakrzewski
Jakub Czaja
Radoslaw Poplawski
4x100 m M POL Marcin Jedrusinski
Zbigniew Tulin
Lukasz Chyla
Marcin Urbas
4x400 m M POL Marek Plawgo
Piotr Klimczak
Marcin Marciniszyn
Piotr Rysiukiewicz
20 km walk M POL Beniamin Kucinski
50 km walk M POL Robert Korzeniowski
Grzegorz Sudol
Roman Magdziarczyk
High jump M POL Robert Wolski
Grzegorz Sposob
Pole vault M POL Adam Kolasa
Shot put M POL Tomasz Majewski
Hammer throw M POL Szymon Ziólkowski
200 m W POL Anna Pacholak
400 m W POL Grazyna Prokopek
1500 m W POL Anna Jacubczak
Wioletta Janowska
Lidia Chojecka
Marathon W POL Grazyna Syrek
Malgorzata Sobanska
Monika Drybulska
100 m hurdles W POL Aurelia Trywianska
400 m hurdles W POL Anna Jesien
Malgorzata Pskit
4x400 m W POL Grazyna Prokopek
Monika Bejnar
Malgorzata Pskit
Zuzanna Radecka
20 km walk W POL Sylwia Korzeniowska
Pole vault W POL Monika Pyrek
Anna Rogowska
Triple jump W POL Liliana Zagacka
Shot put W POL Krystyna Zabawska
Discus throw W POL Joanna Wiesniewska
Wioletta Potepa
Hammer throw W POL Kamila Skolimowska
Javelin throw W POL Barbara Madejczyk
Heptathlon W POL Magdalena Szczepanska
 Athletics 2008
100 m M POL Dariusz Kuc
200 m M POL Marcin Jedrusinski
400 m M POL Daniel Dabrowski
800 m M POL Pawel Czapiewski
Marcin Lewandowski
Marathon M POL Henryk Szost
Arkadiusz Sowa
110 m hurdles M POL Artur Noga
400 m hurdles M POL Marek Plawgo
3000 m steeplechase M POL Tomasz Szymkowiak
4x100 m M POL Marcin Nowak
Dariusz Kuc
Marcin Jedrusinski
Lukasz Chyla
4x400 m M POL Marek Plawgo
Rafal Wieruszewski
Piotr Klimczak
Piotr Kedzia
20 km walk M POL Jakub Bogdan Jelonek
Rafal Augustyn
50 km walk M POL Rafal Fedaczynski
Artur Brzozowski
Grzegorz Sudol
High jump M POL Michal Bieniek
Pole vault M POL Przemyslaw Czerwinski
Long jump M POL Marcin Starzak
Shot put M POL Tomasz Majewski
Discus throw M POL Piotr Malachowski
Hammer throw M POL Szymon Ziólkowski
Javelin throw M POL Igor Janik
100 m W POL Daria Korczynska
200 m W POL Marta Jeschke
400 m W POL Monika Bejnar
800 m W POL Anna Rostkowska
1500 m W POL Lidia Chojecka
Anna Jakubczak-Pawelec
Sylwia Ejdys
Marathon W POL Dorota Gruca
Monika Drybulska
100 m hurdles W POL Aurelia Trywianska
400 m hurdles W POL Anna Jesien
3000 m steeplechase W POL Wioletta Frankiewicz
Katarzyna Kowalska
4x100 m W POL Daria Korczynska
Marta Jeschke
Ewelina Klocek
Dorota Jedrusinska
Joanna Kocielnik
4x400 m W POL Jolanta Wojcik
Monika Bejnar
Grazyna Prokopek-Janacek
Anna Jesien
20 km walk W POL Sylwia Korzeniowska
Pole vault W POL Joanna Piwowarska
Monika Pyrek
Anna Rogowska
Shot put W POL Krystyna Danilczyk-Zabawska
Discus throw W POL Zaneta Glanc
Wioletta Potepa
Joanna Wisniewski
Hammer throw W POL Malgorzata Zadura
Anita Wlodarczyk
Kamila Skolimowska
Javelin throw W POL Urszula Piwnicka
Barbara Madejczyk
Heptathlon W POL Kamila Chudzik
Karolina Tyminska
 Athletics 2012
100 m M POL Dariusz Kuc
200 m M POL Kamil Krynski
400 m M POL Marcin Marciniszyn
800 m M POL Marcin Lewandowski
Adam Kszczot
Marathon M POL Henryk Szost
110 m hurdles M POL Artur Noga
3000 m steeplechase M POL Lukasz Parzczynski
4x100 m M POL Dariusz Kuc
Kamil Krynski
Kamil Masztak
Robert Kubaczyk
4x400 m M POL Kacper Kozlowski
Michal Pietrzak
Marcin Marciniszyn
Piotr Wiaderek
20 km walk M POL Grzegorz Sudol
Rafal Augustyn
Dawid Tomala
50 km walk M POL Lukasz Nowak
Rafal Sikora
Rafal Fedaczynski
Pole vault M POL Pawel Wojciechowski
Lukasz Michalski
Shot put M POL Tomasz Majewski
Discus throw M POL Przemyslaw Czajkowski
Piotr Malachowski
Robert Urbanek
Hammer throw M POL Pawel Fajdek
Szymon Ziólkowski
Javelin throw M POL Igor Janik
Bartosz Osewski
Pawel Rakoczy
100 m W POL Marta Jeschke
200 m W POL Anna Kielbasinska
1500 m W POL Renata Plis
Marathon W POL Karolina Jarzynska
400 m hurdles W POL Anna Jesien
3000 m steeplechase W POL Matylda Szlezak
Katarzyna Kowalska
4x100 m W POL Marta Jeschke
Ewelina Ptak
Daria Korczynska
Marika Popowicz
4x400 m W POL Patrycja Wyciszkiewicz
Anna Jesien
Justyna Swiety
Iga Baumgart
20 km walk W POL Agnieszka Szwarnog
Paulina Buziak
Agnieszka Dygacz
Pole vault W POL Anna Rogowska
Monika Pyrek
Discus throw W POL Zaneta Glanc
Hammer throw W POL Anita Wlodarczyk
Joanna Fiodorow
Heptathlon W POL Karolina Tyminska
 Athletics 2016
200 m M POL Karol Zalewski
400 m M POL Rafal Omelko
800 m M POL Adam Kszczot
Marcin Lewandowski
Marathon M POL Artur Kozlowski
Henryk Szost
Yared Shegumo
110 m hurdles M POL Damian Czykier
400 m hurdles M POL Patryk Dobek
3000 m steeplechase M POL Krystian Zalewski
4x400 m M POL Jakub Krzewina
Lukasz Krawczuk
Rafal Omelko
Michal Pietrzak
20 km walk M POL Artur Brzozowski
Lukasz Nowak
Jakub Bogdan Jelonek
50 km walk M POL Rafal Augustyn
Adrian Blocki
Rafal Fedaczynski
High jump M POL Sylwester Bednarek
Wojciech Theiner
Pole vault M POL Piotr Lisek
Pawel Wojciechowski
Robert Sobera
Triple jump M POL Karol Hoffmann
Shot put M POL Konrad Bukowiecki
Tomasz Majewski
Michal Haratyk
Discus throw M POL Piotr Malachowski
Robert Urbanek
Hammer throw M POL Wojciech Nowicki
Pawel Fajdek
Javelin throw M POL Lukasz Grzeszczuk
Marcin Krukowski
Decathlon M POL Pawel Wiesiolek
100 m W POL Marika Popowicz-Drapala
Ewa Swoboda
200 m W POL Anna Kielbasinska
400 m W POL Justyna Swiety
Malgorzata Holub
Patrycja Wyciszkiewicz
800 m W POL Joanna Jozwik
Angelika Cichocka
1500 m W POL Danuta Urbanik
Sofia Ennaoui
Angelika Cichocka
Marathon W POL Katarzyna Kowalska
Iwona Lewandowska
Monika Stefanowicz
100 m hurdles W POL Karolina Koleczek
400 m hurdles W POL Emilia Ankiewicz
Joanna Linkiewicz
3000 m steeplechase W POL Matylda Kowal
4x100 m W POL Anna Kielbasinska
Klaudia Konopko
Ewa Swoboda
Marika Popowicz-Drapala
4x400 m W POL Justyna Swiety
Patrycja Wyciszkiewicz
Iga Baumgart
Malgorzata Holub
20 km walk W POL Agnieszka Szwarnog
Agnieszka Dygacz
Paulina Buziak
High jump W POL Kamila Licwinko
Triple jump W POL Anna Jagaciak
Shot put W POL Paulina Guba
Discus throw W POL Zaneta Glanc
Hammer throw W POL Anita Wlodarczyk
Malwina Kopron
Joanna Fiodorow
Javelin throw W POL Maria Andrejczyk
 Athletics 2020
400 m M POL Karol Zalewski
800 m M POL Patryk Dobek
Mateusz Borkowski
1500 m M POL Michal Rozmys
Marcin Lewandowski
Marathon M POL Marcin Chabowski
Arkadiusz Gardzielewski
Adam Nowicki
110 m hurdles M POL Damian Czykier
4x400 m M POL Dariusz Kowaluk
Kajetan Duszynski
Mateusz Rzezniczak
Karol Zalewski
Jakub Krzewina
20 km walk M POL Lukasz Niedzialek
50 km walk M POL Artur Brzozowski
Dawid Tomala
Rafal Augustyn
Pole vault M POL Robert Sobera
Piotr Lisek
Pawel Wojciechowski
Shot put M POL Konrad Bukowiecki
Michal Haratyk
Discus throw M POL Piotr Malachowski
Bartlomiej Stoj
Hammer throw M POL Wojciech Nowicki
Pawel Fajdek
Javelin throw M POL Marcin Krukowski
Cyprian Mrzyglod
Decathlon M POL Pawel Wiesiolek
400 m W POL Natalia Kaczmarek
800 m W POL Anna Wielgosz
Joanna Jozwik
Angelika Sarna
1500 m W POL Martyna Galant
Marathon W POL Karolina Nadolska
Angelika Mach
Aleksandra Lisowska
100 m hurdles W POL Pia Skrzyszowska
Klaudia Siciarz
400 m hurdles W POL Joanna Linkiewicz
3000 m steeplechase W POL Aneta Konieczek
Alicja Konieczek
4x100 m W POL Paulina Paluch
Klaudia Adamek
Pia Skrzyszowska
Marika Popowicz-Drapala
4x400 m W POL Natalia Kaczmarek
Malgorzata Holub-Kowalik
Iga Baumgart-Witan
Anna Kielbasinska
Justyna Swiety-Ersetic
20 km walk W POL Katarzyna Zdzieblo
High jump W POL Kamila Licwinko
Shot put W POL Paulina Guba
Klaudia Kardasz
Hammer throw W POL Joanna Fiodorow
Malwina Kopron
Anita Wlodarczyk
Javelin throw W POL Maria Andrejczyk
Heptathlon W POL Adrianna Sulek
4x400 m Mixed  POL Kajetan Duszynski
Malgorzata Holub-Kowalik
Karol Zalewski
Natalia Kaczmarek
Iga Baumgart-Witan
Dariusz Kowaluk
Justyna Swiety-Ersetic
* The list above only shows a selection of Polish athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about Polish athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy