Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
Australia
Sports
Athletics
Australian Olympic Athletes in Athletics*
Facts
Medals
Athletes
Events
Event
Athletes
Athletics 1896
800 m M
AUS
Edwin Flack
1500 m M
AUS
Edwin Flack
Marathon M
AUS
Edwin Flack
Athletics 1900
60 m M
AUS
Stanley Rowley
100 m M
AUS
Stanley Rowley
200 m M
AUS
Stanley Rowley
Athletics 1904
110 m hurdles M
AUS
Leslie McPherson
Corrie Gardner
Long jump M
AUS
Corrie Gardner
Leslie McPherson
Athletics 1908
400 m hurdles M
AUS
Henry Murray
Athletics 1912
Discus throw M
AUS
Hans Tronner
Discus throw both hands M
AUS
Hans Tronner
Athletics 1920
100 m M
AUS
William Hunt
200 m M
AUS
William Hunt
10000 m M
AUS
Sinton Hewitt
Marathon M
AUS
Sinton Hewitt
110 m hurdles M
AUS
Wilfrid Kent-Hughes
400 m hurdles M
AUS
Wilfrid Kent-Hughes
3 km walk M
AUS
George Parker
10 km walk M
AUS
George Parker
Athletics 1924
100 m M
AUS
Edwin Carr Sr.
200 m M
AUS
Roy Norman
Edwin Carr Sr.
400 m M
AUS
Richard Honner
Roy Norman
Charles Lane
800 m M
AUS
Jack Newman
Roy Norman
Malcolm Boyd
1500 m M
AUS
Jack Newman
Malcolm Boyd
5000 m M
AUS
Malcolm Boyd
400 m hurdles M
AUS
Richard Honner
10 km walk M
AUS
Ernest Austen
Long jump M
AUS
Richard Honner
Triple jump M
AUS
Anthony Winter
Pentathlon M
AUS
Dennis Duigan
Decathlon M
AUS
Dennis Duigan
Athletics 1928
100 m M
AUS
James Carlton
200 m M
AUS
James Carlton
400 m M
AUS
Charles Stuart
800 m M
AUS
Charles Stuart
William Whyte
1500 m M
AUS
George Hyde
William Whyte
5000 m M
AUS
George Hyde
110 m hurdles M
AUS
Alfred Watson
400 m hurdles M
AUS
Alfred Watson
Triple jump M
AUS
Nick Winter
100 m W
AUS
Edith Robinson
800 m W
AUS
Edith Robinson
Athletics 1932
400 m M
AUS
George Golding
1500 m M
AUS
Ernest William Barwick
5000 m M
AUS
John Hillhouse
400 m hurdles M
AUS
George Golding
100 m W
AUS
Alice Wearne
Athletics 1936
800 m M
AUS
Gerald Backhouse
1500 m M
AUS
Gerald Backhouse
110 m hurdles M
AUS
Alfred Watson
400 m hurdles M
AUS
Alfred Watson
High jump M
AUS
John Metcalfe
Triple jump M
AUS
Basil Dickinson
Jim Metcalfe
High jump W
AUS
Doris Carter
Athletics 1948
100 m M
AUS
Morris Curotta
John Treloar
John Bartram
200 m M
AUS
John Treloar
400 m M
AUS
John William Ramsay
Morris Curotta
John Bartram
800 m M
AUS
John William Ramsay
110 m hurdles M
AUS
Charles Green
Peter Gardner
Raymond Weinberg
4x100 m M
AUS
Theodore Bruce
Morris Curotta
John Treloar
John Bartram
10 km walk M
AUS
George Knott
High jump M
AUS
John Winter
Long jump M
AUS
Theodore Bruce
Triple jump M
AUS
George Avery
Leslie McKeand
Decathlon M
AUS
Peter Mullins
100 m W
AUS
Elizabeth McKinnon
Joyce King
Shirley Strickland
200 m W
AUS
Elizabeth McKinnon
Shirley Strickland
Joyce King
80 m hurdles W
AUS
Shirley Strickland
4x100 m W
AUS
Joyce King
Shirley Strickland
June Maston
Elizabeth McKinnon
Long jump W
AUS
June Maston
Judith Canty
Athletics 1952
100 m M
AUS
John Treloar
200 m M
AUS
John Treloar
Edwin Carr Jr.
400 m M
AUS
Edwin Carr Jr.
Morris Curotta
800 m M
AUS
Donald McMillan
1500 m M
AUS
Donald McMillan
John Landy
5000 m M
AUS
Leslie Perry
John Landy
10000 m M
AUS
Leslie Perry
Marathon M
AUS
Claude Smeal
Robert Prentice
110 m hurdles M
AUS
Kenneth Doubleday
Raymond Weinberg
400 m hurdles M
AUS
Kenneth Doubleday
4x100 m M
AUS
Morris Curotta
Kenneth Doubleday
Edwin Carr Jr.
Raymond Weinberg
4x400 m M
AUS
Edwin Carr Jr.
Raymond Weinberg
Kenneth Doubleday
Morris Curotta
10 km walk M
AUS
Donald Keane
High jump M
AUS
Patrick Leane
Long jump M
AUS
Patrick Leane
Discus throw M
AUS
Ian Reed
Decathlon M
AUS
Patrick Leane
100 m W
AUS
Marjorie Jackson
Winsome Cripps
Shirley Strickland
200 m W
AUS
Winsome Cripps
Marjorie Jackson
80 m hurdles W
AUS
Shirley Strickland
4x100 m W
AUS
Shirley Strickland
Marjorie Jackson
Verna Johnston
Winsome Cripps
Long jump W
AUS
Verna Johnson
Athletics 1956
100 m M
AUS
Raymond Charles Land
Hector Hogan
Gavin Carragher
200 m M
AUS
Douglas Winston
Graham Gipson
Hector Hogan
400 m M
AUS
John Goodman
Graham Gipson
Kevan Gosper
800 m M
AUS
Jim Bailey
Donald McMillan
Bill Butchart
1500 m M
AUS
Mervyn Lincoln
John Landy
5000 m M
AUS
Albert Thomas
Allan Lawrence
10000 m M
AUS
Allan Lawrence
David Stephens
David Power
Marathon M
AUS
Leslie Perry
Keith Ollerenshaw
John Russell
110 m hurdles M
AUS
John Chittick
Kenneth Doubleday
James Robert Joyce
400 m hurdles M
AUS
David Lean
Ross Parker
Geoffrey Goodacre
3000 m steeplechase M
AUS
Graham Thomas
Neil Robbins
Ronald Blackney
4x100 m M
AUS
Raymond Charles Land
Hector Hogan
Edward McGlynn
Gavin Carragher
4x400 m M
AUS
Kevan Gosper
Leon Gregory
Graham Gipson
David Lean
20 km walk M
AUS
Ronald Crawford
Donald Keane
Edward Allsopp
50 km walk M
AUS
Raymond Smith
Ronald Crawford
Edward Allsopp
High jump M
AUS
John Vernon
Colin Ridgeway
Charles Porter
Pole vault M
AUS
Bruce Peever
Peter Denton
Long jump M
AUS
Hugh Jack
Ian Bruce
Michael Moroney
Triple jump M
AUS
Brian Oliver
Ronald Gray
Maurice Rich
Shot put M
AUS
Robert Hanlin
Berry Donath
Discus throw M
AUS
Vesmonis Balodis
Hammer throw M
AUS
Neville Gadsden
Martin Crowe
Charles Morris
Javelin throw M
AUS
Robert Grant
James Achurch
Decathlon M
AUS
Ian Bruce
Patrick Leane
John Cann
100 m W
AUS
Shirley Strickland
Elizabeth Cuthbert
Marlene Matthews
200 m W
AUS
Norma Croker
Elizabeth Cuthbert
Marlene Matthews
80 m hurdles W
AUS
Gloria Cooke
Norma Thrower
Shirley Strickland
4x100 m W
AUS
Shirley Strickland
Fleur Mellor
Norma Croker
Elizabeth Cuthbert
High jump W
AUS
Janice Cooper
Michelle Mason
Carole Bernoth
Long jump W
AUS
Margaret Johnson
Nancy Borwick
Erica Willis
Shot put W
AUS
Margaret Wioodlock
Valerie Lawrence
Mary Breen
Discus throw W
AUS
Lois Jackman
Shirley Cotton
Valerie Lawrence
Javelin throw W
AUS
Maureen Wright
June Heath
Heather Innes
Athletics 1960
100 m M
AUS
Dennis Tipping
200 m M
AUS
Dennis Tipping
400 m M
AUS
Kevan Gosper
800 m M
AUS
Anthony Blue
1500 m M
AUS
Herbert Elliott
Albert Thomas
Mervyn Lincoln
5000 m M
AUS
David Power
Allan Lawrence
Albert Thomas
10000 m M
AUS
David Power
Allan Lawrence
Marathon M
AUS
Allan Lawrence
Ian Sinfield
110 m hurdles M
AUS
John Chittick
20 km walk M
AUS
Noel Freeman
Ronald Crawford
50 km walk M
AUS
Noel Freeman
Ronald Crawford
High jump M
AUS
Charles Porter
Long jump M
AUS
John Baguley
Bevyn Baker
Ian Tomlinson
Triple jump M
AUS
John Baguley
Ian Tomlinson
Shot put M
AUS
Warwick Selvey
Discus throw M
AUS
Warwick Selvey
100 m W
AUS
Elizabeth Cuthbert
Marlene Matthews
Patricia Duggan
200 m W
AUS
Patricia Duggan
Norma Fleming
800 m W
AUS
Dixie Willis
Brenda Jones
80 m hurdles W
AUS
Gloria Cooke
Norma Thrower
4x100 m W
AUS
Patricia Duggan
Marlene Matthews
Norma Croker
Norma Thrower
High jump W
AUS
Helen Frith
Long jump W
AUS
Sylvia Mitchell
Norma Croker
Helen Frith
Javelin throw W
AUS
Anna Pazera
Athletics 1964
100 m M
AUS
William Joseph Earle
Robert Lay
Gary Holdsworth
200 m M
AUS
Robert Lay
Gary Holdsworth
400 m M
AUS
Gary Eddy
Kenneth Roche
Peter Vassella
800 m M
AUS
Anthony Blue
1500 m M
AUS
Albert Thomas
5000 m M
AUS
Albert Thomas
Ronald Clarke
Anthony Cook
10000 m M
AUS
Ronald Clarke
Anthony Cook
Marathon M
AUS
Ronald Clarke
Anthony Cook
Robert Andrew Vagg
400 m hurdles M
AUS
Michael Ryan
Kenneth Roche
Gary Knoke
3000 m steeplechase M
AUS
Trevor Vincent
4x100 m M
AUS
William Joseph Earle
Eric Bigby
Robert Lay
Gary Holdsworth
4x400 m M
AUS
Gary Eddy
Gary Knoke
Kenneth Roche
Peter Vassella
20 km walk M
AUS
Ronald Crawford
Robert Gardiner
Noel Freeman
50 km walk M
AUS
Robert Gardiner
Ronald Crawford
Edward Allsopp
High jump M
AUS
Lawrence Peckham
Anthony Sneazwell
Long jump M
AUS
Ian Tomlinson
Triple jump M
AUS
Graham Boase
Ian Tomlinson
Discus throw M
AUS
Warwick Selvey
100 m W
AUS
Marilyn Black
Margaret Burvill
Dianna Bowering
200 m W
AUS
Marilyn Black
Margaret Burwill
Joyce Bennett
400 m W
AUS
Elizabeth Cuthbert
Judith Amoore
800 m W
AUS
Dixie Willis
80 m hurdles W
AUS
Pamela Kilborn
4x100 m W
AUS
Joyce Bennett
Marilyn Black
Dianne Bowering
Margaret Burvill
High jump W
AUS
Robyn Woodhouse
Michele Brown
Long jump W
AUS
Helen Frith
Pamela Kilborn
Javelin throw W
AUS
Anna Pazera
Pentathlon W
AUS
Helen Frith
Athletics 1968
100 m M
AUS
Gregory Lewis
200 m M
AUS
Peter Norman
Gregory Lewis
800 m M
AUS
Ralph Doubell
1500 m M
AUS
Peter Watson
5000 m M
AUS
Ronald Clarke
10000 m M
AUS
Ronald Clarke
Marathon M
AUS
Derek Clayton
John Farrington
110 m hurdles M
AUS
Gary Knoke
400 m hurdles M
AUS
Gary Knoke
3000 m steeplechase M
AUS
Kerry O'Brien
20 km walk M
AUS
Frank Clark
50 km walk M
AUS
Robert Gardiner
Frank Clark
High jump M
AUS
Anthony Sneazwell
Peter Boyce
Lawrence Peckham
Long jump M
AUS
Allen Crawley
Triple jump M
AUS
Philip May
100 m W
AUS
Pamela Kilborn
Raelene Boyle
Dianne Burge
200 m W
AUS
Dianne Burge
Raelene Boyle
Jennifer Lamy
400 m W
AUS
Sandra Brown
Joyce Bennett
80 m hurdles W
AUS
Pamela Kilborn
Maureen Caird
4x100 m W
AUS
Dianne Burge
Jennifer Lamy
Raelene Boyle
Joyce Bennett
Discus throw W
AUS
Jean Roberts
Athletics 1972
800 m M
AUS
Graeme Rootham
1500 m M
AUS
Christopher Fisher
5000 m M
AUS
Kerry O'Brien
Anthony Benson
Marathon M
AUS
Derek Clayton
110 m hurdles M
AUS
Malcolm Baird
400 m hurdles M
AUS
Gary Knoke
Bruce Field
3000 m steeplechase M
AUS
Kerry O'Brien
High jump M
AUS
Lawrence Peckham
Pole vault M
AUS
Raymond Boyd
Long jump M
AUS
Bruce Field
Triple jump M
AUS
Michael McGrath
100 m W
AUS
Marion Hoffman
Raelene Boyle
Pamela Ryan
200 m W
AUS
Raelene Boyle
400 m W
AUS
Charlene Rendina
Joyce Sadowick
Allison Ross-Edwards
800 m W
AUS
Jennifer Orr
Cheryl Peasley
1500 m W
AUS
Jennifer Orr
100 m hurdles W
AUS
Pamela Ryan
Penelope Gillies
Maureen Caird
4x100 m W
AUS
Raelene Boyle
Maureen Caird
Pamela Ryan
Marion Hoffmann
4x400 m W
AUS
Allison Ross-Edwards
Raelene Boyle
Charlene Rendina
Cheryl Peasley
Long jump W
AUS
Erica Nixon
Lynette Tillett
Pentathlon W
AUS
Lynette Tillett
Athletics 1976
100 m M
AUS
Peter Fitzgerald
200 m M
AUS
Peter Fitzgerald
Richard Mitchell
400 m M
AUS
Richard Mitchell
1500 m M
AUS
Graham Crouch
10000 m M
AUS
David Fitzsimmons
Christian Wardlaw
Marathon M
AUS
Ross Haywood
David Chettle
Christian Wardlaw
110 m hurdles M
AUS
Warren Parr
Maxwell Binnington
400 m hurdles M
AUS
Donald Hanly
Peter Grant
3000 m steeplechase M
AUS
Peter Larkins
4x400 m M
AUS
Donald Hanly
Maxwell Binnington
Richard Mitchell
Peter Grant
20 km walk M
AUS
Ross Haywood
Pole vault M
AUS
Donald Baird
Raymond Boyd
Long jump M
AUS
Christopher Commons
Hammer throw M
AUS
Peter Farmer
100 m W
AUS
Denise Robertson
Deborah Wells
Raelene Boyle
200 m W
AUS
Deborah Wells
Raelene Boyle
Denise Robertson
400 m W
AUS
Verna Burnard
Bethanie Nail
Judith Canty
800 m W
AUS
Charlene Rendina
Judith Pollock
1500 m W
AUS
Judith Pollock
100 m hurdles W
AUS
Gaye Dell
4x100 m W
AUS
Denise Robertson
Barbara Wilson
Raelene Boyle
Deborah Wells
4x400 m W
AUS
Charlene Rendina
Bethanie Nail
Verna Burnard
Judith Canty
Javelin throw W
AUS
Christine Hunt
Athletics 1980
400 m M
AUS
Richard Mitchell
5000 m M
AUS
David Fitzsimmons
Stephen Austin
10000 m M
AUS
Gerard Barrett
William Scott
Stephen Austin
Marathon M
AUS
Gerard Barrett
Christopher Wardlaw
Robert de Castella
20 km walk M
AUS
David Smith
50 km walk M
AUS
Willi Sawall
David Smith
Long jump M
AUS
Gary Honey
Triple jump M
AUS
Kenneth Lorraway
Ian Campbell
Hammer throw M
AUS
Peter Farmer
Decathlon M
AUS
Peter Hadfield
100 m W
AUS
Deborah Wells
Denise Boyd
200 m W
AUS
Deborah Wells
Denise Boyd
100 m hurdles W
AUS
Penelope Gillies
High jump W
AUS
Christine Stanton
Shot put W
AUS
Gael Mulhall
Discus throw W
AUS
Gael Mulhall
Javelin throw W
AUS
Petra Rivers
Pamela Matthews
Athletics 1984
100 m M
AUS
Peter van Miltenberg
Paul Narracott
Fred Martin
200 m M
AUS
Fred Martin
Peter van Miltenberg
Paul Narracott
400 m M
AUS
Darren Clark
Gary Minihan
Bruce Frayne
800 m M
AUS
Patrick Scammell
1500 m M
AUS
Michael Hillardt
Patrick Scammell
Marathon M
AUS
Robert de Castella
110 m hurdles M
AUS
Don Wright
4x400 m M
AUS
Bruce Frayne
Richard Mitchell
Darren Clark
Gary Minihan
Peter van Miltenburg
20 km walk M
AUS
Simon Baker
Willi Sawall
David Smith
50 km walk M
AUS
Willi Sawall
Michael Harvey
Andrew Jachno
High jump M
AUS
John Atkinson
Long jump M
AUS
Gary Honey
Triple jump M
AUS
Kenneth Lorraway
Decathlon M
AUS
Peter Hadfield
200 m W
AUS
Deborah Wells
3000 m W
AUS
Donna Gould
Marathon W
AUS
Lisa Martin
100 m hurdles W
AUS
Glynis Nunn
400 m hurdles W
AUS
Debra Flintoff
High jump W
AUS
Christine Stanton
Vanessa Browne
Long jump W
AUS
Glynis Nunn
Robyn Lorraway
Linda Garden
Shot put W
AUS
Gael Martin
Discus throw W
AUS
Gael Martin
Javelin throw W
AUS
Petra Rivers
Heptathlon W
AUS
Glynis Nunn
Athletics 1988
200 m M
AUS
Mark Garner
400 m M
AUS
Miles Murphy
Darren Clark
Robert Stone
1500 m M
AUS
Patrick Scammell
5000 m M
AUS
Andrew Lloyd
10000 m M
AUS
Andrew Lloyd
Marathon M
AUS
Robert de Castella
Bradley Camp
Steve Moneghetti
400 m hurdles M
AUS
Leigh Miller
4x400 m M
AUS
Miles Murphy
Robert Ballard
Leigh Miller
Darren Clark
Mark Garner
20 km walk M
AUS
Andrew Jachno
Simon Baker
50 km walk M
AUS
Simon Baker
Andrew Jachno
Long jump M
AUS
David Culbert
Discus throw M
AUS
Werner Reiterer
Decathlon M
AUS
Simon Shirley
100 m W
AUS
Kerry Johnson
200 m W
AUS
Maree Holland
Kerry Johnson
400 m W
AUS
Maree Holland
3000 m W
AUS
Jacqueline Perkins
10000 m W
AUS
Carolyn Schuwalow
Jacqueline Perkins
Marathon W
AUS
Lisa Martin
100 m hurdles W
AUS
Sally Flemming
400 m hurdles W
AUS
Sally Hamilton
Debra Flintoff-King
Jenny Laurendet
4x400 m W
AUS
Debra Flintoff-King
Jennifer Laurendet
Maree Holland
Kerry Johnson
High jump W
AUS
Vanessa Browne
Christine Stanton
Long jump W
AUS
Nicole Boegman
Heptathlon W
AUS
Jane Flemming
Athletics 1992
200 m M
AUS
Dean Capobianco
400 m M
AUS
Mark Garner
Marathon M
AUS
Robert de Castella
Steve Moneghetti
400 m hurdles M
AUS
Simon Hollingsworth
20 km walk M
AUS
Andrew Jachno
Nicholas A'Hern
50 km walk M
AUS
Simon Baker
High jump M
AUS
Timothy Forsythe
Lochsley Thomsen
David Anderson
Pole vault M
AUS
Simon Arkell
Long jump M
AUS
David Culbert
Discus throw M
AUS
Werner Reiterer
Hammer throw M
AUS
Sean Carlin
Decathlon M
AUS
Dean Smith
100 m W
AUS
Melinda Gainsford
Kerry Johnson
200 m W
AUS
Melissa Moore
Melinda Gainsford
400 m W
AUS
Cathy Freeman
Renee Poetschka
Michelle Lock
3000 m W
AUS
Krishna Stanton
10000 m W
AUS
Susan Hobson
Marathon W
AUS
Lisa Martin Ondieki
400 m hurdles W
AUS
Gail Luke
4x100 m W
AUS
Kerry Johnson
Kathleen Sambell
Melissa Moore
Melinda Gainsford
4x400 m W
AUS
Cathy Freeman
Susan Andrews
Renee Poetschka
Michelle Lock
10 km walk W
AUS
Gabrielle Blythe
Kerry Saxby Junna
High jump W
AUS
Alison Inverarity
Long jump W
AUS
Nicole Staines
Discus throw W
AUS
Daniela Costian
Javelin throw W
AUS
Louise McPaul
Heptathlon W
AUS
Jane Flemming
Athletics 1996
100 m M
AUS
Rodney Mapstone
Paul Henderson
200 m M
AUS
Steve Brimacombe
Dean Capobianco
400 m M
AUS
Michael Joubert
Mark Ladbrook
Paul Greene
800 m M
AUS
Paul Byrne
1500 m M
AUS
Paul Clary
5000 m M
AUS
Shaun Creighton
Julian Paynter
10000 m M
AUS
Shaun Creighton
Julian Paynter
Marathon M
AUS
Roderick de Highden
Steve Moneghetti
Sean Quilty
110 m hurdles M
AUS
Kyle Vander-Kuyp
400 m hurdles M
AUS
Simon Hollingsworth
Rohan Robinson
3000 m steeplechase M
AUS
Chris Unthank
4x100 m M
AUS
Steve Brimacombe
Paul Henderson
Rodney Mapstone
Timothy Jackson
4x400 m M
AUS
Michael Joubert
Paul Greene
Cameron Mackenzie
Mark Ladbrook
20 km walk M
AUS
Dion Russell
Nicholas Ahern
50 km walk M
AUS
Duane Cousins
Simon Baker
High jump M
AUS
Chris Anderson
Timothy Forsythe
Pole vault M
AUS
Jim Miller
Simon Arkell
Triple jump M
AUS
Andrew Murphy
Hammer throw M
AUS
Sean Carlin
Javelin throw M
AUS
Andrew Currey
Decathlon M
AUS
Peter Winter
Scott Ferrier
200 m W
AUS
Melinda Gainsford Taylor
Cathy Freeman
400 m W
AUS
Lee Naylor
Renee Poetschka
Cathy Freeman
800 m W
AUS
Lisa Lightfoot
1500 m W
AUS
Margaret Crowley
5000 m W
AUS
Kate Anderson
Carolyn Schuwalow
Natalie Harvey
10000 m W
AUS
Susan Hobson
Kylie Risk
Marathon W
AUS
Lisa Martin Ondieki
Suzanne Malaxos
Kerryn McCann
4x100 m W
AUS
Lauren Hewitt
Sharon Cripps
Kylie Hanigan
Jodi Lambert
4x400 m W
AUS
Renee Poetschka
Kylie Hanigan
Melinda Gainsford Taylor
Lee Naylor
10 km walk W
AUS
Jane Saville
Anne Manning
Kerry Saxby Junna
High jump W
AUS
Alison Inverarity
Long jump W
AUS
Nicole Boegman
Discus throw W
AUS
Daniela Costian
Lisa-Marie Vizaniari
Javelin throw W
AUS
Louise McPaul
Joanna Stone
Heptathlon W
AUS
Jane Jamieson
Athletics 2000
100 m M
AUS
Paul Di Bella
Patrick Johnson
Matthew Shirvington
200 m M
AUS
Matthew Shirvington
Patrick Johnson
Darryl Wohlsen
400 m M
AUS
Patrick Dwyer
Daniel Batman
800 m M
AUS
Grant Cremer
Kris McCarthy
1500 m M
AUS
Nick Howarth
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Mizan Mehari
Michael Power
10000 m M
AUS
Sisay Bezabeh
Shaun Creighton
Marathon M
AUS
Steve Moneghetti
Lee Troop
Roderick de Highden
110 m hurdles M
AUS
Kyle Vander-Kuyp
400 m hurdles M
AUS
Blair Young
Rohan Robinson
Matthew Beckenham
3000 m steeplechase M
AUS
Chris Unthank
4x100 m M
AUS
Darryl Wohlsen
Matthew Shirvington
Paul Di Bella
Patrick Johnson
4x400 m M
AUS
Brad Jamieson
Patrick Dwyer
Michael Hazel
Casey Vincent
Blair Young
20 km walk M
AUS
Nicholas A'Hern
Dion Russell
Nathan Deakes
50 km walk M
AUS
Duane Cousins
Dion Russell
Nathan Deakes
High jump M
AUS
Timothy Forsythe
Pole vault M
AUS
Dmitriy Markov
Viktor Chistiakov
Paul Burgess
Long jump M
AUS
Jai Taurima
Peter Burge
Triple jump M
AUS
Andrew Murphy
Shot put M
AUS
Justin Anlezark
Hammer throw M
AUS
Stuart Rendell
Javelin throw M
AUS
Andrew Martin
Andrew Currey
Adrian Hatcher
Decathlon M
AUS
Scott Ferrier
100 m W
AUS
Lauren Hewitt
Melinda Gainsford Taylor
200 m W
AUS
Lauren Hewitt
Melinda Gainsford Taylor
Cathy Freeman
400 m W
AUS
Nova Peris-Kneebone
Lee Naylor
Cathy Freeman
800 m W
AUS
Tamsyn Lewis
Susan Andrews
1500 m W
AUS
Sarah Jamieson
Georgie Clarke
Margaret Crowley
5000 m W
AUS
Kata Richardson
Anne Cross
Benita Willis
10000 m W
AUS
Kylie Risk
Clair Fearnley
Natalie Harvey
Marathon W
AUS
Susan Hobson
Kerryn McCann
Nicole Carroll
100 m hurdles W
AUS
Deborah Edwards
400 m hurdles W
AUS
Lauren Poetschka
Jana Pittman
Stephanie Price
4x100 m W
AUS
Melinda Gainsford Taylor
Elly Hutton
Lauren Hewitt
Sharon Cripps
4x400 m W
AUS
Jana Pittman
Susan Andrews
Cathy Freeman
Nova Peris-Kneebone
Melinda Gainsford Taylor
Tamsyn Lewis
20 km walk W
AUS
Jane Saville
Lisa Sheridan
Kerry Saxby Junna
High jump W
AUS
Alison Inverarity
Linda Horvath
Pole vault W
AUS
Emma George
Tatiana Grigorieva
Long jump W
AUS
Bronwyn Thompson
Discus throw W
AUS
Alison Lever
Lisa-Marie Vizaniari
Daniela Costian
Hammer throw W
AUS
Deborah Sosimenko
Karyne Perkins
Javelin throw W
AUS
Louise Currey
Joanna Stone
Heptathlon W
AUS
Jane Jamieson
Athletics 2004
100 m M
AUS
Joshua Ross
200 m M
AUS
Adam Miller
400 m M
AUS
Clinton Hill
Casey Vincent
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Marathon M
AUS
Nicholas Harrison
Lee Troop
Sisay Bezabeh
3000 m steeplechase M
AUS
Peter Nowill
4x100 m M
AUS
Paul Di Bella
Joshua Ross
Adam Basil
Patrick Johnson
4x400 m M
AUS
John Steffensen
Patrick Dwyer
Mark Ormrod
Clinton Hill
20 km walk M
AUS
Nathan Deakes
Luke Adams
50 km walk M
AUS
Nathan Deakes
Pole vault M
AUS
Paul Burgess
Steven Hooker
Dmitriy Markov
Triple jump M
AUS
Andrew Murphy
Shot put M
AUS
Justin Anlezark
Hammer throw M
AUS
Stuart Rendell
Javelin throw M
AUS
Oliver Dziubak
William Hamlyn-Harris
200 m W
AUS
Lauren Hewitt
800 m W
AUS
Tamsyn Lewis
1500 m W
AUS
Sarah Jamieson
10000 m W
AUS
Benita Johnson
Haley McGregor
Marathon W
AUS
Kerryn McCann
400 m hurdles W
AUS
Jana Pittman
20 km walk W
AUS
Nathalie Saville
Cheryl Webb
Jane Saville
High jump W
AUS
Petrina Price
Pole vault W
AUS
Kym Howe
Long jump W
AUS
Bronwyn Thompson
Hammer throw W
AUS
Brooke Krueger
Deborah Sosimenko
Bronwyn Eagles
Heptathlon W
AUS
Kylie Wheeler
Athletics 2008
400 m M
AUS
Joel Milburn
Sean Wroe
800 m M
AUS
Lachlan Renshaw
1500 m M
AUS
Jeffrey Riseley
Mitchell Kealey
5000 m M
AUS
Collis Birmingham
Craig Mottram
Marathon M
AUS
Lee Troop
3000 m steeplechase M
AUS
Youcef Abdi
4x400 m M
AUS
John Steffensen
Clinton Hill
Joel Milburn
Mark Omrod
Sean Wroe
20 km walk M
AUS
Luke Adams
Chris Erickson
Jared Tallent
50 km walk M
AUS
Jared Tallent
Luke Adams
Adam Rutter
Pole vault M
AUS
Steven Hooker
Paul Burgess
Long jump M
AUS
Fabrice Lapierre
Shot put M
AUS
Scott Martin
Justin Anlezark
Discus throw M
AUS
Benn Harradine
Javelin throw M
AUS
Jarrod Bannister
400 m W
AUS
Tamsyn Lewis
800 m W
AUS
Tamsyn Lewis
Madeleine Pape
1500 m W
AUS
Lisa Corrigan
Sarah Jamieson
Marathon W
AUS
Lisa Jane Weightman
Benita Johnson
Kate Smyth
100 m hurdles W
AUS
Sally McLellan
3000 m steeplechase W
AUS
Victoria Mitchell
Donna MacFarlane
20 km walk W
AUS
Claire Woods
Kellie Wapshott
Pole vault W
AUS
Alana Boyd
Long jump W
AUS
Bronwyn Thompson
Discus throw W
AUS
Dani Samuels
Heptathlon W
AUS
Kylie Wheeler
Athletics 2012
400 m M
AUS
Steven Solomon
800 m M
AUS
Jeffrey Riseley
1500 m M
AUS
Ryan Gregson
5000 m M
AUS
David McNeill
Collis Birmingham
Craig Mottram
10000 m M
AUS
Ben St Lawrence
Marathon M
AUS
Michael Shelley
Martin Dent
Jeff Hunt
400 m hurdles M
AUS
Tristan Thomas
Brendan Cole
3000 m steeplechase M
AUS
Youcef Abdi
4x100 m M
AUS
Anthony Alozie
Andrew McCabe
Joshua Ross
Isaac Ntiamoha
4x400 m M
AUS
Steven Solomon
John Steffensen
Ben Offereins
Brendan Cole
20 km walk M
AUS
Jared Tallent
Chris Erickson
Adam Rutter
50 km walk M
AUS
Jared Tallent
Nathan Deakes
Luke Adams
Pole vault M
AUS
Steven Hooker
Long jump M
AUS
Mitchell Watt
Henry Frayne
Triple jump M
AUS
Henry Frayne
Shot put M
AUS
Dale Stevenson
Discus throw M
AUS
Scott Martin
Benn Harradine
Julian Wruck
Javelin throw M
AUS
Jarrod Bannister
100 m W
AUS
Melissa Breen
1500 m W
AUS
Kaila McKnight
Zoe Buckman
5000 m W
AUS
Eloise Wellings
10000 m W
AUS
Eloise Wellings
Marathon W
AUS
Benita Willis
Lisa Jane Weightman
Jessica Trengove
100 m hurdles W
AUS
Sally Pearson
400 m hurdles W
AUS
Lauren Boden
3000 m steeplechase W
AUS
Genevieve Lacaze
20 km walk W
AUS
Claire Tallent
Regan Lamble
Beki Lee
Pole vault W
AUS
Alana Boyd
Liz Parnov
Discus throw W
AUS
Dani Samuels
Javelin throw W
AUS
Kimberley Mickle
Kathryn Mitchell
Athletics 2016
200 m M
AUS
Alexander Hartmann
800 m M
AUS
Peter Bol
Luke Mathews
Jeffrey Riseley
1500 m M
AUS
Luke Mathews
Ryan Gregson
5000 m M
AUS
Sam McEntee
Patrick Tiernan
Brett Robinson
10000 m M
AUS
David McNeill
Ben St Lawrence
Marathon M
AUS
Michael Shelley
Liam Adams
Scott Westcott
20 km walk M
AUS
Dane Bird-Smith
Rhydian Cowley
50 km walk M
AUS
Brendon Reading
Jared Tallent
Chris Erickson
High jump M
AUS
Joel Baden
Brandon Starc
Pole vault M
AUS
Kurtis Marschall
Long jump M
AUS
Fabrice Lapierre
Henry Frayne
Shot put M
AUS
Damien Birkinhead
Discus throw M
AUS
Benn Harradine
Matthew Denny
Javelin throw M
AUS
Joshua Robinson
Hamish Peacock
Decathlon M
AUS
Cedric Dubler
100 m W
AUS
Melissa Breen
200 m W
AUS
Ella Nelson
400 m W
AUS
Morgan Mitchell
Anneliese Rubie
800 m W
AUS
Selma Kajan
1500 m W
AUS
Jenny Blundell
Linden Hall
Zoe Buckman
5000 m W
AUS
Madeline Heiner Hills
Genevieve Lacaze
Eloise Wellings
10000 m W
AUS
Eloise Wellings
Marathon W
AUS
Jessica Trengove
Lisa Jane Weightman
Milly Clark
100 m hurdles W
AUS
Michelle Jenneke
400 m hurdles W
AUS
Lauren Wells
3000 m steeplechase W
AUS
Victoria Mitchell
Madeline Heiner Hills
Genevieve Lacaze
4x400 m W
AUS
Jessica Thornton
Morgan Mitchell
Anneliese Rubie
Caitlin Sargent-Jones
20 km walk W
AUS
Rachel Tallent
Regan Lamble
Tanya Holliday
High jump W
AUS
Eleanor Patterson
Pole vault W
AUS
Alana Boyd
Long jump W
AUS
Chelsea Jaensch
Brooke Stratton
Discus throw W
AUS
Dani Samuels
Javelin throw W
AUS
Kathryn Mitchell
Kelsey-Lee Roberts
Kimberley Mickle
Athletics 2020
100 m M
AUS
Rohan Browning
400 m M
AUS
Alexander Beck
Steven Solomon
800 m M
AUS
Jeffrey Riseley
Peter Bol
Charlie Hunter
1500 m M
AUS
Stewart McSweyn
Jye Edwards
Oliver Hoare
5000 m M
AUS
David McNeill
Patrick Tiernan
Morgan McDonald
10000 m M
AUS
Patrick Tiernan
Marathon M
AUS
Jack Rayner
Brett Robinson
Liam Adams
110 m hurdles M
AUS
Nicholas Hough
3000 m steeplechase M
AUS
Ben Buckingham
Edward Trippas
Matthew Clarke
20 km walk M
AUS
Declan Tingay
Kyle Swan
50 km walk M
AUS
Rhydian Cowley
High jump M
AUS
Brandon Starc
Pole vault M
AUS
Kurtis Marschall
Long jump M
AUS
Henry Frayne
Discus throw M
AUS
Matthew Denny
Decathlon M
AUS
Ashley Moloney
Cedric Dubler
100 m W
AUS
Hana Basic
200 m W
AUS
Riley Day
400 m W
AUS
Bendere Oboya
800 m W
AUS
Morgan Mitchell
Catriona Bisset
1500 m W
AUS
Georgia Griffith
Linden Hall
Jessica Hull
5000 m W
AUS
Jenny Blundell
Rose Davies
Isobel Batt-Doyle
Marathon W
AUS
Sinead Diver
Lisa Jane Weightman
Ellie Pashley
100 m hurdles W
AUS
Liz Clay
400 m hurdles W
AUS
Sarah Carli
3000 m steeplechase W
AUS
Genevieve Gregson
Georgia Winkcup
Amy Cashin
4x400 m W
AUS
Bendere Oboya
Anneliese Rubie-Renshaw
Ellie Beer
Kendra Hubbard
20 km walk W
AUS
Katie Hayward
Rebecca Henderson
Jemima Montag
High jump W
AUS
Eleanor Patterson
Nicola McDermott
Pole vault W
AUS
Elizaveta Parnova
Nina Kennedy
Long jump W
AUS
Brooke Stratton
Discus throw W
AUS
Dani Stevens
Javelin throw W
AUS
Kelsey-Lee Roberts-Barber
Kathryn Mitchell
Mackenzie Little
* The list above only shows a selection of Australian athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about Australian athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy