Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Australien
Sport
Atletik
Australske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1896
800 m M
AUS
Edwin Flack
1500 m M
AUS
Edwin Flack
Maraton M
AUS
Edwin Flack
Atletik 1900
60 m M
AUS
Stanley Rowley
100 m M
AUS
Stanley Rowley
200 m M
AUS
Stanley Rowley
Atletik 1904
110 m hæk M
AUS
Leslie McPherson
Corrie Gardner
Længdespring M
AUS
Corrie Gardner
Leslie McPherson
Atletik 1908
400 m hæk M
AUS
Henry Murray
Atletik 1912
Diskoskast M
AUS
Hans Tronner
Diskoskast begge hænder M
AUS
Hans Tronner
Atletik 1920
100 m M
AUS
William Hunt
200 m M
AUS
William Hunt
10000 m M
AUS
Sinton Hewitt
Maraton M
AUS
Sinton Hewitt
110 m hæk M
AUS
Wilfrid Kent-Hughes
400 m hæk M
AUS
Wilfrid Kent-Hughes
3 km kapgang M
AUS
George Parker
10 km kapgang M
AUS
George Parker
Atletik 1924
100 m M
AUS
Edwin Carr Sr.
200 m M
AUS
Edwin Carr Sr.
Roy Norman
400 m M
AUS
Charles Lane
Richard Honner
Roy Norman
800 m M
AUS
Jack Newman
Malcolm Boyd
Roy Norman
1500 m M
AUS
Jack Newman
Malcolm Boyd
5000 m M
AUS
Malcolm Boyd
400 m hæk M
AUS
Richard Honner
10 km kapgang M
AUS
Ernest Austen
Længdespring M
AUS
Richard Honner
Trespring M
AUS
Anthony Winter
Femkamp M
AUS
Dennis Duigan
Tikamp M
AUS
Dennis Duigan
Atletik 1928
100 m M
AUS
James Carlton
200 m M
AUS
James Carlton
400 m M
AUS
Charles Stuart
800 m M
AUS
Charles Stuart
William Whyte
1500 m M
AUS
George Hyde
William Whyte
5000 m M
AUS
George Hyde
110 m hæk M
AUS
Alfred Watson
400 m hæk M
AUS
Alfred Watson
Trespring M
AUS
Nick Winter
100 m K
AUS
Edith Robinson
800 m K
AUS
Edith Robinson
Atletik 1932
400 m M
AUS
George Golding
1500 m M
AUS
Ernest William Barwick
5000 m M
AUS
John Hillhouse
400 m hæk M
AUS
George Golding
100 m K
AUS
Alice Wearne
Atletik 1936
800 m M
AUS
Gerald Backhouse
1500 m M
AUS
Gerald Backhouse
110 m hæk M
AUS
Alfred Watson
400 m hæk M
AUS
Alfred Watson
Højdespring M
AUS
John Metcalfe
Trespring M
AUS
Jim Metcalfe
Basil Dickinson
Højdespring K
AUS
Doris Carter
Atletik 1948
100 m M
AUS
Morris Curotta
John Bartram
John Treloar
200 m M
AUS
John Treloar
400 m M
AUS
John William Ramsay
Morris Curotta
John Bartram
800 m M
AUS
John William Ramsay
110 m hæk M
AUS
Peter Gardner
Raymond Weinberg
Charles Green
4x100 m M
AUS
Morris Curotta
John Treloar
Theodore Bruce
John Bartram
10 km kapgang M
AUS
George Knott
Højdespring M
AUS
John Winter
Længdespring M
AUS
Theodore Bruce
Trespring M
AUS
George Avery
Leslie McKeand
Tikamp M
AUS
Peter Mullins
100 m K
AUS
Elizabeth McKinnon
Joyce King
Shirley Strickland
200 m K
AUS
Elizabeth McKinnon
Joyce King
Shirley Strickland
80 m hæk K
AUS
Shirley Strickland
4x100 m K
AUS
Elizabeth McKinnon
June Maston
Shirley Strickland
Joyce King
Længdespring K
AUS
Judith Canty
June Maston
Atletik 1952
100 m M
AUS
John Treloar
200 m M
AUS
Edwin Carr Jr.
John Treloar
400 m M
AUS
Morris Curotta
Edwin Carr Jr.
800 m M
AUS
Donald McMillan
1500 m M
AUS
Donald McMillan
John Landy
5000 m M
AUS
John Landy
Leslie Perry
10000 m M
AUS
Leslie Perry
Maraton M
AUS
Claude Smeal
Robert Prentice
110 m hæk M
AUS
Kenneth Doubleday
Raymond Weinberg
400 m hæk M
AUS
Kenneth Doubleday
4x100 m M
AUS
Raymond Weinberg
Morris Curotta
Kenneth Doubleday
Edwin Carr Jr.
4x400 m M
AUS
Edwin Carr Jr.
Kenneth Doubleday
Morris Curotta
Raymond Weinberg
10 km kapgang M
AUS
Donald Keane
Højdespring M
AUS
Patrick Leane
Længdespring M
AUS
Patrick Leane
Diskoskast M
AUS
Ian Reed
Tikamp M
AUS
Patrick Leane
100 m K
AUS
Marjorie Jackson
Winsome Cripps
Shirley Strickland
200 m K
AUS
Marjorie Jackson
Winsome Cripps
80 m hæk K
AUS
Shirley Strickland
4x100 m K
AUS
Winsome Cripps
Verna Johnston
Shirley Strickland
Marjorie Jackson
Længdespring K
AUS
Verna Johnson
Atletik 1956
100 m M
AUS
Gavin Carragher
Hector Hogan
Raymond Charles Land
200 m M
AUS
Graham Gipson
Douglas Winston
Hector Hogan
400 m M
AUS
Graham Gipson
Kevan Gosper
John Goodman
800 m M
AUS
Donald McMillan
Jim Bailey
Bill Butchart
1500 m M
AUS
Mervyn Lincoln
John Landy
5000 m M
AUS
Allan Lawrence
Albert Thomas
10000 m M
AUS
Allan Lawrence
David Power
David Stephens
Maraton M
AUS
Keith Ollerenshaw
Leslie Perry
John Russell
110 m hæk M
AUS
John Chittick
Kenneth Doubleday
James Robert Joyce
400 m hæk M
AUS
Geoffrey Goodacre
Ross Parker
David Lean
3000 m forhindringsløb M
AUS
Graham Thomas
Neil Robbins
Ronald Blackney
4x100 m M
AUS
Edward McGlynn
Gavin Carragher
Hector Hogan
Raymond Charles Land
4x400 m M
AUS
Leon Gregory
Kevan Gosper
David Lean
Graham Gipson
20 km kapgang M
AUS
Donald Keane
Ronald Crawford
Edward Allsopp
50 km kapgang M
AUS
Ronald Crawford
Raymond Smith
Edward Allsopp
Højdespring M
AUS
Colin Ridgeway
John Vernon
Charles Porter
Stangspring M
AUS
Peter Denton
Bruce Peever
Længdespring M
AUS
Hugh Jack
Michael Moroney
Ian Bruce
Trespring M
AUS
Ronald Gray
Maurice Rich
Brian Oliver
Kuglestød M
AUS
Berry Donath
Robert Hanlin
Diskoskast M
AUS
Vesmonis Balodis
Hammerkast M
AUS
Neville Gadsden
Charles Morris
Martin Crowe
Spydkast M
AUS
Robert Grant
James Achurch
Tikamp M
AUS
Ian Bruce
Patrick Leane
John Cann
100 m K
AUS
Marlene Matthews
Elizabeth Cuthbert
Shirley Strickland
200 m K
AUS
Marlene Matthews
Norma Croker
Elizabeth Cuthbert
80 m hæk K
AUS
Norma Thrower
Shirley Strickland
Gloria Cooke
4x100 m K
AUS
Shirley Strickland
Elizabeth Cuthbert
Fleur Mellor
Norma Croker
Højdespring K
AUS
Michelle Mason
Janice Cooper
Carole Bernoth
Længdespring K
AUS
Nancy Borwick
Margaret Johnson
Erica Willis
Kuglestød K
AUS
Mary Breen
Valerie Lawrence
Margaret Wioodlock
Diskoskast K
AUS
Shirley Cotton
Valerie Lawrence
Lois Jackman
Spydkast K
AUS
Heather Innes
Maureen Wright
June Heath
Atletik 1960
100 m M
AUS
Dennis Tipping
200 m M
AUS
Dennis Tipping
400 m M
AUS
Kevan Gosper
800 m M
AUS
Anthony Blue
1500 m M
AUS
Herbert Elliott
Albert Thomas
Mervyn Lincoln
5000 m M
AUS
David Power
Albert Thomas
Allan Lawrence
10000 m M
AUS
Allan Lawrence
David Power
Maraton M
AUS
Allan Lawrence
Ian Sinfield
110 m hæk M
AUS
John Chittick
20 km kapgang M
AUS
Ronald Crawford
Noel Freeman
50 km kapgang M
AUS
Ronald Crawford
Noel Freeman
Højdespring M
AUS
Charles Porter
Længdespring M
AUS
Bevyn Baker
John Baguley
Ian Tomlinson
Trespring M
AUS
Ian Tomlinson
John Baguley
Kuglestød M
AUS
Warwick Selvey
Diskoskast M
AUS
Warwick Selvey
100 m K
AUS
Marlene Matthews
Patricia Duggan
Elizabeth Cuthbert
200 m K
AUS
Patricia Duggan
Norma Fleming
800 m K
AUS
Brenda Jones
Dixie Willis
80 m hæk K
AUS
Norma Thrower
Gloria Cooke
4x100 m K
AUS
Norma Croker
Norma Thrower
Marlene Matthews
Patricia Duggan
Højdespring K
AUS
Helen Frith
Længdespring K
AUS
Norma Croker
Helen Frith
Sylvia Mitchell
Spydkast K
AUS
Anna Pazera
Atletik 1964
100 m M
AUS
Robert Lay
William Joseph Earle
Gary Holdsworth
200 m M
AUS
Robert Lay
Gary Holdsworth
400 m M
AUS
Gary Eddy
Peter Vassella
Kenneth Roche
800 m M
AUS
Anthony Blue
1500 m M
AUS
Albert Thomas
5000 m M
AUS
Anthony Cook
Albert Thomas
Ronald Clarke
10000 m M
AUS
Anthony Cook
Ronald Clarke
Maraton M
AUS
Robert Andrew Vagg
Ronald Clarke
Anthony Cook
400 m hæk M
AUS
Michael Ryan
Kenneth Roche
Gary Knoke
3000 m forhindringsløb M
AUS
Trevor Vincent
4x100 m M
AUS
Gary Holdsworth
Eric Bigby
William Joseph Earle
Robert Lay
4x400 m M
AUS
Gary Knoke
Peter Vassella
Gary Eddy
Kenneth Roche
20 km kapgang M
AUS
Robert Gardiner
Ronald Crawford
Noel Freeman
50 km kapgang M
AUS
Robert Gardiner
Edward Allsopp
Ronald Crawford
Højdespring M
AUS
Anthony Sneazwell
Lawrence Peckham
Længdespring M
AUS
Ian Tomlinson
Trespring M
AUS
Ian Tomlinson
Graham Boase
Diskoskast M
AUS
Warwick Selvey
100 m K
AUS
Dianna Bowering
Margaret Burvill
Marilyn Black
200 m K
AUS
Margaret Burwill
Joyce Bennett
Marilyn Black
400 m K
AUS
Elizabeth Cuthbert
Judith Amoore
800 m K
AUS
Dixie Willis
80 m hæk K
AUS
Pamela Kilborn
4x100 m K
AUS
Dianne Bowering
Joyce Bennett
Marilyn Black
Margaret Burvill
Højdespring K
AUS
Robyn Woodhouse
Michele Brown
Længdespring K
AUS
Helen Frith
Pamela Kilborn
Spydkast K
AUS
Anna Pazera
Femkamp K
AUS
Helen Frith
Atletik 1968
100 m M
AUS
Gregory Lewis
200 m M
AUS
Peter Norman
Gregory Lewis
800 m M
AUS
Ralph Doubell
1500 m M
AUS
Peter Watson
5000 m M
AUS
Ronald Clarke
10000 m M
AUS
Ronald Clarke
Maraton M
AUS
Derek Clayton
John Farrington
110 m hæk M
AUS
Gary Knoke
400 m hæk M
AUS
Gary Knoke
3000 m forhindringsløb M
AUS
Kerry O'Brien
20 km kapgang M
AUS
Frank Clark
50 km kapgang M
AUS
Frank Clark
Robert Gardiner
Højdespring M
AUS
Peter Boyce
Lawrence Peckham
Anthony Sneazwell
Længdespring M
AUS
Allen Crawley
Trespring M
AUS
Philip May
100 m K
AUS
Raelene Boyle
Pamela Kilborn
Dianne Burge
200 m K
AUS
Raelene Boyle
Jennifer Lamy
Dianne Burge
400 m K
AUS
Joyce Bennett
Sandra Brown
80 m hæk K
AUS
Pamela Kilborn
Maureen Caird
4x100 m K
AUS
Raelene Boyle
Joyce Bennett
Jennifer Lamy
Dianne Burge
Diskoskast K
AUS
Jean Roberts
Atletik 1972
800 m M
AUS
Graeme Rootham
1500 m M
AUS
Christopher Fisher
5000 m M
AUS
Anthony Benson
Kerry O'Brien
Maraton M
AUS
Derek Clayton
110 m hæk M
AUS
Malcolm Baird
400 m hæk M
AUS
Gary Knoke
Bruce Field
3000 m forhindringsløb M
AUS
Kerry O'Brien
Højdespring M
AUS
Lawrence Peckham
Stangspring M
AUS
Raymond Boyd
Længdespring M
AUS
Bruce Field
Trespring M
AUS
Michael McGrath
100 m K
AUS
Pamela Ryan
Raelene Boyle
Marion Hoffman
200 m K
AUS
Raelene Boyle
400 m K
AUS
Allison Ross-Edwards
Charlene Rendina
Joyce Sadowick
800 m K
AUS
Jennifer Orr
Cheryl Peasley
1500 m K
AUS
Jennifer Orr
100 m hæk K
AUS
Pamela Ryan
Penelope Gillies
Maureen Caird
4x100 m K
AUS
Raelene Boyle
Marion Hoffmann
Maureen Caird
Pamela Ryan
4x400 m K
AUS
Raelene Boyle
Cheryl Peasley
Allison Ross-Edwards
Charlene Rendina
Længdespring K
AUS
Erica Nixon
Lynette Tillett
Femkamp K
AUS
Lynette Tillett
Atletik 1976
100 m M
AUS
Peter Fitzgerald
200 m M
AUS
Peter Fitzgerald
Richard Mitchell
400 m M
AUS
Richard Mitchell
1500 m M
AUS
Graham Crouch
10000 m M
AUS
David Fitzsimmons
Christian Wardlaw
Maraton M
AUS
David Chettle
Ross Haywood
Christian Wardlaw
110 m hæk M
AUS
Maxwell Binnington
Warren Parr
400 m hæk M
AUS
Peter Grant
Donald Hanly
3000 m forhindringsløb M
AUS
Peter Larkins
4x400 m M
AUS
Peter Grant
Richard Mitchell
Donald Hanly
Maxwell Binnington
20 km kapgang M
AUS
Ross Haywood
Stangspring M
AUS
Raymond Boyd
Donald Baird
Længdespring M
AUS
Christopher Commons
Hammerkast M
AUS
Peter Farmer
100 m K
AUS
Denise Robertson
Deborah Wells
Raelene Boyle
200 m K
AUS
Denise Robertson
Raelene Boyle
Deborah Wells
400 m K
AUS
Judith Canty
Bethanie Nail
Verna Burnard
800 m K
AUS
Charlene Rendina
Judith Pollock
1500 m K
AUS
Judith Pollock
100 m hæk K
AUS
Gaye Dell
4x100 m K
AUS
Deborah Wells
Denise Robertson
Raelene Boyle
Barbara Wilson
4x400 m K
AUS
Judith Canty
Verna Burnard
Charlene Rendina
Bethanie Nail
Spydkast K
AUS
Christine Hunt
Atletik 1980
400 m M
AUS
Richard Mitchell
5000 m M
AUS
David Fitzsimmons
Stephen Austin
10000 m M
AUS
Gerard Barrett
William Scott
Stephen Austin
Maraton M
AUS
Christopher Wardlaw
Gerard Barrett
Robert de Castella
20 km kapgang M
AUS
David Smith
50 km kapgang M
AUS
David Smith
Willi Sawall
Længdespring M
AUS
Gary Honey
Trespring M
AUS
Ian Campbell
Kenneth Lorraway
Hammerkast M
AUS
Peter Farmer
Tikamp M
AUS
Peter Hadfield
100 m K
AUS
Deborah Wells
Denise Boyd
200 m K
AUS
Denise Boyd
Deborah Wells
100 m hæk K
AUS
Penelope Gillies
Højdespring K
AUS
Christine Stanton
Kuglestød K
AUS
Gael Mulhall
Diskoskast K
AUS
Gael Mulhall
Spydkast K
AUS
Petra Rivers
Pamela Matthews
Atletik 1984
100 m M
AUS
Paul Narracott
Fred Martin
Peter van Miltenberg
200 m M
AUS
Peter van Miltenberg
Fred Martin
Paul Narracott
400 m M
AUS
Darren Clark
Bruce Frayne
Gary Minihan
800 m M
AUS
Patrick Scammell
1500 m M
AUS
Michael Hillardt
Patrick Scammell
Maraton M
AUS
Robert de Castella
110 m hæk M
AUS
Don Wright
4x400 m M
AUS
Richard Mitchell
Bruce Frayne
Gary Minihan
Peter van Miltenburg
Darren Clark
20 km kapgang M
AUS
David Smith
Simon Baker
Willi Sawall
50 km kapgang M
AUS
Michael Harvey
Willi Sawall
Andrew Jachno
Højdespring M
AUS
John Atkinson
Længdespring M
AUS
Gary Honey
Trespring M
AUS
Kenneth Lorraway
Tikamp M
AUS
Peter Hadfield
200 m K
AUS
Deborah Wells
3000 m K
AUS
Donna Gould
Maraton K
AUS
Lisa Martin
100 m hæk K
AUS
Glynis Nunn
400 m hæk K
AUS
Debra Flintoff
Højdespring K
AUS
Vanessa Browne
Christine Stanton
Længdespring K
AUS
Robyn Lorraway
Linda Garden
Glynis Nunn
Kuglestød K
AUS
Gael Martin
Diskoskast K
AUS
Gael Martin
Spydkast K
AUS
Petra Rivers
Syvkamp K
AUS
Glynis Nunn
Atletik 1988
200 m M
AUS
Mark Garner
400 m M
AUS
Darren Clark
Robert Stone
Miles Murphy
1500 m M
AUS
Patrick Scammell
5000 m M
AUS
Andrew Lloyd
10000 m M
AUS
Andrew Lloyd
Maraton M
AUS
Steve Moneghetti
Bradley Camp
Robert de Castella
400 m hæk M
AUS
Leigh Miller
4x400 m M
AUS
Leigh Miller
Darren Clark
Robert Ballard
Miles Murphy
Mark Garner
20 km kapgang M
AUS
Simon Baker
Andrew Jachno
50 km kapgang M
AUS
Simon Baker
Andrew Jachno
Længdespring M
AUS
David Culbert
Diskoskast M
AUS
Werner Reiterer
Tikamp M
AUS
Simon Shirley
100 m K
AUS
Kerry Johnson
200 m K
AUS
Maree Holland
Kerry Johnson
400 m K
AUS
Maree Holland
3000 m K
AUS
Jacqueline Perkins
10000 m K
AUS
Jacqueline Perkins
Carolyn Schuwalow
Maraton K
AUS
Lisa Martin
100 m hæk K
AUS
Sally Flemming
400 m hæk K
AUS
Jenny Laurendet
Sally Hamilton
Debra Flintoff-King
4x400 m K
AUS
Debra Flintoff-King
Maree Holland
Jennifer Laurendet
Kerry Johnson
Højdespring K
AUS
Christine Stanton
Vanessa Browne
Længdespring K
AUS
Nicole Boegman
Syvkamp K
AUS
Jane Flemming
Atletik 1992
200 m M
AUS
Dean Capobianco
400 m M
AUS
Mark Garner
Maraton M
AUS
Steve Moneghetti
Robert de Castella
400 m hæk M
AUS
Simon Hollingsworth
20 km kapgang M
AUS
Nicholas A'Hern
Andrew Jachno
50 km kapgang M
AUS
Simon Baker
Højdespring M
AUS
David Anderson
Lochsley Thomsen
Timothy Forsythe
Stangspring M
AUS
Simon Arkell
Længdespring M
AUS
David Culbert
Diskoskast M
AUS
Werner Reiterer
Hammerkast M
AUS
Sean Carlin
Tikamp M
AUS
Dean Smith
100 m K
AUS
Kerry Johnson
Melinda Gainsford
200 m K
AUS
Melissa Moore
Melinda Gainsford
400 m K
AUS
Cathy Freeman
Renee Poetschka
Michelle Lock
3000 m K
AUS
Krishna Stanton
10000 m K
AUS
Susan Hobson
Maraton K
AUS
Lisa Martin Ondieki
400 m hæk K
AUS
Gail Luke
4x100 m K
AUS
Melinda Gainsford
Kerry Johnson
Kathleen Sambell
Melissa Moore
4x400 m K
AUS
Michelle Lock
Cathy Freeman
Susan Andrews
Renee Poetschka
10 km kapgang K
AUS
Gabrielle Blythe
Kerry Saxby Junna
Højdespring K
AUS
Alison Inverarity
Længdespring K
AUS
Nicole Staines
Diskoskast K
AUS
Daniela Costian
Spydkast K
AUS
Louise McPaul
Syvkamp K
AUS
Jane Flemming
Atletik 1996
100 m M
AUS
Rodney Mapstone
Paul Henderson
200 m M
AUS
Dean Capobianco
Steve Brimacombe
400 m M
AUS
Mark Ladbrook
Michael Joubert
Paul Greene
800 m M
AUS
Paul Byrne
1500 m M
AUS
Paul Clary
5000 m M
AUS
Shaun Creighton
Julian Paynter
10000 m M
AUS
Shaun Creighton
Julian Paynter
Maraton M
AUS
Roderick de Highden
Steve Moneghetti
Sean Quilty
110 m hæk M
AUS
Kyle Vander-Kuyp
400 m hæk M
AUS
Rohan Robinson
Simon Hollingsworth
3000 m forhindringsløb M
AUS
Chris Unthank
4x100 m M
AUS
Timothy Jackson
Steve Brimacombe
Rodney Mapstone
Paul Henderson
4x400 m M
AUS
Cameron Mackenzie
Mark Ladbrook
Paul Greene
Michael Joubert
20 km kapgang M
AUS
Dion Russell
Nicholas Ahern
50 km kapgang M
AUS
Duane Cousins
Simon Baker
Højdespring M
AUS
Chris Anderson
Timothy Forsythe
Stangspring M
AUS
Jim Miller
Simon Arkell
Trespring M
AUS
Andrew Murphy
Hammerkast M
AUS
Sean Carlin
Spydkast M
AUS
Andrew Currey
Tikamp M
AUS
Peter Winter
Scott Ferrier
200 m K
AUS
Cathy Freeman
Melinda Gainsford Taylor
400 m K
AUS
Renee Poetschka
Cathy Freeman
Lee Naylor
800 m K
AUS
Lisa Lightfoot
1500 m K
AUS
Margaret Crowley
5000 m K
AUS
Natalie Harvey
Kate Anderson
Carolyn Schuwalow
10000 m K
AUS
Susan Hobson
Kylie Risk
Maraton K
AUS
Suzanne Malaxos
Lisa Martin Ondieki
Kerryn McCann
4x100 m K
AUS
Jodi Lambert
Kylie Hanigan
Sharon Cripps
Lauren Hewitt
4x400 m K
AUS
Lee Naylor
Renee Poetschka
Melinda Gainsford Taylor
Kylie Hanigan
10 km kapgang K
AUS
Anne Manning
Kerry Saxby Junna
Jane Saville
Højdespring K
AUS
Alison Inverarity
Længdespring K
AUS
Nicole Boegman
Diskoskast K
AUS
Lisa-Marie Vizaniari
Daniela Costian
Spydkast K
AUS
Louise McPaul
Joanna Stone
Syvkamp K
AUS
Jane Jamieson
Atletik 2000
100 m M
AUS
Paul Di Bella
Matthew Shirvington
Patrick Johnson
200 m M
AUS
Matthew Shirvington
Patrick Johnson
Darryl Wohlsen
400 m M
AUS
Daniel Batman
Patrick Dwyer
800 m M
AUS
Kris McCarthy
Grant Cremer
1500 m M
AUS
Nick Howarth
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Mizan Mehari
Michael Power
10000 m M
AUS
Sisay Bezabeh
Shaun Creighton
Maraton M
AUS
Steve Moneghetti
Lee Troop
Roderick de Highden
110 m hæk M
AUS
Kyle Vander-Kuyp
400 m hæk M
AUS
Matthew Beckenham
Rohan Robinson
Blair Young
3000 m forhindringsløb M
AUS
Chris Unthank
4x100 m M
AUS
Patrick Johnson
Paul Di Bella
Matthew Shirvington
Darryl Wohlsen
4x400 m M
AUS
Brad Jamieson
Michael Hazel
Casey Vincent
Patrick Dwyer
Blair Young
20 km kapgang M
AUS
Nicholas A'Hern
Nathan Deakes
Dion Russell
50 km kapgang M
AUS
Duane Cousins
Dion Russell
Nathan Deakes
Højdespring M
AUS
Timothy Forsythe
Stangspring M
AUS
Paul Burgess
Dmitriy Markov
Viktor Chistiakov
Længdespring M
AUS
Peter Burge
Jai Taurima
Trespring M
AUS
Andrew Murphy
Kuglestød M
AUS
Justin Anlezark
Hammerkast M
AUS
Stuart Rendell
Spydkast M
AUS
Adrian Hatcher
Andrew Currey
Andrew Martin
Tikamp M
AUS
Scott Ferrier
100 m K
AUS
Melinda Gainsford Taylor
Lauren Hewitt
200 m K
AUS
Melinda Gainsford Taylor
Cathy Freeman
Lauren Hewitt
400 m K
AUS
Nova Peris-Kneebone
Lee Naylor
Cathy Freeman
800 m K
AUS
Susan Andrews
Tamsyn Lewis
1500 m K
AUS
Georgie Clarke
Sarah Jamieson
Margaret Crowley
5000 m K
AUS
Kata Richardson
Benita Willis
Anne Cross
10000 m K
AUS
Clair Fearnley
Natalie Harvey
Kylie Risk
Maraton K
AUS
Susan Hobson
Nicole Carroll
Kerryn McCann
100 m hæk K
AUS
Deborah Edwards
400 m hæk K
AUS
Stephanie Price
Lauren Poetschka
Jana Pittman
4x100 m K
AUS
Elly Hutton
Sharon Cripps
Melinda Gainsford Taylor
Lauren Hewitt
4x400 m K
AUS
Susan Andrews
Melinda Gainsford Taylor
Cathy Freeman
Tamsyn Lewis
Nova Peris-Kneebone
Jana Pittman
20 km kapgang K
AUS
Kerry Saxby Junna
Jane Saville
Lisa Sheridan
Højdespring K
AUS
Alison Inverarity
Linda Horvath
Stangspring K
AUS
Emma George
Tatiana Grigorieva
Længdespring K
AUS
Bronwyn Thompson
Diskoskast K
AUS
Daniela Costian
Alison Lever
Lisa-Marie Vizaniari
Hammerkast K
AUS
Deborah Sosimenko
Karyne Perkins
Spydkast K
AUS
Joanna Stone
Louise Currey
Syvkamp K
AUS
Jane Jamieson
Atletik 2004
100 m M
AUS
Joshua Ross
200 m M
AUS
Adam Miller
400 m M
AUS
Casey Vincent
Clinton Hill
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Maraton M
AUS
Sisay Bezabeh
Lee Troop
Nicholas Harrison
3000 m forhindringsløb M
AUS
Peter Nowill
4x100 m M
AUS
Paul Di Bella
Patrick Johnson
Adam Basil
Joshua Ross
4x400 m M
AUS
Patrick Dwyer
John Steffensen
Clinton Hill
Mark Ormrod
20 km kapgang M
AUS
Luke Adams
Nathan Deakes
50 km kapgang M
AUS
Nathan Deakes
Stangspring M
AUS
Paul Burgess
Dmitriy Markov
Steven Hooker
Trespring M
AUS
Andrew Murphy
Kuglestød M
AUS
Justin Anlezark
Hammerkast M
AUS
Stuart Rendell
Spydkast M
AUS
William Hamlyn-Harris
Oliver Dziubak
200 m K
AUS
Lauren Hewitt
800 m K
AUS
Tamsyn Lewis
1500 m K
AUS
Sarah Jamieson
10000 m K
AUS
Haley McGregor
Benita Johnson
Maraton K
AUS
Kerryn McCann
400 m hæk K
AUS
Jana Pittman
20 km kapgang K
AUS
Nathalie Saville
Jane Saville
Cheryl Webb
Højdespring K
AUS
Petrina Price
Stangspring K
AUS
Kym Howe
Længdespring K
AUS
Bronwyn Thompson
Hammerkast K
AUS
Deborah Sosimenko
Brooke Krueger
Bronwyn Eagles
Syvkamp K
AUS
Kylie Wheeler
Atletik 2008
400 m M
AUS
Joel Milburn
Sean Wroe
800 m M
AUS
Lachlan Renshaw
1500 m M
AUS
Jeffrey Riseley
Mitchell Kealey
5000 m M
AUS
Collis Birmingham
Craig Mottram
Maraton M
AUS
Lee Troop
3000 m forhindringsløb M
AUS
Youcef Abdi
4x400 m M
AUS
Joel Milburn
Sean Wroe
Mark Omrod
Clinton Hill
John Steffensen
20 km kapgang M
AUS
Luke Adams
Jared Tallent
Chris Erickson
50 km kapgang M
AUS
Adam Rutter
Luke Adams
Jared Tallent
Stangspring M
AUS
Steven Hooker
Paul Burgess
Længdespring M
AUS
Fabrice Lapierre
Kuglestød M
AUS
Scott Martin
Justin Anlezark
Diskoskast M
AUS
Benn Harradine
Spydkast M
AUS
Jarrod Bannister
400 m K
AUS
Tamsyn Lewis
800 m K
AUS
Tamsyn Lewis
Madeleine Pape
1500 m K
AUS
Sarah Jamieson
Lisa Corrigan
Maraton K
AUS
Kate Smyth
Lisa Jane Weightman
Benita Johnson
100 m hæk K
AUS
Sally McLellan
3000 m forhindringsløb K
AUS
Victoria Mitchell
Donna MacFarlane
20 km kapgang K
AUS
Claire Woods
Kellie Wapshott
Stangspring K
AUS
Alana Boyd
Længdespring K
AUS
Bronwyn Thompson
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Syvkamp K
AUS
Kylie Wheeler
Atletik 2012
400 m M
AUS
Steven Solomon
800 m M
AUS
Jeffrey Riseley
1500 m M
AUS
Ryan Gregson
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Collis Birmingham
David McNeill
10000 m M
AUS
Ben St Lawrence
Maraton M
AUS
Michael Shelley
Martin Dent
Jeff Hunt
400 m hæk M
AUS
Brendan Cole
Tristan Thomas
3000 m forhindringsløb M
AUS
Youcef Abdi
4x100 m M
AUS
Joshua Ross
Andrew McCabe
Anthony Alozie
Isaac Ntiamoha
4x400 m M
AUS
Ben Offereins
John Steffensen
Steven Solomon
Brendan Cole
20 km kapgang M
AUS
Chris Erickson
Adam Rutter
Jared Tallent
50 km kapgang M
AUS
Jared Tallent
Nathan Deakes
Luke Adams
Stangspring M
AUS
Steven Hooker
Længdespring M
AUS
Henry Frayne
Mitchell Watt
Trespring M
AUS
Henry Frayne
Kuglestød M
AUS
Dale Stevenson
Diskoskast M
AUS
Scott Martin
Benn Harradine
Julian Wruck
Spydkast M
AUS
Jarrod Bannister
100 m K
AUS
Melissa Breen
1500 m K
AUS
Kaila McKnight
Zoe Buckman
5000 m K
AUS
Eloise Wellings
10000 m K
AUS
Eloise Wellings
Maraton K
AUS
Jessica Trengove
Lisa Jane Weightman
Benita Willis
100 m hæk K
AUS
Sally Pearson
400 m hæk K
AUS
Lauren Boden
3000 m forhindringsløb K
AUS
Genevieve Lacaze
20 km kapgang K
AUS
Claire Tallent
Regan Lamble
Beki Lee
Stangspring K
AUS
Alana Boyd
Liz Parnov
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Spydkast K
AUS
Kimberley Mickle
Kathryn Mitchell
Atletik 2016
200 m M
AUS
Alexander Hartmann
800 m M
AUS
Peter Bol
Luke Mathews
Jeffrey Riseley
1500 m M
AUS
Ryan Gregson
Luke Mathews
5000 m M
AUS
Sam McEntee
Brett Robinson
Patrick Tiernan
10000 m M
AUS
Ben St Lawrence
David McNeill
Maraton M
AUS
Michael Shelley
Scott Westcott
Liam Adams
20 km kapgang M
AUS
Dane Bird-Smith
Rhydian Cowley
50 km kapgang M
AUS
Brendon Reading
Chris Erickson
Jared Tallent
Højdespring M
AUS
Brandon Starc
Joel Baden
Stangspring M
AUS
Kurtis Marschall
Længdespring M
AUS
Henry Frayne
Fabrice Lapierre
Kuglestød M
AUS
Damien Birkinhead
Diskoskast M
AUS
Matthew Denny
Benn Harradine
Spydkast M
AUS
Joshua Robinson
Hamish Peacock
Tikamp M
AUS
Cedric Dubler
100 m K
AUS
Melissa Breen
200 m K
AUS
Ella Nelson
400 m K
AUS
Morgan Mitchell
Anneliese Rubie
800 m K
AUS
Selma Kajan
1500 m K
AUS
Jenny Blundell
Zoe Buckman
Linden Hall
5000 m K
AUS
Genevieve Lacaze
Madeline Heiner Hills
Eloise Wellings
10000 m K
AUS
Eloise Wellings
Maraton K
AUS
Lisa Jane Weightman
Milly Clark
Jessica Trengove
100 m hæk K
AUS
Michelle Jenneke
400 m hæk K
AUS
Lauren Wells
3000 m forhindringsløb K
AUS
Madeline Heiner Hills
Genevieve Lacaze
Victoria Mitchell
4x400 m K
AUS
Caitlin Sargent-Jones
Jessica Thornton
Morgan Mitchell
Anneliese Rubie
20 km kapgang K
AUS
Tanya Holliday
Rachel Tallent
Regan Lamble
Højdespring K
AUS
Eleanor Patterson
Stangspring K
AUS
Alana Boyd
Længdespring K
AUS
Brooke Stratton
Chelsea Jaensch
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Spydkast K
AUS
Kelsey-Lee Roberts
Kimberley Mickle
Kathryn Mitchell
Atletik 2020
100 m M
AUS
Rohan Browning
400 m M
AUS
Steven Solomon
Alexander Beck
800 m M
AUS
Jeffrey Riseley
Charlie Hunter
Peter Bol
1500 m M
AUS
Oliver Hoare
Jye Edwards
Stewart McSweyn
5000 m M
AUS
Patrick Tiernan
Morgan McDonald
David McNeill
10000 m M
AUS
Patrick Tiernan
Maraton M
AUS
Liam Adams
Brett Robinson
Jack Rayner
110 m hæk M
AUS
Nicholas Hough
3000 m forhindringsløb M
AUS
Edward Trippas
Ben Buckingham
Matthew Clarke
20 km kapgang M
AUS
Declan Tingay
Kyle Swan
50 km kapgang M
AUS
Rhydian Cowley
Højdespring M
AUS
Brandon Starc
Stangspring M
AUS
Kurtis Marschall
Længdespring M
AUS
Henry Frayne
Diskoskast M
AUS
Matthew Denny
Tikamp M
AUS
Cedric Dubler
Ashley Moloney
100 m K
AUS
Hana Basic
200 m K
AUS
Riley Day
400 m K
AUS
Bendere Oboya
800 m K
AUS
Catriona Bisset
Morgan Mitchell
1500 m K
AUS
Georgia Griffith
Jessica Hull
Linden Hall
5000 m K
AUS
Jenny Blundell
Isobel Batt-Doyle
Rose Davies
Maraton K
AUS
Sinead Diver
Lisa Jane Weightman
Ellie Pashley
100 m hæk K
AUS
Liz Clay
400 m hæk K
AUS
Sarah Carli
3000 m forhindringsløb K
AUS
Genevieve Gregson
Amy Cashin
Georgia Winkcup
4x400 m K
AUS
Kendra Hubbard
Bendere Oboya
Anneliese Rubie-Renshaw
Ellie Beer
20 km kapgang K
AUS
Jemima Montag
Katie Hayward
Rebecca Henderson
Højdespring K
AUS
Eleanor Patterson
Nicola McDermott
Stangspring K
AUS
Elizaveta Parnova
Nina Kennedy
Længdespring K
AUS
Brooke Stratton
Diskoskast K
AUS
Dani Stevens
Spydkast K
AUS
Kelsey-Lee Roberts-Barber
Mackenzie Little
Kathryn Mitchell
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Australske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Australske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy