Russian athletes in the Sochi 2014 Olympics

Russian athletes at the Sochi 2014 Olympics*

  Facts about Russiaat the Sochi 2014 Olympics width=

Event

Athletes

 Alpine Skiing
Downhill M RUS Aleksandr Glebov
Downhill W RUS Elena Yakovishina
Maria Bedareva
Super-G W RUS Mariya Bedaryova
Elena Yakovishina
Super-G M RUS Aleksandr Glebov
Stepan Zuyev
Pavel Trikhichev
Giant slalom W RUS Mariya Bedaryova
Giant slalom M RUS Stepan Zuyev
Pavel Trikhichev
Sergey Maytakov
Vladislav Novikov
Slalom W RUS Kseniya Alopina
Slalom M RUS Aleksandr Khoroshilov
Sergei Maytakov
Pavel Trikhichev
Stepan Zuev
Alpine combined W RUS Elena Yakovishina
Alpine combined M RUS Aleksandr Khoroshilov
Pavel Trikhichev
 Biathlon
7,5 km W RUS Olga Zaitseva
Yana Romanova
Ekaterina Shumilova
Olga Vilukhina
10 km M RUS Dmitry Malyshko
Yevgeny Ustyugov
Evgeniy Garanichev
Anton Shipulin
10 km pursuit W RUS Ekaterina Shumilova
Olga Vilukhina
Yana Romanova
Olga Zaitseva
12,5 km pursuit M RUS Evgeniy Garanichev
Anton Shipulin
Dmitry Malyshko
Yevgeny Ustyugov
15 km W RUS Olga Podchufarova
Yana Romanova
Olga Zaitseva
Ekaterina Glazyrina
20 km M RUS Yevgeny Ustyugov
Alexander Loginov
Alexey Volkov
Evgeniy Garanichev
4x6 km W RUS Olga Zaitseva
Iana Romanova
Olga Vilukhina
Ekaterina Shumilova
4x7,5 km M RUS Dmitry Malyshko
Yevgeny Ustyugov
Alexey Volkov
Anton Shipulin
12,5 km mass start W RUS Olga Vilukhina
Olga Zaitseva
15 km mass start M RUS Evgeniy Garanichev
Anton Shipulin
Dmitry Malyshko
Yevgeny Ustyugov
Mixed Relay  RUS Evgeniy Garanichev
Olga Zaitseva
Olga Vilukhina
Anton Shipulin
 Bobsleigh
Two-man W RUS Nadezhda Paleyeva
Olga Stulneva
Lyudmila Udobkina
Nadezhda Sergeyeva
Two-man M RUS Alexey Voevoda
Alexander Kasjanov
Aleksandr Zubkov
Maxim Belugin
Four-man M RUS Nikita Zakharov
Petr Moiseev
Aleksandr Zubkov
Dmitry Trunenkov
Aleksei Pushkarev
Alexey Negodaylo
Ilvir Khuzin
Alexey Voevoda
Maxim Belugin
Maxim Mokrousov
Alexander Kasjanov
Nikolay Khrenkov
 Cross Country
10 km W RUS Olga Kuziukova
Yulia Tchekaleva
Natalia Zhukova
Yuliya Ivanova
15 km M RUS Evgeniy Belov
Stanislav Volzhentsev
Dmitriy Japarov
Alexander Bessmertnykh
Skiathlon W RUS Olga Kuziukova
Yulia Tchekaleva
Natalia Zhukova
Irina Khazova
Skiathlon M RUS Evgeniy Belov
Maxim Vylegzhanin
Ilia Chernousov
Alexander Legkov
30 km W RUS Irina Khazova
Yulia Tchekaleva
Natalia Zhukova
Yuliya Ivanova
50 km M RUS Maxim Vylegzhanin
Konstantin Glavatskikh
Ilia Chernousov
Alexander Legkov
4x5 km W RUS Natalia Zhukova
Yulia Tchekaleva
Olga Kuziukova
Yuliya Ivanova
4x10 km M RUS Dmitriy Japarov
Maxim Vylegzhanin
Alexander Bessmertnykh
Alexander Legkov
Sprint W RUS Irina Khazova
Natalia Matveyeva
Anastasia Dotsenko
Yevgeniya Shapovalova
Sprint M RUS Anton Gafarov
Nikita Kriukov
Sergey Ustyugov
Alexey Petukhov
Team sprint W RUS Yuliya Ivanova
Anastasia Dotsenko
Team sprint M RUS Nikita Kriukov
Maxim Vylegzhanin
 Curling
Curling W RUS Anna Sidorova
Aleksandra Saitova
Margarita Fomina
Yekaterina Galkina
Curling M RUS Andrey Drozdov
Aleksandr Kozyrev
Yevgeny Arkhipov
Pyotr Dron
Aleksey Stukalsky
 Figure Skating
Individual W RUS Adelina Sotnikova
Yulia Lipnitskaya
Pairs  RUS Ksenia Stolbova
Maxim Trankov
Fedor Klimov
Vera Bazarova
Tatiana Volosozhar
Yuri Larionov
Ice dancing  RUS Dmitri Soloviev
Ekaterina Bobrova
Nikita Katsalapov
Ruslan Zhiganshin
Elena Ilinykh
Viktoriya Sinitsina
Team  RUS Tatiana Volosozhar
Yevgeny Plushenko
Dmitri Soloviev
Yulia Lipnitskaya
Elena Ilinykh
Maxim Trankov
Ekaterina Bobrova
Nikita Katsalapov
Fedor Klimov
Ksenia Stolbova
 Freestyle Skiing
Moguls W RUS Elena Muratova
Regina Rakhimova
Yekaterina Stolyarova
Marika Pertakhiya
Moguls M RUS Aleksey Pavlenko
Sergey Volkov
Aleksandr Smyshlyaev
Andrey Volkov
Aerials W RUS Veronika Korsunova
Aleksandra Orlova
Assol Slivets
Aerials M RUS Ilya Burov
Timofey Slivets
Pavel Krotov
Ski cross W RUS Yulia Livinskaya
Anastasiya Chirtsova
Ski cross M RUS Sergey Mozhaev
Egor Korotkov
Slopestyle W RUS Anna Mirtova
Slopestyle M RUS Pavel Korpachov
Halfpipe W RUS Yelizaveta Chesnokova
Nataliya Makagonova
Halfpipe M RUS Pavel Nabokikh
 Luge
Singles W RUS Ekaterina Baturina
Natalia Khoreva
Tatiana Ivanova
Singles M RUS Semen Pavlichenko
Albert Demchenko
Aleksandr Peretyagin
Doubles M RUS Vladimir Makhnutin
Aleksandr Denisyev
Vladislav Yuzhakov
Vladislav Antonov
Team Relay  RUS Albert Demchenko
Vladislav Antonov
Tatiana Ivanova
Aleksandr Denisyev
 Nordic Combined
Individual M RUS Ivan Panin
Sprint M RUS Evgeniy Klimov
Team M RUS Ivan Panin
Evgeniy Klimov
Ernest Yakhin
Niyaz Nabeyev
 Short Track
500 m W RUS Valeriya Reznik
Sofia Prosvirnova
Tatiana Borodulina
500 m M RUS Victor An
Semen Elistratov
Vladimir Grigorev
1000 m W RUS Olga Belyakova
Tatiana Borodulina
Sofia Prosvirnova
1000 m M RUS Semen Elistratov
Vladimir Grigorev
Victor An
1500 m W RUS Tatiana Borodulina
Valeriya Reznik
Olga Belyakova
1500 m M RUS Victor An
Semen Elistratov
3000 m relay W RUS Tatiana Borodulina
Sofia Prosvirnova
Olga Belyakova
Valeriya Reznik
5000 m relay M RUS Vladimir Grigorev
Ruslan Zakharov
Victor An
Semen Elistratov
 Skeleton
Individual W RUS Elena Nikitina
Maria Orlova
Olga Potylitsina
Individual M RUS Nikita Tregubov
Sergei Chudinov
Aleksandr Tretyakov
 Ski Jumping
Normal hill M RUS Denis Kornilov
Mikhail Maksimochkin
Alexey Romashov
Ilmir Khazetdinov
Large hill M RUS Denis Kornilov
Ilmir Khazetdinov
Alexey Romashov
Dmitry Vasilyev
Team M RUS Alexey Romashov
Ilmir Khazetdinov
Dmitry Vasilyev
Denis Kornilov
Normal hill W RUS Irina Avvakumova
 Snowboard
Halfpipe M RUS Nikita Avtaneev
Sergey Tarasov
Pavel Kharitonov
Giant parallel slalom W RUS Natalia Soboleva
Ekaterina Tudegescheva
Alena Zavarzina
Ekaterina Ilyukhina
Giant parallel slalom M RUS Andrey Sobolev
Valery Kolegov
Vic Wild
Stanislav Detkov
Cross M RUS Andrey Boldykov
Nikolay Olyunin
Anton Koprivitsa
Parallel slalom W RUS Ekaterina Ilyukhina
Natalia Soboleva
Ekaterina Tudegescheva
Alena Zavarzina
Parallel slalom M RUS Stanislav Detkov
Andrey Sobolev
Valery Kolegov
Vic Wild
Slopestyle M RUS Aleksey Sobolev
 Speed Skating
500 m W RUS Yekaterina Malysheva
Olga Fatkulina
Yekaterina Lobysheva
Angelina Golikova
500 m M RUS Artyom Kuznetsov
Dmitry Lobkov
Aleksey Yesin
Denis Koval
1000 m W RUS Olga Fatkulina
Yekaterina Shikhova
Yekaterina Lobysheva
Yuliya Skokova
1000 m M RUS Denis Yuskov
Dmitry Lobkov
Aleksey Yesin
Igor Bogolyubsky
1500 m W RUS Yekaterina Lobysheva
Yekaterina Shikhova
Yuliya Skokova
Olga Fatkulina
1500 m M RUS Aleksey Yesin
Denis Yuskov
Aleksey Suvorov
Ivan Skobrev
3000 m W RUS Olga Graf
Yekaterina Shikhova
Yuliya Skokova
5000 m W RUS Anna Chernova
Olga Graf
5000 m M RUS Denis Yuskov
Ivan Skobrev
Aleksandr Rumyantsev
10000 m M RUS Yevgeny Seryayev
Team pursuit W RUS Yuliya Skokova
Olga Graf
Yekaterina Shikhova
Yekaterina Lobysheva
Team pursuit M RUS Aleksandr Rumyantsev
Aleksey Yesin
Ivan Skobrev
Denis Yuskov
* The list of Russian athletes in the 2014 Olympic Games is not yet complete
This information about Russian athletes in the Olympic Winter Games in Sochi 2014 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy