French athletes in the Beijing 2008 Olympics

French athletes at the Beijing 2008 Olympics*

  Facts about Franceat the Beijing 2008 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M FRA Romain Girouille
Jean-Charles Valladont
Individual W FRA Sophie Dodemont
Berengere Schuh
Virginie Arnold
Team W FRA Sophie Dodemont
Berengere Schuh
Virginie Arnold
 Athletics
100 m M FRA Ronald Pognon
Martial Mbandjock
400 m M FRA Leslie Djhone
1500 m M FRA Mehdi Baala
Marathon M FRA Simon Munyutu
110 m hurdles M FRA Ladji Doucouré
Samuel Coco-Viloin
3000 m steeplechase M FRA Bouabdellah Tahri
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
Vincent Zouaoui-Dandrieux
4x100 m M FRA Samuel Coco-Viloin
Martial Mbandjock
Manuel Reynaert
Yannick Lesourd
4x400 m M FRA Teddy Venel
Brice Panel
Ydrissa Mbarke
Richard Maunier
50 km walk M FRA Yohann Diniz
Eddy Riva
High jump M FRA Mickael Hanany
Pole vault M FRA Jérome Clavier
Romain Mesnil
Long jump M FRA Salim Sdiri
Triple jump M FRA Colomba Fofana
Shot put M FRA Yves Niare
Decathlon M FRA Romain Barras
100 m W FRA Christine Arron
200 m W FRA Muriel Hurtis-Houairi
800 m W FRA Élodie Guégan
Marathon W FRA Christelle Daunay
100 m hurdles W FRA Reïna-Flor Okori
3000 m steeplechase W FRA Sophie Duarte
4x100 m W FRA Carima Louami
Sonia Williams
Lina Jacques-Sebastien
Muriel Hurtis-Houairi
4x400 m W FRA Phara Anacharsis
Solen Desert
Thelia Sigere
Virginie Michanol
High jump W FRA Melanie Skotnik
Pole vault W FRA Marion Buisson
Vanessa Boslak
Triple jump W FRA Teresa Nzola Meso Ba
Discus throw W FRA Melina Robert-Michon
Hammer throw W FRA Stéphanie Falzon
Manuela Montebrun
Amelie Perrin
Heptathlon W FRA Ida Antoinette Nana Djimou
Marie Collonville
 Badminton
Singles M FRA Erwin Kehlhoffner
Singles W FRA Hongyan Pi
 Boxing
Light-flyweight M FRA Nordine Oubaali
Flyweight M FRA Jerome Thomas
Bantamweight M FRA Ali Hallab
Featherweight M FRA Khedafi Djelkhir
Lightweight M FRA Daouda Sow
Light-welterweight M FRA Alexis Vastine
Welterweight M FRA Jaoid Chiguer
Middleweight M FRA Jean Mickael Raymond
Heavyweight M FRA John Mbumba
 Canoe & Kayak
K1 500 m M FRA Arnaud Hybois
K2 500 m W FRA Anne-Laure Viard
Marie Delattre
K2 500 m M FRA Sebastien Jouve
Vincent Lecrubier
K2 1000 m M FRA Cyrille Carre
Philippe Colin
C1 500 m M FRA Mathieu Goubel
C2 500 m M FRA William Tchamba
Bertrand Hemonic
C1 1000 m M FRA Mathieu Goubel
C2 1000 m M FRA Bertrand Hemonic
William Tchamba
K1 slalom W FRA Emilie Fer
K1 slalom M FRA Fabien Lefevre
C1 slalom M FRA Tony Estanguet
C2 slalom M FRA Martin Braud
Cedric Forgit
 Cycling
Road race M FRA Pierrick Fedrigo
Remi Pauriol
Pierre Rolland
Cyril Dessel
Jerome Pineau
Road race W FRA Jeannie Longo-Ciprelli
Maryline Salvetat
Christel Ferrier Bruneau
Time trial W FRA Maryline Salvetat
Jeannie Longo-Ciprelli
Individual pursuit M FRA Fabian Sanchez
Team pursuit M FRA Matthieu Ladagnous
Nicolas Rousseau
Damien Gaudin
Christophe Riblon
Points race M FRA Christophe Riblon
Points race W FRA Pascale Jeuland
Madison M FRA Matthieu Ladagnous
Jerome Neuville
Sprint M FRA Mickael Bourgain
Kevin Sireau
Sprint W FRA Clara Sanchez
Team sprint M FRA Kevin Sireau
Arnaud Tournant
Gregory Bauge
Keirin M FRA Gregory Bauge
Arnaud Tournant
Mountainbike M FRA Cedric Ravanel
Jean-Christophe Peraud
Julien Absalon
Mountainbike W FRA Laurence Leboucher
BMX M FRA Thomas Allier
Damien Godet
BMX W FRA Laetitia le Corguille
Anne-Caroline Chausson
 Diving
Platform W FRA Audrey Labeau
Claire Febvay
 Equestrian
Dressage individual  FRA Julia Chevanne
Hubert Perring
Marc Boblet
Dressage team  FRA Hubert Perring
Marc Boblet
Julia Chevanne-Gimel
Eventing individual  FRA Eric Vigeanel
Jean Renaud Adde
Didier Dhennin
Eventing team  FRA Eric Vigeanel
Nicolas Touzaint
Jean Renaud Adde
Didier Dhennin
 Fencing
Foil individual W FRA Corinne Maitrejean
Foil individual M FRA Erwann le Pechoux
Brice Guyart
Epee individual W FRA Laura Flessel-Colovic
Hajnalka Kiraly-Picot
Epee individual M FRA Jerome Jeannet
Fabrice Jeannet
Ulrich Robeiri
Epee team M FRA Ulrich Robeiri
Jerome Jeannet
Jean-Michel Lucenay
Fabrice Jeannet
Sabre individual W FRA Carole Vergne
Leonore Perrus
Anne-Lise Touya
Sabre individual M FRA Julien Pillet
Nicolas Lopez
Boris Sanson
Sabre team W FRA Leonore Perrus
Anne-Lise Touya
Solenn Mary
Carole Vergne
Sabre team M FRA Julien Pillet
Vincent Anstett
Nicolas Lopez
Boris Sanson
 Gymnastics
Individual all-round W FRA Laetitia Dugain
Marine Petit
Rose-Eliandre Bellemare
Marine Debauve
Pauline Morel
Katheleen Lindor
Individual all-round M FRA Hamilton Sabot
Yann Cucherat
Danny Pinheiro Rodrigues
Dimitri Karbanenko
Benoit Caranobe
Thomas Bouhail
Team W FRA Rose-Eliandre Bellemare
Marine Debauve
Pauline Morel
Katheleen Lindor
Laetitia Dugain
Marine Petit
Team M FRA Dimitri Karbanenko
Yann Cucherat
Danny Pinheiro Rodrigues
Hamilton Sabot
Benoit Caranobe
Thomas Bouhail
Floor W FRA Laetitia Dugain
Marine Petit
Marine Debauve
Rose-Eliandre Bellemare
Pauline Morel
Balance beam W FRA Marine Debauve
Pauline Morel
Katheleen Lindor
Laetitia Dugain
Marine Petit
Uneven bars W FRA Laetitia Dugain
Marine Petit
Rose-Eliandre Bellemare
Pauline Morel
Katheleen Lindor
Floor M FRA Danny Pinheiro Rodrigues
Benoit Caranobe
Dimitri Karbanenko
Hamilton Sabot
Thomas Bouhail
Vault M FRA Benoit Caranobe
Thomas Bouhail
Pommel horse M FRA Danny Pinheiro Rodrigues
Dimitri Karbanenko
Benoit Caranobe
Hamilton Sabot
Thomas Bouhail
Rings M FRA Danny Pinheiro Rodrigues
Benoit Caranobe
Dimitri Karbanenko
Hamilton Sabot
Thomas Bouhail
Parallel bars M FRA Thomas Bouhail
Hamilton Sabot
Yann Cucherat
Benoit Caranobe
Dimitri Karbanenko
Horizontal bar M FRA Benoit Caranobe
Hamilton Sabot
Thomas Bouhail
Yann Cucherat
Dimitri Karbanenko
Trampoline individual M FRA Gregoire Pennes
 Handball
Handball M FRA Daniel Narcisse
Guillaume Gille
Michael Guigou
Cedric Burdet
Didier Dinart
Thierry Omeyer
Bertrand Gille
Joel Abati
Christophe Kempe
Nikola Karabatic
Daouda Karaboue
Cedric Paty
Luc Abalo
Olivier Girault
 Judo
Extra-lightweight W FRA Frederique Jossinet
Half-lightweight W FRA Audrey La Rizza
Lightweight W FRA Barbara Harel
Half-middleweight W FRA Lucie Decosse
Middleweight W FRA Gevrise Emane
Half-heavyweight W FRA Stephanie Possamai
Heavyweight W FRA Anne-Sophie Mondiere
Extra-lightweight M FRA Dimitri Dragin
Half-lightweight M FRA Benjamin Darbelet
Half-middleweight M FRA Anthony Rodriguez
Middleweight M FRA Yves-Matthieu Dafreville
Half-heavyweight M FRA Frederic Demontfaucon
Heavyweight M FRA Teddy Riner
 Modern Pentathlon
Individual W FRA Amelie Caze
Individual M FRA John Zakrzewski
Jean Berrou
 Rowing
Single sculls W FRA Sophie Balmary
Double sculls M FRA Jean-Baptiste Macquet
Adrien Hardy
Pair without coxswain W FRA Inene Pascal-Pretre
Stephanie Dechand
Pair without coxswain M FRA Laurent Cadot
Erwan Peron
Quadruple sculls M FRA Cedric Berrest
Jonathan Coeffic
Julien Bahain
Pierre-Jean Peltier
Four without coxswain M FRA Dorian Mortelette
Germain Chardin
Benjamin Rondeau
Julien Despres
Lightweight double sculls M FRA Maxime Goisset
Frederic Dufour
Lightweight coxless four M FRA Franck Solforosi
Fabien Tilliet
Jean-Christophe Bette
Guillaume Raineau
 Sailing
Yngling W FRA Julia Gerecht
Catherine Lepesant
Anne le Helley
Star M FRA Pascal Rambeau
Xavier Rohart
Tornado  FRA Xavier Revil
Christophe Espagnon
49er  FRA Emmanuel Dyen
Yann Rocherieux
470 W FRA Gwendolyn Lemaitre
Ingrid Petitjean
470 M FRA Olivier Bausset
Nicolas Charbonnier
Finn  FRA Guillaume Florent
Laser W FRA Sarah Steyaert
Laser M FRA Jean Baptiste Bernaz
Windsurfer W FRA Faustine Merret
Windsurfer M FRA Julien Bontemps
 Shooting
Rifle three positions M FRA Valerian Sauveplane
Josselin Henry
Rifle three positions W FRA Laurence Brize
Marie Laure Gigon
Rifle prone M FRA Josselin Henry
Valerian Sauveplane
Air rifle M FRA Josselin Henry
Air rifle W FRA Laurence Brize
Marie Laure Gigon
Sports pistol W FRA Brigitte Roy
Stephanie Tirode
Free pistol M FRA Franck Dumoulin
Walter Lapeyre
Air pistol W FRA Brigitte Roy
Stephanie Tirode
Air pistol M FRA Walter Lapeyre
Franck Dumoulin
Trap W FRA Delphine Reau
Trap M FRA Yves Tronc
Stephane Clamens
Skeet W FRA Veronique Girardet
Skeet M FRA Anthony Terras
 Swimming
50 m freestyle W FRA Malia Metella
Celine Couderc
50 m freestyle M FRA Alain Bernard
Amaury Leveaux
100 m freestyle W FRA Alena Popchanka
Malia Metella
100 m freestyle M FRA Alain Bernard
Fabien Gilot
200 m freestyle W FRA Aurore Mongel
Ophelia-Cyrielle Etienne
200 m freestyle M FRA Amaury Leveaux
400 m freestyle W FRA Laure Manaudou
Coralie Balmy
400 m freestyle M FRA Nicolas Rostoucher
Sebastien Rouault
800 m freestyle W FRA Sophie Huber
Coralie Balmy
1500 m freestyle M FRA Nicolas Rostoucher
Sebastien Rouault
100 m backstroke W FRA Alexianne Castel
Laure Manaudou
100 m backstroke M FRA Benjamin Stasiulis
200 m backstroke W FRA Alexianne Castel
Laure Manaudou
200 m backstroke M FRA Pierre Roger
Simon Dufour
100 m breaststroke W FRA Sophie de Ronchi
100 m breaststroke M FRA Hugues Duboscq
200 m breaststroke W FRA Sophie de Ronchi
200 m breaststroke M FRA Julien Nicolardot
Hugues Duboscq
100 m butterfly W FRA Alena Popchanka
Aurore Mongel
100 m butterfly M FRA Frederick Bousquet
Christophe Lebon
200 m butterfly W FRA Aurore Mongel
Magali Rousseau
200 m butterfly M FRA Christophe Lebon
200 m medley W FRA Cylia Vabre
Camille Muffat
400 m medley W FRA Joanne Andraca
Camille Muffat
400 m medley M FRA Pierre Henri
4x100 m freestyle W FRA Malia Metella
Alena Popchanka
Hanna Shcherba-Longeril
Celine Couderc
Ophelia-Cyrielle Etienne
4x100 m freestyle M FRA Alain Bernard
Frederick Bousquet
Boris Steimetz
Gregory Mallet
Amaury Leveaux
Fabien Gilot
4x200 m freestyle W FRA Camille Muffat
Aurore Mongel
Ophelia-Cyrielle Etienne
Alena Popchanka
Coralie Balmy
Celine Couderc
4x200 m freestyle M FRA Clement Lefert
Matthieu Madelaine
Amaury Leveaux
Sebastien Bodet
4x100 m medley W FRA Alena Popchanka
Alexianne Castel
Aurore Mongel
Sophie de Ronchi
4x100 m medley M FRA Fabien Gilot
Hugues Duboscq
Benjamin Stasiulis
Christophe Lebon
Marathon 10 km W FRA Aurelie Muller
Marathon 10 km M FRA Gilles Rondy
 Synchronized Swimming
Duet W FRA Lila Meesseman-Bakir
Apolline Dreyfuss
 Table Tennis
Singles M FRA Patrick Chila
Christophe Legout
Damen Eloi
Singles W FRA Xian Yi Fang
 Taekwondo
Welterweight W FRA Gwladys Patience Epangue
Heavyweight M FRA Mickael Borot
 Tennis
Singles M FRA Gilles Simon
Michael Llodra
Gael Monfils
Paul-Henri Mathieu
Doubles M FRA Gilles Simon
Arnaud Clement
Gael Monfils
Michael Llodra
Singles W FRA Virginie Razzano
Alize Cornet
Pauline Parmentier
Doubles W FRA Alize Cornet
Tatiana Golovin
Virginie Razzano
Pauline Parmentier
 Triathlon
Individual W FRA Jessica Harrison
Carole Peon
Individual M FRA Frederic Belaubre
Laurent Vidal
Tony Moulay
 Weightlifting
Flyweight W FRA Melanie Noel
Lightweight M FRA Vencelas Dabaya Tientcheu
Middleweight M FRA Giovanni Bardis
Light-heavyweight M FRA Benjamin Hennequin
 Wrestling
Freestyle heavyweight M FRA Vincent Aka Akesse
Freestyle flyweight W FRA Vanessa Boubryemm
Freestyle middleweight W FRA Lise Golliot-Legrand
Freestyle heavyweight W FRA Audrey Prieto
Greco-Roman featherweight M FRA Sebastien Hidalgo
Greco-Roman lightweight M FRA Steeve Guenot
Greco-Roman welterweight M FRA Christophe Guenot
Greco-Roman middleweight M FRA Melonin Noumonvi
Greco-Roman super-heavyweight M FRA Yannick Szczepaniak
* The list of French athletes in the 2008 Olympic Games is not yet complete
This information about French athletes in the Olympic Summer Games in Beijing 2008 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy