French athletes in the Athens 2004 Olympics

French athletes at the Athens 2004 Olympics*

  Facts about Franceat the Athens 2004 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M FRA Thomas Naglieri
Franck Fisseux
Jocelyn de Grandis
Individual W FRA Alexandra Fouace
Berangere Schuh
Aurore Trayan
Team M FRA Franck Fisseux
Jocelyn de Grandis
Thomas Naglieri
Team W FRA Aurore Trayan
Alexandra Fouace
Berangere Schuh
 Athletics
100 m M FRA Ronald Pognon
Issa Aime Nthepe
Eddy de Lepine
400 m M FRA Leslie Djhone
800 m M FRA Nicholas Aissat
Florent Lacasse
1500 m M FRA Mounir Yemmouni
Mehdi Baala
10000 m M FRA Ismail Sghyr
Marathon M FRA Hassan Lahssini
Driss El Himer
110 m hurdles M FRA Ladji Doucouré
400 m hurdles M FRA Naman Keita
3000 m steeplechase M FRA Vincent Le Dauphin
Bouabdellah Tahri
4x100 m M FRA David Alerte
Ronald Pognon
Frederic Krantz
Issa Aime Nthepe
4x400 m M FRA Leslie Djhone
Ahmed Yves Douhou
Ibrahima Wade
Abderrahim El Haouzy
50 km walk M FRA Denis Langlois
Eddy Riva
David Boulanger
Pole vault M FRA Nicolas Guigon
Romain Mesnil
Long jump M FRA Yann Domenech
Kafetien Gomis
Salim Sdiri
Triple jump M FRA Julien Kapek
Karl Taillepierre
Javelin throw M FRA David Brisseault
Decathlon M FRA Laurent Hernu
Romain Barras
100 m W FRA Veronique Mang
Christine Arron
200 m W FRA Sylviane Félix
Muriel Hurtis
Christine Arron
800 m W FRA Elisabeth Grousselle
1500 m W FRA Latifa Essarokh
Maria Martins
Hind Déhiba
5000 m W FRA Margaret Maury
Marathon W FRA Hafida Gadi-Richard
Corinne Raux
Rakiya Maraoui-Quetier
100 m hurdles W FRA Reïna-Flor Okori
Nicole Ramalalanirina
Linda Ferga-Khodadin
4x100 m W FRA Sylviane Félix
Christine Arron
Muriel Hurtis
Veronique Mang
Pole vault W FRA Marie Poissonnier
Vanessa Boslak
Long jump W FRA Eunice Barber
Shot put W FRA Laurence Manfredi
Discus throw W FRA Melina Robert-Michon
Hammer throw W FRA Manuela Montebrun
Heptathlon W FRA Marie Collonville
 Badminton
Singles W FRA Hongyan Pi
Doubles mixed  FRA Victoria Wright
Svetoslav Stoyanov
 Boxing
Light-flyweight M FRA Redouane Asloum
Flyweight M FRA Jerome Thomas
Bantamweight M FRA Ali Hallab
Featherweight M FRA Khedafi Djelkhir
Light-welterweight M FRA Willy Blain
Welterweight M FRA Xavier Noel
 Canoe & Kayak
K1 500 m W FRA Nathalie Marie
K1 500 m M FRA Babak Amir Tahmasseb
K2 500 m W FRA Anne-Laure Viard
Marie Delattre
K1 1000 m M FRA Babak Amir Tahmasseb
C2 500 m M FRA Jose Lenoir
Yannick Lavigne
C2 1000 m M FRA Jose Lenoir
Yannick Lavigne
K1 slalom W FRA Peggy Dickens
K1 slalom M FRA Benoit Peschier
Fabien Lefevre
C1 slalom M FRA Nicolas Peschier
Tony Estanguet
C2 slalom M FRA Yann le Pennec
Philippe Quemerais
 Cycling
Road race W FRA Sonia Huguet
Jeannie Longo-Ciprelli
Edwige Pitel
Road race M FRA Laurent Brochard
Richard Virenque
Thomas Voeckler
Christophe Moreau
Sylvain Chavanel
Time trial W FRA Jeannie Longo-Ciprelli
Edwige Pitel
Time trial M FRA Christophe Moreau
Individual pursuit M FRA Fabien Sanchez
Team pursuit M FRA Jerome Neuville
Anthony Langella
Matthieu Ladagnous
Fabien Sanchez
Points race M FRA Franck Perque
Points race W FRA Sonia Huguet
Madison M FRA Matthieu Ladagnous
Jerome Neuville
1000 m time trial M FRA Francois Pervis
Arnaud Tournant
Sprint M FRA Laurent Gane
Mickael Bourgain
Team sprint M FRA Arnaud Tournant
Mickael Bourgain
Laurent Gane
Keirin M FRA Laurent Gane
Mickael Bourgain
Mountainbike M FRA Miguel Martinez
Jean-Christophe Peraud
Julien Absalon
Mountainbike W FRA Laurence Leboucher
 Diving
Platform W FRA Claire Febvay
 Equestrian
Dressage individual  FRA Karen Tebar
Julia Chevanne
Eventing individual  FRA Jean Teulere
Arnaud Boiteau
Cedric Lyard
Didier Courreges
Nicolas Touzaint
Eventing team  FRA Nicolas Touzaint
Cedric Lyard
Jean Teulere
Didier Courreges
Arnaud Boiteux
 Fencing
Foil individual W FRA Adeline Wuilleme
Foil individual M FRA Loic Attely
Erwann le Pechoux
Brice Guyart
Foil team M FRA Erwann le Pechoux
Jean-Noel Ferrari
Brice Guyart
Loic Attely
Epee individual W FRA Laura Flessel-Colovic
Maureen Nisima
Hajnalka Kiraly-Picot
Epee individual M FRA Fabrice Jeannet
Hugues Obry
Eric Boisse
Epee team W FRA Maureen Nisima
Hajnalka Kiraly-Picot
Laura Flessel-Colovic
Sarah Daninthe
Epee team M FRA Eric Boisse
Jerome Jeannet
Hugues Obry
Fabrice Jeannet
Sabre individual W FRA Anne-Lise Touya
Cecile Argiolas
Leonore Perrus
Sabre individual M FRA Gael Touya
Damien Touya
Julien Pillet
Sabre team M FRA Damien Touya
Julien Pillet
Gael Touya
 Gymnastics
Individual all-round W FRA Emilie Le Pennec
Camille Schmutz
Isabelle Severino
Soraya Chaouch
Marine Debauve
Coralie Chacon
Individual all-round M FRA Dimitri Karbanenko
Yann Cucherat
Johan Mounard
Benoit Caranobe
Florent Maree
Pierre-Yves Beny
Team W FRA Soraya Chaouch
Marine Debauve
Isabelle Severino
Camille Schmutz
Emilie Le Pennec
Coralie Chacon
Team M FRA Yann Cucherat
Benoit Caranobe
Johan Mounard
Pierre-Yves Beny
Florent Maree
Dimitri Karbanenko
Floor W FRA Coralie Chacon
Emilie Le Pennec
Soraya Chaouch
Isabelle Severino
Marine Debauve
Vault W FRA Coralie Chacon
Balance beam W FRA Marine Debauve
Soraya Chaouch
Coralie Chacon
Emilie Le Pennec
Camille Schmutz
Uneven bars W FRA Camille Schmutz
Isabelle Severino
Soraya Chaouch
Marine Debauve
Emilie Le Pennec
Floor M FRA Johan Mounard
Benoit Caranobe
Florent Maree
Dimitri Karbanenko
Pierre-Yves Beny
Vault M FRA Benoit Caranobe
Pommel horse M FRA Yann Cucherat
Johan Mounard
Benoit Caranobe
Pierre-Yves Beny
Dimitri Karbanenko
Rings M FRA Benoit Caranobe
Florent Maree
Dimitri Karbanenko
Pierre-Yves Beny
Yann Cucherat
Parallel bars M FRA Dimitri Karbanenko
Yann Cucherat
Johan Mounard
Benoit Caranobe
Florent Maree
Horizontal bar M FRA Florent Maree
Dimitri Karbanenko
Yann Cucherat
Johan Mounard
Benoit Caranobe
Trampoline individual M FRA David Martin
 Handball
Handball W FRA Joanne Dudziak
Myriam Korfanty
Raphaelle Tervel
Estelle Vogein
Stephanie Cano
Leila Lejeune
Nodjialem Myaro
Sandrine Delerce
Veronique Pecqueux Rolland
Sophie Herbrecht
Isabelle Cendier Ajaguin
Valerie Nicolas
Melinda Jacques
Isabelle Wendling
Delphine Guehl
 Judo
Extra-lightweight W FRA Frederique Jossinet
Half-lightweight W FRA Annabelle Euranie
Lightweight W FRA Barbara Harel
Half-middleweight W FRA Lucie Decosse
Half-heavyweight W FRA Celine Lebrun
Heavyweight W FRA Eva Bisseni
Extra-lightweight M FRA Benjamin Darbelet
Half-lightweight M FRA Larbi Benboudaoud
Lightweight M FRA Daniel Fernandes
Half-middleweight M FRA Cedric Claverie
Middleweight M FRA Frederic Demontfaucon
Half-heavyweight M FRA Ghislain Lemaire
Heavyweight M FRA Mathieu Bataille
 Modern Pentathlon
Individual W FRA Blandine Lacheze
Amelie Caze
Individual M FRA Sebastien Deleigne
Raphael Astier
 Rowing
Double sculls W FRA Gaelle Buniet
Caroline Delas
Double sculls M FRA Adrien Hardy
Sebastien Vieilledent
Pair without coxswain W FRA Virginie Chauvel
Sophie Balmary
Quadruple sculls M FRA Jonathan Coeffic
Xavier Philippe
Cedric Berrest
Frederic Perrier
Eight with coxswain M FRA Laurent Cadot
Donatien Mortelette
Anthony Perrot
Bastien Ripoll
Bastien Gallet
Jean-David Bernard
Christophe Lattaignant
Julien Peudecoeur
Jean-Baptiste Macquet
Lightweight double sculls M FRA Frederic Dufour
Pascal Touron
 Sailing
Yngling W FRA Marion Deplanque
Elodie Lesaffre
Anne le Helley
Star M FRA Xavier Rohart
Pascal Rambeau
Tornado  FRA Laurent Voiron
Olivier Backes
49er  FRA Marc Audineau
Stephane Christidis
470 W FRA Ingrid Petitjean
Nadige Douroux
470 M FRA Nicolas le Berre
Gildas Philippe
Finn M FRA Guillaume Florent
Laser  FRA Felix Pruvot
Europe W FRA Blandine Rouille
Windsurfer W FRA Faustine Merret
Windsurfer M FRA Julien Bontemps
 Shooting
Rifle three positions W FRA Laurence Brize
Valerie Bellenoue
Air rifle W FRA Laurence Brize
Valerie Bellenoue
Sports pistol W FRA Brigitte Roy
Free pistol M FRA Franck Dumoulin
Air pistol W FRA Brigitte Roy
Air pistol M FRA Franck Dumoulin
Trap W FRA Stephanie Neau
Trap M FRA Stephane Clamens
Yves Tronc
Skeet M FRA Anthony Terras
 Swimming
50 m freestyle W FRA Malia Metella
50 m freestyle M FRA Frederick Bousquet
Julien Sicot
100 m freestyle W FRA Malia Metella
100 m freestyle M FRA Frederick Bousquet
Romain Barnier
200 m freestyle W FRA Solenne Figues
200 m freestyle M FRA Nicolas Rostoucher
400 m freestyle W FRA Laure Manaudou
400 m freestyle M FRA Nicolas Rostoucher
800 m freestyle W FRA Laure Manaudou
1500 m freestyle M FRA Nicolas Rostoucher
100 m backstroke W FRA Alexandra Putra
Laure Manaudou
100 m backstroke M FRA Pierre Roger
Simon Dufour
200 m backstroke W FRA Alexandra Putra
200 m backstroke M FRA Simon Dufour
100 m breaststroke M FRA Hugues Duboscq
200 m breaststroke M FRA Hugues Duboscq
100 m butterfly W FRA Malia Metella
Aurore Mongel
100 m butterfly M FRA Frederick Bousquet
Franck Esposito
200 m butterfly W FRA Aurore Mongel
200 m butterfly M FRA Franck Esposito
4x100 m freestyle W FRA Solenne Figues
Malia Metella
Aurore Mongel
Celine Couderc
4x100 m freestyle M FRA Julien Sicot
Frederick Bousquet
Fabien Gilot
Romain Barnier
Amaury Leveaux
4x200 m freestyle W FRA Elsa N'Guessan
Celine Couderc
Katarin Quelennec
Solenne Figues
4x200 m freestyle M FRA Nicolas Rostoucher
Fabien Horth
Nicolas Kintz
Amaury Leveaux
4x100 m medley W FRA Alexandra Putra
Aurore Mongel
Laurie Thomassin
Malia Metella
4x100 m medley M FRA Franck Esposito
Frederick Bousquet
Hugues Duboscq
Simon Dufour
 Synchronized Swimming
Duet W FRA Laure Thibaud
Virginie Dedieu
 Table Tennis
Singles M FRA Patrick Chila
 Taekwondo
Featherweight W FRA Gwladys Patience Epangue
Heavyweight W FRA Myriam Baverel
Welterweight M FRA Christophe Negrel
Heavyweight M FRA Pascal Gentil
 Tennis
Singles M FRA Fabrice Santoro
Arnaud Clement
Gregory Carraz
Sebastien Grosjean
Doubles M FRA Sebastien Grosjean
Michael Llodra
Arnaud Clement
Fabrice Santoro
Singles W FRA Nathalie Dechy
Amelie Mauresmo
Mary Pierce
Sandrine Testud
Doubles W FRA Nathalie Dechy
Mary Pierce
Sandrine Testud
Amelie Mauresmo
 Triathlon
Individual W FRA Delphine Pelletier
Individual M FRA Olivier Marceau
Frederic Belaubre
Stephane Poulat
Carl Blasco
 Volleyball
Beach volley M FRA Srephane Canet
Mathieu Hamel
 Weightlifting
Featherweight W FRA Virgine Lachaume
Bantamweight M FRA Eric Bonnel
Featherweight M FRA Samson Ndicka
Lightweight M FRA Romuald Ernault
Light-heavyweight M FRA David Matam
 Wrestling
Freestyle middleweight M FRA Vincent Aka-Akesse
Freestyle flyweight W FRA Angelique Berthenet
Freestyle lightweight W FRA Anna Gomis
Freestyle middleweight W FRA Lise Legrand
Greco-Roman middleweight M FRA Melonin Noumonvi
Greco-Roman super-heavyweight M FRA Yannick Szczepaniak
* The list of French athletes in the 2004 Olympic Games is not yet complete
This information about French athletes in the Olympic Summer Games in Athens 2004 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy