West German Olympic Athletes in Athletics*

  Facts about Olympic Athletics
Event Athletes
 Athletics 1968
100 m M FRG Karl-Peter Schmidtke
Gert Metz
Gerhard Wucherer
200 m M FRG Jochen Eigenherr
Gert Metz
400 m M FRG Helmar Müller
Martin Jellinghaus
Manfred Kinder
800 m M FRG Walter Adams
Franz-Josef Kemper
1500 m M FRG Harald Norpoth
Bodo Tümmler
Arnd Krüger
5000 m M FRG Werner Girke
Harald Norpoth
10000 m M FRG Lutz Philipp
Manfred Letzerich
Marathon M FRG Karl-Heinz Sievers
Hubert Riesner
Manfred Steffny
110 m hurdles M FRG Heinrich John
Werner Trzmiel
400 m hurdles M FRG Rainer Schubert
Gerhard Hennige
3000 m steeplechase M FRG Wilhelm Wagner
Heinz-Gerd Mölders
Klaus-Ludwig Brosius
4x100 m M FRG Gerhard Wucherer
Jochen Eigenherr
Karl-Peter Schmidtke
Gert Metz
4x400 m M FRG Manfred Kinder
Helmar Müller
Gerhard Hennige
Martin Jellinghaus
20 km walk M FRG Julius Müller
50 km walk M FRG Gerhard Weidner
Bernhard Nermerich
Horst-Rudiger Magnor
High jump M FRG Ingomar Sieghart
Thomas Zacharias
Günther Spielvogel
Pole vault M FRG Claus Schiprowski
Klaus Lehnertz
Heinfried Engel
Long jump M FRG Reinholdt Boschert
Triple jump M FRG Joachim Kugler
Michael Sauer
Shot put M FRG Heinfried Birlenbach
Traugott Glöckler
Discus throw M FRG Hein-Direck Neu
Jens Reimers
Klaus-Peter Hennig
Hammer throw M FRG Hans Fahsl
Lutz Caspers
Uwe Beyer
Javelin throw M FRG Klaus Wolfermann
Hermann Salomon
Rolf Herings
Decathlon M FRG Werner von Moltke
Hans-Joachim Walde
Kurt Bendlin
100 m W FRG Halina Herrmann
Karin Reichert-Frisch
Renate Meyer
200 m W FRG Halina Herrmann
Jutta Stock
Rita Wilden
400 m W FRG Helga Henning
80 m hurdles W FRG Ingeborg Schell
4x100 m W FRG Renate Meyer
Jutta Stock
Rita Wilden
Ingrid Becker
Long jump W FRG Ingrid Becker
Heidemarie Rosendahl
Manon Bornholdt
Shot put W FRG Marlene Fuchs
Gertrud Schäfer
Discus throw W FRG Brigitte Berendonk
Liesel Westermann
Javelin throw W FRG Ameli Koloska
Pentathlon W FRG Manon Bomholdt
Ingrid Becker
 Athletics 1972
100 m M FRG Gerhard Wucherer
Jobst Hirscht
Klaus Ehl
200 m M FRG Manfred Ommer
Martin Jellinghaus
400 m M FRG Karl Honz
Georg Nückles
Horst-Rüdiger Schlöske
800 m M FRG Walter Adams
Josef Schmid
Franz-Josef Kemper
1500 m M FRG Paul-Heinz Wellmann
Thomas Wessinghage
Bodo Tümmler
5000 m M FRG Jürgen May
Harald Norpoth
Wolfgang Riesinger
10000 m M FRG Günter Mielke
Manfred Letzerich
Marathon M FRG Manfred Steffny
Paul Angenvoorth
Lutz Philipp
110 m hurdles M FRG Günther Nickel
Eckart Berkes
Manfred Schumann
400 m hurdles M FRG Rainer Schubert
Dieter Büttner
Rolf Ziegler
3000 m steeplechase M FRG Willi Maier
Willi Wagner
Hans-Dieter Schulten
4x100 m M FRG Karlheinz Klotz
Gerhard Wucherer
Klaus Ehl
Jobst Hirscht
4x400 m M FRG Herrmann Köhler
Karl Honz
Horst-Rüdiger Schlöske
Bernd Hermann
20 km walk M FRG Wilfried Wesch
Bernd Kannenberg
Heinz Mayr
50 km walk M FRG Bernd Kannenberg
Gerhard Weidner
Horst-Rüdiger Magnor
High jump M FRG Ingomar Sieghart
Hermann Magerl
Pole vault M FRG Reinhard Kuretzky
Volker Ohl
Long jump M FRG Josef Schwarz
Hans Baumgartner
Andreas Glörfeld
Shot put M FRG Traugott Glöckler
Ralf Reichenbach
Heinfried Birlenbach
Discus throw M FRG Klaus-Peter Hennig
Dirk Wippermann
Hein-Direck Neu
Hammer throw M FRG Uwe Beyer
Karl-Hans Riehm
Edwin Klein
Javelin throw M FRG Günther Glasauer
Klaus Wolfermann
Decathlon M FRG Hans-Joachim Perk
Hans-Joachim Walde
Horst Beyer
100 m W FRG Elfgard Schittenhelm
Ingrid Mickler
Annegret Richter
200 m W FRG Christiane Krause
Annegret Kroniger
400 m W FRG Anette Rückes
Christel Freese
Rita Wilden
800 m W FRG Gisela Ellenberger
Sylvia Schenk
Hildegard Falck
1500 m W FRG Christa Merten
Ellen Tittel
Gerda Ranz
100 m hurdles W FRG Heidi Schüller
Margit Bach
4x100 m W FRG Ingrid Mickler
Heidemarie Rosendahl
Christiane Krause
Annegret Richter
4x400 m W FRG Rita Wilden
Hildegard Falck
Anette Rückes
Inge Bödding
High jump W FRG Ulrike Meyfarth
Ellen Mundinger
Renate Gärtner
Long jump W FRG Ingrid Mickler
Heidi Schüller
Heidemarie Rosendahl
Discus throw W FRG Brigitte Berendonk
Liesel Westermann
Javelin throw W FRG Anneliese Gerhards
Ameli Koloska
Pentathlon W FRG Heidemarie Rosendahl
Margot Eppinger
Karen Mack
 Athletics 1976
100 m M FRG Dieter Steinmann
Werner Bastians
Klaus-Dieter Bieler
400 m M FRG Bernd Hermann
Franz-Peter Hofmeister
Karl Honz
800 m M FRG Paul-Heinz Wellmann
Willi Wülbeck
Thomas Wessinghage
1500 m M FRG Paul-Heinz Wellmann
Thomas Wessinghage
Karl Fleschen
5000 m M FRG Klaus-Peter Hildenbrand
Detlef Uhlemann
10000 m M FRG Detlef Uhlemann
Marathon M FRG Günter Mielke
400 m hurdles M FRG Harald Schmid
3000 m steeplechase M FRG Gerd Frähmcke
Willi Maier
Michael Karst
4x100 m M FRG Klaus Ehl
Dieter Steinmann
Reinhard Borchert
Klaus-Dieter Bieler
4x400 m M FRG Bernd Hermann
Franz-Peter Hofmeister
Lothar Krieg
Harald Schmid
20 km walk M FRG Bernd Kannenberg
Gerhard Weidner
High jump M FRG Walter Boller
Wolfgang Killing
Pole vault M FRG Günther Lohre
Long jump M FRG Hans Baumgartner
Hans-Jürgen Berger
Triple jump M FRG Wolfgang Kolmsee
Shot put M FRG Ralf Reichenbach
Discus throw M FRG Hein-Direck Neu
Hammer throw M FRG Edwin Klein
Walter Schmidt
Karl-Hans Riehm
Javelin throw M FRG Michael Wessing
Decathlon M FRG Guido Kratschmer
Claus Marek
Eberhard Stroot
100 m W FRG Annegret Richter
Elvira Possekel
Inge Helten
200 m W FRG Annegret Kroniger
Inge Helten
Annegret Richter
400 m W FRG Rita Wilden
Dagmar Fuhrmann
Silvia Hollmann
1500 m W FRG Ellen Wellmann
Brigitte Kraus
4x100 m W FRG Annegret Kroniger
Elvira Possekel
Annegret Richter
Inge Helten
4x400 m W FRG Dagmar Fuhrmann
Claudia Steger
Rita Wilden
Elke Barth
High jump W FRG Ulrike Meyfarth
Brigitte Holzapfel
Long jump W FRG Christa Striezel
Shot put W FRG Eva Wilms
Javelin throw W FRG Marion Becker
Pentathlon W FRG Margot Eppinger
 Athletics 1984
100 m M FRG Ralf Lübke
Jürgen Evers
Christian Haas
200 m M FRG Ralf Lübke
Jürgen Evers
400 m M FRG Erwin Skamrahl
800 m M FRG Axel Harries
Hans-Peter Ferner
1500 m M FRG Uwe Becker
5000 m M FRG Uwe Mönkemeyer
Christoph Herle
10000 m M FRG Christoph Herle
Marathon M FRG Ralf Salzmann
400 m hurdles M FRG Harald Schmid
Uwe Schmitt
4x100 m M FRG Jürgen Evers
Christian Zirkelbach
Ralf Lübke
Jürgen Koffler
Peter Klein
4x400 m M FRG Thomas Giessing
Martin Weppler
Erwin Skamrahl
Jörg Vaihinger
Uwe Schmitt
20 km walk M FRG Dieter Hoffmann
High jump M FRG Carlo Tränhardt
Dietmar Mögenburg
Gerd Nagel
Triple jump M FRG Peter Bouschen
Ralf Jaros
Shot put M FRG Karsten Stolz
Discus throw M FRG Werner Hartmann
Alwin Wagner
Rolf Danneberg
Hammer throw M FRG Christoph Sahner
Klaus Ploghaus
Karl-Hans Riehm
Javelin throw M FRG Klaus Tafelmeier
Wolfram Gambke
Decathlon M FRG Siegfried Wentz
Guido Kratschmer
Jürgen Hingsen
100 m W FRG Heide-Elke Gaugel
200 m W FRG Michaela Schabinger
Heide-Elke Gaugel
400 m W FRG Heike Schulte-Mattler
Gaby Bussmann
Ute Thimm
800 m W FRG Margrit Klinger
1500 m W FRG Margrit Klinger
Roswitha Gerdes
3000 m W FRG Brigitte Kraus
Marathon W FRG Charlotte Teske
100 m hurdles W FRG Ulrike Denk
Edith Oker
4x100 m W FRG Edith Oker
Heide-Elke Gaugel
Ute Thimm
Michaela Schabinger
4x400 m W FRG Gaby Bussmann
Heide-Elke Gaugel
Ute Thimm
Nicole Leistenschneider
Christina Sussiek
Heike Schulte-Mattler
High jump W FRG Ulrike Meyfarth
Brigitte Holzapfel
Heike Redetzky
Shot put W FRG Claudia Losch
Discus throw W FRG Ingra Manecke
Javelin throw W FRG Ingrid Thyssen
Beate Peters
Heptathlon W FRG Sabine Everts
Sabine Braun
Birgit Dressel
 Athletics 1988
100 m M FRG Christian Haas
200 m M FRG Norbert Dobeleit
Ralf Lübke
800 m M FRG Peter Braun
5000 m M FRG Dieter Baumann
Marathon M FRG Ralf Salzmann
110 m hurdles M FRG Florian Schwarthoff
400 m hurdles M FRG Harald Schmid
Edgar Itt
3000 m steeplechase M FRG Jens Volkmann
4x100 m M FRG Christian Haas
Peter Klein
Dirk Schweisfurth
Fritz Heer
4x400 m M FRG Norbert Dobeleit
Peter Klein
Mark Henrich
Dirk Schweisfurth
Fritz Heer
Bodo Kühn
Edgar Itt
Ralf Lübke
Jörg Vaihinger
Christian Haas
High jump M FRG Dietmar Mögenburg
Carlo Tränhardt
Discus throw M FRG Rolf Danneberg
Wulf Brunner
Alois Hannecker
Hammer throw M FRG Christoph Sahner
Heinz Weis
Javelin throw M FRG Klaus Tafelmeier
Decathlon M FRG Jürgen Hingsen
100 m W FRG Andrea Thomas
Sabine Richter
Ulrike Sarvari
200 m W FRG Silke Knoll
Karin Janke
Andrea Thomas
400 m W FRG Ute Thimm
Helga Arendt
800 m W FRG Caby Lesch
1500 m W FRG Vera Michallek
3000 m W FRG Vera Michallek
10000 m W FRG Kerstin Pressler
Marathon W FRG Gabriela Wolf
Kerstin Pressler
100 m hurdles W FRG Claudia Zachiewicz
400 m hurdles W FRG Gudrun Abt
4x100 m W FRG Ute Thimm
Sabine Richter
Ulrike Sarvari
Andrea Thomas
4x400 m W FRG Ute Thimm
Michaela Schabinger
Helga Arendt
Gudrun Abt
Gisela Kinzel
Andrea Thomas
High jump W FRG Heike Redetzky
Shot put W FRG Iris Plotzitzka
Claudia Losch
Javelin throw W FRG Beate Peters
Ingrid Thyssen
Heptathlon W FRG Sabine Braun
Sabine Everts
* The list above only shows a selection of West German athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about West German athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy