Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Sverige
Sport
Kano & kajak
Svenske OL-deltagere i Kano & kajak*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kano & kajak 1936
K1 1000 m M
SWE
Joel Rahmqvist
K2 1000 m M
SWE
Gunnar Lundqvist
Sixten Jansson
K1 10000 m M
SWE
Nils Wallin
Evert Johansson
K2 10000 m M
SWE
Helge Larsson
Tage Fahlborg
K1 10000 m foldekajak M
SWE
Hans Mooser
Lennart Dozzi
K2 10000 m foldekajak M
SWE
Sven Johansson
Eric Bladström
Kano & kajak 1948
K1 500 m K
SWE
Ingrid Apelgren
K1 1000 m M
SWE
Gert Fredriksson
K2 1000 m M
SWE
Hans Berglund
Lennart Klingström
K1 10000 m M
SWE
Gert Fredriksson
K2 10000 m M
SWE
Gunnar Åkerlund
Hans Wetterström
C1 1000 m M
SWE
Ingemar Andersson
C2 1000 m M
SWE
Verner Wettersten
Gunnar Johansson
C1 10000 m M
SWE
Ingemar Andersson
C2 10000 m M
SWE
Verner Wettersten
Gunnar Johansson
Kano & kajak 1952
K1 500 m K
SWE
Anna-Lisa Ohlsson
K1 1000 m M
SWE
Gert Fredriksson
K2 1000 m M
SWE
Ingemar Hedberg
Lars Glasser
K1 10000 m M
SWE
Gert Fredriksson
K2 10000 m M
SWE
Gunnar Åkerlund
Hans Wetterström
C1 1000 m M
SWE
Ingemar Andersson
C2 1000 m M
SWE
Rune Blomqvist
Harry Lindbäck
C1 10000 m M
SWE
Bengt Backlund
C2 10000 m M
SWE
Harry Lindbäck
Rune Blomqvist
Kano & kajak 1956
K1 1000 m M
SWE
Gert Fredriksson
K2 1000 m M
SWE
Carl-Åke Ljung
Ragnar Heurlin
K1 10000 m M
SWE
Gert Fredriksson
K2 10000 m M
SWE
Carl-Axel Sundin
Hans Wetterström
C1 1000 m M
SWE
Verner Wettersten
C1 10000 m M
SWE
Verner Wettersten
Kano & kajak 1960
K1 500 m K
SWE
Else Marie Lindmark
K1 1000 m M
SWE
Gert Fredriksson
K2 1000 m M
SWE
Gert Fredriksson
Sven-Olov Sjödelius
K1 4x500 m M
SWE
Carl Von Gerber
Åke Nilsson
Sven-Olov Sjödelius
Gert Fredriksson
C1 1000 m M
SWE
Ove Emanuelsson
Kano & kajak 1964
K1 500 m K
SWE
Else-Marie Ljungdahl
K2 500 m K
SWE
Else Marie Lindmark
Eva Sisth
K1 1000 m M
SWE
Rolf Peterson
K2 1000 m M
SWE
Sven-Olov Sjödelius
Nils Gunnar Utterberg
K4 1000 m M
SWE
Nils Gunnar Utterberg
Carl Von Gerber
Rolf Peterson
Sven-Olov Sjödelius
C1 1000 m M
SWE
Ove Emanuelsson
Kano & kajak 1968
K1 500 m K
SWE
Ingmarie Svensson
K1 1000 m M
SWE
Rolf Peterson
K2 1000 m M
SWE
Nils Gunnar Utterberg
Lars Andersson
K4 1000 m M
SWE
Per Larsson
Åke Sandin
Tord Sahlen
Hans Nilsson
C1 1000 m M
SWE
Ove Emanuelsson
C2 1000 m M
SWE
Eric Zeidlitz
Bernt Lindelöf
Kano & kajak 1972
K1 500 m K
SWE
Ingmarie Svensson
K1 1000 m M
SWE
Rolf Peterson
K2 1000 m M
SWE
Berndt Andersson
Bo Berglund
K4 1000 m M
SWE
Nils Gunnar Utterberg
Lars Andersson
Hans Nilsson
Per Larsson
C2 1000 m M
SWE
Eric Zeidlitz
Bernt Lindelöf
Kano & kajak 1976
K1 500 m K
SWE
Marita Skogh
K2 500 m M
SWE
Anders Andersson
Lars Andersson
K1 1000 m M
SWE
Berndt Andersson
K2 1000 m M
SWE
Anders Andersson
Lars Andersson
K4 1000 m M
SWE
Håkan Mattsson
Kjell Hasselqvist
Anders Larsson
Sakari Peltonen
C1 500 m M
SWE
Göran Backlund
C2 500 m M
SWE
Eric Zeidlitz
Bernt Lindelöf
C1 1000 m M
SWE
Göran Backlund
C2 1000 m M
SWE
Bernt Lindelöf
Eric Zeidlitz
Kano & kajak 1980
K1 500 m K
SWE
Agneta Andersson
K1 500 m M
SWE
Anders Andersson
K2 500 m K
SWE
Agneta Andersson
Karin Olsson
K2 500 m M
SWE
Jens Nordqvist
Thomas Ohlsson
K1 1000 m M
SWE
Anders Andersson
K2 1000 m M
SWE
Thomas Ohlsson
Jens Nordqvist
K4 1000 m M
SWE
Berndt Andersson
Torbjörn Thorsson
Lars-Erik Moberg
Per Lundh
C1 500 m M
SWE
Thomas Falk
C2 500 m M
SWE
Eric Zeidlitz
Bernt Lindelöf
C1 1000 m M
SWE
Thomas Falk
C2 1000 m M
SWE
Eric Zeidlitz
Bernt Lindelöf
Kano & kajak 1984
K1 500 m K
SWE
Agneta Andersson
K1 500 m M
SWE
Lars-Erik Moberg
K2 500 m K
SWE
Agneta Andersson
Anna Olsson
K2 500 m M
SWE
Lars-Erik Moberg
Per-Inge Bengtsson
K4 500 m K
SWE
Anna Olsson
Susanne Wiberg
Eva Karlsson
Agneta Andersson
K1 1000 m M
SWE
Karl Axel Sundqvist
K2 1000 m M
SWE
Bengt Andersson
Karl Axel Sundqvist
K4 1000 m M
SWE
Thomas Ohlsson
Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Moberg
Tommy Karls
C1 500 m M
SWE
Göran Backlund
C1 1000 m M
SWE
Göran Backlund
Kano & kajak 1988
K1 500 m K
SWE
Agneta Andersson
K1 500 m M
SWE
Karl Axel Sundqvist
K2 500 m K
SWE
Anna Olsson
Agneta Andersson
K2 500 m M
SWE
Karl Sundqvist
Per-Inge Bengtsson
K4 500 m K
SWE
Liselotte Ohlson
Anna Olsson
Susanne Wiberg
Agneta Andersson
K1 1000 m M
SWE
Gunnar Olsson
K2 1000 m M
SWE
Hans Olsson
Anders Ohlsen
K4 1000 m M
SWE
Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Moberg
Bengt Andersson
Karl Sundqvist
Kano & kajak 1992
K1 500 m K
SWE
Susanne Gunnarsson
K1 500 m M
SWE
Karl Axel Sundqvist
K2 500 m K
SWE
Susanne Gunnarsson
Agneta Andersson
K2 500 m M
SWE
Gunnar Olsson
Karl Axel Sundqvist
K4 500 m K
SWE
Maria Haglund
Anna Olsson
Susanne Rosenqvist
Agneta Andersson
K1 1000 m M
SWE
Pär Lindén
K2 1000 m M
SWE
Karl Axel Sundqvist
Gunnar Olsson
K4 1000 m M
SWE
Pablo Grate
Hans Olsson
Anders Ohlsen
Jonas Fager
C1 500 m M
SWE
Peter Liljedahl
C1 1000 m M
SWE
Peter Liljedahl
Kano & kajak 1996
K1 500 m K
SWE
Susanne Gunnarsson
K1 500 m M
SWE
Tom Krantz
K2 500 m K
SWE
Susanne Gunnarsson
Agneta Andersson
K2 500 m M
SWE
Markus Oscarsson
Staffan Malmsten
K4 500 m K
SWE
Susanne Rosenqvist
Agneta Andersson
Ingela Ericsson
Anna Olsson
K1 1000 m M
SWE
Tom Krantz
K2 1000 m M
SWE
Staffan Malmsten
Markus Oscarsson
K4 1000 m M
SWE
Jonas Fager
Mattias Oscarsson
Henrik Nilsson
Paw Madsen
Kano & kajak 2000
K1 500 m K
SWE
Anna Olsson
K1 500 m M
SWE
Anders Svensson
K2 500 m K
SWE
Anna Olsson
Ingela Ericsson
K2 500 m M
SWE
Henrik Nilsson
Markus Oscarsson
K1 1000 m M
SWE
Johan Eriksson
K2 1000 m M
SWE
Markus Oscarsson
Henrik Nilsson
K4 1000 m M
SWE
Jonas Fager
Erik Lindeberg
Anders Gustafsson
Niklaes Persson
Kano & kajak 2004
K1 500 m M
SWE
Anders Gustafsson
K2 500 m K
SWE
Anna Karlsson
Sofia Paldanius
K2 500 m M
SWE
Henrik Nilsson
Markus Oscarsson
K2 1000 m M
SWE
Henrik Nilsson
Markus Oscarsson
Kano & kajak 2008
K1 500 m K
SWE
Sofia Paldanius
K1 500 m M
SWE
Anders Gustafsson
K1 1000 m M
SWE
Markus Oscarsson
K2 1000 m M
SWE
Markus Oscarsson
Anders Gustafsson
Kano & kajak 2012
K1 200 m K
SWE
Sofia Paldanius
K1 500 m K
SWE
Sofia Paldanius
K2 500 m K
SWE
Karin Johansson
Josefin Nordlöw
K1 1000 m M
SWE
Anders Gustafsson
K2 1000 m M
SWE
Henrik Nilsson
Markus Oscarsson
Kano & kajak 2016
K1 200 m K
SWE
Linnea Stensils
K1 500 m K
SWE
Karin Johansson
K2 500 m K
SWE
Karin Johansson
Sofia Paldanius
K1 200 m M
SWE
Petter Menning
K1 slalom M
SWE
Isak Ohrström
Kano & kajak 2020
K1 200 m K
SWE
Linnea Stensils
K1 500 m K
SWE
Linnea Stensils
K1 200 m M
SWE
Petter Menning
K1 slalom M
SWE
Erik Holmer
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Svenske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Svenske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy