K2 500 m M - Kano & Kajak - Athen 2004 - Resultat

K2 500 m M - Kano & kajak
Athen 2004 sommer OL

Canoe & Kayak at the Athens 2004 Olympics  Athens 2004 Olympic Games - Canoe & Kayak
K2 500 m M 2004
Final
Ronald Rauhe GER 1.27,040
Tim Wieskötter
Clint Robinson AUS 1.27,920
Nathan Baggaley
Raman Piatrushenka BLR 1.27,996
Vadzim Makhneu
4. Marek Twardowski POL 1.28,048
Adam Wysocki
5. Zoltan Kammerer HUN 1.29,096
Botond Storcz
6. Damian Vindel Marin ESP 1.29,532
Francisco Llera Blanco
7. Alvydas Duonela LTU 1.29,868
Egidijus Balciunas
8. Antonio Rossi ITA 1.30,804
Beniamino Bonomi
9. Anatoly Tishchenko RUS 1.31,048
Vladimir Grushikhin
Semifinal - Heat 1
1. Zoltan Kammerer HUN 1.30,438 Q
Botond Storcz
2. Anatoly Tishchenko RUS 1.31,786 Q
Vladimir Grushikhin
3. Antonio Rossi ITA 1.31,830 Q
Beniamino Bonomi
4. Ognjen Filipovic SCG 1.32,150
Dragan Zoric
5. Yordan Yordanov BUL 1.33,182
Ivan Hristov
6. Bartosz Wolski USA 1.33,482
Rami Zur
7. Marian Baban ROU 1.34,398
Stefan Vasile
8. Sebastian Cuattrin BRA 1.37,466
Sebastian Szubski
Semifinal - Heat 2
1. Alvydas Duonela LTU 1.30,270 Q
Egidijus Balciunas
2. Clint Robinson AUS 1.30,710 Q
Nathan Baggaley
3. Damian Vindel Marin ESP 1.30,998 Q
Francisco Llera Blanco
4. Markus Oscarsson SWE 1.31,030
Henrik Nilsson
5. Lasse Nielsen DEN 1.33,482
Mads Kongsgaard Madsen
6. Aleksey Babadjanov UZB 1.33,654
Sergey Borzov
7. Steven Jorens CAN 1.34,318
Richard Dober
8. Yin Yijun CHN 1.38,554
Wang Lei
Round 1 - Heat 1
1. Ronald Rauhe GER 1.28,866 Q
Tim Wieskötter
2. Zoltan Kammerer HUN 1.31,166
Botond Storcz
3. Damian Vindel Marin ESP 1.32,846
Francisco Llera Blanco
4. Yordan Yordanov BUL 1.33,222
Ivan Hristov
5. Lasse Nielsen DEN 1.33,938
Mads Kongsgaard Madsen
6. Marian Baban ROU 1.34,410
Stefan Vasile
7. Aleksey Babadjanov UZB 1.34,782
Sergey Borzov
Round 1 - Heat 2
1. Raman Piatrushenka BLR 1.28,925 Q
Vadzim Makhneu
2. Markus Oscarsson SWE 1.29,717
Henrik Nilsson
3. Anatoly Tishchenko RUS 1.30,761
Vladimir Grushikhin
4. Clint Robinson AUS 1.30,869
Nathan Baggaley
5. Antonio Rossi ITA 1.33,565
Beniamino Bonomi
6. Yin Yijun CHN 1.37,061
Wang Lei
Round 1 - Heat 3
1. Marek Twardowski POL 1.29,069 Q
Adam Wysocki
2. Alvydas Duonela LTU 1.30,521
Egidijus Balciunas
3. Ognjen Filipovic SCG 1.30,665
Dragan Zoric
4. Bartosz Wolski USA 1.31,893
Rami Zur
5. Steven Jorens CAN 1.31,985
Richard Dober
6. Sebastian Cuattrin BRA 1.35,917
Sebastian Szubski
K2 500 m for mænd - Kano & kajak - Athen 2004 sommerlege

Event Format: Atleterne konkurrerede i indledende heats, semifinaler og finale. De bedste i hvert heat (Q) gik videre til den næste runde. Guldmedaljen i disciplinen gik til vinderen af finalen.

Facts om konkurrencen: K2 500 m for mænd blev afholdt på Schinias Centre og 19 hold deltog i disciplinen.

OL resultatet for K2 500 m for mænd - Athen 2004 sommer OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy