Soviet Olympic Athletes in Athletics*

  Facts about Olympic Athletics
Event Athletes
 Athletics 1952
100 m M URS Mikhail Kazantsev
Vladimir Sukharev
Levan Sanadze
200 m M URS Vladimir Sukharev
Levan Sanadze
400 m M URS Ardalion Ignatyev
Edmunds Pilags
Yuri Lituyev
800 m M URS Georgy Ivakin
Gennady Modoj
Petro Tshevgun
1500 m M URS Nikolai Belokurov
Mihail Velsvebel
5000 m M URS Nikifor Popov
Ivan Semyonov
Aleksandr Anufriev
10000 m M URS Aleksandr Anufriev
Ivan Pozhidayev
Nikifor Popov
Marathon M URS Yakov Moskashenkov
Gregory Suchkov
Feodosy Vanin
110 m hurdles M URS Yevhen Bulanchyk
Sergey Popov
400 m hurdles M URS Yuri Lituyev
Timofei Lunev
Anatoly Yulin
3000 m steeplechase M URS Fyodor Marulin
Mikhail Saltykov
Vladimir Kazantsev
4x100 m M URS Levan Sanadze
Vladimir Sukharev
Boris Tokarev
Levan Kalyayev
4x400 m M URS Gennady Slepnyov
Ardalion Ignatyev
Edmunds Pilags
Yuri Lituyev
10 km walk M URS Ivan Yarmysh
Bruno Junk
Peteris Zeltins
50 km walk M URS Pavel Kazankov
Sergei Lobastov
Vladimir Ukhov
High jump M URS Evgeny Vansovich
Yury Ilyasov
Pole vault M URS Vladimir Brazhnik
Petro Denysenko
Viktor Knyazev
Long jump M URS Nikolay Andryushchenko
Baldadash Madatov
Leonid Grigoryev
Triple jump M URS Leonid Sherbakov
Shot put M URS Georgi Fyodorov
Otto Grigalka
Discus throw M URS Otto Grigalka
Boris Matveyev
Boris Butenko
Hammer throw M URS Nikolay Redkin
Georgy Dybenko
Mikhail Krivonosov
Javelin throw M URS Viktor Tsybulenko
Yury Scherbakov
Vladimir Kuznetsov
Decathlon M URS Vladimir Volkov
Sergey Kuznetsov
Pyotr Kozhevnikov
100 m W URS Nadezhda Khnykina
Vera Kalashnikova
Irina Turova
200 m W URS Yevgenya Sechenova
Flora Kazantseva
Nadezhda Khnykina
80 m hurdles W URS Anna Aleksandrova
Elena Gokieli
Maria Golubnichaya
4x100 m W URS Vera Kalashnikova
Nadezhda Khnykina
Irina Turova
Yevgenya Setshenova
High jump W URS Alexandra Chudina
Galina Ganeker
Nina Kossova
Long jump W URS Valentina Lituyeva
Alexandra Chudina
Nina Tyurkina
Shot put W URS Galina Zybina
Tamara Tyshkevich
Klavdia Tochenova
Discus throw W URS Nina Dumbadze
Yelisaveta Bagryantseva
Nina Romaschkova
Javelin throw W URS Galina Zybina
Yelena Gorchakova
Alexandra Chudina
 Athletics 1956
100 m M URS Leonid Bartenyev
Boris Tokarev
Yuri Konovalov
200 m M URS Boris Tokarev
Yuri Konovalov
Leonid Bartenyev
400 m M URS Ardalion Ignatyev
Konstantin Grachov
1500 m M URS Sergey Sukhanov
Jonas Pipine
Yevgeny Sokolov
5000 m M URS Pyotr Bolotnikov
Vladimir Kuts
Ivan Tcherniavskiy
10000 m M URS Ivan Tcherniavskiy
Pyotr Bolotnikov
Vladimir Kuts
Marathon M URS Albert Ivanov
Ivan Filin
Boris Grishayev
110 m hurdles M URS Anatoly Mikhailov
Boris Stolyarov
400 m hurdles M URS Anatoly Julin
Yuri Lituyev
3000 m steeplechase M URS Yevgeny Kadyaykin
Semyon Rzhischin
Vasily Vlasenko
4x100 m M URS Vladimir Sukharev
Leonid Bartenyev
Yuri Konovalov
Boris Tokarev
4x400 m M URS Yuri Lituyev
Ardalion Ignatyev
Anatoly Yulin
Konstantin Grachev
20 km walk M URS Bruno Junk
Antanas Mikenas
Leonid Spirin
50 km walk M URS Yevgeny Maskinskov
Mikhail Lavrov
Grigory Klimov
High jump M URS Igor Kashkarov
Vladimir Sitkin
Vladimir Polyakov
Pole vault M URS Vladimir Bulatov
Anatoly Petrov
Vitaliy Chernobai
Long jump M URS Dmitri Bondarenko
Oleg Fedoseyev
Igor Ter-Ovanesian
Triple jump M URS Vitold Kreer
Leonid Sherbakov
Shot put M URS Boris Balyayev
Vladimir Lochilov
Discus throw M URS Boris Matveyev
Otto Grigalka
Kim Bukhantsev
Hammer throw M URS Anatoly Samotsvetov
Mikhail Krivonosov
Dmitri Yegorov
Javelin throw M URS Aleksandr Gorshkov
Vladimir Kuznetsov
Viktor Tsybulenko
Decathlon M URS Uno Palu
Yuri Kutenko
Vassily Kuznetsov
100 m W URS Galina Popova
Vera Krepkina
Galina Rezchikova
200 m W URS Olga Kocheleva
Vera Iougova
Maria Itkina
80 m hurdles W URS Maria Golubnichaya
Galina Bystrova
Nila Bessedina
4x100 m W URS Maria Itkina
Galina Reschikova
Irina Botchkaryova
Vera Krepkina
High jump W URS Maria Pissaryeva
Valentina Ballod
Long jump W URS Valentina Schaprunova
Nadezhda Dvalischvili
Shot put W URS Zinaida Doinikova
Galina Zybina
Tamara Tyshkevich
Discus throw W URS Nina Ponomaryeva
Albina Yelkina
Irina Begliakova
Javelin throw W URS Nadiya Koniayeva
Inessa Iaunzeme
 Athletics 1960
100 m M URS Yuri Konovalov
Gusman Kosanov
Edvin Ozolin
200 m M URS Yuri Konovalov
Vadim Arkhipchuk
Leonid Bartenyev
400 m M URS Konstantin Gratiev
800 m M URS Vasily Savinkov
Valery Bulyshev
Abram Krivosieyev
1500 m M URS Yevgeny Momotkov
5000 m M URS Aleksandr Artinyuk
Boris Yefimov
10000 m M URS Aleksei Desyachikov
Yevgeny Zhukov
Pyotr Bolotnikov
Marathon M URS Sergey Popov
Nikolay Rumayanzev
Konstantin Vorobyev
110 m hurdles M URS Valentin Chistyakov
Nikolay Berezutsky
Anatoly Mikhailov
400 m hurdles M URS Georgy Tchevichalov
Arnold Matsulevich
Boris Kriunov
3000 m steeplechase M URS Nikolai Sokolov
Aleksandr Konov
Semyon Rzhischin
4x100 m M URS Gusman Kosanov
Edvins Ozolins
Yuri Konovalov
Leonid Bartenyev
4x400 m M URS Arnold Matsulevych
Boris Kriunov
Konstantin Grachev
Vladimir Polyanichev
20 km walk M URS Vladimir Holubnychy
Anatoly Vedyakov
Gennady Solodov
50 km walk M URS Aleksandr Stcherbina
Anatoly Vediakov
Grigory Klimov
High jump M URS Valery Brumel
Robert Shavlakadze
Viktor Bolshov
Pole vault M URS Janis Krasovskis
Igor Petrenko
Long jump M URS Dmitri Bondarenko
Revaz Kvachakidze
Igor Ter-Ovanesian
Triple jump M URS Yevgeny Mikhaylov
Vitold Kreer
Vladimir Goryayev
Shot put M URS Viktor Lipsnis
Discus throw M URS Vladimir Trusenyev
Viktor Kompaniyets
Kim Bukhantsev
Hammer throw M URS Anatoly Samotsvetov
Vasily Rudenkov
Yuri Nikulin
Javelin throw M URS Ivan Sivoplyasov
Viktor Tsybulenko
Mart Paama
Decathlon M URS Vassily Kuznetsov
Iuri Diachkovi
Yuri Kutenko
100 m W URS Vera Krepkina
Maria Itkina
200 m W URS Lyudmila Ignatyeva
Maria Itkina
Valentina Maslovskaya
800 m W URS Yekaterina Parlyuk
Lyudmila Shevtsova
Zinaida Matistovich
80 m hurdles W URS Irina Press
Galina Bystrova
Rimma Koshelyova
4x100 m W URS Vera Krepkina
Irina Press
Valentina Maslovskaya
Maria Itkina
High jump W URS Valentina Ballod
Taisa Chenchik
Galina Dolya
Long jump W URS Vera Krepkina
Valentina Shaprunova
Lyudmila Radchenko
Shot put W URS Zinaida Doynikova
Galina Zybina
Tamara Press
Discus throw W URS Tamara Press
Nina Ponomaryeva
Yevgenya Kuznetsova
Javelin throw W URS Alevtina Shastitko
Elvira Ozolina
Birute Kalediene
 Athletics 1964
100 m M URS Gusman Kosanov
Edvin Ozolin
200 m M URS Boris Zubov
Boris Savchuk
Edvin Ozolin
400 m M URS Grigory Sverbetov
Vadim Arkhipchuk
Victor Bychkov
800 m M URS Valery Bulyshev
Rein Tölp
Abram Krivosieyev
1500 m M URS Ivan Belitskiy
5000 m M URS Stefan Baidiuk
Nikolai Dutov
Kestutis Orentas
10000 m M URS Pyotr Bolotnikov
Leonid Ivanov
Marathon M URS Victor Baikov
Nikolay Tikhomirov
Nikolay Abramov
110 m hurdles M URS Valentin Chistyakov
Anatoly Mikhailov
Aleksandr Kontaryev
400 m hurdles M URS Eduard Zageris
Vasily Anisimov
3000 m steeplechase M URS Ivan Belyayev
Adolfas Alekseunas
Lazar Naroditsky
4x100 m M URS Boris Zubov
Gusman Kosanov
Boris Savchuk
Edvin Ozolin
4x400 m M URS Grigory Sverbetov
Vasily Anisimov
Victor Bychkov
Vadim Arkhipchuk
20 km walk M URS Vladimir Holubnychy
Gennady Solodov
Boris Khrolovich
50 km walk M URS Anatoly Vedyakov
Yevgeny Lyungin
Gennady Agapov
High jump M URS Valery Skvortsov
Robert Shavlakadze
Valery Brumel
Pole vault M URS Sergey Demin
Gennady Bliznetsov
Igor Feld
Long jump M URS Leonid Barkovskiy
Antanas Vaupsias
Igor Ter-Ovanesian
Triple jump M URS Viktor Kravchenko
Oleg Fedoseyev
Vitold Kreer
Shot put M URS Adoltas Varanauskas
Nikolai Karassev
Viktor Lipsnis
Discus throw M URS Kim Bukhantsev
Vladimir Trusenyev
Viktor Kompaniyets
Hammer throw M URS Yuri Nikulin
Yuri Bakarinov
Romuald Klim
Javelin throw M URS Janis Lusis
Victor Aksonov
Vladimir Kuznetsov
Decathlon M URS Mikhail Storozhenko
Rein Aun
Vassily Kuznetsov
100 m W URS Galina Popova
Galina Gayda
Renata Latse
200 m W URS Galina Gayda
Lyudmila Samotysova
400 m W URS Maria Itkina
800 m W URS Zoya Skobtsova
Vera Mukhanova
Laine Erik
80 m hurdles W URS Galina Bystrova
Tatyana Talysheva
Irina Press
4x100 m W URS Galina Popova
Renata Latse
Galina Gaide
Lyudmila Samotysova
High jump W URS Taisa Chenchik
Galina Kostenko
Long jump W URS Aida Tshuiko
Tatyana Talysheva
Tatyana Shelkanova
Shot put W URS Tamara Press
Irina Press
Galina Zybina
Discus throw W URS Tamara Press
Nina Ponomaryeva
Yevgenya Kuznetsova
Javelin throw W URS Yelena Gorchakova
Elvira Ozolina
Birute Kalediene
Pentathlon W URS Irina Press
Maria Siziakova
Galina Bystrova
 Athletics 1968
100 m M URS Aleksey Khlopotnov
Yevgeny Sinyayev
Vladislav Sapeya
200 m M URS Nicolay Ivanov
Valentin Maslakov
800 m M URS Yevgeny Arzhanov
1500 m M URS Mikhail Zhelobovsky
Oleg Raiko
5000 m M URS Rashid Sharafetdinov
Nikolai Sviridov
Leonid Mikitenko
10000 m M URS Leonid Mikitenko
Nikolai Sviridov
Vyacheslav Alanov
Marathon M URS Yury Volkov
Anatoly Sukharkov
Mukhamed Sharikov
110 m hurdles M URS Victor Balikhin
Oleg Stepanenko
400 m hurdles M URS Vyacheslav Skomorokhov
3000 m steeplechase M URS Victor Kudinsky
Aleksandr Morozov
4x100 m M URS Aleksey Khlopotnov
Nicolay Ivanov
Eugeny Siniaev
Vladislav Sapeya
20 km walk M URS Otto Barch
Vladimir Holubnychy
Nikolai Smaha
50 km walk M URS Sergey Grigoryev
Gennady Agapov
Igor Della-Rossa
High jump M URS Valentin Gavrilov
Valery Skvortsov
Viktor Bolshov
Pole vault M URS Gennady Bliznetsov
Aleksandr Maliutin
Long jump M URS Tönu Lepik
Igor Ter-Ovanesian
Leonid Barkovski
Triple jump M URS Nikolai Dudkin
Viktor Saneyev
Aleksandr Zolotarev
Shot put M URS Eduard Gushchin
Discus throw M URS Guram Gudashvili
Hammer throw M URS Romuald Klim
Anatoliy Schuplyakov
Gennady Kondrashov
Javelin throw M URS Mart Paama
Janis Lusis
Decathlon M URS Rein Aun
Janis Lanka
Nikolai Avilov
100 m W URS Lyudmila Samotysova
Lyudmilla Zharkova
Lyudmila Golomazova
200 m W URS Vera Popkova
Lyudmila Samotesova
Lyudmila Golomazova
400 m W URS Natalya Pechenkina
800 m W URS Laine Erik
Anna Zimina
80 m hurdles W URS Vera Korsakova
Tatyana Talysheva
Lyudmila Ievleva
4x100 m W URS Lyudmila Samotysova
Galina Bukharina
Lyudmilla Zharkova
Vera Popkova
High jump W URS Vera Gruskhina
Valentina Kozyr
Antonina Okorokova
Long jump W URS Helena Ringa
Tatyana Talysheva
Shot put W URS Nadezhda Chizhova
Irina Solontsova
Discus throw W URS Lyudmila Muravyeva
Antonina Popova
Javelin throw W URS Lidiya Simosh
Valentyna Evert
Pentathlon W URS Galina Sofina
Valentina Tikhomirova
 Athletics 1972
100 m M URS Aleksandr Kornelyuk
Vladimir Atamas
Valery Borzov
200 m M URS Vladimir Lovetski
Valery Borzov
800 m M URS Ivan Ivanov
Yevgeny Volkov
Yevgeny Arzhanov
1500 m M URS Vladimir Pantelei
Ivan Ivanov
5000 m M URS Vladimir Afonin
Nikolay Puklakov
Nikolai Sviridov
10000 m M URS Rashid Sharafetdinov
Pavel Andreyev
Anatoly Badrankov
Marathon M URS Igor Sherbak
Anatoli Baranov
Yury Velikorodnykh
110 m hurdles M URS Victor Myasnikov
400 m hurdles M URS Viktor Savchenko
Yuri Zorin
Yevgeny Gavrilenko
3000 m steeplechase M URS Sergei Skripka
Romualdas Bitte
Romualdas Bite
4x100 m M URS Vladimir Lovetski
Aleksandr Kornelyuk
Valery Borzov
Juris Silovs
20 km walk M URS Nikolai Smaha
Yevgeny Ivchenko
Vladimir Holubnychy
50 km walk M URS Veniamin Soldatenko
Otto Barch
Sergey Grigoryev
High jump M URS Rustam Akhmetov
Kestusis Shapka
Juri Tarmak
Long jump M URS Valery Podluzhny
Leonid Barkovskiy
Igor Ter-Ovanesian
Triple jump M URS Mikhail Bariban
Viktor Saneyev
Gennady Bessonov
Shot put M URS Aleksandr Baryshnikov
Rimantas Plunge
Hammer throw M URS Anatoly Bondarchuk
Iosef Gamskiy
Vasily Khmelevski
Javelin throw M URS Janis Lusis
Decathlon M URS Leonid Litvinenko
Boris Ivanov
Nikolai Avilov
100 m W URS Galina Bukharina
Nadezhda Bezfamilnaya
Lyudmilla Zharkova
200 m W URS Marina Sidorova
Nadezhda Bezfamilnaya
400 m W URS Nadezhda Kolesnikova
Olga Syrovatskaya
Natalya Christiakova
800 m W URS Nina Morgunova
Raissa Ruus
Nijole Sabaite
1500 m W URS Tamara Kazachkova
Tamara Pangelova
Lyudmila Bragina
4x100 m W URS Galina Bukharina
Marina Sidorova
Lyudmilla Zharkova
Nadezhda Bezfamilnaya
4x400 m W URS Olga Syrovatskaya
Nadezhda Kolesnikova
Natalya Christiakova
Lyubov Runtso
High jump W URS Antonina Lazareva
Galina Filatova
Long jump W URS Lyubov Ilina
Shot put W URS Antonina Ivanova
Esfir Dolzhenko
Nadezhda Chizhova
Discus throw W URS Tamara Danilova
Faina Melnik
Lyudmila Muravyeva
Javelin throw W URS Svetlana Korolyova
Nina Marakina
Pentathlon W URS Valentina Tikhomirova
Nadiya Tkachenko
 Athletics 1976
100 m M URS Juris Silovs
Valery Borzov
Aleksandr Aksinin
200 m M URS Valery Borzov
Aleksandr Aksinin
Nikolai Kolesnikov
800 m M URS Vladimir Ponomaryov
Viktor Anokhin
5000 m M URS Enn Sellik
Boris Kusnetsov
Marathon M URS Aleksander Gotskiy
Leonid Moseyev
Yury Velikorodnykh
110 m hurdles M URS Victor Myasnikov
Vyacheslav Kulebyakin
400 m hurdles M URS Yevgeny Gavrilenko
Dmitriy Stukalov
4x100 m M URS Juris Silovs
Valery Borzov
Nikolai Kolesnikov
Aleksandr Aksinin
4x400 m M URS Vladimir Ponomarev
Yevgeny Gavrilenko
Dmitriy Stukalov
Victor Anohin
20 km walk M URS Vladimir Holubnychy
Viktor Semyonov
Otto Barch
High jump M URS Sergei Senyukov
Sergei Budalov
Pole vault M URS Vladimir Kisjkun
Yury Isakov
Juri Prochorienko
Long jump M URS Valery Podluzhny
Aleksei Pereverchev
Tönu Lepik
Triple jump M URS Viktor Saneyev
Valentin Shevchenko
Shot put M URS Aleksandr Baryshnikov
Yevgeny Mironov
Discus throw M URS Nikolay Vikhor
Hammer throw M URS Aleksei Spiridonov
Anatoly Bondarchuk
Yuri Sedykh
Javelin throw M URS Vasiliy Yershov
Janis Lusis
Decathlon M URS Nikolai Avilov
Leonid Litvinenko
Aleksandr Grebenyuk
100 m W URS Nadezhda Bezfamilnaya
Lyudmila Maslakova
Vera Anisimova
200 m W URS Nadezhda Bezfamilnaya
Tatyana Prorochenko
Lyudmila Maslakova
400 m W URS Natalya Sokolova
Lyudmila Aksenova
Nadezhda Ilyina
800 m W URS Svetlana Styrkina
Valentina Gerassimova
Tatyana Kazankina
1500 m W URS Tatyana Kazankina
Lyudmila Bragina
Raissa Katchukova
100 m hurdles W URS Tatyana Anisimova
Lyubov Kononova
Natalya Lebedeva
4x100 m W URS Nadezhda Bezfamilnaya
Tatyana Prorochenko
Vera Anisimova
Lyudmila Maslakova
4x400 m W URS Lyudmila Aksenova
Inta Klimovica
Natalya Sokolova
Nadezhda Ilyina
High jump W URS Nadezhda Marinenko
Tatyana Shlyahto
Galina Filatova
Long jump W URS Ludmila Borsuk
Lidiya Alfeyeva
Shot put W URS Nadezhda Chizhova
Faina Melnik
Svetlana Krachevskaya
Discus throw W URS Faina Melnik
Natalya Gorbacheva
Olga Andrianova
Javelin throw W URS Nadezhda Yakubovich
Svetlana Babich
Pentathlon W URS Lyudmila Popovskaya
Tatyana Vorokhobko
Nadiya Tkachenko
 Athletics 1980
100 m M URS Aleksandr Aksinin
Andrei Shlyapnikov
Vladimir Muravyov
200 m M URS Nikolai Sidorov
Vladimir Muravyov
Aleksandr Stasevich
400 m M URS Nikolai Chernietski
Viktor Burakov
Viktor Markin
800 m M URS Nikolai Kirov
Anatoly Reshetniak
1500 m M URS Vladimir Malosemlin
Vitaly Tischenko
Pavel Yakovlev
5000 m M URS Valery Abramov
Enn Sellik
Aleksandr Fedotkin
10000 m M URS Vladimir Shesterov
Aleksandr Antipov
Enn Sellik
Marathon M URS Vladimir Kotov
Leonid Moseyev
Satymkul Dzumanazarov
110 m hurdles M URS Andrei Prokofyev
Aleksandr Puchkov
Yuri Chervanyov
400 m hurdles M URS Vasil Arkhypenko
Aleksandr Charlov
Nikolai Vasilyev
3000 m steeplechase M URS Anatoly Dimov
Sergei Olizarenko
Aleksandr Vorobei
4x100 m M URS Andrei Prokofyev
Nikolai Sidorov
Aleksandr Aksinin
Vladimir Muravyov
4x400 m M URS Nikolai Chernetsky
Mikhail Linge
Viktor Burakov
Remigijus Valiulis
Viktor Markin
20 km walk M URS Pyotr Pochichuk
Yevgeny Yevsyukov
Anatoli Solomin
50 km walk M URS Yevgeny Ivchenko
Boris Yakovlev
Vyacheslav Fursov
High jump M URS Gennady Bielkov
Aleksandr Grigoryev
Aleksey Demyanyuk
Pole vault M URS Yuriy Prokhorenko
Konstantin Volkov
Sergei Kulibaba
Long jump M URS Viktor Belsky
Valery Podluzhny
Triple jump M URS Viktor Saneyev
Yevgeny Anikin
Jaak Uudmae
Shot put M URS Aleksandr Baryshnikov
Anatoly Yaroch
Vladimir Kyselyov
Discus throw M URS Viktor Rashchupkin
Yuri Dumchev
Igor Duginets
Hammer throw M URS Sergey Litvinov
Juri Tamm
Yuri Sedykh
Javelin throw M URS Kheino Puuste
Aleksandr Makarov
Dainis Kula
Decathlon M URS Yuri Kutsenko
Sergei Zhelanov
Valeriu Caceanov
100 m W URS Lyudmila Kondratyeva
Vera Anisimova
Natalia Botchina
200 m W URS Natalya Bochina
Lyudmila Kondratyeva
Lyudmila Maslakova
400 m W URS Irina Nazarova
Nina Zyuskova
Lyudmila Tchernova
800 m W URS Tatyana Providokhina
Nadiya Olizarenko
Olga Mineyeva
1500 m W URS Nadiya Olizarenko
Tatyana Kazankina
Lyubov Smolka
100 m hurdles W URS Vera Komisova
Tatyana Anisimova
Irina Litovchenko
4x100 m W URS Natalya Bochina
Vera Anisimova
Vera Komisova
Lyudmila Maslakova
4x400 m W URS Nina Zyuskova
Tatyana Prorochenko
Olga Mineyeva
Tatyana Goishchik
Lyudmila Tchernova
Irina Nazarova
High jump W URS Marina Sysoyeva
Tamara Bykova
Marina Serkova
Long jump W URS Tetyana Skachko
Lidiya Alfeyeva
Tatyana Kolpakova
Shot put W URS Nunu Abashidze
Natalya Akhrimenko
Svetlana Krachevskaya
Discus throw W URS Tatyana Lesovaya
Galina Murashova
Faina Melnik
Javelin throw W URS Saida Gunba
Tatyana Biryulina
Jadviga Putiniene
Pentathlon W URS Nadiya Tkachenko
Olga Rukavishnikova
Olga Kuragina
 Athletics 1988
100 m M URS Andre Razine
Vitaly Savin
Vladimir Krylov
800 m M URS Vladimir Graudyn
5000 m M URS Mikhail Dasko
Marathon M URS Ravil Kashapov
110 m hurdles M URS Vladimir Shishkin
Aleksandr Markine
4x100 m M URS Vladimir Krylov
Vladimir Muravyov
Vitaly Savin
Viktor Bryzgin
20 km walk M URS Alexei Perchine
Evgueni Missioulla
Mikhail Shchennikov
50 km walk M URS Vitaly Popovich
Aleksandr Potashov
Vyacheslav Ivanenko
High jump M URS Gennady Avdeyenko
Igor Paklin
Rudolf Povarnitsyn
Pole vault M URS Sergey Bubka
Rodion Gataulin
Grigory Yegorov
Long jump M URS Leonid Voloshin
Robert Emmiyan
Triple jump M URS Igor Lapshin
Aleksandr Kovalenko
Oleg Protsenko
Shot put M URS Sergei Smirnov
Discus throw M URS Yuri Dumchev
Romas Ubartas
Vaclavas Kidykas
Hammer throw M URS Juri Tamm
Yuri Sedykh
Sergey Litvinov
Javelin throw M URS Viktor Yevsyukov
Vladimir Ovchinnikov
Decathlon M URS Pavel Tarnovetski
Aleksandr Apaichev
Valter Külvet
100 m W URS Natalya Pomoshchnikova
Lyudmila Kondratyeva
Marina Zhirova
200 m W URS Galina Malchugina
Maya Azarashvili
400 m W URS Olga Nazarova
Olga Bryzgina
800 m W URS Inna Yevseyeva
Nadezhda Olisarenko
Dalia Matuseviviene
1500 m W URS Laimute Baikauskaite
Lyubov Gurina
Tatyana Samolenko
3000 m W URS Yelena Romanova
Tatyana Samolenko
Natalya Artemova
10000 m W URS Olga Bondarenko
Lyudmila Matveyeva
Olena Zhupiyova
Marathon W URS Raisa Smekhnova
Zoya Ivanova
Tetyana Polovynska
100 m hurdles W URS Lyudmila Narozhilenko
Natalya Grygoryeva
400 m hurdles W URS Tatyana Ledovskaya
Tatyana Kurochkina
4x100 m W URS Galina Malchugina
Natalya Pomoshchnikova
Lyudmila Kondratyeva
Maya Azarashvili
Marina Zhirova
4x400 m W URS Olga Nazarova
Lyudmila Dzhigalova
Olga Bryzgina
Mariya Pinihina
Tatyana Ledovskaya
High jump W URS Tamara Bykova
Lyudmila Avdeyenko
Olga Turchak
Long jump W URS Olena Belevskaya
Galina Chistyakova
Inessa Kravets
Shot put W URS Natalya Akhrimenko
Natalya Lisovskaya
Valentina Fedouchina
Discus throw W URS Larisa Michalchenko
Yellina Zvereva
Galina Murashova
Javelin throw W URS Iryna Kostyuchenkova
Natalya Yermolovic
Heptathlon W URS Natalya Shubenkova
Remigia Sablovskaite
Svetlana Buraga
* The list above only shows a selection of Soviet athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about Soviet athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy