Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
Russia
Sports
Athletics
Russian Olympic Athletes in Athletics*
Facts
Medals
Athletes
Events
Event
Athletes
Athletics 1908
Marathon M
RUS
Georg Lind
Athletics 1912
100 m M
RUS
Richard Schwarz
Leopolds Levensteins
Pavel de Shtiglits
200 m M
RUS
Haralds Hans
Herberts Baumanis
400 m M
RUS
Pyotr Gayevsky
800 m M
RUS
Aleksandr Yelizarov
Dmitry Nazarov
1500 m M
RUS
Dmitry Nazarov
Yevgeny Petrov
Aleksandr Yelizarov
Rudolfs Vitols
Alfreds Ruks
Arnolds Indriksons
Andrejs Kruklins
Nikolay Kharkov
5000 m M
RUS
Mikhail Nikolsky
10000 m M
RUS
Mikhail Nikolsky
Marathon M
RUS
Nikolajs Rasso
Elmar Reimann
Andrejs Kruklins
Andrejs Kapmals
Aleksandrs Upmals
10 km walk M
RUS
Eduard Hermann
Aleksis Aide
Kaarel Lukk
Standing high jump M
RUS
Alfred Schwarz
Pole vault M
RUS
Johann Martin
Ulrich Baasch
Long jump M
RUS
Aleksandr Schultz
Shot put M
RUS
Eriks Vanags
Arvids Ozols-Berne
Discus throw M
RUS
Eriks Vanags
Nikolay Neklepayev
Discus throw both hands M
RUS
Vasily Molokanov
Javelin throw M
RUS
Nikolajs Svedrevics
Nikolay Neklepayev
Decathlon M
RUS
Aleksandr Schultz
Alfreds Alslebens
Athletics 1996
100 m M
RUS
Andrey Fedoriv
200 m M
RUS
Andrey Fedoriv
1500 m M
RUS
Vyacheslav Shabunin
Andrey Loginov
Marathon M
RUS
Oleg Strizhakov
Leonid Shevtsov
110 m hurdles M
RUS
Yevgeny Pechonkin
Andrey Kislykh
400 m hurdles M
RUS
Ruslan Mashchenko
3000 m steeplechase M
RUS
Vladimir Pronin
Vladimir Golyas
4x400 m M
RUS
Innokenty Zharov
Mikhail Vdovin
Dmitry Kosov
Ruslan Mashchenko
20 km walk M
RUS
Ilya Markov
Rishat Shafikov
Mikhail Shchennikov
50 km walk M
RUS
Nikolay Matyukhin
Mikhail Shchennikov
Andrey Plotnikov
Pole vault M
RUS
Viktor Chistyakov
Pyotr Bochkaryov
Igor Trandenkov
Long jump M
RUS
Aleksey Petrukhnov
Andrey Ignatov
Yuri Naumkin
Triple jump M
RUS
Vassily Sokov
Viktor Sotnikov
Igor Sautkin
Shot put M
RUS
Aleksey Shidlovskiy
Yevgeniy Palchikov
Discus throw M
RUS
Aleksandr Borichevskiy
Sergey Lyakhov
Hammer throw M
RUS
Ilya Konovalov
Vasiliy Sidorenko
Vadim Khersontsev
Javelin throw M
RUS
Sergey Makarov
Andrey Moruyev
Vladimir Ovchinnikov
Decathlon M
RUS
Nikolai Afanasyev
100 m W
RUS
Natalya Voronova
Irina Privalova
Marina Trandenkova
200 m W
RUS
Galina Malchugina
Irina Privalova
Marina Trandenkova
400 m W
RUS
Olga Kotlyarova
Svetlana Goncharenko
800 m W
RUS
Svetlana Masterkova
Yelena Afanasyeva
Lyubov Tsyoma
1500 m W
RUS
Lyudmila Rogachova
Svetlana Masterkova
Lyudmila Borisova
5000 m W
RUS
Yelena Romanova
10000 m W
RUS
Klara Kashapova
Lyudmila Petrova
Firiya Sultanova
Marathon W
RUS
Alla Zhilyayeva
Valentina Yegorova
Ramilya Burangulova
100 m hurdles W
RUS
Tatyana Reshetnikova
Natalya Shekhodanova
Yuliya Graudyn
400 m hurdles W
RUS
Anna Knoroz
4x100 m W
RUS
Natalya Voronova
Irina Privalova
Yekaterina Leshchova
Galina Malchugina
4x400 m W
RUS
Svetlana Goncharenko
Yekaterina Kulikova
Olga Kotlyarova
Tatyana Chebykina
10 km walk W
RUS
Yelena Nikolayeva
Irina Stankina
Yelena Gruzinova
High jump W
RUS
Tatyana Motkova
Yuliya Lyakhova
Yelena Gulyayeva
Long jump W
RUS
Olga Rublyova
Yelena Sinchukova
Lyudmila Galkina
Triple jump W
RUS
Inna Lasovskaya
Natalya Kayukova
Anna Biryukova
Shot put W
RUS
Irina Khudoroshkina
Svetlana Krivelyova
Irina Korzhanenko
Discus throw W
RUS
Valentina Ivanova
Natalia Sadova
Olga Chernyavskaya
Javelin throw W
RUS
Oksana Ovchinnikova
Heptathlon W
RUS
Irina Tyukhay
Yelena Lebedenko
Svetlana Moskalets
Athletics 2000
100 m M
RUS
Sergey Bychkov
200 m M
RUS
Aleksandr Ryabov
400 m M
RUS
Dmitriy Golovastov
800 m M
RUS
Yuriy Borzakovskiy
Dmitriy Bogdanov
Artem Mastrov
1500 m M
RUS
Vyacheslav Shabunin
10000 m M
RUS
Dmitriy Maksimov
Marathon M
RUS
Dimitriy Kapitonov
Pavel Kokin
110 m hurdles M
RUS
Andrey Kislykh
Yevgeny Pechonkin
400 m hurdles M
RUS
Ruslan Mashchenko
Vladislav Shiryayev
Boris Gorban
3000 m steeplechase M
RUS
Vladimir Pronin
4x100 m M
RUS
Dmitriy Golovastov
Dmitry Vasilyev
Ruslan Mashchenko
Aleksandr Ryabov
4x400 m M
RUS
Dmitriy Golovastov
Andrey Semyonov
Dmitriy Bogdanov
Ruslan Mashchenko
20 km walk M
RUS
Ilya Markov
Vladimir Andreyev
Roman Rasskazov
50 km walk M
RUS
Valery Spitsyn
Vladimir Potemin
Nikolai Matiukhin
High jump M
RUS
Sergey Klyugin
Vyacheslav Voronin
Petr Brayko
Pole vault M
RUS
Maksim Tarasov
Pavel Gerasimov
Yevgeniy Smiryagin
Long jump M
RUS
Kirill Sosunov
Danil Burkenia
Vladimir Malyavin
Triple jump M
RUS
Igor Spasovkhodskiy
Gennadiy Markov
Denis Kapustin
Shot put M
RUS
Pavel Chumachenko
Discus throw M
RUS
Aleksandr Borichevskiy
Dmitri Shevchenko
Vitaliy Sidorov
Hammer throw M
RUS
Ilya Konovalov
Aleksey Zagornyi
Vasiliy Sidorenko
Javelin throw M
RUS
Vladimir Ovchinnikov
Sergey Makarov
Decathlon M
RUS
Lev Lobodin
Roman Razbeyko
100 m W
RUS
Marina Trandenkova
Natalya Ignatova
Natalya Voronova
200 m W
RUS
Irina Khabarova
Oxana Ekk
Marina Trandenkova
400 m W
RUS
Olga Kotlyarova
Natalya Nazarova
Svetlana Pospelova
800 m W
RUS
Natalya Tsyganova
Olga Raspopova
Irina Mistyukevich
1500 m W
RUS
Lyudmila Rogachova
Natalya Gorelova
Svetlana Masterkova
5000 m W
RUS
Tatyana Tomashova
Olga Yegorova
10000 m W
RUS
Lyudmila Biktasheva
Lidiya Grigoryeva
Galina Bogomolova
Marathon W
RUS
Madina Biktagirova
Valentina Yegorova
Lyubov Morgunova
100 m hurdles W
RUS
Yuliya Graudyn
Svetlana Laukhova
Natalya Shekhodanova
400 m hurdles W
RUS
Irina Privalova
Yulia Nosova
Natalia Chulkova
4x100 m W
RUS
Irina Khabarova
Marina Trandenkova
Natalya Voronova
Marina Kislova
Natalya Ignatova
4x400 m W
RUS
Yulia Sotnikova
Svetlana Goncharenko
Irina Privalova
Natalya Nazarova
Olga Kotlyarova
Olesya Zykina
Svetlana Gontcharenko
20 km walk W
RUS
Olga Polyakova
Tatyana Gudkova
Irina Stankina
High jump W
RUS
Svetlana Lapina
Marina Kuptsova
Yelena Yelesina
Pole vault W
RUS
Yelena Belyakova
Svetlana Feofanova
Yelena Isinbayeva
Long jump W
RUS
Lyudmila Galkina
Olga Rubleva
Tatyana Kotova
Triple jump W
RUS
Oxana Rogova
Tatyana Lebedeva
Inna Lasovskaya
Shot put W
RUS
Olga Ryabinkina
Svetlana Krivelyova
Larisa Peleshenko
Discus throw W
RUS
Natalia Sadova
Larissa Korotkevich
Oxana Yesipchuk
Hammer throw W
RUS
Lyudmila Gubkina
Olga Kuzenkova
Alla Davydova
Tatyana Konstantinova
Javelin throw W
RUS
Tatyana Shikolenko
Yekaterina Ivakina
Heptathlon W
RUS
Yelena Prokhorova
Natalya Roshchupkina
Dina Koritskaya
Athletics 2004
100 m M
RUS
Andrey Yepishin
200 m M
RUS
Oleg Sergeyev
400 m M
RUS
Oleg Mishukov
Anton Galkin
800 m M
RUS
Ramil Aritkulov
Yuriy Borzakovskiy
Dmitriy Bogdanov
1500 m M
RUS
Aleksandr Krivchonkov
Marathon M
RUS
Georgy Andreyev
Leonid Shevtsov
Dmitry Burmakin
110 m hurdles M
RUS
Yevgeny Pechonkin
Sergey Chepiga
Igor Peremota
400 m hurdles M
RUS
Mikhail Lipskiy
Boris Gorban
3000 m steeplechase M
RUS
Pavel Potapovich
Roman Usov
4x100 m M
RUS
Oleg Sergeyev
Andrey Yepishin
Aleksandr Ryabov
Sergey Bychkov
4x400 m M
RUS
Andrey Rudnitsky
Oleg Mishukov
Ruslan Mashchenko
Aleksandr Larin
20 km walk M
RUS
Vladimir Andreyev
Vladimir Parvatkin
Viktor Burayev
50 km walk M
RUS
Aleksey Voyevodin
Yuriy Andronov
Denis Nizhegorodov
High jump M
RUS
Yaroslav Rybakov
Petr Brayko
Vyacheslav Voronin
Pole vault M
RUS
Igor Pavlov
Vadim Strogalev
Pavel Gerasimov
Long jump M
RUS
Kirill Sosunov
Vitaliy Shkurlatov
Triple jump M
RUS
Danil Burkenya
Vitaliy Moskalenko
Viktor Gushchinskiy
Shot put M
RUS
Pavel Chumachenko
Ivan Yushkov
Pavel Sofyin
Discus throw M
RUS
Aleksandr Borichevskiy
Hammer throw M
RUS
Sergey Kirmasov
Yuriy Voronkin
Ilya Konovalov
Javelin throw M
RUS
Aleksandr Ivanov
Sergey Makarov
Decathlon M
RUS
Lev Lobodin
Aleksandr Pogorelov
Nikolay Averyanov
100 m W
RUS
Larisa Kruglova
Yulia Tabakova
Irina Khabarova
200 m W
RUS
Yelena Bolsun
Yekaterina Kondratyeva
Tatyana Levina
400 m W
RUS
Natalya Antyukh
Natalya Nazarova
800 m W
RUS
Natalya Khrushchelyova
Svetlana Cherkasova
Tatyana Andrianova
1500 m W
RUS
Tatyana Tomashova
Olga Yegorova
Natalya Yevdokimova
5000 m W
RUS
Lilia Shobukhova
Elena Zadorozhnaya
Gulnara Samitova
10000 m W
RUS
Lidiya Grigoryeva
Galina Bogomolova
Marathon W
RUS
Lyudmila Petrova
Albina Ivanova
Svetlana Zakharova
100 m hurdles W
RUS
Irina Shevchenko
Natalya Kresova
Mariya Koroteyeva
400 m hurdles W
RUS
Yekaterina Bikert
Yekaterina Bakhvalova
Yuliya Pechonkina
4x100 m W
RUS
Olga Fyodorova
Irina Khabarova
Larisa Kruglova
Yulia Tabakova
4x400 m W
RUS
Natalya Nazarova
Natalya Antyukh
Natalya Ivanova
Tatyana Firova
Olesya Zykina
Olesya Krasnomovets
Nataliya Ivanova
20 km walk W
RUS
Yuliya Voyevodina
Yelena Nikolayeva
Olimpiada Ivanova
High jump W
RUS
Yelena Slesarenko
Tatyana Novoseltseva
Anna Chicherova
Pole vault W
RUS
Anastasiya Ivanova
Svetlana Feofanova
Yelena Isinbayeva
Long jump W
RUS
Irina Simagina
Tatyana Lebedeva
Tatyana Kotova
Triple jump W
RUS
Tatyana Lebedeva
Anna Pyatykh
Victoria Gurova
Shot put W
RUS
Svetlana Krivelyova
Irina Korzhanenko
Olga Ryabinkina
Discus throw W
RUS
Oxana Yesipchuk
Olga Chernyavskaya
Natalia Sadova
Hammer throw W
RUS
Olga Kuzenkova
Tatyana Lysenko
Yelena Konevtseva
Javelin throw W
RUS
Valeriya Zabruskova
Yekaterina Ivakina
Oksana Yarygina
Heptathlon W
RUS
Tatyana Gordeyeva
Yelena Prokhorova
Svetlana Sokolova
Athletics 2008
100 m M
RUS
Andrey Yepishin
200 m M
RUS
Roman Smirnov
400 m M
RUS
Maksim Dyldin
Denis Alekseyev
800 m M
RUS
Yuriy Borzakovskiy
Dmitriy Bogdanov
1500 m M
RUS
Vyacheslav Shabunin
10000 m M
RUS
Sergey Ivanov
Marathon M
RUS
Alexey Sokolov
Oleg Kulkov
Grigoriy Andreev
110 m hurdles M
RUS
Evgeniy Borisov
Igor Peremota
400 m hurdles M
RUS
Alexander Derevyagin
3000 m steeplechase M
RUS
Pavel Potapovich
Ildar Minshin
4x400 m M
RUS
Vladislav Frolov
Anton Kokorin
Denis Alekseyev
Maksim Dyldin
20 km walk M
RUS
Valeriy Borchin
Ilya Markov
50 km walk M
RUS
Sergey Kirdyapkin
Denis Nizhegorodov
High jump M
RUS
Yaroslav Rybakov
Vyacheslav Voronin
Andrey Silnov
Pole vault M
RUS
Igor Pavlov
Dmitry Starodubtsev
Evgeny Lukyanenko
Long jump M
RUS
Vladimir Malyavin
Triple jump M
RUS
Danil Burkenya
Aleksandr Petrenko
Igor Spasovkhodskiy
Shot put M
RUS
Ivan Yushkov
Anton Lyuboslavskiy
Pavel Sofin
Discus throw M
RUS
Bogdan Pishchalnikov
Hammer throw M
RUS
Igor Vinichenko
Kirill Ikonnokov
Javelin throw M
RUS
Ilya Korotkov
Alexander Ivanov
Sergey Makarov
Decathlon M
RUS
Aleksandr Pogorelov
Alexey Sysoev
Aleksey Drozdov
100 m W
RUS
Nataliya Rusakova
Evgeniya Polyakova
Natalia Murinovich
200 m W
RUS
Aleksandra Fedoriva
Yuliya Chermoshanskaya
Nataliya Rusakova
400 m W
RUS
Tatyana Firova
Yuliya Gushchina
Anastasia Kapachinskaya
800 m W
RUS
Ekaterina Kostetskaya
Tatyana Andrianova
Svetlana Klyuka
1500 m W
RUS
Anna Alminova
5000 m W
RUS
Lilia Shobukhova
Elena Zadorozhnaya
Gulnara Galkina-Samitova
10000 m W
RUS
Maria Konovalova
Inga Abitova
Tatiana Aryasova
Marathon W
RUS
Svetlana Zakharova
Galina Bogomolova
Irina Timofeeva
100 m hurdles W
RUS
Yulia Kondakova
Tatiana Dektyareva
Aleksandra Antonova
400 m hurdles W
RUS
Irina Obedina
Yekaterina Bikert
Anastasia Ott
3000 m steeplechase W
RUS
Tatiana Petrova
Ekaterina Volkova
Gulnara Galkina-Samitova
4x100 m W
RUS
Evgeniya Polyakova
Yuliya Gushchina
Yuliya Chermoshanskaya
Aleksandra Fedoriva
4x400 m W
RUS
Lyudmila Litvinova
Yelena Migunova
Tatyana Veshkurova
Yuliya Gushchina
Anastasia Kapachinskaya
Tatyana Firova
20 km walk W
RUS
Olga Kaniskina
Tatyana Kalmykova
Tatiana Sibileva
High jump W
RUS
Anna Chicherova
Yelena Slesarenko
Svetlana Shkolina
Pole vault W
RUS
Yulia Golubchikova
Yelena Isinbayeva
Svetlana Feofanova
Long jump W
RUS
Tatyana Kotova
Tatyana Lebedeva
Oksana Udmurtova
Triple jump W
RUS
Anna Pyatykh
Tatyana Lebedeva
Victoria Gurova
Shot put W
RUS
Irina Khudoroshkina
Olga Ivanova
Anna Omarova
Discus throw W
RUS
Natalia Sadova
Svetlana Saykina
Oxana Yesipchuk
Hammer throw W
RUS
Anna Bulgakova
Elena Konevtsova
Elena Priyma
Javelin throw W
RUS
Maria Yakovenko
Maria Abakumova
Heptathlon W
RUS
Anna Bogdanova
Tatyana Chernova
Olga Kurban
Athletics 2012
400 m M
RUS
Maksim Dyldin
Pavel Trenikhin
800 m M
RUS
Yuriy Borzakovskiy
Ivan Tukhtachev
1500 m M
RUS
Egor Nikolaev
Marathon M
RUS
Aleksey Reunkov
Grigoriy Andreev
Dmitriy Safronov
110 m hurdles M
RUS
Aleksey Dremin
Sergey Shubenkov
Konstantin Shabanov
400 m hurdles M
RUS
Viacheslav Sakaev
3000 m steeplechase M
RUS
Nikolay Chavkin
4x400 m M
RUS
Pavel Trenikhin
Denis Alekseyev
Vladimir Krasnov
Maksim Dyldin
20 km walk M
RUS
Vladimir Kanaykin
Valeriy Borchin
Andrey Krivov
50 km walk M
RUS
Sergey Kirdyapkin
Igor Erokhin
Sergey Bakulin
High jump M
RUS
Aleksandr Shustov
Ivan Ukhov
Andrey Silnov
Pole vault M
RUS
Sergey Kucheryanu
Evgeny Lukyanenko
Dmitry Starodubtsev
Long jump M
RUS
Aleksandr Menkov
Sergey Morgunov
Aleksandr Petrov
Triple jump M
RUS
Lyukman Adams
Shot put M
RUS
Soslan Tsirikhov
Maksim Sidorov
Discus throw M
RUS
Bogdan Pishchalnikov
Hammer throw M
RUS
Kirill Ikonnikov
Aleksey Zagornyi
Javelin throw M
RUS
Ilya Korotkov
Decathlon M
RUS
Ilya Shkurenev
Sergey Sviridov
100 m W
RUS
Olga Belkina
200 m W
RUS
Nataliya Rusakova
Elizabeta Savlinis
Aleksandra Fedoriva
400 m W
RUS
Yuliya Gushchina
Antonina Krivoshapka
800 m W
RUS
Mariya Savinova
Elena Arzhakova
Ekaterina Poistogova
1500 m W
RUS
Ekaterina Martynova
Ekaterina Kostetskaya
Tatyana Tomashova
5000 m W
RUS
Yelena Nagovitsyna
Olga Golovkina
10000 m W
RUS
Elizaveta Grechishnikova
Marathon W
RUS
Lilia Shobukhova
Tatyana Petrova Arkhipova
Albina Mayorova
100 m hurdles W
RUS
Yulia Kondakova
Tatiana Dektyareva
Ekaterina Galitskaya
400 m hurdles W
RUS
Irina Davydova
Natalya Antyukh
Elena Churakova
3000 m steeplechase W
RUS
Gulnara Galkina-Samitova
Yelena Sidorchenkova Orlova
Yuliya Zaripova
4x100 m W
RUS
Nataliya Rusakova
Elizabeta Savlinis
Olga Belkina
Aleksandra Fedoriva
4x400 m W
RUS
Yuliya Gushchina
Anastasia Kapachinskaya
Natalya Nazarova
Antonina Krivoshapka
Tatyana Firova
Natalya Antyukh
20 km walk W
RUS
Anisya Kirdyapkina
Olga Kaniskina
Elena Lashmanova
High jump W
RUS
Irina Gordeeva
Anna Chicherova
Svetlana Shkolina
Pole vault W
RUS
Anastasia Savchenko
Yelena Isinbayeva
Svetlana Feofanova
Long jump W
RUS
Anna Nazarova
Yelena Sokolova
Lyudmila Kolchanova
Triple jump W
RUS
Tatyana Lebedeva
Victoria Valyukevich
Veronika Mosina
Shot put W
RUS
Anna Avdeeva
Irina Tarasova
Evgeniia Kolodko
Discus throw W
RUS
Svetlana Saykina
Darya Pishchalnikova
Vera Karmishina-Ganeeva
Hammer throw W
RUS
Gulfiya Khanafeyeva
Tatyana Lysenko
Mariya Bespalova
Javelin throw W
RUS
Maria Abakumova
Heptathlon W
RUS
Olga Kurban
Kristina Savitskaya
Tatyana Chernova
Athletics 2016
Long jump W
RUS
Darya Klishina
* The list above only shows a selection of Russian athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about Russian athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy