Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Rusland
Sport
Atletik
Russiske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1908
Maraton M
RUS
Georg Lind
Atletik 1912
100 m M
RUS
Pavel de Shtiglits
Leopolds Levensteins
Richard Schwarz
200 m M
RUS
Herberts Baumanis
Haralds Hans
400 m M
RUS
Pyotr Gayevsky
800 m M
RUS
Dmitry Nazarov
Aleksandr Yelizarov
1500 m M
RUS
Dmitry Nazarov
Alfreds Ruks
Aleksandr Yelizarov
Arnolds Indriksons
Andrejs Kruklins
Nikolay Kharkov
Yevgeny Petrov
Rudolfs Vitols
5000 m M
RUS
Mikhail Nikolsky
10000 m M
RUS
Mikhail Nikolsky
Maraton M
RUS
Aleksandrs Upmals
Andrejs Kapmals
Elmar Reimann
Andrejs Kruklins
Nikolajs Rasso
10 km kapgang M
RUS
Kaarel Lukk
Eduard Hermann
Aleksis Aide
Stående højdespring M
RUS
Alfred Schwarz
Stangspring M
RUS
Ulrich Baasch
Johann Martin
Længdespring M
RUS
Aleksandr Schultz
Kuglestød M
RUS
Eriks Vanags
Arvids Ozols-Berne
Diskoskast M
RUS
Nikolay Neklepayev
Eriks Vanags
Diskoskast begge hænder M
RUS
Vasily Molokanov
Spydkast M
RUS
Nikolajs Svedrevics
Nikolay Neklepayev
Tikamp M
RUS
Aleksandr Schultz
Alfreds Alslebens
Atletik 1996
100 m M
RUS
Andrey Fedoriv
200 m M
RUS
Andrey Fedoriv
1500 m M
RUS
Vyacheslav Shabunin
Andrey Loginov
Maraton M
RUS
Leonid Shevtsov
Oleg Strizhakov
110 m hæk M
RUS
Yevgeny Pechonkin
Andrey Kislykh
400 m hæk M
RUS
Ruslan Mashchenko
3000 m forhindringsløb M
RUS
Vladimir Golyas
Vladimir Pronin
4x400 m M
RUS
Dmitry Kosov
Mikhail Vdovin
Innokenty Zharov
Ruslan Mashchenko
20 km kapgang M
RUS
Rishat Shafikov
Ilya Markov
Mikhail Shchennikov
50 km kapgang M
RUS
Nikolay Matyukhin
Mikhail Shchennikov
Andrey Plotnikov
Stangspring M
RUS
Igor Trandenkov
Pyotr Bochkaryov
Viktor Chistyakov
Længdespring M
RUS
Aleksey Petrukhnov
Andrey Ignatov
Yuri Naumkin
Trespring M
RUS
Viktor Sotnikov
Vassily Sokov
Igor Sautkin
Kuglestød M
RUS
Aleksey Shidlovskiy
Yevgeniy Palchikov
Diskoskast M
RUS
Sergey Lyakhov
Aleksandr Borichevskiy
Hammerkast M
RUS
Vasiliy Sidorenko
Vadim Khersontsev
Ilya Konovalov
Spydkast M
RUS
Vladimir Ovchinnikov
Sergey Makarov
Andrey Moruyev
Tikamp M
RUS
Nikolai Afanasyev
100 m K
RUS
Irina Privalova
Marina Trandenkova
Natalya Voronova
200 m K
RUS
Marina Trandenkova
Irina Privalova
Galina Malchugina
400 m K
RUS
Svetlana Goncharenko
Olga Kotlyarova
800 m K
RUS
Lyubov Tsyoma
Svetlana Masterkova
Yelena Afanasyeva
1500 m K
RUS
Lyudmila Borisova
Lyudmila Rogachova
Svetlana Masterkova
5000 m K
RUS
Yelena Romanova
10000 m K
RUS
Klara Kashapova
Firiya Sultanova
Lyudmila Petrova
Maraton K
RUS
Ramilya Burangulova
Alla Zhilyayeva
Valentina Yegorova
100 m hæk K
RUS
Tatyana Reshetnikova
Yuliya Graudyn
Natalya Shekhodanova
400 m hæk K
RUS
Anna Knoroz
4x100 m K
RUS
Yekaterina Leshchova
Natalya Voronova
Irina Privalova
Galina Malchugina
4x400 m K
RUS
Olga Kotlyarova
Svetlana Goncharenko
Tatyana Chebykina
Yekaterina Kulikova
10 km kapgang K
RUS
Irina Stankina
Yelena Nikolayeva
Yelena Gruzinova
Højdespring K
RUS
Yelena Gulyayeva
Tatyana Motkova
Yuliya Lyakhova
Længdespring K
RUS
Olga Rublyova
Yelena Sinchukova
Lyudmila Galkina
Trespring K
RUS
Anna Biryukova
Inna Lasovskaya
Natalya Kayukova
Kuglestød K
RUS
Irina Khudoroshkina
Irina Korzhanenko
Svetlana Krivelyova
Diskoskast K
RUS
Olga Chernyavskaya
Natalia Sadova
Valentina Ivanova
Spydkast K
RUS
Oksana Ovchinnikova
Syvkamp K
RUS
Irina Tyukhay
Yelena Lebedenko
Svetlana Moskalets
Atletik 2000
100 m M
RUS
Sergey Bychkov
200 m M
RUS
Aleksandr Ryabov
400 m M
RUS
Dmitriy Golovastov
800 m M
RUS
Artem Mastrov
Yuriy Borzakovskiy
Dmitriy Bogdanov
1500 m M
RUS
Vyacheslav Shabunin
10000 m M
RUS
Dmitriy Maksimov
Maraton M
RUS
Pavel Kokin
Dimitriy Kapitonov
110 m hæk M
RUS
Andrey Kislykh
Yevgeny Pechonkin
400 m hæk M
RUS
Ruslan Mashchenko
Vladislav Shiryayev
Boris Gorban
3000 m forhindringsløb M
RUS
Vladimir Pronin
4x100 m M
RUS
Dmitry Vasilyev
Ruslan Mashchenko
Aleksandr Ryabov
Dmitriy Golovastov
4x400 m M
RUS
Andrey Semyonov
Dmitriy Golovastov
Ruslan Mashchenko
Dmitriy Bogdanov
20 km kapgang M
RUS
Vladimir Andreyev
Roman Rasskazov
Ilya Markov
50 km kapgang M
RUS
Valery Spitsyn
Nikolai Matiukhin
Vladimir Potemin
Højdespring M
RUS
Petr Brayko
Vyacheslav Voronin
Sergey Klyugin
Stangspring M
RUS
Yevgeniy Smiryagin
Maksim Tarasov
Pavel Gerasimov
Længdespring M
RUS
Vladimir Malyavin
Danil Burkenia
Kirill Sosunov
Trespring M
RUS
Denis Kapustin
Gennadiy Markov
Igor Spasovkhodskiy
Kuglestød M
RUS
Pavel Chumachenko
Diskoskast M
RUS
Vitaliy Sidorov
Dmitri Shevchenko
Aleksandr Borichevskiy
Hammerkast M
RUS
Vasiliy Sidorenko
Aleksey Zagornyi
Ilya Konovalov
Spydkast M
RUS
Vladimir Ovchinnikov
Sergey Makarov
Tikamp M
RUS
Roman Razbeyko
Lev Lobodin
100 m K
RUS
Natalya Voronova
Marina Trandenkova
Natalya Ignatova
200 m K
RUS
Marina Trandenkova
Oxana Ekk
Irina Khabarova
400 m K
RUS
Olga Kotlyarova
Svetlana Pospelova
Natalya Nazarova
800 m K
RUS
Irina Mistyukevich
Olga Raspopova
Natalya Tsyganova
1500 m K
RUS
Lyudmila Rogachova
Natalya Gorelova
Svetlana Masterkova
5000 m K
RUS
Tatyana Tomashova
Olga Yegorova
10000 m K
RUS
Lidiya Grigoryeva
Lyudmila Biktasheva
Galina Bogomolova
Maraton K
RUS
Valentina Yegorova
Madina Biktagirova
Lyubov Morgunova
100 m hæk K
RUS
Natalya Shekhodanova
Yuliya Graudyn
Svetlana Laukhova
400 m hæk K
RUS
Irina Privalova
Natalia Chulkova
Yulia Nosova
4x100 m K
RUS
Irina Khabarova
Natalya Ignatova
Natalya Voronova
Marina Kislova
Marina Trandenkova
4x400 m K
RUS
Natalya Nazarova
Svetlana Gontcharenko
Yulia Sotnikova
Olga Kotlyarova
Irina Privalova
Olesya Zykina
Svetlana Goncharenko
20 km kapgang K
RUS
Irina Stankina
Olga Polyakova
Tatyana Gudkova
Højdespring K
RUS
Svetlana Lapina
Yelena Yelesina
Marina Kuptsova
Stangspring K
RUS
Yelena Belyakova
Yelena Isinbayeva
Svetlana Feofanova
Længdespring K
RUS
Olga Rubleva
Lyudmila Galkina
Tatyana Kotova
Trespring K
RUS
Inna Lasovskaya
Oxana Rogova
Tatyana Lebedeva
Kuglestød K
RUS
Svetlana Krivelyova
Larisa Peleshenko
Olga Ryabinkina
Diskoskast K
RUS
Natalia Sadova
Oxana Yesipchuk
Larissa Korotkevich
Hammerkast K
RUS
Olga Kuzenkova
Alla Davydova
Tatyana Konstantinova
Lyudmila Gubkina
Spydkast K
RUS
Yekaterina Ivakina
Tatyana Shikolenko
Syvkamp K
RUS
Dina Koritskaya
Yelena Prokhorova
Natalya Roshchupkina
Atletik 2004
100 m M
RUS
Andrey Yepishin
200 m M
RUS
Oleg Sergeyev
400 m M
RUS
Oleg Mishukov
Anton Galkin
800 m M
RUS
Ramil Aritkulov
Yuriy Borzakovskiy
Dmitriy Bogdanov
1500 m M
RUS
Aleksandr Krivchonkov
Maraton M
RUS
Leonid Shevtsov
Georgy Andreyev
Dmitry Burmakin
110 m hæk M
RUS
Sergey Chepiga
Yevgeny Pechonkin
Igor Peremota
400 m hæk M
RUS
Boris Gorban
Mikhail Lipskiy
3000 m forhindringsløb M
RUS
Pavel Potapovich
Roman Usov
4x100 m M
RUS
Andrey Yepishin
Aleksandr Ryabov
Sergey Bychkov
Oleg Sergeyev
4x400 m M
RUS
Aleksandr Larin
Oleg Mishukov
Andrey Rudnitsky
Ruslan Mashchenko
20 km kapgang M
RUS
Viktor Burayev
Vladimir Andreyev
Vladimir Parvatkin
50 km kapgang M
RUS
Denis Nizhegorodov
Yuriy Andronov
Aleksey Voyevodin
Højdespring M
RUS
Vyacheslav Voronin
Petr Brayko
Yaroslav Rybakov
Stangspring M
RUS
Igor Pavlov
Pavel Gerasimov
Vadim Strogalev
Længdespring M
RUS
Kirill Sosunov
Vitaliy Shkurlatov
Trespring M
RUS
Vitaliy Moskalenko
Danil Burkenya
Viktor Gushchinskiy
Kuglestød M
RUS
Pavel Sofyin
Pavel Chumachenko
Ivan Yushkov
Diskoskast M
RUS
Aleksandr Borichevskiy
Hammerkast M
RUS
Yuriy Voronkin
Sergey Kirmasov
Ilya Konovalov
Spydkast M
RUS
Sergey Makarov
Aleksandr Ivanov
Tikamp M
RUS
Aleksandr Pogorelov
Nikolay Averyanov
Lev Lobodin
100 m K
RUS
Irina Khabarova
Yulia Tabakova
Larisa Kruglova
200 m K
RUS
Tatyana Levina
Yelena Bolsun
Yekaterina Kondratyeva
400 m K
RUS
Natalya Antyukh
Natalya Nazarova
800 m K
RUS
Svetlana Cherkasova
Natalya Khrushchelyova
Tatyana Andrianova
1500 m K
RUS
Tatyana Tomashova
Natalya Yevdokimova
Olga Yegorova
5000 m K
RUS
Gulnara Samitova
Elena Zadorozhnaya
Lilia Shobukhova
10000 m K
RUS
Lidiya Grigoryeva
Galina Bogomolova
Maraton K
RUS
Albina Ivanova
Lyudmila Petrova
Svetlana Zakharova
100 m hæk K
RUS
Irina Shevchenko
Mariya Koroteyeva
Natalya Kresova
400 m hæk K
RUS
Yekaterina Bikert
Yuliya Pechonkina
Yekaterina Bakhvalova
4x100 m K
RUS
Larisa Kruglova
Olga Fyodorova
Yulia Tabakova
Irina Khabarova
4x400 m K
RUS
Tatyana Firova
Natalya Ivanova
Natalya Nazarova
Natalya Antyukh
Nataliya Ivanova
Olesya Krasnomovets
Olesya Zykina
20 km kapgang K
RUS
Olimpiada Ivanova
Yuliya Voyevodina
Yelena Nikolayeva
Højdespring K
RUS
Tatyana Novoseltseva
Yelena Slesarenko
Anna Chicherova
Stangspring K
RUS
Svetlana Feofanova
Anastasiya Ivanova
Yelena Isinbayeva
Længdespring K
RUS
Irina Simagina
Tatyana Kotova
Tatyana Lebedeva
Trespring K
RUS
Anna Pyatykh
Tatyana Lebedeva
Victoria Gurova
Kuglestød K
RUS
Irina Korzhanenko
Svetlana Krivelyova
Olga Ryabinkina
Diskoskast K
RUS
Oxana Yesipchuk
Natalia Sadova
Olga Chernyavskaya
Hammerkast K
RUS
Tatyana Lysenko
Olga Kuzenkova
Yelena Konevtseva
Spydkast K
RUS
Oksana Yarygina
Yekaterina Ivakina
Valeriya Zabruskova
Syvkamp K
RUS
Svetlana Sokolova
Yelena Prokhorova
Tatyana Gordeyeva
Atletik 2008
100 m M
RUS
Andrey Yepishin
200 m M
RUS
Roman Smirnov
400 m M
RUS
Maksim Dyldin
Denis Alekseyev
800 m M
RUS
Yuriy Borzakovskiy
Dmitriy Bogdanov
1500 m M
RUS
Vyacheslav Shabunin
10000 m M
RUS
Sergey Ivanov
Maraton M
RUS
Alexey Sokolov
Grigoriy Andreev
Oleg Kulkov
110 m hæk M
RUS
Evgeniy Borisov
Igor Peremota
400 m hæk M
RUS
Alexander Derevyagin
3000 m forhindringsløb M
RUS
Pavel Potapovich
Ildar Minshin
4x400 m M
RUS
Denis Alekseyev
Anton Kokorin
Vladislav Frolov
Maksim Dyldin
20 km kapgang M
RUS
Ilya Markov
Valeriy Borchin
50 km kapgang M
RUS
Denis Nizhegorodov
Sergey Kirdyapkin
Højdespring M
RUS
Andrey Silnov
Yaroslav Rybakov
Vyacheslav Voronin
Stangspring M
RUS
Evgeny Lukyanenko
Igor Pavlov
Dmitry Starodubtsev
Længdespring M
RUS
Vladimir Malyavin
Trespring M
RUS
Igor Spasovkhodskiy
Danil Burkenya
Aleksandr Petrenko
Kuglestød M
RUS
Pavel Sofin
Ivan Yushkov
Anton Lyuboslavskiy
Diskoskast M
RUS
Bogdan Pishchalnikov
Hammerkast M
RUS
Igor Vinichenko
Kirill Ikonnokov
Spydkast M
RUS
Sergey Makarov
Alexander Ivanov
Ilya Korotkov
Tikamp M
RUS
Alexey Sysoev
Aleksey Drozdov
Aleksandr Pogorelov
100 m K
RUS
Evgeniya Polyakova
Nataliya Rusakova
Natalia Murinovich
200 m K
RUS
Nataliya Rusakova
Aleksandra Fedoriva
Yuliya Chermoshanskaya
400 m K
RUS
Tatyana Firova
Anastasia Kapachinskaya
Yuliya Gushchina
800 m K
RUS
Svetlana Klyuka
Tatyana Andrianova
Ekaterina Kostetskaya
1500 m K
RUS
Anna Alminova
5000 m K
RUS
Elena Zadorozhnaya
Lilia Shobukhova
Gulnara Galkina-Samitova
10000 m K
RUS
Inga Abitova
Tatiana Aryasova
Maria Konovalova
Maraton K
RUS
Svetlana Zakharova
Irina Timofeeva
Galina Bogomolova
100 m hæk K
RUS
Aleksandra Antonova
Yulia Kondakova
Tatiana Dektyareva
400 m hæk K
RUS
Anastasia Ott
Irina Obedina
Yekaterina Bikert
3000 m forhindringsløb K
RUS
Gulnara Galkina-Samitova
Ekaterina Volkova
Tatiana Petrova
4x100 m K
RUS
Aleksandra Fedoriva
Yuliya Chermoshanskaya
Yuliya Gushchina
Evgeniya Polyakova
4x400 m K
RUS
Lyudmila Litvinova
Yuliya Gushchina
Tatyana Veshkurova
Yelena Migunova
Tatyana Firova
Anastasia Kapachinskaya
20 km kapgang K
RUS
Tatiana Sibileva
Olga Kaniskina
Tatyana Kalmykova
Højdespring K
RUS
Yelena Slesarenko
Svetlana Shkolina
Anna Chicherova
Stangspring K
RUS
Svetlana Feofanova
Yelena Isinbayeva
Yulia Golubchikova
Længdespring K
RUS
Tatyana Lebedeva
Tatyana Kotova
Oksana Udmurtova
Trespring K
RUS
Victoria Gurova
Tatyana Lebedeva
Anna Pyatykh
Kuglestød K
RUS
Irina Khudoroshkina
Olga Ivanova
Anna Omarova
Diskoskast K
RUS
Natalia Sadova
Oxana Yesipchuk
Svetlana Saykina
Hammerkast K
RUS
Elena Priyma
Elena Konevtsova
Anna Bulgakova
Spydkast K
RUS
Maria Abakumova
Maria Yakovenko
Syvkamp K
RUS
Olga Kurban
Tatyana Chernova
Anna Bogdanova
Atletik 2012
400 m M
RUS
Pavel Trenikhin
Maksim Dyldin
800 m M
RUS
Ivan Tukhtachev
Yuriy Borzakovskiy
1500 m M
RUS
Egor Nikolaev
Maraton M
RUS
Aleksey Reunkov
Grigoriy Andreev
Dmitriy Safronov
110 m hæk M
RUS
Sergey Shubenkov
Aleksey Dremin
Konstantin Shabanov
400 m hæk M
RUS
Viacheslav Sakaev
3000 m forhindringsløb M
RUS
Nikolay Chavkin
4x400 m M
RUS
Pavel Trenikhin
Vladimir Krasnov
Denis Alekseyev
Maksim Dyldin
20 km kapgang M
RUS
Andrey Krivov
Vladimir Kanaykin
Valeriy Borchin
50 km kapgang M
RUS
Sergey Bakulin
Sergey Kirdyapkin
Igor Erokhin
Højdespring M
RUS
Andrey Silnov
Ivan Ukhov
Aleksandr Shustov
Stangspring M
RUS
Sergey Kucheryanu
Evgeny Lukyanenko
Dmitry Starodubtsev
Længdespring M
RUS
Aleksandr Menkov
Aleksandr Petrov
Sergey Morgunov
Trespring M
RUS
Lyukman Adams
Kuglestød M
RUS
Soslan Tsirikhov
Maksim Sidorov
Diskoskast M
RUS
Bogdan Pishchalnikov
Hammerkast M
RUS
Kirill Ikonnikov
Aleksey Zagornyi
Spydkast M
RUS
Ilya Korotkov
Tikamp M
RUS
Sergey Sviridov
Ilya Shkurenev
100 m K
RUS
Olga Belkina
200 m K
RUS
Elizabeta Savlinis
Aleksandra Fedoriva
Nataliya Rusakova
400 m K
RUS
Yuliya Gushchina
Antonina Krivoshapka
800 m K
RUS
Mariya Savinova
Elena Arzhakova
Ekaterina Poistogova
1500 m K
RUS
Ekaterina Martynova
Ekaterina Kostetskaya
Tatyana Tomashova
5000 m K
RUS
Yelena Nagovitsyna
Olga Golovkina
10000 m K
RUS
Elizaveta Grechishnikova
Maraton K
RUS
Tatyana Petrova Arkhipova
Lilia Shobukhova
Albina Mayorova
100 m hæk K
RUS
Ekaterina Galitskaya
Yulia Kondakova
Tatiana Dektyareva
400 m hæk K
RUS
Elena Churakova
Irina Davydova
Natalya Antyukh
3000 m forhindringsløb K
RUS
Yuliya Zaripova
Yelena Sidorchenkova Orlova
Gulnara Galkina-Samitova
4x100 m K
RUS
Aleksandra Fedoriva
Olga Belkina
Nataliya Rusakova
Elizabeta Savlinis
4x400 m K
RUS
Tatyana Firova
Antonina Krivoshapka
Natalya Nazarova
Yuliya Gushchina
Natalya Antyukh
Anastasia Kapachinskaya
20 km kapgang K
RUS
Anisya Kirdyapkina
Elena Lashmanova
Olga Kaniskina
Højdespring K
RUS
Anna Chicherova
Svetlana Shkolina
Irina Gordeeva
Stangspring K
RUS
Yelena Isinbayeva
Svetlana Feofanova
Anastasia Savchenko
Længdespring K
RUS
Lyudmila Kolchanova
Yelena Sokolova
Anna Nazarova
Trespring K
RUS
Tatyana Lebedeva
Victoria Valyukevich
Veronika Mosina
Kuglestød K
RUS
Evgeniia Kolodko
Anna Avdeeva
Irina Tarasova
Diskoskast K
RUS
Svetlana Saykina
Vera Karmishina-Ganeeva
Darya Pishchalnikova
Hammerkast K
RUS
Tatyana Lysenko
Gulfiya Khanafeyeva
Mariya Bespalova
Spydkast K
RUS
Maria Abakumova
Syvkamp K
RUS
Olga Kurban
Kristina Savitskaya
Tatyana Chernova
Atletik 2016
Længdespring K
RUS
Darya Klishina
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Russiske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Russiske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy