Russian athletes at the London 2012 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual W | RUS | Ksenia Perova | |||
Kristina Timofeeva | |||||
Inna Stepanova | |||||
Team W | RUS | Ksenia Perova | |||
Kristina Timofeeva | |||||
Inna Stepanova | |||||
Athletics | |||||
400 m M | RUS | Pavel Trenikhin | |||
Maksim Dyldin | |||||
800 m M | RUS | Yuriy Borzakovskiy | |||
Ivan Tukhtachev | |||||
1500 m M | RUS | Egor Nikolaev | |||
Marathon M | RUS | Dmitriy Safronov | |||
Aleksey Reunkov | |||||
Grigoriy Andreev | |||||
110 m hurdles M | RUS | Konstantin Shabanov | |||
Aleksey Dremin | |||||
Sergey Shubenkov | |||||
400 m hurdles M | RUS | Viacheslav Sakaev | |||
3000 m steeplechase M | RUS | Nikolay Chavkin | |||
4x400 m M | RUS | Maksim Dyldin | |||
Denis Alekseyev | |||||
Pavel Trenikhin | |||||
Vladimir Krasnov | |||||
20 km walk M | RUS | Andrey Krivov | |||
Valeriy Borchin | |||||
Vladimir Kanaykin | |||||
50 km walk M | RUS | Sergey Bakulin | |||
Igor Erokhin | |||||
Sergey Kirdyapkin | |||||
High jump M | RUS | Ivan Ukhov | |||
Aleksandr Shustov | |||||
Andrey Silnov | |||||
Pole vault M | RUS | Evgeny Lukyanenko | |||
Dmitry Starodubtsev | |||||
Sergey Kucheryanu | |||||
Long jump M | RUS | Aleksandr Petrov | |||
Aleksandr Menkov | |||||
Sergey Morgunov | |||||
Triple jump M | RUS | Lyukman Adams | |||
Shot put M | RUS | Maksim Sidorov | |||
Soslan Tsirikhov | |||||
Discus throw M | RUS | Bogdan Pishchalnikov | |||
Hammer throw M | RUS | Kirill Ikonnikov | |||
Aleksey Zagornyi | |||||
Javelin throw M | RUS | Ilya Korotkov | |||
Decathlon M | RUS | Ilya Shkurenev | |||
Sergey Sviridov | |||||
100 m W | RUS | Olga Belkina | |||
200 m W | RUS | Nataliya Rusakova | |||
Elizabeta Savlinis | |||||
Aleksandra Fedoriva | |||||
400 m W | RUS | Yuliya Gushchina | |||
Antonina Krivoshapka | |||||
800 m W | RUS | Ekaterina Poistogova | |||
Mariya Savinova | |||||
Elena Arzhakova | |||||
1500 m W | RUS | Tatyana Tomashova | |||
Ekaterina Kostetskaya | |||||
Ekaterina Martynova | |||||
5000 m W | RUS | Yelena Nagovitsyna | |||
Olga Golovkina | |||||
10000 m W | RUS | Elizaveta Grechishnikova | |||
Marathon W | RUS | Lilia Shobukhova | |||
Albina Mayorova | |||||
Tatyana Petrova Arkhipova | |||||
100 m hurdles W | RUS | Yulia Kondakova | |||
Ekaterina Galitskaya | |||||
Tatiana Dektyareva | |||||
400 m hurdles W | RUS | Elena Churakova | |||
Irina Davydova | |||||
Natalya Antyukh | |||||
3000 m steeplechase W | RUS | Yelena Sidorchenkova Orlova | |||
Yuliya Zaripova | |||||
Gulnara Galkina-Samitova | |||||
4x100 m W | RUS | Olga Belkina | |||
Nataliya Rusakova | |||||
Elizabeta Savlinis | |||||
Aleksandra Fedoriva | |||||
4x400 m W | RUS | Natalya Nazarova | |||
Tatyana Firova | |||||
Natalya Antyukh | |||||
Anastasia Kapachinskaya | |||||
Yuliya Gushchina | |||||
Antonina Krivoshapka | |||||
20 km walk W | RUS | Anisya Kirdyapkina | |||
Elena Lashmanova | |||||
Olga Kaniskina | |||||
High jump W | RUS | Svetlana Shkolina | |||
Anna Chicherova | |||||
Irina Gordeeva | |||||
Pole vault W | RUS | Anastasia Savchenko | |||
Svetlana Feofanova | |||||
Yelena Isinbayeva | |||||
Long jump W | RUS | Anna Nazarova | |||
Yelena Sokolova | |||||
Lyudmila Kolchanova | |||||
Triple jump W | RUS | Tatyana Lebedeva | |||
Victoria Valyukevich | |||||
Veronika Mosina | |||||
Shot put W | RUS | Irina Tarasova | |||
Anna Avdeeva | |||||
Evgeniia Kolodko | |||||
Discus throw W | RUS | Vera Karmishina-Ganeeva | |||
Svetlana Saykina | |||||
Darya Pishchalnikova | |||||
Hammer throw W | RUS | Gulfiya Khanafeyeva | |||
Mariya Bespalova | |||||
Tatyana Lysenko | |||||
Javelin throw W | RUS | Maria Abakumova | |||
Heptathlon W | RUS | Kristina Savitskaya | |||
Olga Kurban | |||||
Tatyana Chernova | |||||
Badminton | |||||
Singles M | RUS | Vladimir Ivanov | |||
Doubles M | RUS | Vladimir Ivanov | |||
Ivan Sozonov | |||||
Singles W | RUS | Anastasiya Prokopenko | |||
Doubles W | RUS | Nina Vislova | |||
Valera Sorokina | |||||
Doubles mixed | RUS | Valera Sorokina | |||
Aleksandr Nikolaenko | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | RUS | Timofey Mozgov | |||
Anton Ponkrashov | |||||
Alexey Shved | |||||
Dmitry Khvostov | |||||
Vitaliy Fridzon | |||||
Semen Antonov | |||||
Sergey Monya | |||||
Yevgeny Voronov | |||||
Viktor Khryapa | |||||
Sasha Kaun | |||||
Andrey Kirilenko | |||||
Sergey Karasev | |||||
Basketball W | RUS | Ilona Korstin | |||
Irina Osipova | |||||
Natalya Vieru | |||||
Alena Danilochkina | |||||
Becky Hammon | |||||
Marina Kuzina | |||||
Nadezhda Grishaeva | |||||
Evgeniya Belyakova | |||||
Natalya Vodopyanova | |||||
Olga Arteshina | |||||
Anna Petrakova | |||||
Natalya Zhedik | |||||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | RUS | David Ayrapetyan | |||
Flyweight M | RUS | Misha Aloian | |||
Bantamweight M | RUS | Sergey Vodopyanov | |||
Welterweight M | RUS | Andrei Zamkovoi | |||
Light-heavyweight M | RUS | Egor Mekhontcev | |||
Heavyweight M | RUS | Artur Beterbiyev | |||
Super-heavyweight M | RUS | Magomed Omarov | |||
Flyweight W | RUS | Elena Savelyeva | |||
Lightweight W | RUS | Sofya Ochigava | |||
Middleweight W | RUS | Nadezda Torlopova | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 200 m W | RUS | Natalia Lobova | |||
K1 500 m W | RUS | Yuliana Salakhova | |||
K2 500 m W | RUS | Natalia Lobova | |||
Vera Sobetova | |||||
K4 500 m W | RUS | Yulia Kachalova | |||
Yuliana Salakhova | |||||
Natalia Podolskaya | |||||
Vera Sobetova | |||||
K1 200 m M | RUS | Yevgeny Salakhov | |||
K2 200 m M | RUS | Yury Postrigay | |||
Aleksandr Dyachenko | |||||
K1 1000 m M | RUS | Pavel Nikolaev | |||
K2 1000 m M | RUS | Ilya Medvedev | |||
Anton Ryakhov | |||||
K4 1000 m M | RUS | Ilya Medvedev | |||
Oleg Zhestkov | |||||
Anton Ryakhov | |||||
Anton Vasilev | |||||
C1 200 m M | RUS | Ivan Shtyl | |||
C1 1000 m M | RUS | Ilia Shtokalov | |||
C2 1000 m M | RUS | Alexey Korovashkov | |||
Ilya Pervukhin | |||||
K1 slalom W | RUS | Marta Kharitonova | |||
C1 slalom M | RUS | Aleksandr Lipatov | |||
C2 slalom M | RUS | Dmitry Larionov | |||
Mikhail Kuznetsov | |||||
Cycling | |||||
Road race M | RUS | Denis Menshov | |||
Vladimir Isaychev | |||||
Aleksandr Kolobnev | |||||
Road race W | RUS | Larisa Pankova | |||
Tatiana Antoshina | |||||
Olga Zabelinskaya | |||||
Time trial W | RUS | Olga Zabelinskaya | |||
Tatiana Antoshina | |||||
Time trial M | RUS | Denis Menchov | |||
Omnium W | RUS | Evgeiya Romanyuta | |||
Team pursuit M | RUS | Yevgeny Kovalyov | |||
Aleksandr Serov | |||||
Ivan Kovalyov | |||||
Aleksey Markov | |||||
Keirin W | RUS | Yekaterina Gnidenko | |||
Sprint M | RUS | Denis Dmitriev | |||
Sprint W | RUS | Yekaterina Gnidenko | |||
Team sprint M | RUS | Denis Dmitriev | |||
Sergey Borisov | |||||
Sergey Kucherov | |||||
Keirin M | RUS | Sergey Borisov | |||
Mountainbike M | RUS | Yevgeny Pechenin | |||
Mountainbike W | RUS | Irina Kalentieva | |||
Diving | |||||
Springboard M | RUS | Ilya Zakharov | |||
Evgeny Kuznetsov | |||||
Springboard W | RUS | Anastasiia Pozdniakova | |||
Nadezhda Bazhina | |||||
Platform M | RUS | Victor Minibaev | |||
Gleb Galperin | |||||
Platform W | RUS | Yulia Koltunova | |||
Synchronized springboard M | RUS | Ilya Zakharov | |||
Evgeny Kuznetsov | |||||
Synchronized platform M | RUS | Ilya Zakharov | |||
Victor Minibaev | |||||
Equestrian | |||||
Eventing individual | RUS | Andrey Korshunov | |||
Mikhail Nastenko | |||||
Jumping individual | RUS | Vladimir Tuganov | |||
Fencing | |||||
Foil individual W | RUS | Aida Shanaeva | |||
Kamilla Gafurzianova | |||||
Inna Deriglazova | |||||
Foil individual M | RUS | Renal Ganeyev | |||
Artur Akhmatkhuzin | |||||
Alexey Cheremisinov | |||||
Foil team W | RUS | Kamilla Gafurzianova | |||
Inna Deriglazova | |||||
Aida Shanaeva | |||||
Larisa Korobeynikova | |||||
Epee individual W | RUS | Anna Sivkova | |||
Lyubov Shutova | |||||
Violetta Kolobova | |||||
Epee individual M | RUS | Pavel Sukhov | |||
Epee team W | RUS | Tatiana Logounova | |||
Lyubov Shutova | |||||
Violetta Kolobova | |||||
Anna Sivkova | |||||
Sabre individual W | RUS | Sofiya Velikaya | |||
Yuliya Gavrilova | |||||
Sabre individual M | RUS | Alexey Yakimenko | |||
Nikolay Kovalev | |||||
Veniamin Reshetnikov | |||||
Sabre team M | RUS | Alexey Yakimenko | |||
Veniamin Reshetnikov | |||||
Nikolay Kovalev | |||||
Pavel Bykov | |||||
Foil team M | RUS | Alexey Khovanskiy | |||
Renal Ganeyev | |||||
Artur Akhmatkhuzin | |||||
Alexey Cheremisinov | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | RUS | Anastasia Grishina | |||
Aliya Mustafina | |||||
Victoria Komova | |||||
Individual all-round M | RUS | David Belyavskiy | |||
Emin Garibov | |||||
Team W | RUS | Kseniya Afanasyeva | |||
Anastasia Grishina | |||||
Aliya Mustafina | |||||
Maria Paseka | |||||
Victoria Komova | |||||
Team M | RUS | Aleksandr Balandin | |||
Igor Pakhomenko | |||||
Denis Ablyazin | |||||
Emin Garibov | |||||
David Belyavskiy | |||||
Floor W | RUS | Aliya Mustafina | |||
Victoria Komova | |||||
Anastasia Grishina | |||||
Kseniya Afanasyeva | |||||
Vault W | RUS | Maria Paseka | |||
Balance beam W | RUS | Aliya Mustafina | |||
Victoria Komova | |||||
Anastasia Grishina | |||||
Kseniya Afanasyeva | |||||
Uneven bars W | RUS | Anastasia Grishina | |||
Maria Paseka | |||||
Aliya Mustafina | |||||
Victoria Komova | |||||
Floor M | RUS | David Belyavskiy | |||
Igor Pakhomenko | |||||
Emin Garibov | |||||
Denis Ablyazin | |||||
Vault M | RUS | Denis Ablyazin | |||
Pommel horse M | RUS | Emin Garibov | |||
Aleksandr Balandin | |||||
David Belyavskiy | |||||
Igor Pakhomenko | |||||
Rings M | RUS | Denis Ablyazin | |||
David Belyavskiy | |||||
Emin Garibov | |||||
Aleksandr Balandin | |||||
Parallel bars M | RUS | Emin Garibov | |||
Aleksandr Balandin | |||||
Denis Ablyazin | |||||
David Belyavskiy | |||||
Horizontal bar M | RUS | David Belyavskiy | |||
Igor Pakhomenko | |||||
Emin Garibov | |||||
Denis Ablyazin | |||||
Rhythmic group W | RUS | Alina Makarenko | |||
Anastasia Bliznyuk | |||||
Karolina Sevastyanova | |||||
Anastasia Nazarenko | |||||
Ksenia Dudkina | |||||
Uliana Donskova | |||||
Rhythmic individual all-round W | RUS | Evgeniya Kanaeva | |||
Daria Dmitrieva | |||||
Trampoline individual W | RUS | Victoria Voronina | |||
Trampoline individual M | RUS | Dmitriy Ushakov | |||
Nikita Fedorenko | |||||
Handball | |||||
Handball W | RUS | Irina Bliznova | |||
Natalia Shipilova | |||||
Nadezda Muravyeva | |||||
Olga Levina | |||||
Liudmila Postnova | |||||
Ekaterina Marennikova | |||||
Maria Sidorova | |||||
Liudmila Bodnieva | |||||
Tatiana Khmyrova | |||||
Olga Chernoivanenko | |||||
Ekaterina Davydenko | |||||
Emiliia Turei | |||||
Victoria Zhilinskayte | |||||
Anna Sedoykina | |||||
Judo | |||||
Extra-lightweight W | RUS | Nataliya Kondratyeva | |||
Half-lightweight W | RUS | Natalia Kuziutina | |||
Lightweight W | RUS | Irina Zabludina | |||
Half-heavyweight W | RUS | Vera Moskalyuk | |||
Heavyweight W | RUS | Elena Ivashchenko | |||
Extra-lightweight M | RUS | Arsen Galstyan | |||
Half-lightweight M | RUS | Musa Mogushkov | |||
Lightweight M | RUS | Mansur Isaev | |||
Half-middleweight M | RUS | Ivan Nifontov | |||
Middleweight M | RUS | Kirill Denisov | |||
Half-heavyweight M | RUS | Tagir Khaibulaev | |||
Heavyweight M | RUS | Aleksandr Mikhaylin | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual W | RUS | Yekaterina Khuraskina | |||
Yevdokia Grechishnikova | |||||
Individual M | RUS | Aleksandr Lesun | |||
Andrey Moiseyev | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | RUS | Yulia Levina | |||
Quadruple sculls M | RUS | Sergey Fedorovtsev | |||
Nikita Morgachev | |||||
Alexey Svirin | |||||
Vladislav Ryabtsev | |||||
Sailing | |||||
Elliott 6 m W | RUS | Elena Siuzeva | |||
Ekaterina Skudina | |||||
Elena Oblova | |||||
470 M | RUS | Maxim Sheremetyev | |||
Mikhail Sheremetyev | |||||
Finn M | RUS | Eduard Skornyakov | |||
Laser W | RUS | Svetlana Shnitko | |||
Laser M | RUS | Igor Lisovenko | |||
Windsurfer W | RUS | Tatyana Bazyuk | |||
Windsurfer M | RUS | Dmitry Polishchuk | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | RUS | Artyom Khadzhibekov | |||
Denis Sokolov | |||||
Rifle three positions W | RUS | Lyubov Galkina | |||
Daria Vdovina | |||||
Rifle prone M | RUS | Artyom Khadzhibekov | |||
Sergey Kovalenko | |||||
Air rifle M | RUS | Alesey Kamensky | |||
Aleksandr Sokolov | |||||
Air rifle W | RUS | Lyubov Galkina | |||
Daria Vdovina | |||||
Sports pistol W | RUS | Anna Mastyanina | |||
Kira Mozgalova | |||||
Free pistol M | RUS | Leonid Ekimov | |||
Vladimir Isakov | |||||
Rapid fire pistol M | RUS | Aleksey Klimov | |||
Leonid Ekimov | |||||
Air pistol W | RUS | Nataliya Paderina | |||
Lyubov Yaskevich | |||||
Air pistol M | RUS | Leonid Ekimov | |||
Denis Kulakov | |||||
Trap W | RUS | Yelena Tkach | |||
Trap M | RUS | Aleksey Alipov | |||
Maxim Kosarev | |||||
Skeet W | RUS | Marina Belikova | |||
Skeet M | RUS | Valeriy Shomin | |||
Double trap M | RUS | Vasily Mosin | |||
Vitaly Fokeev | |||||
Swimming | |||||
50 m freestyle M | RUS | Andrey Grechin | |||
Sergey Fesikov | |||||
100 m freestyle W | RUS | Veronika Popova | |||
100 m freestyle M | RUS | Nikita Lobintsev | |||
Danila Izotov | |||||
200 m freestyle W | RUS | Veronika Popova | |||
200 m freestyle M | RUS | Artem Lobuzov | |||
Danila Izotov | |||||
400 m freestyle W | RUS | Yelena Sokolova | |||
400 m freestyle M | RUS | Egor Degtyarev | |||
800 m freestyle W | RUS | Yelena Sokolova | |||
100 m backstroke W | RUS | Anastasia Zueva | |||
100 m backstroke M | RUS | Vladimir Morozov | |||
Arkady Vyachanin | |||||
200 m backstroke W | RUS | Anastasia Zueva | |||
200 m backstroke M | RUS | Arkady Vyachanin | |||
Anton Anchin | |||||
100 m breaststroke W | RUS | Daria Deeva | |||
Yulia Efimova | |||||
100 m breaststroke M | RUS | Roman Sludnov | |||
200 m breaststroke W | RUS | Yulia Efimova | |||
Anastasia Chaun | |||||
200 m breaststroke M | RUS | Vyacheslav Sinkevich | |||
100 m butterfly W | RUS | Irina Bespalova | |||
100 m butterfly M | RUS | Evgeny Korotyshkin | |||
Nikolay Skvortsov | |||||
200 m butterfly M | RUS | Nikolay Skvortsov | |||
200 m medley W | RUS | Yekaterina Andreva | |||
200 m medley M | RUS | Alexander Tikhonov | |||
400 m medley W | RUS | Yana Martynova | |||
400 m medley M | RUS | Alexander Tikhonov | |||
4x100 m freestyle W | RUS | Natalia Lovtcova | |||
Margarita Nesterova | |||||
Veronika Popova | |||||
Viktoriia Andreeva | |||||
4x100 m freestyle M | RUS | Andrey Grechin | |||
Vladimir Morozov | |||||
Danila Izotov | |||||
Sergey Fesikov | |||||
Yevgeniy Lagunov | |||||
Nikita Lobintsev | |||||
4x200 m freestyle W | RUS | Daria Belyakina | |||
Veronika Popova | |||||
Yelena Sokolova | |||||
Mariya Baklakova | |||||
4x200 m freestyle M | RUS | Artem Lobuzov | |||
Yevgeniy Lagunov | |||||
Mikhail Polishchuk | |||||
Alexander Sukhorukov | |||||
4x100 m medley W | RUS | Irina Bespalova | |||
Veronika Popova | |||||
Anastasia Zueva | |||||
Yulia Efimova | |||||
Mariya Gromova | |||||
4x100 m medley M | RUS | Vyacheslav Sinkevich | |||
Andrey Grechin | |||||
Vladimir Morozov | |||||
Nikolay Skvortsov | |||||
Marathon 10 km W | RUS | Anna Guseva | |||
Marathon 10 km M | RUS | Vladimir Dyatchin | |||
Sergey Bolshakov | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | RUS | Svetlana Romashina | |||
Natalia Ishchenko | |||||
Team W | RUS | Maria Gromova | |||
Daria Korobova | |||||
Aleksandra Patskevich | |||||
Natalia Ishchenko | |||||
Elvira Khasyanova | |||||
Anzhelika Timanina | |||||
Alla Shishkina | |||||
Svetlana Romashina | |||||
Anastasia Davydova | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | RUS | Alexander Shibaev | |||
Alexey Smirnov | |||||
Singles W | RUS | Anna Tikhomirova | |||
Yana Noskova | |||||
Team M | RUS | Alexey Smirnov | |||
Kirill Skachkov | |||||
Alexander Shibaev | |||||
Taekwondo | |||||
Flyweight W | RUS | Kristina Kim | |||
Heavyweight W | RUS | Anastasia Baryshnikova | |||
Flyweight M | RUS | Alexey Denisenko | |||
Heavyweight M | RUS | Gadzhi Umarov | |||
Tennis | |||||
Singles M | RUS | Nikolay Davydenko | |||
Dmitry Tursunov | |||||
Mikhail Yuzhny | |||||
Aleksandr Bogomolov | |||||
Doubles M | RUS | Mikhail Youzhny | |||
Nikolay Davydenko | |||||
Singles W | RUS | Maria Kirilenko | |||
Maria Sharapova | |||||
Nadezhda Petrova | |||||
Vera Zvonareva | |||||
Doubles W | RUS | Elena Vesnina | |||
Nadia Petrova | |||||
Ekaterina Makarova | |||||
Maria Kirilenko | |||||
Doubles mixed | RUS | Mikhail Youzhny | |||
Elena Vesnina | |||||
Triathlon | |||||
Individual W | RUS | Alexandra Razarenova | |||
Irina Abysova | |||||
Individual M | RUS | Aleksandr Bryukhankov | |||
Dmitry Polyanskyi | |||||
Ivan Vasiliev | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball W | RUS | Nataliya Goncharova | |||
Tatiana Kosheleva | |||||
Svetlana Kryuchkova | |||||
Liubov Shashkova | |||||
Anna Matienko | |||||
Yekaterina Gamova | |||||
Maria Perepelkina | |||||
Evgenia Estes | |||||
Yulia Merkulova | |||||
Yevgeniya Startseva | |||||
Ekaterina Kabeshova | |||||
Maria Borisenko | |||||
Volleyball M | RUS | Dmitriy Ilinykh | |||
Alexander Volkov | |||||
Dmitriy Muserskiy | |||||
Yury Berezhko | |||||
Aleksandr Butko | |||||
Sergey Tetyukhin | |||||
Sergey Grankin | |||||
Nikolay Apalikov | |||||
Aleksandr Sokolov | |||||
Taras Khtey | |||||
Alexey Obmochaev | |||||
Maxim Mikhaylov | |||||
Beach volley W | RUS | Evgenia Ukolova | |||
Anna Vozakova | |||||
Anastasia Vasina | |||||
Ekaterina Khomyakova | |||||
Beach volley M | RUS | Sergey Prokopiev | |||
Konstantin Semenov | |||||
Water Polo | |||||
Water polo W | RUS | Diana Antonova | |||
Nadezhda Fedotova | |||||
Olga Beliaeva | |||||
Evgeniia Khokhriakova | |||||
Mariia Kovtunovskaia | |||||
Ekaterina Tankeeva | |||||
Ekaterina Lisunova | |||||
Anna Karnaukh | |||||
Olga Belova | |||||
Evgeniya Ivanova | |||||
Alexandra Antonova | |||||
Ekaterina Prokofyeva | |||||
Sofya Konukh | |||||
Weightlifting | |||||
Middleweight W | RUS | Svetlana Tsarukaeva | |||
Heavyweight W | RUS | Natalia Zabolotnaya | |||
Nadezda Evstyukhina | |||||
Super-heavyweight W | RUS | Tatiana Kashirina | |||
Light-heavyweight M | RUS | Apti Aukhadov | |||
Middle-heavyweight M | RUS | Aleksandr Ivanov | |||
Andrey Demanov | |||||
Super-heavyweight M | RUS | Ruslan Albegov | |||
Wrestling | |||||
Freestyle bantamweight M | RUS | Dzhamal Otarsultanov | |||
Freestyle featherweight M | RUS | Besik Kudukhov | |||
Freestyle lightweight M | RUS | Alan Gogaev | |||
Freestyle welterweight M | RUS | Denis Tsargush | |||
Freestyle middleweight M | RUS | Anzor Urishev | |||
Freestyle heavyweight M | RUS | Abdusalam Gadisov | |||
Freestyle super-heavyweight M | RUS | Bilyal Makhov | |||
Freestyle lightweight W | RUS | Valeriia Zholobova | |||
Valeria Zholobova | |||||
Freestyle middleweight W | RUS | Lyubov Volosova | |||
Freestyle heavyweight W | RUS | Natalia Vorobyeva | |||
Greco-Roman bantamweight M | RUS | Mingiyan Semenov | |||
Greco-Roman featherweight M | RUS | Zaur Kuramagomedov | |||
Greco-Roman welterweight M | RUS | Roman Vlasov | |||
Greco-Roman middleweight M | RUS | Alan Khugaev | |||
Greco-Roman heavyweight M | RUS | Rustam Totrov | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | RUS | Khasan Baroev | |||
* The list of Russian athletes in the 2012 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Russian athletes in the Olympic Summer Games in London 2012 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||