Russiske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | RUS | Kristina Timofeeva | |||
Inna Stepanova | |||||
Ksenia Perova | |||||
Hold K | RUS | Inna Stepanova | |||
Ksenia Perova | |||||
Kristina Timofeeva | |||||
Atletik | |||||
400 m M | RUS | Maksim Dyldin | |||
Pavel Trenikhin | |||||
800 m M | RUS | Yuriy Borzakovskiy | |||
Ivan Tukhtachev | |||||
1500 m M | RUS | Egor Nikolaev | |||
Maraton M | RUS | Dmitriy Safronov | |||
Grigoriy Andreev | |||||
Aleksey Reunkov | |||||
110 m hæk M | RUS | Sergey Shubenkov | |||
Konstantin Shabanov | |||||
Aleksey Dremin | |||||
400 m hæk M | RUS | Viacheslav Sakaev | |||
3000 m forhindringsløb M | RUS | Nikolay Chavkin | |||
4x400 m M | RUS | Maksim Dyldin | |||
Denis Alekseyev | |||||
Pavel Trenikhin | |||||
Vladimir Krasnov | |||||
20 km kapgang M | RUS | Valeriy Borchin | |||
Vladimir Kanaykin | |||||
Andrey Krivov | |||||
50 km kapgang M | RUS | Igor Erokhin | |||
Sergey Kirdyapkin | |||||
Sergey Bakulin | |||||
Højdespring M | RUS | Aleksandr Shustov | |||
Andrey Silnov | |||||
Ivan Ukhov | |||||
Stangspring M | RUS | Dmitry Starodubtsev | |||
Sergey Kucheryanu | |||||
Evgeny Lukyanenko | |||||
Længdespring M | RUS | Aleksandr Menkov | |||
Sergey Morgunov | |||||
Aleksandr Petrov | |||||
Trespring M | RUS | Lyukman Adams | |||
Kuglestød M | RUS | Maksim Sidorov | |||
Soslan Tsirikhov | |||||
Diskoskast M | RUS | Bogdan Pishchalnikov | |||
Hammerkast M | RUS | Aleksey Zagornyi | |||
Kirill Ikonnikov | |||||
Spydkast M | RUS | Ilya Korotkov | |||
Tikamp M | RUS | Ilya Shkurenev | |||
Sergey Sviridov | |||||
100 m K | RUS | Olga Belkina | |||
200 m K | RUS | Aleksandra Fedoriva | |||
Nataliya Rusakova | |||||
Elizabeta Savlinis | |||||
400 m K | RUS | Antonina Krivoshapka | |||
Yuliya Gushchina | |||||
800 m K | RUS | Mariya Savinova | |||
Elena Arzhakova | |||||
Ekaterina Poistogova | |||||
1500 m K | RUS | Tatyana Tomashova | |||
Ekaterina Martynova | |||||
Ekaterina Kostetskaya | |||||
5000 m K | RUS | Olga Golovkina | |||
Yelena Nagovitsyna | |||||
10000 m K | RUS | Elizaveta Grechishnikova | |||
Maraton K | RUS | Lilia Shobukhova | |||
Albina Mayorova | |||||
Tatyana Petrova Arkhipova | |||||
100 m hæk K | RUS | Ekaterina Galitskaya | |||
Tatiana Dektyareva | |||||
Yulia Kondakova | |||||
400 m hæk K | RUS | Natalya Antyukh | |||
Elena Churakova | |||||
Irina Davydova | |||||
3000 m forhindringsløb K | RUS | Gulnara Galkina-Samitova | |||
Yuliya Zaripova | |||||
Yelena Sidorchenkova Orlova | |||||
4x100 m K | RUS | Elizabeta Savlinis | |||
Aleksandra Fedoriva | |||||
Olga Belkina | |||||
Nataliya Rusakova | |||||
4x400 m K | RUS | Natalya Antyukh | |||
Natalya Nazarova | |||||
Yuliya Gushchina | |||||
Tatyana Firova | |||||
Antonina Krivoshapka | |||||
Anastasia Kapachinskaya | |||||
20 km kapgang K | RUS | Anisya Kirdyapkina | |||
Elena Lashmanova | |||||
Olga Kaniskina | |||||
Højdespring K | RUS | Anna Chicherova | |||
Irina Gordeeva | |||||
Svetlana Shkolina | |||||
Stangspring K | RUS | Svetlana Feofanova | |||
Yelena Isinbayeva | |||||
Anastasia Savchenko | |||||
Længdespring K | RUS | Anna Nazarova | |||
Yelena Sokolova | |||||
Lyudmila Kolchanova | |||||
Trespring K | RUS | Veronika Mosina | |||
Tatyana Lebedeva | |||||
Victoria Valyukevich | |||||
Kuglestød K | RUS | Evgeniia Kolodko | |||
Anna Avdeeva | |||||
Irina Tarasova | |||||
Diskoskast K | RUS | Svetlana Saykina | |||
Darya Pishchalnikova | |||||
Vera Karmishina-Ganeeva | |||||
Hammerkast K | RUS | Tatyana Lysenko | |||
Gulfiya Khanafeyeva | |||||
Mariya Bespalova | |||||
Spydkast K | RUS | Maria Abakumova | |||
Syvkamp K | RUS | Olga Kurban | |||
Tatyana Chernova | |||||
Kristina Savitskaya | |||||
Badminton | |||||
Single M | RUS | Vladimir Ivanov | |||
Double M | RUS | Vladimir Ivanov | |||
Ivan Sozonov | |||||
Single K | RUS | Anastasiya Prokopenko | |||
Double K | RUS | Nina Vislova | |||
Valera Sorokina | |||||
Mixdouble | RUS | Valera Sorokina | |||
Aleksandr Nikolaenko | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | RUS | Sergey Monya | |||
Yevgeny Voronov | |||||
Viktor Khryapa | |||||
Sasha Kaun | |||||
Andrey Kirilenko | |||||
Sergey Karasev | |||||
Timofey Mozgov | |||||
Anton Ponkrashov | |||||
Alexey Shved | |||||
Dmitry Khvostov | |||||
Vitaliy Fridzon | |||||
Semen Antonov | |||||
Basketball K | RUS | Olga Arteshina | |||
Evgeniya Belyakova | |||||
Natalya Vodopyanova | |||||
Nadezhda Grishaeva | |||||
Ilona Korstin | |||||
Irina Osipova | |||||
Anna Petrakova | |||||
Natalya Zhedik | |||||
Marina Kuzina | |||||
Alena Danilochkina | |||||
Becky Hammon | |||||
Natalya Vieru | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | RUS | David Ayrapetyan | |||
Fluevægt M | RUS | Misha Aloian | |||
Bantamvægt M | RUS | Sergey Vodopyanov | |||
Weltervægt M | RUS | Andrei Zamkovoi | |||
Letsværvægt M | RUS | Egor Mekhontcev | |||
Sværvægt M | RUS | Artur Beterbiyev | |||
Supersværvægt M | RUS | Magomed Omarov | |||
Fluevægt K | RUS | Elena Savelyeva | |||
Letvægt K | RUS | Sofya Ochigava | |||
Mellemvægt K | RUS | Nadezda Torlopova | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | RUS | Natalia Lobova | |||
K1 500 m K | RUS | Yuliana Salakhova | |||
K2 500 m K | RUS | Natalia Lobova | |||
Vera Sobetova | |||||
K4 500 m K | RUS | Yuliana Salakhova | |||
Natalia Podolskaya | |||||
Vera Sobetova | |||||
Yulia Kachalova | |||||
K1 200 m M | RUS | Yevgeny Salakhov | |||
K2 200 m M | RUS | Yury Postrigay | |||
Aleksandr Dyachenko | |||||
K1 1000 m M | RUS | Pavel Nikolaev | |||
K2 1000 m M | RUS | Ilya Medvedev | |||
Anton Ryakhov | |||||
K4 1000 m M | RUS | Ilya Medvedev | |||
Oleg Zhestkov | |||||
Anton Ryakhov | |||||
Anton Vasilev | |||||
C1 200 m M | RUS | Ivan Shtyl | |||
C1 1000 m M | RUS | Ilia Shtokalov | |||
C2 1000 m M | RUS | Ilya Pervukhin | |||
Alexey Korovashkov | |||||
K1 slalom K | RUS | Marta Kharitonova | |||
C1 slalom M | RUS | Aleksandr Lipatov | |||
C2 slalom M | RUS | Dmitry Larionov | |||
Mikhail Kuznetsov | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | RUS | Aleksandr Kolobnev | |||
Denis Menshov | |||||
Vladimir Isaychev | |||||
Landevejsløb K | RUS | Tatiana Antoshina | |||
Olga Zabelinskaya | |||||
Larisa Pankova | |||||
Enkeltstart K | RUS | Tatiana Antoshina | |||
Olga Zabelinskaya | |||||
Enkeltstart M | RUS | Denis Menchov | |||
Omnium K | RUS | Evgeiya Romanyuta | |||
Holdforfølgelse M | RUS | Ivan Kovalyov | |||
Aleksey Markov | |||||
Yevgeny Kovalyov | |||||
Aleksandr Serov | |||||
Keirin K | RUS | Yekaterina Gnidenko | |||
Sprint M | RUS | Denis Dmitriev | |||
Sprint K | RUS | Yekaterina Gnidenko | |||
Holdsprint M | RUS | Sergey Borisov | |||
Sergey Kucherov | |||||
Denis Dmitriev | |||||
Keirin M | RUS | Sergey Borisov | |||
Mountainbike M | RUS | Yevgeny Pechenin | |||
Mountainbike K | RUS | Irina Kalentieva | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | RUS | Evgeny Kuznetsov | |||
Ilya Zakharov | |||||
3 m spring K | RUS | Nadezhda Bazhina | |||
Anastasiia Pozdniakova | |||||
Tårnspring M | RUS | Gleb Galperin | |||
Victor Minibaev | |||||
Tårnspring K | RUS | Yulia Koltunova | |||
Synkron 3 m spring M | RUS | Ilya Zakharov | |||
Evgeny Kuznetsov | |||||
Synkron tårnspring M | RUS | Ilya Zakharov | |||
Victor Minibaev | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | RUS | Andrey Korshunov | |||
Mikhail Nastenko | |||||
Ridebanespringning individuelt | RUS | Vladimir Tuganov | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | RUS | Inna Deriglazova | |||
Aida Shanaeva | |||||
Kamilla Gafurzianova | |||||
Fleuret individuelt M | RUS | Artur Akhmatkhuzin | |||
Alexey Cheremisinov | |||||
Renal Ganeyev | |||||
Fleuret hold K | RUS | Larisa Korobeynikova | |||
Kamilla Gafurzianova | |||||
Inna Deriglazova | |||||
Aida Shanaeva | |||||
Kårde individuelt K | RUS | Lyubov Shutova | |||
Violetta Kolobova | |||||
Anna Sivkova | |||||
Kårde individuelt M | RUS | Pavel Sukhov | |||
Kårde hold K | RUS | Violetta Kolobova | |||
Anna Sivkova | |||||
Tatiana Logounova | |||||
Lyubov Shutova | |||||
Sabel individuelt K | RUS | Yuliya Gavrilova | |||
Sofiya Velikaya | |||||
Sabel individuelt M | RUS | Alexey Yakimenko | |||
Nikolay Kovalev | |||||
Veniamin Reshetnikov | |||||
Sabel hold M | RUS | Alexey Yakimenko | |||
Veniamin Reshetnikov | |||||
Nikolay Kovalev | |||||
Pavel Bykov | |||||
Fleuret hold M | RUS | Renal Ganeyev | |||
Artur Akhmatkhuzin | |||||
Alexey Cheremisinov | |||||
Alexey Khovanskiy | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | RUS | Aliya Mustafina | |||
Victoria Komova | |||||
Anastasia Grishina | |||||
Individuelt M | RUS | Emin Garibov | |||
David Belyavskiy | |||||
Hold K | RUS | Aliya Mustafina | |||
Maria Paseka | |||||
Victoria Komova | |||||
Kseniya Afanasyeva | |||||
Anastasia Grishina | |||||
Hold M | RUS | David Belyavskiy | |||
Aleksandr Balandin | |||||
Igor Pakhomenko | |||||
Denis Ablyazin | |||||
Emin Garibov | |||||
Gulv K | RUS | Anastasia Grishina | |||
Kseniya Afanasyeva | |||||
Aliya Mustafina | |||||
Victoria Komova | |||||
Spring på hest K | RUS | Maria Paseka | |||
Bom K | RUS | Anastasia Grishina | |||
Kseniya Afanasyeva | |||||
Aliya Mustafina | |||||
Victoria Komova | |||||
Forskudt barre K | RUS | Aliya Mustafina | |||
Victoria Komova | |||||
Anastasia Grishina | |||||
Maria Paseka | |||||
Gulv M | RUS | Emin Garibov | |||
Denis Ablyazin | |||||
David Belyavskiy | |||||
Igor Pakhomenko | |||||
Spring på hest M | RUS | Denis Ablyazin | |||
Bensving M | RUS | David Belyavskiy | |||
Igor Pakhomenko | |||||
Emin Garibov | |||||
Aleksandr Balandin | |||||
Ringe M | RUS | Emin Garibov | |||
Aleksandr Balandin | |||||
Denis Ablyazin | |||||
David Belyavskiy | |||||
Barre M | RUS | Denis Ablyazin | |||
David Belyavskiy | |||||
Emin Garibov | |||||
Aleksandr Balandin | |||||
Reck M | RUS | Emin Garibov | |||
Denis Ablyazin | |||||
David Belyavskiy | |||||
Igor Pakhomenko | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | RUS | Uliana Donskova | |||
Ksenia Dudkina | |||||
Alina Makarenko | |||||
Anastasia Nazarenko | |||||
Anastasia Bliznyuk | |||||
Karolina Sevastyanova | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | RUS | Daria Dmitrieva | |||
Evgeniya Kanaeva | |||||
Trampolin individuelt K | RUS | Victoria Voronina | |||
Trampolin individuelt M | RUS | Nikita Fedorenko | |||
Dmitriy Ushakov | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold K | RUS | Irina Bliznova | |||
Natalia Shipilova | |||||
Victoria Zhilinskayte | |||||
Nadezda Muravyeva | |||||
Olga Levina | |||||
Liudmila Postnova | |||||
Ekaterina Marennikova | |||||
Maria Sidorova | |||||
Liudmila Bodnieva | |||||
Ekaterina Davydenko | |||||
Olga Chernoivanenko | |||||
Emiliia Turei | |||||
Tatiana Khmyrova | |||||
Anna Sedoykina | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | RUS | Nataliya Kondratyeva | |||
Halv-letvægt K | RUS | Natalia Kuziutina | |||
Letvægt K | RUS | Irina Zabludina | |||
Halv-sværvægt K | RUS | Vera Moskalyuk | |||
Sværvægt K | RUS | Elena Ivashchenko | |||
Ekstra-letvægt M | RUS | Arsen Galstyan | |||
Halv-letvægt M | RUS | Musa Mogushkov | |||
Letvægt M | RUS | Mansur Isaev | |||
Halv-mellemvægt M | RUS | Ivan Nifontov | |||
Mellemvægt M | RUS | Kirill Denisov | |||
Halv-sværvægt M | RUS | Tagir Khaibulaev | |||
Sværvægt M | RUS | Aleksandr Mikhaylin | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | RUS | Yevdokia Grechishnikova | |||
Yekaterina Khuraskina | |||||
Individuelt M | RUS | Andrey Moiseyev | |||
Aleksandr Lesun | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | RUS | Yulia Levina | |||
Dobbeltfirer M | RUS | Alexey Svirin | |||
Vladislav Ryabtsev | |||||
Sergey Fedorovtsev | |||||
Nikita Morgachev | |||||
Sejlsport | |||||
Elliott 6 m K | RUS | Elena Siuzeva | |||
Ekaterina Skudina | |||||
Elena Oblova | |||||
470 M | RUS | Maxim Sheremetyev | |||
Mikhail Sheremetyev | |||||
Finnjolle M | RUS | Eduard Skornyakov | |||
Laser K | RUS | Svetlana Shnitko | |||
Laser M | RUS | Igor Lisovenko | |||
Windsurfer K | RUS | Tatyana Bazyuk | |||
Windsurfer M | RUS | Dmitry Polishchuk | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | RUS | Artyom Khadzhibekov | |||
Denis Sokolov | |||||
Riffel tre positioner K | RUS | Daria Vdovina | |||
Lyubov Galkina | |||||
Riffel liggende M | RUS | Sergey Kovalenko | |||
Artyom Khadzhibekov | |||||
Luftriffel M | RUS | Alesey Kamensky | |||
Aleksandr Sokolov | |||||
Luftriffel K | RUS | Daria Vdovina | |||
Lyubov Galkina | |||||
Sportspistol K | RUS | Kira Mozgalova | |||
Anna Mastyanina | |||||
Fri pistol M | RUS | Leonid Ekimov | |||
Vladimir Isakov | |||||
Silhuetpistol M | RUS | Aleksey Klimov | |||
Leonid Ekimov | |||||
Luftpistol K | RUS | Lyubov Yaskevich | |||
Nataliya Paderina | |||||
Luftpistol M | RUS | Leonid Ekimov | |||
Denis Kulakov | |||||
Trap K | RUS | Yelena Tkach | |||
Trap M | RUS | Aleksey Alipov | |||
Maxim Kosarev | |||||
Skeet K | RUS | Marina Belikova | |||
Skeet M | RUS | Valeriy Shomin | |||
Dobbelttrap M | RUS | Vasily Mosin | |||
Vitaly Fokeev | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | RUS | Andrey Grechin | |||
Sergey Fesikov | |||||
100 m fri stil K | RUS | Veronika Popova | |||
100 m fri stil M | RUS | Nikita Lobintsev | |||
Danila Izotov | |||||
200 m fri stil K | RUS | Veronika Popova | |||
200 m fri stil M | RUS | Artem Lobuzov | |||
Danila Izotov | |||||
400 m fri stil K | RUS | Yelena Sokolova | |||
400 m fri stil M | RUS | Egor Degtyarev | |||
800 m fri stil K | RUS | Yelena Sokolova | |||
100 m rygcrawl K | RUS | Anastasia Zueva | |||
100 m rygcrawl M | RUS | Vladimir Morozov | |||
Arkady Vyachanin | |||||
200 m rygcrawl K | RUS | Anastasia Zueva | |||
200 m rygcrawl M | RUS | Anton Anchin | |||
Arkady Vyachanin | |||||
100 m brystsvømning K | RUS | Daria Deeva | |||
Yulia Efimova | |||||
100 m brystsvømning M | RUS | Roman Sludnov | |||
200 m brystsvømning K | RUS | Yulia Efimova | |||
Anastasia Chaun | |||||
200 m brystsvømning M | RUS | Vyacheslav Sinkevich | |||
100 m butterfly K | RUS | Irina Bespalova | |||
100 m butterfly M | RUS | Evgeny Korotyshkin | |||
Nikolay Skvortsov | |||||
200 m butterfly M | RUS | Nikolay Skvortsov | |||
200 m medley K | RUS | Yekaterina Andreva | |||
200 m medley M | RUS | Alexander Tikhonov | |||
400 m medley K | RUS | Yana Martynova | |||
400 m medley M | RUS | Alexander Tikhonov | |||
4x100 m fri stil K | RUS | Natalia Lovtcova | |||
Margarita Nesterova | |||||
Veronika Popova | |||||
Viktoriia Andreeva | |||||
4x100 m fri stil M | RUS | Yevgeniy Lagunov | |||
Andrey Grechin | |||||
Danila Izotov | |||||
Nikita Lobintsev | |||||
Sergey Fesikov | |||||
Vladimir Morozov | |||||
4x200 m fri stil K | RUS | Mariya Baklakova | |||
Daria Belyakina | |||||
Veronika Popova | |||||
Yelena Sokolova | |||||
4x200 m fri stil M | RUS | Mikhail Polishchuk | |||
Alexander Sukhorukov | |||||
Artem Lobuzov | |||||
Yevgeniy Lagunov | |||||
4x100 m medley K | RUS | Irina Bespalova | |||
Veronika Popova | |||||
Anastasia Zueva | |||||
Yulia Efimova | |||||
Mariya Gromova | |||||
4x100 m medley M | RUS | Nikolay Skvortsov | |||
Vyacheslav Sinkevich | |||||
Andrey Grechin | |||||
Vladimir Morozov | |||||
Marathon 10 km K | RUS | Anna Guseva | |||
Marathon 10 km M | RUS | Vladimir Dyatchin | |||
Sergey Bolshakov | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | RUS | Svetlana Romashina | |||
Natalia Ishchenko | |||||
Hold K | RUS | Aleksandra Patskevich | |||
Natalia Ishchenko | |||||
Elvira Khasyanova | |||||
Anzhelika Timanina | |||||
Alla Shishkina | |||||
Svetlana Romashina | |||||
Anastasia Davydova | |||||
Maria Gromova | |||||
Daria Korobova | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | RUS | Alexander Shibaev | |||
Alexey Smirnov | |||||
Individuelt K | RUS | Yana Noskova | |||
Anna Tikhomirova | |||||
Hold M | RUS | Kirill Skachkov | |||
Alexander Shibaev | |||||
Alexey Smirnov | |||||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | RUS | Kristina Kim | |||
Sværvægt K | RUS | Anastasia Baryshnikova | |||
Fluevægt M | RUS | Alexey Denisenko | |||
Sværvægt M | RUS | Gadzhi Umarov | |||
Tennis | |||||
Single M | RUS | Dmitry Tursunov | |||
Mikhail Yuzhny | |||||
Aleksandr Bogomolov | |||||
Nikolay Davydenko | |||||
Double M | RUS | Mikhail Youzhny | |||
Nikolay Davydenko | |||||
Single K | RUS | Maria Kirilenko | |||
Maria Sharapova | |||||
Nadezhda Petrova | |||||
Vera Zvonareva | |||||
Double K | RUS | Elena Vesnina | |||
Nadia Petrova | |||||
Ekaterina Makarova | |||||
Maria Kirilenko | |||||
Mixdouble | RUS | Mikhail Youzhny | |||
Elena Vesnina | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | RUS | Alexandra Razarenova | |||
Irina Abysova | |||||
Individuelt M | RUS | Aleksandr Bryukhankov | |||
Dmitry Polyanskyi | |||||
Ivan Vasiliev | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | RUS | Maria Perepelkina | |||
Evgenia Estes | |||||
Maria Borisenko | |||||
Yevgeniya Startseva | |||||
Ekaterina Kabeshova | |||||
Yulia Merkulova | |||||
Nataliya Goncharova | |||||
Tatiana Kosheleva | |||||
Svetlana Kryuchkova | |||||
Liubov Shashkova | |||||
Anna Matienko | |||||
Yekaterina Gamova | |||||
Volleyball M | RUS | Sergey Grankin | |||
Nikolay Apalikov | |||||
Aleksandr Sokolov | |||||
Taras Khtey | |||||
Alexey Obmochaev | |||||
Maxim Mikhaylov | |||||
Dmitriy Ilinykh | |||||
Alexander Volkov | |||||
Dmitriy Muserskiy | |||||
Yury Berezhko | |||||
Aleksandr Butko | |||||
Sergey Tetyukhin | |||||
Beachvolley K | RUS | Anastasia Vasina | |||
Ekaterina Khomyakova | |||||
Evgenia Ukolova | |||||
Anna Vozakova | |||||
Beachvolley M | RUS | Sergey Prokopiev | |||
Konstantin Semenov | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo K | RUS | Evgeniya Ivanova | |||
Anna Karnaukh | |||||
Olga Belova | |||||
Sofya Konukh | |||||
Alexandra Antonova | |||||
Ekaterina Prokofyeva | |||||
Diana Antonova | |||||
Nadezhda Fedotova | |||||
Olga Beliaeva | |||||
Evgeniia Khokhriakova | |||||
Mariia Kovtunovskaia | |||||
Ekaterina Tankeeva | |||||
Ekaterina Lisunova | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt K | RUS | Svetlana Tsarukaeva | |||
Sværvægt K | RUS | Natalia Zabolotnaya | |||
Nadezda Evstyukhina | |||||
Supersværvægt K | RUS | Tatiana Kashirina | |||
Letsværvægt M | RUS | Apti Aukhadov | |||
Mellemsværvægt M | RUS | Aleksandr Ivanov | |||
Andrey Demanov | |||||
Supersværvægt M | RUS | Ruslan Albegov | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | RUS | Dzhamal Otarsultanov | |||
Fri stil fjervægt M | RUS | Besik Kudukhov | |||
Fri stil letvægt M | RUS | Alan Gogaev | |||
Fri stil weltervægt M | RUS | Denis Tsargush | |||
Fri stil mellemvægt M | RUS | Anzor Urishev | |||
Fri stil sværvægt M | RUS | Abdusalam Gadisov | |||
Fri stil supersværvægt M | RUS | Bilyal Makhov | |||
Fri stil letvægt K | RUS | Valeriia Zholobova | |||
Valeria Zholobova | |||||
Fri stil mellemvægt K | RUS | Lyubov Volosova | |||
Fri stil sværvægt K | RUS | Natalia Vorobyeva | |||
Græsk romersk bantamvægt M | RUS | Mingiyan Semenov | |||
Græsk romersk fjervægt M | RUS | Zaur Kuramagomedov | |||
Græsk romersk weltervægt M | RUS | Roman Vlasov | |||
Græsk romersk mellemvægt M | RUS | Alan Khugaev | |||
Græsk romersk sværvægt M | RUS | Rustam Totrov | |||
Græsk romersk supersværvægt M | RUS | Khasan Baroev | |||
* Listen ovenfor over Russiske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Russiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||