French athletes in the London 2012 Olympics

French athletes at the London 2012 Olympics*

  Facts about Franceat the London 2012 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M FRA Thomas Faucheron
Gael Prevost
Romain Girouille
Individual W FRA Berengere Schuh
Team M FRA Gael Prevost
Romain Girouille
Thomas Faucheron
 Athletics
100 m M FRA Jimmy Vicaut
200 m M FRA Christophe Lemaitre
800 m M FRA Pierre-Ambroise Bosse
1500 m M FRA Jamale Aarrass
Florian Carvalho
Yoann Kowal
5000 m M FRA Hassan Hirt
Marathon M FRA Abraham Kiprotich
Patrick Tambwe
Abdellatif Meftah
110 m hurdles M FRA Ladji Doucouré
Dimitri Bascou
Garfield Darien
3000 m steeplechase M FRA Vincent Zouaoui-Dandrieux
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
4x100 m M FRA Pierre-Alexis Pessonneaux
Ronald Pognon
Jimmy Vicaut
Christophe Lemaitre
20 km walk M FRA Bertrand Moulinet
50 km walk M FRA Bertrand Moulinet
Cedric Houssaye
Yohann Diniz
High jump M FRA Mickael Hanany
Pole vault M FRA Renaud Lavillenie
Romain Mesnil
Long jump M FRA Salim Sdiri
Triple jump M FRA Benjamin Compaoré
Hammer throw M FRA Quentin Bigot
Nicolas Figere
Jerome Bortoluzzi
Decathlon M FRA Kevin Mayer
100 m W FRA Myriam Soumaré
Veronique Mang
200 m W FRA Myriam Soumaré
100 m hurdles W FRA Reïna-Flor Okori
4x100 m W FRA Johanna Danois
Myriam Soumaré
Ayodelé Ikuesan
Lina Jacques-Sebastien
4x400 m W FRA Muriel Hurtis
Floria Guei
Phara Anacharsis
Marie Gayot
High jump W FRA Melanie Melfort
Pole vault W FRA Vanessa Boslak
Marion Lotout
Long jump W FRA Éloyse Lesueur
Discus throw W FRA Melina Robert-Michon
Hammer throw W FRA Stéphanie Falzon
Heptathlon W FRA Marisa de Aniceto
Ida Antoinette Nana Djimou
 Badminton
Singles M FRA Brice Leverdez
Singles W FRA Hongyan Pi
 Basketball
Basketball M FRA Boris Diaw
Mickael Gelabale
Ali Traore
Yannick Bokolo
Nando De Colo
Tony Parker
Florent Pietrus
Yakhouba Diawara
Kevin Seraphin
Fabien Causeur
Nicolas Batum
Ronny Turiaf
Basketball W FRA Marion Laborde
Florence Lepron
Emilie Gomis
Celine Dumerc
Sandrine Gruda
Edwige Lawson-Wade
Jennifer Digbeu
Endene Miyem
Clemence Beikes
Isabelle Yacoubou
Elodie Godin
Emmeline Ndongue
 Boxing
Light-flyweight M FRA Jeremy Beccu
Flyweight M FRA Nordine Oubaali
Lightweight M FRA Rachid Azzedine
Welterweight M FRA Alexis Vastine
Super-heavyweight M FRA Tony Victor Yoka
 Canoe & Kayak
K4 500 m W FRA Joanne Mayer
Gabrielle Tuleu
Marie Delattre-Demory
Sarah Guyot
K1 200 m M FRA Maxime Beaumont
K2 200 m M FRA Sebastien Jouve
Arnaud Hybois
K1 1000 m M FRA Cyrille Carre
C1 200 m M FRA Mathieu Goubel
C1 1000 m M FRA Mathieu Goubel
K1 slalom W FRA Emilie Fer
K1 slalom M FRA Etienne Daille
C1 slalom M FRA Tony Estanguet
C2 slalom M FRA Matthieu Peche
Gauthier Klauss
 Cycling
Road race M FRA Mickael Bourgain
Arnaud Demare
Tony Gallopin
Sylvain Chavanel
Road race W FRA Audrey Cordon
Pauline Ferrand Prevot
Aude Biannic
Time trial W FRA Audrey Cordon
Time trial M FRA Sylvain Chavanel
Omnium W FRA Clara Sanchez
Omnium M FRA Bryan Coquard
Keirin W FRA Clara Sanchez
Team sprint W FRA Virginie Cueff
Sandie Clair
Sprint M FRA Gregory Bauge
Sprint W FRA Virginie Cueff
Team sprint M FRA Kevin Sireau
Michael D'Almeida
Gregory Bauge
Keirin M FRA Mickael Bourgain
Mountainbike M FRA Jean-Christophe Peraud
Julien Absalon
Stephane Tempier
Mountainbike W FRA Pauline Ferrand Prevot
Julie Bresset
BMX M FRA Quentin Caleyron
Moana Moo Caille
Joris Daudet
BMX W FRA Magalie Pottier
Laetitia le Corguille
 Diving
Springboard M FRA Damien Cely
Matthieu Rosset
Springboard W FRA Fanny Bouvet
Marion Farissier
Platform W FRA Audrey Labeau
 Equestrian
Dressage individual  FRA Jessica Michel
Eventing individual  FRA Donatien Schauly
Nicolas Touzaint
Lionel Guyon
Aurelien Kahn
Denis Mesples
Eventing team  FRA Donatien Schauly
Aurelien Kahn
Denis Mesples
Nicolas Touzaint
Lionel Guyon
Jumping individual  FRA Simon Delestre
Penelope Leprevost
Kevin Staut
Olivier Guillon
Jumping team  FRA Kevin Staut
Simon Delestre
Penelope Le Prevost
Olivier Guillon
 Fencing
Foil individual W FRA Ysaora Thibus
Corinne Maitrejean
Astrid Guyart
Foil individual M FRA Enzo Lefort
Erwann le Pechoux
Victor Sintes
Foil team W FRA Astrid Guyart
Ysaora Thibus
Anita Blaze
Corinne Maitrejean
Epee individual W FRA Laura Flessel-Colovic
Epee individual M FRA Gauthier Grumier
Yannick Borel
Sabre individual W FRA Leonore Perrus
Sabre individual M FRA Bolade Apithy
Foil team M FRA Erwann le Pechoux
Victor Sintes
Enzo Lefort
Marcel Marcilloux
 Football
Football W FRA Gaetane Thiney
Louisa Necib
Laura Georges
Celine Deville
Elise Bussaglia
Ophelie Meilleroux
Camille Abily
Wendie Renard
Sabrina Viguier
Camille Catala
Sonia Bompastor
Sandrine Soubeyrand
Elodie Thomis
Eugenie Le Sommer
Laure Boulleau
Sarah Bouhaddi
Marie-laure Delie
Corine Franco
 Gymnastics
Individual all-round W FRA Anne Kuhm
Aurelie Malaussena
Individual all-round M FRA Cyril Tommasone
Team W FRA Anne Kuhm
Sophia Serseri
Aurelie Malaussena
Mira Boumejmajen
Youna Dufournet
Team M FRA Cyril Tommasone
Gael da Silva
Pierre-Yves Beny
Hamilton Sabot
Yann Cucherat
Floor W FRA Mira Boumejmajen
Anne Kuhm
Aurelie Malaussena
Sophia Serseri
Balance beam W FRA Aurelie Malaussena
Anne Kuhm
Youna Dufournet
Mira Boumejmajen
Uneven bars W FRA Mira Boumejmajen
Anne Kuhm
Aurelie Malaussena
Youna Dufournet
Floor M FRA Cyril Tommasone
Pierre-Yves Beny
Gael da Silva
Pommel horse M FRA Hamilton Sabot
Cyril Tommasone
Pierre-Yves Beny
Rings M FRA Gael da Silva
Hamilton Sabot
Cyril Tommasone
Pierre-Yves Beny
Parallel bars M FRA Hamilton Sabot
Cyril Tommasone
Pierre-Yves Beny
Yann Cucherat
Horizontal bar M FRA Hamilton Sabot
Cyril Tommasone
Yann Cucherat
Gael da Silva
Rhythmic individual all-round W FRA Delphine Ledoux
Trampoline individual M FRA Gregoire Pennes
 Handball
Handball M FRA Bertrand Gille
Daouda Karaboue
Cedric Sorhaindo
Samuel Honrubia
Michael Guigou
Nikola Karabatic
Didier Dinart
Thierry Omeyer
Xavier Barachet
Daniel Narcisse
Guillaume Gille
Luc Abalo
William Accambray
Guillaume Joli
Jerome Fernandez
Handball W FRA Camille Ayglon Saurina
Claudine Mendy
Mariama Signate
Audrey Deroin
Nina Kamto Njitam
Raphaelle Tervel
Blandine Dancette
Siraba Dembele
Alexandra Lacrabere
Cleopatre Darleux
Paule Baudouin
Sophie Herbrecht
Allison Pineau
Amandine Leynaud
 Judo
Extra-lightweight W FRA Laetitia Payet
Half-lightweight W FRA Priscilla Gneto
Lightweight W FRA Automne Pavia
Half-middleweight W FRA Gevrise Emane
Middleweight W FRA Lucie Decosse
Half-heavyweight W FRA Audrey Tcheumeo
Heavyweight W FRA Anne-Sophie Mondiere
Extra-lightweight M FRA Sofiane Milous
Half-lightweight M FRA David Larose
Lightweight M FRA Ugo Legrand
Half-middleweight M FRA Alain Schmitt
Middleweight M FRA Romain Buffet
Half-heavyweight M FRA Thierry Fabre
Heavyweight M FRA Teddy Riner
 Modern Pentathlon
Individual W FRA Elodie Clouvel
Amelie Caze
Individual M FRA Christopher Patte
 Rowing
Double sculls M FRA Germain Chardin
Cedric Berrest
Pair without coxswain M FRA Dorian Mortelette
Germain Chardin
Quadruple sculls M FRA Pierre-Jean Peltier
Matthieu Androdias
Adrien Hardy
Benjamin Chabanet
Lightweight double sculls M FRA Stany Delayre
Jeremie Azou
Lightweight coxless four M FRA Fabrice Moreau
Franck Solforosi
Nicolas Moutton
Thomas Baroukh
 Sailing
Elliott 6 m W FRA Marie Riou
Elodie Bertrand
Claire Leroy
Star M FRA Xavier Rohart
Pierre-Alexis Ponsot
49er M FRA Stephane Christidis
Emmanuel Dyen
470 W FRA Mathilde Geron
Camille Lecointre
470 M FRA Pierre Leboucher
Vincent Garos
Finn M FRA Jonathan Lobert
Laser W FRA Sarah Steyaert
Laser M FRA Jean Baptiste Bernaz
Windsurfer W FRA Charline Picon
Windsurfer M FRA Julien Bontemps
 Shooting
Rifle three positions M FRA Cyril Graff
Valerian Sauveplane
Rifle three positions W FRA Emilie Evesque
Laurence Brize
Rifle prone M FRA Cyril Graff
Valerian Sauveplane
Air rifle M FRA Pierre Edmond Piasecki
Jeremy Monnier
Air rifle W FRA Emilie Evesque
Laurence Brize
Sports pistol W FRA Stephanie Tirode
Celine Goberville
Free pistol M FRA Franck Dumoulin
Walter Lapeyre
Air pistol W FRA Stephanie Tirode
Celine Goberville
Air pistol M FRA Franck Dumoulin
Walter Lapeyre
Trap W FRA Delphine Reau
Trap M FRA Stephane Clamens
Skeet W FRA Veronique Girardet
Skeet M FRA Anthony Terras
 Swimming
50 m freestyle W FRA Anna Santamans
50 m freestyle M FRA Amaury Leveaux
Florent Manaudou
100 m freestyle W FRA Charlotte Bonnet
100 m freestyle M FRA Yannick Agnel
Fabien Gilot
200 m freestyle W FRA Camille Muffat
Ophelia-Cyrielle Etienne
200 m freestyle M FRA Yannick Agnel
Gregory Mallet
400 m freestyle W FRA Camille Muffat
Coralie Balmy
800 m freestyle W FRA Coralie Balmy
1500 m freestyle M FRA Anthony Pannier
Damien Joly
100 m backstroke W FRA Alexianne Castel
Laure Manaudou
100 m backstroke M FRA Camille Lacourt
Benjamin Stasiulis
200 m backstroke W FRA Alexianne Castel
Laure Manaudou
200 m backstroke M FRA Benjamin Stasiulis
100 m breaststroke W FRA Fanny Babou
100 m breaststroke M FRA Giacomo Perez-Dortona
100 m butterfly W FRA Justine Bruno
100 m butterfly M FRA Clement Lefert
400 m medley W FRA Lara Grangeon
4x100 m freestyle M FRA Fabien Gilot
Clement Lefert
Jeremy Stravius
Yannick Agnel
Alain Bernard
Amaury Leveaux
4x200 m freestyle W FRA Camille Muffat
Margaux Farrell
Charlotte Bonnet
Mylene Lazare
Ophelia-Cyrielle Etienne
Coralie Balmy
4x200 m freestyle M FRA Amaury Leveaux
Yannick Agnel
Gregory Mallet
Clement Lefert
Jeremy Stravius
4x100 m medley W FRA Laure Manaudou
Justine Bruno
Charlotte Bonnet
Fanny Babou
4x100 m medley M FRA Camille Lacourt
Romain Sassot
Yannick Agnel
Giacomo Perez-Dortona
Marathon 10 km W FRA Ophelie Aspord
Marathon 10 km M FRA Julien Sauvage
 Synchronized Swimming
Duet W FRA Chloe Willhelm
Sara Labrousse
 Table Tennis
Singles M FRA Adrien Mattenet
Singles W FRA Xue Li
Yifang Xian
 Taekwondo
Featherweight W FRA Marlene Harnois
Heavyweight W FRA Anne-Caroline Graffe
 Tennis
Singles M FRA Richard Gasquet
Julien Benneteau
Jo-Wilfried Tsonga
Gilles Simon
Doubles M FRA Richard Gasquet
Jo-Wilfried Tsonga
Julien Benneteau
Michael Llodra
Singles W FRA Alize Cornet
Doubles W FRA Kristina Mladenovic
Alize Cornet
 Triathlon
Individual W FRA Jessica Harrison
Carole Peon
Emmie Charayron
Individual M FRA Laurent Vidal
David Hauss
Vincent Luis
 Weightlifting
Flyweight W FRA Melanie Bardis
Lightweight M FRA Bernardin Kingue Matam
Vencelas Dabaya Tientcheu
Light-heavyweight M FRA Benjamin Hennequin
 Wrestling
Freestyle featherweight M FRA Didier Pais
Freestyle heavyweight W FRA Cynthia Vescan
Greco-Roman featherweight M FRA Tarik Belmadani
Greco-Roman lightweight M FRA Steeve Guenot
Greco-Roman welterweight M FRA Christophe Guenot
Greco-Roman middleweight M FRA Melonin Noumonvi
* The list of French athletes in the 2012 Olympic Games is not yet complete
This information about French athletes in the Olympic Summer Games in London 2012 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy