Norwegian cross country skiers in the Olympic Games

Norwegian Olympic Athletes in Cross Country*

  Facts about Olympic Cross Country
Event Athletes
 Cross Country 1924
18 km M NOR Einar Landvik
Thorleif Haug
John Maardalen
Johan Grøttumsbråten
50 km M NOR Johan Grøttumsbråten
John Maardalen
Thorleif Haug
Thoralf Strømstad
 Cross Country 1928
18 km M NOR Johan Grøttumsbråten
Ole Hegge
Hagbart Haakonsen
Reidar Ødegaard
50 km M NOR Olav Kjelbotn
Ole Hegge
Johan Støa
John Røen
 Cross Country 1932
18 km M NOR Arne Rustadstuen
Johan Grøttumsbråten
Ole Stenen
Kristian Hovde
50 km M NOR Sigurd Vestad
Arne Rustadstuen
Ole Hegge
Ole Stenen
 Cross Country 1936
18 km M NOR Oddbjørn Hagen
Arne Rustadstuen
Olaf Hoffsbakken
Bjarne Iversen
50 km M NOR Kaare Hatten
Per Samuelshaug
Arne Tuft
Trygve Brodahl
4x10 km M NOR Sverre Brodahl
Oddbjørn Hagen
Olaf Hoffsbakken
Bjarne Iversen
 Cross Country 1948
18 km M NOR Olav Hagen
50 km M NOR Thorleif Vangen
Leif Haugen
Martin Jære
Kristian Bjørn
4x10 km M NOR Erling Evensen
Reidar Nyborg
Olav Økern
Olav Hagen
 Cross Country 1952
18 km M NOR Hallgeir Brenden
Martin Stokken
50 km M NOR Magnar Estenstad
Olav Økern
Harald Mårtmann
Edvin Landsem
10 km W NOR Rakel Wahl
Jorun Askersrud Tangen
Marit Øiset
Gina Sigstad
4x10 km M NOR Mikal Kirkholt
Martin Stokken
Hallgeir Brenden
Magnar Estenstad
 Cross Country 1956
15 km M NOR Magnar Ingebrigtsli
Hallgeir Brenden
Håkon Brusveen
Martin Stokken
50 km M NOR Edvin Landsem
Martin Stokken
Birger Vestermo
Oddmund Jensen
10 km W NOR Kjelfrid Brusveen
Ingrid Wigernæs
Gina Sigstad
Rakel Wahl
30 km M NOR Per Olsen
Oddmund Jensen
Hallgeir Brenden
Martin Stokken
3x5 km W NOR Gina Regland
Rakel Wahl
Kjelfrid Brusveen
4x10 km M NOR Per Olsen
Hallgeir Brenden
Martin Stokken
Håkon Brusveen
 Cross Country 1960
15 km M NOR Harald Grønningen
Hallgeir Brenden
Håkon Brusveen
Einar Østby
50 km M NOR Oddmund Jensen
Sverre Stensheim
Harald Grønningen
Hallgeir Brenden
30 km M NOR Sverre Stensheim
Oddmund Jensen
Magnar Lundemo
Hallgeir Brenden
4x10 km M NOR Einar Østby
Harald Grønningen
Hallgeir Brenden
Håkon Brusveen
 Cross Country 1964
15 km M NOR Ole Ellefsæter
Magnar Lundemo
Einar Østby
Harald Grønningen
50 km M NOR Ole Ellefsæter
Sverre Steinsheim
Einar Østby
Harald Grønningen
30 km M NOR Ole Ellefsæter
Sverre Steinsheim
Harald Grønningen
Einar Østby
4x10 km M NOR Harald Grønningen
Erling Steineidet
Einar Østby
Magnar Lundemo
 Cross Country 1968
5 km W NOR Berit Mørdre
Tone Dahle
Barbra Enger Damon
Inger Aufles
15 km M NOR Pål Tyldum
Reidar Hjermstad
Harald Grønningen
Odd Martinsen
50 km M NOR Reidar Hjermstad
Odd Martinsen
Pål Tyldum
Ole Ellefsæter
10 km W NOR Barbra Enger Damon
Inger Aufles
Berit Mørdre
30 km M NOR Gjermund Eggen
Lorns Skjemstad
Odd Martinsen
Harald Grønningen
3x5 km W NOR Berit Mørdre
Inger Aufles
Barbra Enger Damon
4x10 km M NOR Pål Tyldum
Odd Martinsen
Ole Ellefsæter
Harald Grønningen
 Cross Country 1972
5 km W NOR Inger Aufles
Katharina Mo-Berge
Berit Mørdre-Lammedal
Aslaug Dahl
15 km M NOR Johannes Harviken
Oddvar Brå
Magnar Myrmo
Ivar Formo
50 km M NOR Reidar Hjermstad
Pål Tyldum
Ole Ellefsæter
Magnar Myrmo
10 km W NOR Katharina Mo-Berge
Inger Aufles
Aslaug Dahl
Berit Mørdre-Lammedal
30 km M NOR Pål Tyldum
Johannes Harviken
Magnar Myrmo
Ole Ellefsæter
3x5 km W NOR Aslaug Dahl
Inger Aufles
Berit Mørdre-Lammedal
4x10 km M NOR Johannes Harviken
Oddvar Brå
Pål Tyldum
Ivar Formo
 Cross Country 1976
5 km W NOR Grete Kummen
15 km M NOR Odd Martinsen
Ivar Formo
50 km M NOR Per Knut Aaland
Ivar Formo
Pål Tyldum
30 km M NOR Ivar Formo
Odd Martinsen
4x5 km W NOR Grete Kummen
Berit Kvello
Berit Johannessen
Marit Myrmæl
4x10 km M NOR Einar Sagstuen
Ivar Formo
Odd Martinsen
Pål Tyldum
 Cross Country 1980
5 km W NOR Berit Aunli
Marit Myrmæl
Brit Pettersen
Anette Bøe
15 km M NOR Lars Erik Eriksen
Tore Gullen
Oddvar Brå
Ove Aunli
50 km M NOR Kjell Jakob Sollie
Anders Bakken
Lars Erik Eriksen
Oddvar Brå
10 km W NOR Hege Peikli
Marit Myrmæl
Hilde Riis
Berit Aunli
30 km M NOR Per Knut Aaland
Ove Aunli
Lars Erik Eriksen
Oddvar Brå
4x5 km W NOR Anette Bøe
Brit Pettersen
Berit Aunli
Marit Myrmæl
4x10 km M NOR Ove Aunli
Oddvar Brå
Lars Erik Eriksen
Per Knut Aaland
 Cross Country 1984
5 km W NOR Brit Pettersen
Anne Jahren
Berit Aunli
Inger Helene Nybråten
15 km M NOR Ove Aunli
Tor Håkon Holte
Pål Gunnar Mikkelsplass
Geir Holte
20 km W NOR Inger Helene Nybråten
Brit Pettersen
Anne Jahren
50 km M NOR Ove Aunli
Lars Erik Eriksen
Tor Håkon Holte
Jan Petter Lindvall
10 km W NOR Anne Jahren
Brit Pettersen
Berit Aunli
Marit Myrmæl
30 km M NOR Jan Petter Lindvall
Oddvar Brå
Lars Erik Eriksen
Pål Gunnar Mikkelsplass
4x5 km W NOR Brit Pettersen
Inger Helene Nybråten
Berit Aunli
Anne Jahren
4x10 km M NOR Ove Aunli
Jan Petter Lindvall
Tor Håkon Holte
Lars Erik Eriksen
 Cross Country 1988
5 km W NOR Anne Jahren
Marianne Dahlmo
Inger Helene Nybråten
Brit Pettersen
15 km M NOR Oddvar Brå
Pål Gunnar Mikkelsplass
Terje Langli
Vegard Ulvang
20 km W NOR Marit Elveos
Marianne Dahlmo
Anette Bøe
Marit Wold
50 km M NOR Pål Gunnar Mikkelsplass
Vegard Ulvang
Torgeir Bjørn
Tor Håkon Holte
10 km W NOR Brit Pettersen
Anne Jahren
Marit Wold
Inger Helene Nybråten
30 km M NOR Tor Håkon Holte
Martin Hole
Vegard Ulvang
Pål Gunnar Mikkelsplass
4x5 km W NOR Trude Dybendahl
Anne Jahren
Marit Wold
Marianne Dahlmo
 Cross Country 1992
5 km W NOR Trude Dybendahl
Solveig Pedersen
Inger Helene Nybråten
Elin Nilsen
10 km M NOR Terje Langli
Vegard Ulvang
Bjørn Dæhlie
Kristen Skjeldal
5+10 km pursuit W NOR Inger Helene Nybråten
Elin Nilsen
10+15 km pursuit M NOR Bjørn Dæhlie
Vegard Ulvang
15 km W NOR Solveig Pedersen
Inger Lise Hegge
Trude Dybendahl
Inger Helene Nybråten
30 km M NOR Bjørn Dæhlie
Erling Jevne
Vegard Ulvang
Terje Langli
30 km W NOR Elin Nilsen
Inger Helene Nybråten
Trude Dybendahl
Inger Lise Hegge
50 km M NOR Vegard Ulvang
Terje Langli
Bjørn Dæhlie
Kristen Skjeldal
4x5 km W NOR Solveig Pedersen
Trude Dybendahl
Inger Helene Nybråten
Elin Nilsen
4x10 km M NOR Vegard Ulvang
Bjørn Dæhlie
Terje Langli
Kristen Skjeldal
 Cross Country 1994
5 km W NOR Anita Moen
Elin Nilsen
Inger Helene Nybråten
Trude Dybendahl
10 km M NOR Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
Vegard Ulvang
Sture Sivertsen
5+10 km pursuit W NOR Trude Dybendahl
Elin Nilsen
Anita Moen
10+15 km pursuit M NOR Sture Sivertsen
Bjørn Dæhlie
15 km W NOR Marit Wold
Elin Nilsen
Anita Moen
Bente Martinsen
30 km M NOR Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
Egil Kristiansen
Kristen Skjeldal
30 km W NOR Trude Dybendahl
Inger Helene Nybråten
Anita Moen
Marit Wold
50 km M NOR Sture Sivertsen
Vegard Ulvang
Bjørn Dæhlie
Erling Jevne
4x5 km W NOR Anita Moen
Elin Nilsen
Inger Helene Nybråten
Trude Dybendahl
4x10 km M NOR Vegard Ulvang
Sture Sivertsen
Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
 Cross Country 1998
5 km W NOR Trude Dybendahl Hartz
Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Anita Moen Guidon
10 km M NOR Sture Sivertsen
Bjørn Dæhlie
Erling Jevne
Thomas Alsgaard
5+10 km pursuit W NOR Trude Dybendahl Hartz
Anita Moen Guidon
Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
10+15 km pursuit M NOR Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
30 km W NOR Maj Helen Sorkmo
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Trude Dybendahl Hartz
50 km M NOR Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
15 km W NOR Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Trude Dybendahl Hartz
Anita Moen Guidon
30 km M NOR Erling Jevne
4x5 km W NOR Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Anita Moen Guidon
4x10 km M NOR Sture Sivertsen
Bjørn Dæhlie
Erling Jevne
Thomas Alsgaard
 Cross Country 2002
10 km W NOR Anita Moen
Hilde G. Pedersen
Bente Skari
Tina Bay
15 km M NOR Anders Aukland
Frode Estil
Odd-Bjørn Hjelmeset
Erling Jevne
5+5 km pursuit W NOR Bente Skari
Vibeke Skofterud
Tina Bay
Hilde G. Pedersen
10+10 km pursuit M NOR Kristen Skjeldal
Thomas Alsgaard
Anders Aukland
Frode Estil
15 km W NOR Hilde G. Pedersen
Maj Helen Sorkmo
Vibeke Skofterud
Marit Bjørgen
30 km M NOR Kristen Skjeldal
Tor Arne Hetland
Thomas Alsgaard
Ole Einar Bjørndalen
30 km W NOR Marit Bjørgen
Bente Skari
Vibeke Skofterud
Anita Moen
50 km M NOR Anders Aukland
Odd-Bjørn Hjelmeset
Erling Jevne
Frode Estil
4x5 km W NOR Hilde G. Pedersen
Marit Bjørgen
Anita Moen
Bente Skari
4x10 km M NOR Kristen Skjeldal
Frode Estil
Thomas Alsgaard
Anders Aukland
Sprint W NOR Maj Helen Sorkmo
Vibeke Skofterud
Hilde G. Pedersen
Anita Moen
Sprint M NOR Trond Einar Elden
Haavard Bjerkeli
Tor Arne Hetland
Trond Iversen
 Cross Country 2006
10 km W NOR Kristin Størmer Steira
Hilde G. Pedersen
Marit Bjørgen
Kristin Murer Stemland
15 km M NOR Frode Estil
Odd-Bjørn Hjelmeset
Jens Arne Svartedal
Anders Aukland
Skiathlon W NOR Hilde G. Pedersen
Marit Bjørgen
Kristin Murer Stemland
Kristin Størmer Steira
Skiathlon M NOR Tord Asle Gjerdalen
Frode Estil
Anders Aukland
Jan Egil Andresen
30 km W NOR Kristin Murer Stemland
Ella Gjømle
Kristin Størmer Steira
50 km M NOR Jan Egil Andresen
Frode Estil
Tor Arne Hetland
Tord Asle Gjerdalen
4x5 km W NOR Kristin Murer Stemland
Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
Hilde G. Pedersen
4x10 km M NOR Odd-Bjørn Hjelmeset
Frode Estil
Tore Ruud Hofstad
Jens Arne Svartedal
Sprint W NOR Ella Gjømle
Marit Bjørgen
Hilde G. Pedersen
Sprint M NOR Ola Vigen Hattestad
Trond Iversen
Tor Arne Hetland
Johan Kjølstad
Team sprint W NOR Marit Bjørgen
Ella Gjømle
Team sprint M NOR Tor Arne Hetland
Jens Arne Svartedal
 Cross Country 2010
10 km W NOR Marit Bjørgen
Marthe Kristoffersen
Vibeke Skofterud
Kristin Størmer Steira
15 km M NOR Tord Asle Gjerdalen
Martin Johnsrud Sundby
Petter Northug
Ronny Hafsås
Skiathlon W NOR Vibeke Skofterud
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
Therese Johaug
Skiathlon M NOR Tord Asle Gjerdalen
Martin Johnsrud Sundby
Eldar Rønning
Petter Northug
30 km W NOR Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
Marthe Kristoffersen
50 km M NOR Martin Johnsrud Sundby
Jens Arne Svartedal
Petter Northug
Odd-Bjørn Hjelmeset
4x5 km W NOR Vibeke Skofterud
Therese Johaug
Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
4x10 km M NOR Martin Johnsrud Sundby
Lars Berger
Petter Northug
Odd-Bjørn Hjelmeset
Sprint W NOR Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Maiken Caspersen Falla
Celine Brun-Lie
Marit Bjørgen
Sprint M NOR Ola Vigen Hattestad
Petter Northug
Øystein Pettersen
Johan Kjølstad
Team sprint W NOR Celine Brun-Lie
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Team sprint M NOR Øystein Pettersen
Petter Northug
 Cross Country 2014
10 km W NOR Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Marit Bjørgen
Therese Johaug
Heidi Weng
15 km M NOR Paal Golberg
Chris Andre Jespersen
Martin Johnsrud Sundby
Eldar Rønning
Skiathlon W NOR Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
Heidi Weng
Therese Johaug
Skiathlon M NOR Martin Johnsrud Sundby
Sjur Røthe
Tord Asle Gjerdalen
Petter Northug
30 km W NOR Marit Bjørgen
Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
Heidi Weng
50 km M NOR Tord Asle Gjerdalen
Chris Andre Jespersen
Martin Johnsrud Sundby
Petter Northug
4x5 km W NOR Therese Johaug
Marit Bjørgen
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heidi Weng
4x10 km M NOR Eldar Rønning
Martin Johnsrud Sundby
Petter Northug
Chris Andre Jespersen
Sprint W NOR Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Maiken Caspersen Falla
Marit Bjørgen
Sprint M NOR Anders Gløersen
Eirik Brandsdal
Petter Northug
Ola Vigen Hattestad
Team sprint W NOR Ingvild Flugstad Østberg
Marit Bjørgen
Team sprint M NOR Petter Northug
Ola Vigen Hattestad
 Cross Country 2018
10 km W NOR Ragnhild Haga
Heidi Weng
Marit Bjørgen
Ingvild Flugstad Østberg
15 km M NOR Simen Hegstad Krueger
Hans Christer Holund
Finn Haagen Krogh
Martin Johnsrud Sundby
Skiathlon W NOR Marit Bjørgen
Heidi Weng
Ingvild Flugstad Østberg
Ragnhild Haga
Skiathlon M NOR Johannes Høsflot Klæbo
Hans Christer Holund
Martin Johnsrud Sundby
Simen Hegstad Krueger
30 km W NOR Ragnhild Haga
Heidi Weng
Ingvild Flugstad Østberg
Marit Bjørgen
50 km M NOR Emil Iversen
Hans Christer Holund
Martin Johnsrud Sundby
Niklas Dyrhaug
4x5 km W NOR Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Marit Bjørgen
Ingvild Flugstad Østberg
Ragnhild Haga
4x10 km M NOR Simen Hegstad Krueger
Didrik Tønseth
Johannes Høsflot Klæbo
Martin Johnsrud Sundby
Sprint W NOR Kathrine Rolsted Harsem
Heidi Weng
Ingvild Flugstad Østberg
Maiken Caspersen Falla
Sprint M NOR Paal Golberg
Eirik Brandsdal
Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
Team sprint W NOR Maiken Caspersen Falla
Marit Bjørgen
Team sprint M NOR Martin Johnsrud Sundby
Johannes Høsflot Klæbo
 Cross Country 2022
10 km W NOR Therese Johaug
Lotta Udnes Weng
Mathilde Myhrvold
Tiril Udnes Weng
15 km M NOR Erik Valnes
Paal Golberg
Hans Christer Holund
Johannes Høsflot Klæbo
Skiathlon W NOR Helene Marie Fossesholm
Therese Johaug
Ragnhild Haga
Skiathlon M NOR Sjur Røthe
Hans Christer Holund
Johannes Høsflot Klæbo
Paal Golberg
30 km W NOR Therese Johaug
Ragnhild Haga
Lotta Udnes Weng
Tiril Udnes Weng
50 km M NOR Johannes Høsflot Klæbo
Simen Hegstad Krueger
Hans Christer Holund
Sjur Røthe
4x5 km W NOR Tiril Udnes Weng
Ragnhild Haga
Helene Marie Fossesholm
Therese Johaug
4x10 km M NOR Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
Hans Christer Holund
Paal Golberg
Sprint W NOR Maiken Caspersen Falla
Tiril Udnes Weng
Mathilde Myhrvold
Lotta Udnes Weng
Sprint M NOR Paal Golberg
Erik Valnes
Haavard Solaas Taugboel
Johannes Høsflot Klæbo
Team sprint W NOR Tiril Udnes Weng
Maiken Caspersen Falla
Team sprint M NOR Erik Valnes
Johannes Høsflot Klæbo
* The list above only shows a selection of Norwegian cross country skiers - All possible medalists are included in the list.
This information about Norwegian cross country skiers at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy