Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Australien
Sport
Roning
Australske OL-deltagere i Roning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Roning 1924
Singlesculler M
AUS
Arthur Bull
Roning 1928
Singlesculler M
AUS
Henry Pearce
Roning 1932
Singlesculler M
AUS
Henry Pearce
Roning 1936
Singlesculler M
AUS
Cecil Pearce
Roning 1948
Singlesculler M
AUS
Mervyn Wood
Roning 1952
Singlesculler M
AUS
Mervyn Wood
Dobbeltsculler M
AUS
Murray Riley
John Rogers
Toer uden styrmand M
AUS
Victor Middleton
Donald Palmer
Otter M
AUS
Geoffrey Williamson
Phillip Cayzer
Edward Pain
Mervyn Finlay
Nimrood Greenwood
David Anderson
Robert Tinning
Thomas Chessel
Ernest Chapman
Roning 1956
Singlesculler M
AUS
Stuart McKenzie
Dobbeltsculler M
AUS
Murray Riley
Mervyn Wood
Toer uden styrmand M
AUS
Maurice Grace
Peter Adrian Raper
Firer med styrmand M
AUS
Ian Allen
Gordon Cowey
Reginald Libbis
John Jenkinson
Kevin McMahon
Otter M
AUS
Walter Howell
Angus Benfield
Harold Hewitt
James Howden
Adrian Monger
Garth Manton
David Boykett
Michael Aikman
Bryan Doyle
Roning 1960
Dobbeltsculler M
AUS
Kevyn Webb
Ian Tutty
Toer uden styrmand M
AUS
Terry Davies
John Hunt
Toer med styrmand M
AUS
Walter Howell
Ian Johnston
Paul Guest
Firer uden styrmand M
AUS
Peter Guest
Kim Jelbart
Peter Gillon
Brian Vear
Firer med styrmand M
AUS
Maxwell Annett
Roland Waddington
Graeme Allen
Lionel Robberds
John Hudson
Otter M
AUS
Berry Durston
Terrence Scoock
Geoffrey Hale
Alexander Cunningham
Milton Francis
John Rosser
Maxwell Gamble
Roger Ninham
John Ledder
Roning 1964
Singlesculler M
AUS
Peter Edwards
Dobbeltsculler M
AUS
Gary Pearce
Barclay Wade
Toer uden styrmand M
AUS
Robert Shirlaw
Roger Ninham
Toer med styrmand M
AUS
Bruce Richardson
Wayne Gammon
Neil Lodding
Firer uden styrmand M
AUS
Richard Garrard
Peter Gillon
Anthony Walker
Simon Newcomb
Firer med styrmand M
AUS
Gary Herford
Alfred Duval
John Campbell
Graeme Allan
Alan Grover
Otter M
AUS
Paul Guest
Martin Tomanovits
David Boykett
Brian Vear
Graeme McCall
David Ramage
Robert Paul Lachal
Terence Davies
Kevin John Wickham
Roning 1968
Toer uden styrmand M
AUS
David Ramage
Paul Guest
Otter M
AUS
Michael Morgan
Alfred Duval
Robert Shirlow
Peter Dickson
John Ranch
Joseph Fazio
Alan Grover
David Douglas
Gary Pearce
Roning 1972
Toer uden styrmand M
AUS
Kim Mackney
Christopher Stevens
Firer med styrmand M
AUS
John Lee
Vern Bowrey
Peter Shakespear
William Baillieu
Philip Wilkinson
Roning 1976
Singlesculler M
AUS
Edward Hale
Toer uden styrmand M
AUS
Chris Shinners
Ian Luxford
Roning 1980
Toer uden styrmand M
AUS
John Bolt
Robert Lang
Firer med styrmand K
AUS
Sally Harding
Anne Chirnside
Susanne Palfreyman
Verna Westwood
Pamela Westendorf
Roning 1984
Singlesculler K
AUS
Jacqueline Marshall
Toer uden styrmand M
AUS
Robert Booth
Jim Stride
Dobbeltfirer M
AUS
Paul Reedy
Anthony Lovrich
Gary Gullock
Timothy McLaren
Firer med styrmand K
AUS
Karen Bancourt
Robyn Grey-Gardner
Susan Chapman
Margot Foster
Susan Lee
Firer uden styrmand M
AUS
James Lowe
Duncan Fisher
John Bentley
David Doyle
Otter M
AUS
Gavi Thredgold
Craig Muller
Timothy Willoughby
Clyde Hefer
James Battersby
Ian Edmunds
Steve Evans
Sam Patten
Ion Popa
Roning 1988
Singlesculler M
AUS
Hamish McGlashan
Toer uden styrmand M
AUS
Malcolm Batten
Sam Patten
Dobbeltfirer M
AUS
Richard Powell
Paul Reedy
Brenton Terrell
Peter Antonie
Otter M
AUS
Andrew Cooper
Mark Doyle
Michael McKay
Hamish Mclachlan
Ion Popa
Stephen Evans
Dale Caterson
James Tomkins
James Galloway
Roning 1992
Singlesculler K
AUS
Andrea Coss
Dobbeltsculler K
AUS
Jennifer Luff
Gillian Campbell
Dobbeltsculler M
AUS
Peter Antonie
Stephen Hawkins
Toer uden styrmand M
AUS
Matthew McArdle
Nick McDonald-Crowley
Dobbeltfirer M
AUS
Jason Day
Robin Bakker
Hamish McGlashan
Richard Powell
Firer uden styrmand K
AUS
Jodie Dobson
Megan Still
Kate Slatter
Emmy Snook
Firer uden styrmand M
AUS
Michael McKay
James Tomkins
Andrew Cooper
Nicholas Green
Otter M
AUS
Simon Spriggs
Sam Patten
Benjamin Dodwell
Boden Hanson
Robert Scott
Jaime Fernandez
Wayne Diplock
Peter Murphy
David Colvin
Roning 1996
Singlesculler M
AUS
David Cameron
Dobbeltsculler K
AUS
Bronwyn Roye
Marina Hatzakis
Dobbeltsculler M
AUS
Peter Antonie
Jason Day
Toer uden styrmand K
AUS
Megan Still
Kate Slatter
Toer uden styrmand M
AUS
Robert Scott
David Weightman
Dobbeltfirer uden styrmand K
AUS
Marina Hatzakis
Bronwyn Roye
Jane Robinson
Sally Newmarch
Dobbeltfirer M
AUS
Boden Hanson
Janusz Hooker
Ronald Snook
Duncan Free
Firer uden styrmand M
AUS
Nicholas Green
James Tomkins
Michael McKay
Drew Ginn
Otter K
AUS
Anna Ozolins
Amy Safe
Jennifer Luff
Georgina Douglas
Bronwyn Thompson
Alison Davies
Kaylynn Hick
Carmen Klomp
Karina Wieland
Otter M
AUS
Benjamin Dodwell
Robert Jahrling
Nicholas Porzig
James Stewart
Geoff Stewart
Richard Wearne
Robert Walker
Brett Hayman
Jaime Fernandez
Letvægt dobbeltsculler K
AUS
Virginia Lee
Rebecca Joyce
Letvægt dobbeltsculler M
AUS
Anthony Edwards
Bruce Hick
Letvægtsfirer M
AUS
Haimish Karrasch
David Belcher
Simon Burgess
Gary Lynagh
Roning 2000
Singlesculler K
AUS
Georgina Douglas
Dobbeltsculler K
AUS
Marina Hatzakis
Bronwyn Roye
Toer uden styrmand K
AUS
Rachael Taylor
Kate Slatter
Toer uden styrmand M
AUS
James Tomkins
Matthew Long
Dobbeltfirer uden styrmand K
AUS
Monique Heinke
Julia Wilson
Kerry Knowler
Sally Robbins
Dobbeltfirer M
AUS
Peter Hardcastle
Jason Day
Duncan Free
Stuart Reside
Firer uden styrmand M
AUS
Geoff Stewart
Benjamin Dodwell
Bo Hanson
James Stewart
Otter K
AUS
Katie Foulkes
Bronwyn Thompson
Emily Martin
Rachael Kininmonth
Kristina Larsen
Alison Davies
Jane Robinson
Victoria Roberts
Jodi Winter
Otter M
AUS
Michael McKay
Stuart Welch
Robert Jahrling
Nicholas Porzig
Brett Hayman
Jaime Fernandez
Alastair Gordon
Christian Ryan
Daniel Burke
Letvægt dobbeltsculler K
AUS
Sally Newmarch
Virginia Lee
Letvægt dobbeltsculler M
AUS
Haimish Karrasch
Bruce Hick
Letvægtsfirer M
AUS
Darren Balmford
Robert Richards
Simon Burgess
Anthony Edwards
Roning 2004
Singlesculler M
AUS
Craig Jones
Dobbeltsculler K
AUS
Donna Martin
Jane Robinson
Dobbeltsculler M
AUS
Peter Hardcastle
Brendan Long
Toer uden styrmand M
AUS
Drew Ginn
James Tomkins
Dobbeltfirer uden styrmand K
AUS
Rebecca Sattin
Kerry Hore
Amber Bradley
Dana Faletic
Dobbeltfirer M
AUS
Duncan Free
Scott Brennan
Shaun Coulton
David Crawshay
Firer uden styrmand M
AUS
David Dennis
Tom Laurich
Robert Jahrling
Dave McGowan
Otter K
AUS
Sally Robbins
Monique Heinke
Sarah Outhwaite
Julia Wilson
Katie Foulkes
Kyeema Doyle
Jodi Winter
Vicky Roberts
Catriona Oliver
Otter M
AUS
Michael Toon
Stuart Reside
Boden Hanson
Geoff Stewart
Stuart Welch
James Stewart
Steve Stewart
Stefan Szczurowski
Michael McKay
Letvægt dobbeltsculler K
AUS
Amber Halliday
Sally Newmarch
Letvægt dobbeltsculler M
AUS
George Jelbart
Cameron Wurf
Letvægtsfirer M
AUS
Simon Burgess
Benjamin Cureton
Glen Loftus
Anthony Edwards
Roning 2008
Singlesculler K
AUS
Pippa Savage
Singlesculler M
AUS
Peter Hardcastle
Dobbeltsculler K
AUS
Catriona Sens
Sonia Mills
Dobbeltsculler M
AUS
David Crawshay
Scott Brennan
Toer uden styrmand K
AUS
Sarah Cook
Kim Crow
Toer uden styrmand M
AUS
Duncan Free
Drew Ginn
Dobbeltfirer uden styrmand K
AUS
Amber Bradley
Zoe Uphill
Kerry Hore
Amy Ives
Dobbeltfirer M
AUS
Daniel Noonan
Brendan Long
Christopher Morgan
James McRae
Firer uden styrmand M
AUS
Cameron McKenzie-McHarg
Matthew Ryan
Francis Hegerty
James Marburg
Otter K
AUS
Elizabeth Kell
Elizabeth Patrick
Pauline Frasca
Sarah Heard
Sarah Tait
Kate Hornsey
Brooke Pratley
Natalie Bale
Sally Kehoe
Otter M
AUS
David Dennis
Tom Laurich
James Chapman
James Tomkins
Jeremy Stevenson
Samuel Loch
Marty Rabjohns
Sam Conrad
Stephen Stewart
Letvægt dobbeltsculler K
AUS
Amber Halliday
Marguerite Houston
Letvægt dobbeltsculler M
AUS
Tom Gibson
Samuel Beltz
Letvægtsfirer M
AUS
Benjamin Cureton
Rod Chisholm
Anthony Edwards
Todd Skipworth
Roning 2012
Singlesculler K
AUS
Kimberley Crow
Dobbeltsculler K
AUS
Brooke Pratley
Kimberley Crow
Dobbeltsculler M
AUS
David Crawshay
Scott Brennan
Toer uden styrmand K
AUS
Kate Hornsey
Sarah Tait
Toer uden styrmand M
AUS
James Marburg
Brodie Buckland
Dobbeltfirer uden styrmand K
AUS
Pauline Frasca
Kerry Hore
Amy Clay
Dana Faletic
Dobbeltfirer M
AUS
Karsten Forsterling
James McRae
Christopher Morgan
Daniel Noonan
Firer uden styrmand M
AUS
Drew Ginn
William Lockwood
James Chapman
Joshua Dunkley-Smith
Otter K
AUS
Phoebe Stanley
Sarah Cook
Tess Gerrand
Renee Chatterton
Alexandra Hagan
Elizabeth Patrick
Sally Kehoe
Robyn Selby Smith
Hannah Vermeersch
Otter M
AUS
Cameron McKenzie-McHarg
Francis Hegerty
Thomas Swann
Bryn Coudraye
Tobias Lister
Matthew Ryan
Joshua Booth
Nicholas Purnell
Samuel Loch
Letvægt dobbeltsculler K
AUS
Bronwen Watson
Hannah Every-Hall
Letvægt dobbeltsculler M
AUS
Roderick Chisholm
Thomas Gibson
Letvægtsfirer M
AUS
Anthony Edwards
Samuel Beltz
Benjamin Cureton
Todd Skipworth
Roning 2016
Singlesculler K
AUS
Kimberley Brennan
Singlesculler M
AUS
Rhys Grant
Dobbeltsculler K
AUS
Genevieve Horton
Sally Kehoe
Dobbeltsculler M
AUS
David Watts
Christopher Morgan
Toer uden styrmand M
AUS
Spencer Turrin
Alexander Lloyd
Dobbeltfirer uden styrmand K
AUS
Kerry Hore
Jennifer Cleary
Jessica Hall
Madeleine Edmunds
Dobbeltfirer M
AUS
Cameron Girdlestone
Karsten Forsterling
Alexander Belonogoff
James McRae
Firer uden styrmand M
AUS
William Lockwood
Alexander Hill
Joshua Dunkley-Smith
Joshua Booth
Otter K
AUS
Molly Goodman
Alexandra Hagan
Jessica Morrison
Sarah Banting
Fiona Albert
Lucy Stephan
Charlotte Sutherland
Olympia Aldersey
Meaghan Volker
Roning 2020
Dobbeltsculler K
AUS
Amanda Bateman
Tara Rigney
Toer uden styrmand K
AUS
Annabelle McIntyre
Jessica Morrison
Toer uden styrmand M
AUS
Sam Hardy
Joshua Hicks
Dobbeltfirer uden styrmand K
AUS
Ria Thompson
Harriet Hudson
Caitlin Cronin
Rowena Meredith
Dobbeltfirer M
AUS
Jack Cleary
Caleb Antill
Luke Letcher
Cameron Girdlestone
Firer uden styrmand M
AUS
Spencer Turrin
Jack Hargreaves
Alexander Hill
Alexander Purnell
Otter K
AUS
Sarah Hawe
Giorgia Patten
Molly Goodman
Bronwyn Cox
Olympia Aldersey
Katrina Werry
Genevieve Horton
James Rook
Georgina Rowe
Otter M
AUS
Angus Widdicombe
Joshua Booth
Angus Dawson
Nicholas Purnell
Stuart Sim
Timothy Masters
Simon Keenan
Joseph O'Brien
Nicholas Lavery
Firer uden styrmand K
AUS
Lucy Stephan
Annabelle McIntyre
Jessica Morrison
Rosemary Popa
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Australske roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Australske roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy