Singlesculler K - Roning Sommer OL i Rio 2016
2016
Sorry, your browser does not support inline SVG .
Singlesculler K 2016
Finale
Kimberley Brennan AUS 7.21,54
Genevra Stone USA 7.22,92
Duan Jingli CHN 7.24,13
4. Emma Twigg NZL 7.24,48
5. Jeannine Gmelin SUI 7.29,69
6. Magdalena Lobnig AUT 7.34,86
Finale - Placeringsheat 1
7. Miroslava Topinkova Knapkova CZE 7.22,86
8. Yekaterina Karsten BLR 7.25,03
9. Fie Udby Erichsen DEN 7.25,13
10. Carling Zeeman CAN 7.28,62
11. Micheen Thornycroft ZIM 7.30,57
12. Kenia Lechuga Alanis MEX 7.40,39
Finale - Placeringsheat 2
13. Sanita Puspure IRL 7.27,60
14. Lina Saltyte LTU 7.30,38
15. Anna Malvina Svennung SWE 7.32,54
16. Michelle Pearson BER 7.34,41
17. Lucia Palermo ARG 7.50,59
18. Kim Yeji KOR 7.52,68
Finale - Placeringsheat 3
19. Gabriela Mosqueira Benitez PAR 7.44,62
20. Chierika Ukogu NGR 7.44,76
21. Amina Rouba ALG 7.46,55
22. Felice Chow TTO 7.50,23
23. Saiyidah Mohamed Rafaee SIN 7.55,73
24. Nadia Negm EGY 8.09,47
Finale - Placeringsheat 4
25. Huang Yi-ting TPE 8.34,53
26. Svetlana Germanovich KAZ 8.38,25
27. Phuttharaksa Neegree THA 8.41,34
28. Mahsa Javar IRI 8.43,34
29. Dewi Yuliawati INA 8.44,54
30. Emily Morley BAH 8.56,36
Finale - Placeringsheat 5
31. Camila Valle Granados PER 9.18,24
32. Akossiwa Ayivon TOG 9.54,54
Semifinale - Heat 1
1. Kimberley Brennan AUS 7.47,88 Q
2. Emma Twigg NZL 7.48,20 Q
3. Jeannine Gmelin SUI 7.49,83 Q
4. Carling Zeeman CAN 7.54,07
5. Micheen Thornycroft ZIM 8.00,53
6. Kenia Lechuga Alanis MEX 8.14,76
Semifinale - Heat 2
1. Duan Jingli CHN 7.43,97 Q
2. Genevra Stone USA 7.44,56 Q
3. Magdalena Lobnig AUT 7.45,48 Q
4. Miroslava Topinkova Knapkova CZE 7.47,53
5. Yekaterina Karsten BLR 7.48,89
6. Fie Udby Erichsen DEN 8.08,65
Semifinale - Heat 3
1. Lina Saltyte LTU 7.55,57
2. Anna Malvina Svennung SWE 8.00,41
3. Kim Yeji KOR 8.12,58
4. Chierika Ukogu NGR 8.18,55
5. Amina Rouba ALG 8.22,34
6. Saiyidah Mohamed Rafaee SIN 8.22,45
Semifinale - Heat 4
1. Sanita Puspure IRL 7.53,48
2. Michelle Pearson BER 8.05,78
3. Lucia Palermo ARG 8.15,42
4. Felice Chow TTO 8.20,07
5. Gabriela Mosqueira Benitez PAR 8.22,84
6. Nadia Negm EGY 8.39,50
Semifinale - Heat 5
1. Huang Yi-ting TPE 8.38,21
2. Mahsa Javar IRI 8.45,54
3. Phuttharaksa Neegree THA 8.51,99
4. Camila Valle Granados PER 9.11,91
Semifinale - Heat 6
1. Svetlana Germanovich KAZ 8.29,18
2. Dewi Yuliawati INA 8.39,95
3. Emily Morley BAH 8.46,09
4. Akossiwa Ayivon TOG 9.25,60
Kvartfinale - Heat 1
1. Emma Twigg NZL 7.31,79 Q
2. Miroslava Topinkova Knapkova CZE 7.37,04 Q
3. Kenia Lechuga Alanis MEX 7.44,11 Q
4. Kim Yeji KOR 7.51,80
5. Gabriela Mosqueira Benitez PAR 7.54,49
6. Saiyidah Mohamed Rafaee SIN 7.56,00
Kvartfinale - Heat 2
1. Genevra Stone USA 7.27,04 Q
2. Jeannine Gmelin SUI 7.29,66 Q
3. Magdalena Lobnig AUT 7.35,37 Q
4. Anna Malvina Svennung SWE 7.38,07
5. Felice Chow TTO 8.02,53
6. Nadia Negm EGY 8.25,75
Kvartfinale - Heat 3
1. Fie Udby Erichsen DEN 7.33,24 Q
2. Micheen Thornycroft ZIM 7.34,38 Q
3. Carling Zeeman CAN 7.34,52 Q
4. Michelle Pearson BER 7.34,90
5. Chierika Ukogu NGR 7.54,44
6. Amina Rouba ALG 8.21,06
Kvartfinale - Heat 4
1. Kimberley Brennan AUS 7.26,86 Q
2. Duan Jingli CHN 7.27,88 Q
3. Yekaterina Karsten BLR 7.28,03 Q
4. Sanita Puspure IRL 7.28,68
5. Lina Saltyte LTU 7.38,39
6. Lucia Palermo ARG 7.56,61
Opsamling - Heat 1
1. Amina Rouba ALG 8.04,21 Q
2. Felice Chow TTO 8.04,91 Q
3. Mahsa Javar IRI 8.06,57
4. Emily Morley BAH 8.22,77
5. Camila Valle Granados PER 8.32,66
Opsamling - Heat 2
1. Kim Yeji KOR 7.59,59 Q
2. Lucia Palermo ARG 8.00,59 Q
3. Huang Yi-ting TPE 8.01,27
4. Akossiwa Ayivon TOG 9.04,76
Opsamling - Heat 3
1. Anna Malvina Svennung SWE 7.46,35 Q
2. Gabriela Mosqueira Benitez PAR 7.59,32 Q
3. Svetlana Germanovich KAZ 8.00,42
4. Phuttharaksa Neegree THA 8.07,92
5. Dewi Yuliawati INA 8.14,81
Indledende - Heat 1
1. Kenia Lechuga Alanis MEX 8.11,44 Q
2. Micheen Thornycroft ZIM 8.18,88 Q
3. Kimberley Brennan AUS 8.22,82 Q
4. Kim Yeji KOR 8.24,79
5. Anna Malvina Svennung SWE 8.48,46
6. Emily Morley BAH 9.22,12
Indledende - Heat 2
1. Genevra Stone USA 8.29,67 Q
2. Fie Udby Erichsen DEN 8.30,07 Q
3. Lina Saltyte LTU 8.35,92 Q
4. Mahsa Javar IRI 8.39,28
5. Lucia Palermo ARG 8.47,01
6. Dewi Yuliawati INA 9.36,10
Indledende - Heat 3
1. Carling Zeeman CAN 8.41,12 Q
2. Sanita Puspure IRL 9.11,45 Q
3. Nadia Negm EGY 9.14,55 Q
4. Phuttharaksa Neegree THA 9.17,95
5. Camila Valle Granados PER 9.30,60
Indledende - Heat 4
1. Duan Jingli CHN 8.18,57 Q
2. Jeanine Gmelin SUI 8.28,10 Q
3. Saiyidah Mohamed Rafaee SIN 8.44,71 Q
4. Huang Yi-ting TPE 8.51,74
5. Svetlana Germanovich KAZ 9.34,15
Indledende - Heat 5
1. Magdalena Lobnig AUT 8.26,83 Q
2. Miroslava Topinkova Knapkova CZE 8.28,90 Q
3. Chierika Ukogu NGR 8.35,34 Q
4. Amina Rouba ALG 8.55,09
5. Akossiwa Ayivon TOG 9.56,43
Indledende - Heat 6
1. Emma Twigg NZL 8.17,02 Q
2. Yekaterina Karsten BLR 8.21,21 Q
3. Michelle Pearson BER 8.22,15 Q
4. Gabriela Mosqueira Benitez PAR 8.27,39
5. Felice Chow TTO 8.31,83
Konkurrence format : Roerne konkurrerede i indledende heats, opsamlingsheats, kvartfinaler, semifinaler og finaler. De hurtigste i hvert heat (Q) gik videre til næste runde. Guldmedaljen i disciplinen gik til vinderen af finalen. Facts om konkurrencen : Singlesculler K blev afholdt på Lagoa Rodrigo de Freitas og 32 atleter deltog i disciplinen.
OL resultatet for Singlesculler K Rio 2016 Sommer OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database