Otter M - Roning
Sommer OL i Helsingfors 1952

1952 Sorry, your browser does not support inline SVG . Roning - Mændenes Otter ved OL
Otter M 1952
Finale
Franklin ShakespeareUSA6.25,9
William Fields
James Dunbar
Richard Murphy
Robert Detweiler
Henry Proctor
Wayne Fraye
Edward Stevens
Charles Manning
Yevgeny BragoURS6.31,2
Vladimir Rodimushkin
Aleksei Komarov
Igor Borisov
Slava Amiragov
Leonid Gissen
Yevgeny Samsonov
Vladimir Krukov
Igor Polyakov
Robert TinningAUS6.33,1
Ernest Chapman
Nimrood Greenwood
Mervyn Finlay
Edward Pain
Phillip Cayzer
Thomas Chessel
David Anderson
Geoffrey Williamson
4. David MacklinGBR6.34,8
Alastair Macleod
Nicholas Clack
Roger Sharpley
Edward Worlidge
Charles Brian Lloyd
William Windham
David Jennens
John Hinde
5. Anton ReinartzGER6.42,8
Michael Reinartz
Roland Freihoff
Heinz Zünkler
Peter Betz
Stefan Reinartz
Hans Betz
Toni Siebenhaar
Hermann Zander
Opsamling - Heat 1
1. Robert TinningAUS6.09,6Q
Ernest Chapman
Nimrood Greenwood
Mervyn Finlay
Edward Pain
Phillip Cayzer
Thomas Chessel
David Anderson
Geoffrey Williamson
2. Ladislav MateticYUG6.12,0
Branko Belacic
Vladimir Horvat
Vojko Seravic
Karlo Pavlenc
Boris Beljak
Stanko Despot
Drago Husjak
Zdenko Bego
3. Lennart AnderssonSWE6.28,1
Frank Olsson
John Niklasson
Gösta Adamsson
Ivan Simonsson
Ragnar Ek
Thore Börjesson
Rune Andersson
Sture Baatz
Opsamling - Heat 2
1. Yevgeny BragoURS6.10,6Q
Vladimir Rodimushkin
Aleksei Komarov
Igor Borisov
Slava Amiragov
Leonid Gissen
Yevgeny Samsonov
Vladimir Krukov
Igor Polyakov
2. Robert ZimonyiHUN6.15,4
Istvan Sandor
Czaba Kovacs
Miklos Zagon
Tibor Nadas
Rezsö Riheczki
Pal Bakos
Laszlo Marton
Bela Zsitnik
3. Bjørn StybertDEN6.16,0
Preben Hoch
Mogens Snogdahl
Jørn Snogdahl
Helge Schröder
Bjørn Brønnum
Leif Hermansen
Ole Scavenius Jensen
John Wilhelmsen
Opsamling - Heat 3
1. Anton ReinartzGER6.19,3Q
Michael Reinartz
Roland Freihoff
Heinz Zünkler
Peter Betz
Stefan Reinartz
Hans Betz
Toni Siebenhaar
Hermann Zander
2. Edward ChilcottCAN6.24,8
Jacob Taylor
Henry Westlake
Frank Young
John Sharp
Mervin Kaye
Angus Russel
George Mccauley
Norman Rowe
Semifinale - Heat 1
1. David MacklinGBR6.32,4Q
Alastair Macleod
Nicholas Clack
Roger Sharpley
Edward Worlidge
Charles Brian Lloyd
William Windham
David Jennens
John Hinde
2. Ladislav MateticYUG6.33,5
Branko Belacic
Vladimir Horvat
Vojko Seravic
Karlo Pavlenc
Boris Beljak
Stanko Despot
Drago Husjak
Zdenko Bego
3. Robert ZimonyiHUN6.37,4
Istvan Sandor
Czaba Kovacs
Miklos Zagon
Tibor Nadas
Rezsö Riheczki
Pal Bakos
Laszlo Marton
Bela Zsitnik
Semifinale - Heat 2
1. Franklin ShakespeareUSA6.32,1Q
William Fields
James Dunbar
Richard Murphy
Robert Detweiler
Henry Proctor
Wayne Fraye
Edward Stevens
Charles Manning
2. Yevgeny BragoURS6.44,0
Vladimir Rodimushkin
Aleksei Komarov
Igor Borisov
Slava Amiragov
Leonid Gissen
Yevgeny Samsonov
Vladimir Krukov
Igor Polyakov
3. Robert TinningAUS6.44,5
Ernest Chapman
Nimrood Greenwood
Mervyn Finlay
Edward Pain
Phillip Cayzer
Thomas Chessel
David Anderson
Geoffrey Williamson
Opsamling - Heat 1
1. Bjørn StybertDEN6.17,8Q
Preben Hoch
Mogens Snogdahl
Jørn Snogdahl
Helge Schröder
Bjørn Brønnum
Leif Hermansen
Ole Scavenius Jensen
John Wilhelmsen
2. Iosif BergeszROU6.20,7
Milivoi Iancovici
Stefan Konyelicska
Gheorghe Macinic
Ion Niga
Stefan Pongracz
Alexandru Rotaru
Stefan Somogy
Ion Vladut
3. Felisberto FortesPOR6.25,3
Albino Simoes Neto
Manuel Regala
Joao Cravo
Joao Lemos
Carlos Da Benta
Joao Da Paula
Zacarias Andias
Jose Pinheiro
Opsamling - Heat 2
1. Anton ReinartzGER6.15,1Q
Michael Reinartz
Roland Freihoff
Heinz Zünkler
Peter Betz
Stefan Reinartz
Hans Betz
Toni Siebenhaar
Hermann Zander
2. Albino BaldanITA6.15,8
Savino Dalla Puppa
Alberto Bozzato
Ferdinando Smerghetto
Montanino Nuvoli
Dino Nardin
Ottorino Enzo
Pier Attorese
Sergio Ghiatto
3. Tor LundstenFIN6.28,4
Birger Andersso
Eero Lehtovirta
Yrjö Hakoila
Antti Arell
Harry Wikman
Esko Lyytikkä
Klaus Lampi
Toivo Räsänen
Opsamling - Heat 3
1. Edward ChilcottCAN6.25,9Q
Jacob Taylor
Henry Westlake
Frank Young
John Sharp
Mervin Kaye
Angus Russel
George Mccauley
Norman Rowe
1. Lennart AnderssonSWE6.25,9Q
Frank Olsson
John Niklasson
Gösta Adamsson
Ivan Simonsson
Ragnar Ek
Thore Börjesson
Rune Andersson
Sture Baatz
1. runde - Heat 1
1. Ladislav MateticYUG6.06,9Q
Branko Belacic
Vladimir Horvat
Vojko Seravic
Karlo Pavlenc
Boris Beljak
Stanko Despot
Drago Husjak
Zdenko Bego
2. Robert TinningAUS6.07,2
Ernest Chapman
Nimrood Greenwood
Mervyn Finlay
Edward Pain
Phillip Cayzer
Thomas Chessel
David Anderson
Geoffrey Williamson
3. Iosif BergeszROU6.23,0
Milivoi Iancovici
Stefan Konyelicska
Gheorghe Macinic
Ion Niga
Stefan Pongracz
Alexandru Rotaru
Stefan Somogy
Ion Vladut
4. Edward ChilcottCAN6.26,5
Jacob Taylor
Henry Westlake
Frank Young
John Sharp
Mervin Kaye
Angus Russel
George Mccauley
Norman Rowe
5. Tor LundstenFIN6.28,5
Birger Andersso
Eero Lehtovirta
Yrjö Hakoila
Antti Arell
Harry Wikman
Esko Lyytikkä
Klaus Lampi
Toivo Räsänen
1. runde - Heat 2
1. Franklin ShakespeareUSA6.09,0Q
William Fields
James Dunbar
Richard Murphy
Robert Detweiler
Henry Proctor
Wayne Fraye
Edward Stevens
Charles Manning
2. David MacklinGBR6.15,1
Alastair Macleod
Nicholas Clack
Roger Sharpley
Edward Worlidge
Charles Brian Lloyd
William Windham
David Jennens
John Hinde
3. Anton ReinartzGER6.18,7
Michael Reinartz
Roland Freihoff
Heinz Zünkler
Peter Betz
Stefan Reinartz
Hans Betz
Toni Siebenhaar
Hermann Zander
4. Lennart AnderssonSWE6.24,3
Frank Olsson
John Niklasson
Gösta Adamsson
Ivan Simonsson
Ragnar Ek
Thore Börjesson
Rune Andersson
Sture Baatz
5. Felisberto FortesPOR6.30,8
Albino Simoes Neto
Manuel Regala
Joao Cravo
Joao Lemos
Carlos Da Benta
Joao Da Paula
Zacarias Andias
Jose Pinheiro
1. runde - Heat 3
1. Yevgeny BragoURS6.10,2Q
Vladimir Rodimushkin
Aleksei Komarov
Igor Borisov
Slava Amiragov
Leonid Gissen
Yevgeny Samsonov
Vladimir Krukov
Igor Polyakov
2. Robert ZimonyiHUN6.13,6
Istvan Sandor
Czaba Kovacs
Miklos Zagon
Tibor Nadas
Rezsö Riheczki
Pal Bakos
Laszlo Marton
Bela Zsitnik
3. Albino BaldanITA6.17,0
Savino Dalla Puppa
Alberto Bozzato
Ferdinando Smerghetto
Montanino Nuvoli
Dino Nardin
Ottorino Enzo
Pier Attorese
Sergio Ghiatto
4. Bjørn StybertDEN6.17,9
Preben Hoch
Mogens Snogdahl
Jørn Snogdahl
Helge Schröder
Bjørn Brønnum
Leif Hermansen
Ole Scavenius Jensen
John Wilhelmsen

Otter M - Roning - Helsingfors 1952 Sommer OL

Konkurrence format: Kommer senere.

Facts om konkurrencen: Otter M blev afholdt på Meilahti og 14 hold deltog i disciplinen.

OL resultatet for Otter M Helsingfors 1952 Sommer OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy   Do Not Sell or Share My Personal Information