Dobbeltsculler M - Roning |
Dobbeltsculler M 1992 |
Finale | |||||||||
Stephen Hawkins | AUS | 6.17,32 | |||||||
Peter Antonie | |||||||||
Arnold Jonke | AUT | 6.18,42 | |||||||
Christoph Zerbst | |||||||||
Henk-Jan Zwolle | NED | 6.22,82 | |||||||
Nicolaas Rienks | |||||||||
4. | Prit Tasane | EST | 6.23,34 | ||||||
Roman Lutochkin | |||||||||
5. | Andrzej Krzepinski | POL | 6.24,32 | ||||||
Andrzej Marszalek | |||||||||
6. | Miguel Alvarez | ESP | 6.26,96 | ||||||
Jose Antonio Merin | |||||||||
Finale - Placeringsheat 1 | |||||||||
7. | Don Dickison | CAN | 6.22,84 | ||||||
Todd Hallett | |||||||||
8. | Christian Händle | GER | 6.24,27 | ||||||
Jens Köppen | |||||||||
9. | Jonathan Smith | USA | 6.26,67 | ||||||
Gregory Springer | |||||||||
10. | Zsolt Dani | HUN | 6.27,23 | ||||||
Zsolt Levai | |||||||||
11. | Rene Gonin | SUI | 6.29,94 | ||||||
Alexander Koch | |||||||||
12. | Leonid Shaposhnykov | EUN | 6.36,73 | ||||||
Oleksandr Slobodeniuk | |||||||||
Finale - Placeringsheat 2 | |||||||||
13. | Esko Hillebrandt | FIN | 6.30,93 | ||||||
Reima Karppinen | |||||||||
14. | Max Holdo | ARG | 6.35,83 | ||||||
Guillermo Pfaab | |||||||||
15. | Eduardo Arrillaga | MEX | 6.36,00 | ||||||
Luis Miguel Garcia | |||||||||
16. | Ivaylo Banchev | BUL | 6.36,57 | ||||||
Yordan Danchev | |||||||||
17. | Per Andersson | SWE | 6.41,37 | ||||||
Mattias Lindgren | |||||||||
Finale - Placeringsheat 3 | |||||||||
18. | Daniel Alves | POR | 6.42,00 | ||||||
Joao Fernando Santos | |||||||||
19. | Chiang Wing Hung | HKG | 7.00,90 | ||||||
Lui Kam Chi | |||||||||
Semifinale - Heat 1 | |||||||||
1. | Arnold Jonke | AUT | 6.18,52 | Q | |||||
Christoph Zerbst | |||||||||
2. | Henk-Jan Zwolle | NED | 6.19,15 | Q | |||||
Nicolaas Rienks | |||||||||
3. | Andrzej Krzepinski | POL | 6.19,98 | Q | |||||
Andrzej Marszalek | |||||||||
4. | Don Dickison | CAN | 6.20,99 | ||||||
Todd Hallett | |||||||||
5. | Leonid Shaposhnykov | EUN | 6.34,24 | ||||||
Oleksandr Slobodeniuk | |||||||||
6. | Rene Gonin | SUI | 6.37,80 | ||||||
Alexander Koch | |||||||||
Semifinale - Heat 2 | |||||||||
1. | Stephen Hawkins | AUS | 6.20,22 | Q | |||||
Peter Antonie | |||||||||
2. | Prit Tasane | EST | 6.21,42 | Q | |||||
Roman Lutochkin | |||||||||
3. | Miguel Alvarez | ESP | 6.22,36 | Q | |||||
Jose Antonio Merin | |||||||||
4. | Christian Händle | GER | 6.23,61 | ||||||
Jens Köppen | |||||||||
5. | Jonathan Smith | USA | 6.26,69 | ||||||
Gregory Springer | |||||||||
6. | Zsolt Dani | HUN | 6.31,46 | ||||||
Zsolt Levai | |||||||||
Semifinale - Heat 3 | |||||||||
1. | Esko Hillebrandt | FIN | 6.27,92 | ||||||
Reima Karppinen | |||||||||
2. | Ivaylo Banchev | BUL | 6.30,77 | ||||||
Yordan Danchev | |||||||||
3. | Per Andersson | SWE | 6.30,93 | ||||||
Mattias Lindgren | |||||||||
4. | Daniel Alves | POR | 6.32,01 | ||||||
Joao Fernando Santos | |||||||||
Semifinale - Heat 4 | |||||||||
1. | Max Holdo | ARG | 6.41,39 | ||||||
Guillermo Pfaab | |||||||||
2. | Eduardo Arrillaga | MEX | 6.45,65 | ||||||
Luis Miguel Garcia | |||||||||
3. | Chiang Wing Hung | HKG | 6.51,82 | ||||||
Lui Kam Chi | |||||||||
Opsamling - Heat 1 | |||||||||
1. | Zsolt Dani | HUN | 6.42,31 | Q | |||||
Zsolt Levai | |||||||||
2. | Rene Gonin | SUI | 6.42,47 | Q | |||||
Alexander Koch | |||||||||
3. | Per Andersson | SWE | 6.42,96 | ||||||
Mattias Lindgren | |||||||||
Opsamling - Heat 2 | |||||||||
1. | Miguel Alvarez | ESP | 6.43,28 | Q | |||||
Jose Antonio Merin | |||||||||
2. | Leonid Shaposhnykov | EUN | 6.45,51 | Q | |||||
Oleksandr Slobodeniuk | |||||||||
3. | Esko Hillebrandt | FIN | 6.53,42 | ||||||
Reima Karppinen | |||||||||
4. | Chiang Wing Hung | HKG | 7.20,92 | ||||||
Lui Kam Chi | |||||||||
Opsamling - Heat 3 | |||||||||
1. | Andrzej Krzepinski | POL | 6.41,27 | Q | |||||
Andrzej Marszalek | |||||||||
2. | Jonathan Smith | USA | 6.43,79 | Q | |||||
Gregory Springer | |||||||||
3. | Eduardo Arrillaga | MEX | 6.48,86 | ||||||
Luis Miguel Garcia | |||||||||
4. | Ivaylo Banchev | BUL | 6.52,43 | ||||||
Yordan Danchev | |||||||||
Opsamling - Heat 4 | |||||||||
1. | Don Dickison | CAN | 6.36,52 | Q | |||||
Todd Hallett | |||||||||
2. | Prit Tasane | EST | 6.38,58 | Q | |||||
Roman Lutochkin | |||||||||
3. | Max Holdo | ARG | 6.44,27 | ||||||
Guillermo Pfaab | |||||||||
4. | Daniel Alves | POR | 6.46,14 | ||||||
Joao Fernando Santos | |||||||||
Indledende - Heat 1 | |||||||||
1. | Arnold Jonke | AUT | 6.40,19 | Q | |||||
Christoph Zerbst | |||||||||
2. | Per Andersson | SWE | 6.43,44 | ||||||
Mattias Lindgren | |||||||||
3. | Max Holdo | ARG | 7.05,49 | ||||||
Guillermo Pfaab | |||||||||
4. | Ivaylo Banchev | BUL | 7.13,50 | ||||||
Yordan Danchev | |||||||||
5. | Chiang Wing Hung | HKG | 7.14,87 | ||||||
Lui Kam Chi | |||||||||
Indledende - Heat 2 | |||||||||
1. | Henk-Jan Zwolle | NED | 6.31,90 | Q | |||||
Nicolaas Rienks | |||||||||
2. | Miguel Alvarez | ESP | 6.32,67 | ||||||
Jose Antonio Merin | |||||||||
3. | Zsolt Dani | HUN | 6.42,80 | ||||||
Zsolt Levai | |||||||||
4. | Prit Tasane | EST | 6.44,79 | ||||||
Roman Lutochkin | |||||||||
5. | Eduardo Arrillaga | MEX | 6.55,93 | ||||||
Luis Miguel Garcia | |||||||||
Indledende - Heat 3 | |||||||||
1. | Christian Händle | GER | 6.28,24 | Q | |||||
Jens Köppen | |||||||||
2. | Jonathan Smith | USA | 6.33,59 | ||||||
Gregory Springer | |||||||||
3. | Esko Hillebrandt | FIN | 6.36,77 | ||||||
Reima Karppinen | |||||||||
4. | Rene Gonin | SUI | 6.46,64 | ||||||
Alexander Koch | |||||||||
5. | Daniel Alves | POR | 6.54,55 | ||||||
Joao Fernando Santos | |||||||||
Indledende - Heat 4 | |||||||||
1. | Stephen Hawkins | AUS | 6.24,93 | Q | |||||
Peter Antonie | |||||||||
2. | Don Dickison | CAN | 6.28,84 | ||||||
Todd Hallett | |||||||||
3. | Andrzej Krzepinski | POL | 6.33,51 | ||||||
Andrzej Marszalek | |||||||||
4. | Leonid Shaposhnykov | EUN | 6.37,97 | ||||||
Oleksandr Slobodeniuk | |||||||||
Dobbeltsculler M - Roning - Barcelona 1992 Sommer OL
Konkurrence format: Holdene konkurrerede i indledende heats, opsamlingsheats, semifinaler og finaler. De hurtigste i hvert heat (Q) gik videre til næste runde. Guldmedaljen i disciplinen gik til vinderen af finalen. Facts om konkurrencen: Dobbeltsculler M blev afholdt på Lake of Banyoles og 19 hold deltog i disciplinen. |
OL resultatet for Dobbeltsculler M Barcelona 1992 Sommer OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |