Firer med styrmand M - Roning
Sommer OL i Rom 1960

1960 Sorry, your browser does not support inline SVG . Roning - Mændenes Firer med styrmand ved OL
Firer med styrmand M 1960
Finale
Gert CintiGER6.39,12
Horst Effertz
Klaus Rieckemann
Jürgen Litz
Michael Obst
Robert DumontoisFRA6.41,62
Claude Martin
Jacques Morel
Guy Nosbaum
Jean-Claude Klein
Fulvio BalattiITA6.43,72
Romano Sgheiz
Franco Trincavelli
Giovanni Zucchi
Ivo Stefanoni
4. Oleg AleksandrovURS6.45,67
Igor Khokhlov
Boris Fyodorov
Valentin Zanin
Igor Rudakov
5. Graeme AllenAUS6.45,80
Maxwell Annett
John Hudson
Roland Waddington
Lionel Robberds
6. Tibor BedekovicsHUN6.51,65
Csaba Kovacs
Laszlo Muntean
Pal Wagner
Gyula Lengyel
Semifinale - Heat 1
1. Fulvio BalattiITA7.02,86Q
Romano Sgheiz
Franco Trincavelli
Giovanni Zucchi
Ivo Stefanoni
2. Graeme AllenAUS7.05,04Q
Maxwell Annett
John Hudson
Roland Waddington
Lionel Robberds
3. Tibor BedekovicsHUN7.05,84Q
Csaba Kovacs
Laszlo Muntean
Pal Wagner
Gyula Lengyel
4. Dieter EbnerAUT7.06,85
Helmuth Kuttelwascher
Horst Kuttelwascher
Dieter Losert
Wolfdietrich Traugott
5. Väinö Olavi HuhtalaFIN7.15,12
Matti Maisala
Reino Poutanen
Kauko Hänninen
Reijo Sundén
6. Pavel HofmannTCH7.19,71
Richard Novy
Petr Pulkrabek
Oldrich Tikal
Miroslav Konicek
Semifinale - Heat 2
1. Gert CintiGER7.00,45Q
Horst Effertz
Klaus Rieckemann
Jürgen Litz
Michael Obst
2. Robert DumontoisFRA7.02,95Q
Claude Martin
Jacques Morel
Guy Nosbaum
Jean-Claude Klein
3. Oleg AleksandrovURS7.03,26Q
Igor Khokhlov
Boris Fyodorov
Valentin Zanin
Igor Rudakov
4. Charles AlmUSA7.06,25
Roy Rubin
Monte Stocker
Michael Yonker
Kurt Seiffert
5. Martin BieltzROU7.10,58
Petre Milincovici
Ionel Petrov
Sstefan Pongratz
Mircea Roger
6. Toon De RuiterNED7.12,02
Frank Moerman
Ype Stelma
Henk Wamsteker
Marius Klumperbeek
Opsamling - Heat 1
1. Robert DumontoisFRA6.47,11Q
Claude Martin
Jacques Morel
Guy Nosbaum
Jean-Claude Klein
2. Graeme AllenAUS6.47,31Q
Maxwell Annett
John Hudson
Roland Waddington
Lionel Robberds
3. Simon CrosseGBR6.48,21
Richard Knight
John Michael Russell
John Tilbury
Terrence Rosslyn-Smith
4. Harri Edmundo KleinBRA7.09,78
Paulino Concalves Leite
Eduardo Neugebaur Endtner
Francisco Todesco
Waldemar Scovino
Opsamling - Heat 2
1. Tibor BedekovicsHUN6.51,08Q
Csaba Kovacs
Laszlo Muntean
Pal Wagner
Gyula Lengyel
2. Martin BieltzROU6.55,63Q
Petre Milincovici
Ionel Petrov
Sstefan Pongratz
Mircea Roger
3. Vladimir NekoraYUG7.00,71
Janez Pintar
Adolf Potokar
Vekoslav Skalak
Nikola Stipancev
4. Koji FukudaJPN7.10,50
Hatsuhiko Mizuki
Shunji Murai
Naotake Okubo
Osamu Saito
Opsamling - Heat 3
1. Charles AlmUSA6.49,78Q
Roy Rubin
Monte Stocker
Michael Yonker
Kurt Seiffert
2. Väinö Olavi HuhtalaFIN6.1,14Q
Matti Maisala
Reino Poutanen
Kauko Hänninen
Reijo Sundén
3. Poul JustesenDEN6.51,70
Mogens Pedersen
Svend Helge Hansen
Erik Rask
Ejgo Nielsen
4. Rune AnderssonSWE7.05,90
Lars-Eric Gustavsson
Ulf Gustavsson
Kjell Hansson
Owe Lostad
Opsamling - Heat 4
1. Dieter EbnerAUT6.41,09Q
Helmuth Kuttelwascher
Horst Kuttelwascher
Dieter Losert
Wolfdietrich Traugott
2. Toon De RuiterNED6.41,43Q
Frank Moerman
Ype Stelma
Henk Wamsteker
Marius Klumperbeek
3. Jorge GavinhoPOR6.57,87
José Porto
Ilidio Silva
José Vieira
Rui Valenca
4. Panagiotis CalobratsosGRE6.57,98
Ilias Polizois
Ioannis Simbonis
Triantafyllos Tsongas
Ioannis Theodorakeas
5. Franco CobasESP7.07,50
Emilio Garcia
José Mendez
Alberto Valtierra
Armando Gonzalez
Indledende - Heat 1
1. Fulvio BalattiITA6.40,10Q
Romano Sgheiz
Franco Trincavelli
Giovanni Zucchi
Ivo Stefanoni
2. Graeme AllenAUS6.47,23
Maxwell Annett
John Hudson
Roland Waddington
Lionel Robberds
3. Martin BieltzROU6.47,71
Petre Milincovici
Ionel Petrov
Sstefan Pongratz
Mircea Roger
4. Väinö Olavi HuhtalaFIN6,57,70
Matti Maisala
Reino Poutanen
Kauko Hänninen
Reijo Sundén
5. Panagiotis CalobratsosGRE7.01,25
Ilias Polizois
Ioannis Simbonis
Triantafyllos Tsongas
Ioannis Theodorakeas
6. Franco CobasESP7.07,23
Emilio Garcia
José Mendez
Alberto Valtierra
Armando Gonzalez
Indledende - Heat 2
1. Gert CintiGER6.34,55Q
Horst Effertz
Klaus Rieckemann
Jürgen Litz
Michael Obst
2. Tibor BedekovicsHUN6.40,01
Csaba Kovacs
Laszlo Muntean
Pal Wagner
Gyula Lengyel
3. Poul JustesenDEN6.47,37
Mogens Pedersen
Svend Helge Hansen
Erik Rask
Ejgo Nielsen
4. Jorge GavinhoPOR6.50,94
José Porto
Ilidio Silva
José Vieira
Rui Valenca
5. Harri Edmundo KleinBRA6.57,48
Paulino Concalves Leite
Eduardo Neugebaur Endtner
Francisco Todesco
Waldemar Scovino
Indledende - Heat 3
1. Pavel HofmannTCH6.47,03Q
Richard Novy
Petr Pulkrabek
Oldrich Tikal
Miroslav Konicek
2. Charles AlmUSA6.49,62
Roy Rubin
Monte Stocker
Michael Yonker
Kurt Seiffert
3. Toon De RuiterNED6.50,48
Frank Moerman
Ype Stelma
Henk Wamsteker
Marius Klumperbeek
4. Simon CrosseGBR6.51,00
Richard Knight
John Michael Russell
John Tilbury
Terrence Rosslyn-Smith
5. Koji FukudaJPN7.05,51
Hatsuhiko Mizuki
Shunji Murai
Naotake Okubo
Osamu Saito
Indledende - Heat 4
1. Oleg AleksandrovURS6.38,76Q
Igor Khokhlov
Boris Fyodorov
Valentin Zanin
Igor Rudakov
2. Dieter EbnerAUT6.42,33
Helmuth Kuttelwascher
Horst Kuttelwascher
Dieter Losert
Wolfdietrich Traugott
3. Robert DumontoisFRA6.46,75
Claude Martin
Jacques Morel
Guy Nosbaum
Jean-Claude Klein
4. Vladimir NekoraYUG6.56,91
Janez Pintar
Adolf Potokar
Vekoslav Skalak
Nikola Stipancev
5. Rune AnderssonSWE8.25,34
Lars-Eric Gustavsson
Ulf Gustavsson
Kjell Hansson
Owe Lostad

Firer med styrmand M - Roning - Rom 1960 Sommer OL

Konkurrence format: Kommer senere.

Facts om konkurrencen: Firer med styrmand M blev afholdt på Lago Albano, Castelgandolfo og 21 hold deltog i disciplinen.

OL resultatet for Firer med styrmand M Rom 1960 Sommer OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy   Do Not Sell or Share My Personal Information