Singlesculler K - Roning Sommer OL i Sydney 2000
2000
Sorry, your browser does not support inline SVG .
Singlesculler K 2000
Finale
Yekaterina Karsten BLR 7.28,14
Rumyana Neykova BUL 7.28,15
Katrin Rutschow-Stomporowski GER 7.28,99
4. Ioulia Aleksandrova RUS 7.36,57
5. Georgina Douglas AUS 7.37,88
6. Sonia Waddell NZL 7.43,71
Finale - Placeringsheat 1
7. Mayra Gonzalez CUB 7.32,29
8. Agnieszka Tomczak POL 7.33,20
9. Sophie Balmary FRA 7.34,23
10. Alison Mowbray GBR 7.35,26
11. Maria Brandin SWE 7.39,44
12. Monica Tranel Michini USA 7.48,95
Finale - Placeringsheat 2
13. Soraya Jadue CHI 7.53,56
14. Kristen Wall CAN 7.57,94
15. Paola Lopez ARG 8.03,11
16. Fenella Ng HKG 8.11,06
17. Samia Hireche ALG 8.12,89
Semifinale - Heat 1
1. Rumyana Neykova BUL 7.28,34 Q
2. Georgina Douglas AUS 7.32,34 Q
3. Sonia Waddell NZL 7.35,24 Q
4. Mayra Gonzalez CUB 7.38,97
5. Maria Brandin SWE 7.49,09
6. Monica Tranel Michini USA 7.52,92
Semifinale - Heat 2
1. Katrin Rutschow-Stomporowski GER 7.37,77 Q
1. Yekaterina Karsten BLR 7.40,36 Q
3. Ioulia Aleksandrova RUS 7.42,23 Q
4. Agnieszka Tomczak POL 7.45,64
5. Sophie Balmary FRA 7.47,16
6. Alison Mowbray GBR 7.52,28
Semifinale - Heat 3
1. Kristen Wall CAN 8.09,28
2. Paola Lopez ARG 8.13,05
3. Ibtissem Trimeche TUN 8.30,60
Semifinale - Heat 4
1. Soraya Jadue CHI 8.01,30
2. Samia Hireche ALG 8.18,16
3. Fenella Ng HKG 8.21,40
4. Phuttharaksa Nikree THA 8.29,60
Opsamling - Heat 1
1. Ioulia Aleksandrova RUS 7.47,04 Q
2. Maria Brandin SWE 7.55,47 Q
3. Paola Lopez ARG 8.03,83
4. Fenella Ng HKG 8.16,62
Opsamling - Heat 2
1. Alison Mowbray GBR 7.51,33 Q
2. Monica Tranel Michini USA 7.54,40 Q
3. Soraya Jadue CHI 8.02,17
4. Ibtissem Trimeche TUN 8.28,43
Opsamling - Heat 3
1. Mayra Gonzalez CUB 7.46,25 Q
2. Agnieszka Tomczak POL 7.47,37 Q
3. Phuttharaksa Nikree THA 8.27,25
Opsamling - Heat 4
1. Georgina Douglas AUS 7.42,67 Q
2. Sophie Balmary FRA 7.51,87 Q
3. Kristen Wall CAN 8.05,18
4. Samia Hireche ALG 8.21,67
Indledende - Heat 1
1. Sonia Waddell NZL 7.40,18 Q
2. Georgina Douglas AUS 7.43,48
3. Mayra Gonzalez CUB 7.48,28
4. Soraya Jadue CHI 8.03,52
5. Fenella Ng HKG 8.19,88
Indledende - Heat 2
1. Rumyana Neykova BUL 7.36,10 Q
2. Agnieszka Tomczak POL 7.43,99
3. Alison Mowbray GBR 7.46,73
4. Paola Lopez ARG 8.06,65
5. Samia Hireche ALG 8.28,65
Indledende - Heat 3
1. Yekaterina Karsten BLR 7.47,73 Q
2. Monica Tranel Michini USA 7.52,05
3. Maria Brandin SWE 7.53,46
4. Kristen Wall CAN 8.07,76
Indledende - Heat 4
1. Katrin Rutschow-Stomporowski GER 7.32,80 Q
2. Ioulia Aleksandrova RUS 7.36,80
3. Sophie Balmary FRA 7.45,12
4. Phuttharaksa Nikree THA 8.22,54
5. Ibtissem Trimeche TUN 8.32,05
Konkurrence format : Roerne konkurrerede i indledende heats, opsamlingsheats semifinaler og finaler. De hurtigste i hvert heat (Q) gik videre til næste runde. Guldmedaljen i disciplinen gik til vinderen af finalen. Facts om konkurrencen : Singlesculler K blev afholdt på Penrith Lake og 19 atleter deltog i disciplinen.
OL resultatet for Singlesculler K Sydney 2000 Sommer OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database