Canadian athletes at the Sydney 2000 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | CAN | Rob Rusnov | |||
Athletics | |||||
100 m M | CAN | Donovan Bailey | |||
Nicolas Macrozonaris | |||||
Bruny Surin | |||||
200 m M | CAN | Pierre Browne | |||
800 m M | CAN | Zach Whitmarsh | |||
1500 m M | CAN | Kevin Sullivan | |||
10000 m M | CAN | Jeff Schiebler | |||
Sean Kaley | |||||
Marathon M | CAN | Bruce Deacon | |||
110 m hurdles M | CAN | Adrian Woodley | |||
3000 m steeplechase M | CAN | Joel Bourgeois | |||
4x100 m M | CAN | Nicolas Macrozonaris | |||
Adrian Woodley | |||||
Pierre Browne | |||||
Bradley McCuaig | |||||
Glenroy Gilbert | |||||
20 km walk M | CAN | Arturo Huerta | |||
Timothy Berrett | |||||
50 km walk M | CAN | Timothy Berrett | |||
Arturo Huerta | |||||
High jump M | CAN | Mark Boswell | |||
Kwaku Boateng | |||||
Long jump M | CAN | Ian Lowe | |||
Richard Duncan | |||||
Shot put M | CAN | Brad Snyder | |||
Discus throw M | CAN | Jason Gervais | |||
100 m W | CAN | Esi Benyarku | |||
Martha Adusei | |||||
400 m W | CAN | Foy Williams | |||
LaDonna Antoine | |||||
1500 m W | CAN | Leah Pells | |||
10000 m W | CAN | Tina Connelly | |||
100 m hurdles W | CAN | Katie Anderson | |||
Perdita Felicien | |||||
400 m hurdles W | CAN | Karlene Haughton | |||
4x100 m W | CAN | Martha Adusei | |||
Atia Weekes | |||||
Esi Benyarku | |||||
Tamara Perry | |||||
4x400 m W | CAN | Samantha George | |||
LaDonna Antoine | |||||
Foy Williams | |||||
Karlene Haughton | |||||
20 km walk W | CAN | Janice McCaffrey | |||
Hammer throw W | CAN | Michelle Fournier | |||
Badminton | |||||
Singles M | CAN | Mike Beres | |||
Doubles M | CAN | Bryan Moody | |||
Brent Olynyk | |||||
Singles W | CAN | Robbyn Hermitage | |||
Kara Solmundson | |||||
Milaine Cloutier | |||||
Doubles W | CAN | Robbyn Hermitage | |||
Milaine Cloutier | |||||
Doubles mixed | CAN | Brent Olynyk | |||
Bryan Moody | |||||
Kara Solmundson | |||||
Robbyn Hermitage | |||||
Milaine Cloutier | |||||
Mike Beres | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | CAN | Rowan Barrett | |||
Steve Nash | |||||
Sherman Hamilton | |||||
Michael Meeks | |||||
Eric Hinrichsen | |||||
Shawn Swords | |||||
Greg Francis | |||||
Andrew Mavis | |||||
David Daniels | |||||
Greg Newton | |||||
Pete Guarasci | |||||
Todd Macculloch | |||||
Basketball W | CAN | Kelly Boucher | |||
Dianne Norman | |||||
Teresa Kleindienst | |||||
Karla Karch | |||||
Nikki Johnson | |||||
Joy Mcnichol | |||||
Claudia Brassard-Riebesehl | |||||
Stacey Dales | |||||
Cori Blakebrough | |||||
Cal Bouchard | |||||
Michelle Hendry | |||||
Tammy Sutton-Brown | |||||
Boxing | |||||
Flyweight M | CAN | Andrew Kooner | |||
Light-welterweight M | CAN | Michael Strange | |||
Light-middleweight M | CAN | Scott Macintosh | |||
Middleweight M | CAN | Donald Orr | |||
Light-heavyweight M | CAN | Troy Amos-Ross | |||
Heavyweight M | CAN | Mark Simmons | |||
Super-heavyweight M | CAN | Art Binkowski | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | CAN | Caroline Brunet | |||
K1 500 m M | CAN | Mihai Apostol | |||
K2 500 m W | CAN | Caroline Brunet | |||
Karen Furneaux | |||||
K4 500 m W | CAN | Julia Rivard | |||
Carrie Lightbound | |||||
Kamini Jain | |||||
Marie-Josee Gibeau | |||||
K1 1000 m M | CAN | Mihai Apostol | |||
C1 500 m M | CAN | Maxime Boilard | |||
C2 500 m M | CAN | Attila Buday | |||
Tamas Buday Jr. | |||||
C1 1000 m M | CAN | Stephen Giles | |||
C2 1000 m M | CAN | Tamas Buday Jr. | |||
Attila Buday | |||||
K1 slalom W | CAN | Margaret Langford | |||
K1 slalom M | CAN | David Ford | |||
C1 slalom M | CAN | James Cartwright | |||
C2 slalom M | CAN | Benoit Gauthier | |||
Tyler Lawlor | |||||
Cycling | |||||
Road race W | CAN | Lyne Bessette | |||
Clara Hughes | |||||
Genevieve Jeanson | |||||
Road race M | CAN | Czeslaw Lukaszewicz | |||
Gordon Fraser | |||||
Eric Wohlberg | |||||
Brian Walton | |||||
Time trial W | CAN | Clara Hughes | |||
Genevieve Jeanson | |||||
Time trial M | CAN | Eric Wohlberg | |||
Points race M | CAN | Brian Walton | |||
1000 m time trial M | CAN | Jim Fisher | |||
500 m time trial W | CAN | Lori-Ann Muenzer | |||
Tanya Dubnicoff | |||||
Sprint W | CAN | Tanya Dubnicoff | |||
Mountainbike M | CAN | Geoff Kabush | |||
Roland Green | |||||
Mountainbike W | CAN | Alison Sydor | |||
Lesley Tomlinson | |||||
Chrissy Redden | |||||
Diving | |||||
Springboard M | CAN | Jeffrey Liberty | |||
Springboard W | CAN | Eryn Bulmer | |||
Blythe Hartley | |||||
Platform M | CAN | Alexandre Despatie | |||
Christopher Kalec | |||||
Platform W | CAN | Emilie Heymans | |||
Anne Montminy | |||||
Synchronized springboard W | CAN | Blythe Hartley | |||
Eryn Bulmer | |||||
Synchronized platform W | CAN | Anne Montminy | |||
Emilie Heymans | |||||
Equestrian | |||||
Eventing individual | CAN | Wyndham St. John | |||
Bruce Mandeville | |||||
Jumping individual | CAN | Jonathan Asselin | |||
Ian Millar | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | CAN | Julie Mahoney | |||
Foil team W | CAN | Sherraine Schalm-Mackay | |||
Jujie Luan | |||||
Julie Mahoney | |||||
Epee individual W | CAN | Sherraine Schalm | |||
Epee individual M | CAN | Laurie Shong | |||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | CAN | Kate Richardson | |||
Crystal Gilmore | |||||
Michelle Conway | |||||
Julie Beaulieu | |||||
Lise Leveille | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Individual all-round M | CAN | Sasha Jeltkov | |||
Kyle Shewfelt | |||||
Team W | CAN | Crystal Gilmore | |||
Julie Beaulieu | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Michelle Conway | |||||
Lise Leveille | |||||
Kate Richardson | |||||
Floor W | CAN | Kate Richardson | |||
Michelle Conway | |||||
Julie Beaulieu | |||||
Lise Leveille | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Vault W | CAN | Michelle Conway | |||
Julie Beaulieu | |||||
Lise Leveille | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Kate Richardson | |||||
Balance beam W | CAN | Lise Leveille | |||
Yvonne Tousek | |||||
Kate Richardson | |||||
Crystal Gilmore | |||||
Julie Beaulieu | |||||
Uneven bars W | CAN | Kate Richardson | |||
Michelle Conway | |||||
Julie Beaulieu | |||||
Lise Leveille | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Floor M | CAN | Sasha Jeltkov | |||
Kyle Shewfelt | |||||
Vault M | CAN | Kyle Shewfelt | |||
Horizontal bar M | CAN | Sasha Jeltkov | |||
Rhythmic individual all-round W | CAN | Emilie Livingston | |||
Trampoline individual W | CAN | Karen Cockburn | |||
Trampoline individual M | CAN | Mathieu Turgeon | |||
Hockey | |||||
Hockey M | CAN | Robert Short | |||
Ronnie Jagday | |||||
Peter Milkovich | |||||
Chris Gifford | |||||
Hari Kant | |||||
Sean Campbell | |||||
Andrew Griffiths | |||||
Robin D'abreo | |||||
Alan Brahmst | |||||
Bindi Kullar | |||||
Paul Wettlaufer | |||||
Ken Pereira | |||||
Ian Bird | |||||
Scott Mosher | |||||
Ravinder Kahlon | |||||
Mike Mahood | |||||
Judo | |||||
Half-lightweight W | CAN | Luce Baillardgeon | |||
Lightweight W | CAN | Michelle Buckingham | |||
Half-middleweight W | CAN | Sophie Roberge | |||
Half-heavyweight W | CAN | Kimberly Ribble | |||
Middleweight M | CAN | Keith Morgan | |||
Half-heavyweight M | CAN | Nicolas Gill | |||
Rowing | |||||
Single sculls W | CAN | Kristen Wall | |||
Single sculls M | CAN | Derek Porter | |||
Double sculls M | CAN | Dominic Seiterle | |||
Todd Hallett | |||||
Pair without coxswain W | CAN | Theresa Luke | |||
Emma Robinson | |||||
Pair without coxswain M | CAN | Phil Graham | |||
Henry Hering | |||||
Eight with coxswain W | CAN | Alison Korn | |||
Theresa Luke | |||||
Heather Davis | |||||
Lesley Thompson | |||||
Laryssa Biesenthal | |||||
Emma Robinson | |||||
Dorota Urbaniak | |||||
Heather McDermid | |||||
Buffy Alexander | |||||
Eight with coxswain M | CAN | Bryan Donnelly | |||
Adam Parfitt | |||||
Lawrence Varga | |||||
Matt Swick | |||||
Michael Belenkie | |||||
David Calder | |||||
Morgan Crooks | |||||
Tom Herschmiller | |||||
Chris Taylor | |||||
Lightweight double sculls W | CAN | Fiona Milne | |||
Tracy Duncan | |||||
Lightweight coxless four M | CAN | Chris Davidson | |||
Jonathan Beare | |||||
Gavin Hassett | |||||
Iain Brambell | |||||
Sailing | |||||
Star | CAN | Ross MacDonald | |||
Kai Bjorn | |||||
Europe W | CAN | Beth Calkin | |||
Finn M | CAN | Richard Clarke | |||
Laser M | CAN | Marty Essig | |||
Windsurfer W | CAN | Carroll-Ann Alie | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | CAN | Wayne Sorensen | |||
Rifle three positions W | CAN | Sharon Bowes | |||
Cari Johnson | |||||
Rifle prone M | CAN | Roger Caron | |||
Wayne Sorensen | |||||
Air rifle M | CAN | Wayne Sorensen | |||
Air rifle W | CAN | Cari Johnson | |||
Sharon Bowes | |||||
Sports pistol W | CAN | Kim Eagles | |||
Air pistol W | CAN | Kim Eagles | |||
Trap W | CAN | Susan Nattrass | |||
Cynthia Meyer | |||||
Trap M | CAN | George Leary | |||
Skeet M | CAN | Jason Caswell | |||
Double trap W | CAN | Susan Nattrass | |||
Cynthia Meyer | |||||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | CAN | Jenna Gresdal | |||
Nadine Rolland | |||||
50 m freestyle M | CAN | Craig Hutchison | |||
100 m freestyle W | CAN | Laura Nicholls | |||
Marianne Limpert | |||||
100 m freestyle M | CAN | Craig Hutchison | |||
Yannick Lupien | |||||
200 m freestyle W | CAN | Laura Nicholls | |||
Jessica Deglau | |||||
200 m freestyle M | CAN | Richard Say | |||
Mark Johnston | |||||
400 m freestyle W | CAN | Karine Legault | |||
400 m freestyle M | CAN | Mark Johnston | |||
Richard Say | |||||
800 m freestyle W | CAN | Karine Legault | |||
Joanne Malar | |||||
1500 m freestyle M | CAN | Tim Peterson | |||
Andrew Hurd | |||||
100 m backstroke W | CAN | Michelle Lischinsky | |||
Kelly Stefanyshyn | |||||
100 m backstroke M | CAN | Christopher Renaud | |||
Mark Versfeld | |||||
200 m backstroke W | CAN | Kelly Stefanyshyn | |||
200 m backstroke M | CAN | Christopher Renaud | |||
Dustin Hersee | |||||
100 m breaststroke W | CAN | Christin Petelski | |||
Rhiannon Leier | |||||
100 m breaststroke M | CAN | Morgan Knabe | |||
200 m breaststroke W | CAN | Christin Petelski | |||
200 m breaststroke M | CAN | Morgan Knabe | |||
100 m butterfly W | CAN | Jennifer Button | |||
Jessica Deglau | |||||
100 m butterfly M | CAN | Michael Mintenko | |||
Shamek Pietucha | |||||
200 m butterfly W | CAN | Jennifer Button | |||
Jessica Deglau | |||||
200 m butterfly M | CAN | Shamek Pietucha | |||
200 m medley W | CAN | Joanne Malar | |||
Marianne Limpert | |||||
200 m medley M | CAN | Curtis Myden | |||
Brian Johns | |||||
400 m medley W | CAN | Joanne Malar | |||
400 m medley M | CAN | Curtis Myden | |||
Owen Von Richter | |||||
4x100 m freestyle W | CAN | Marianne Limpert | |||
Shannon Shakespeare | |||||
Jessica Deglau | |||||
Laura Nicholls | |||||
4x100 m freestyle M | CAN | Robbie Taylor | |||
Yannick Lupien | |||||
Craig Hutchison | |||||
Richard Say | |||||
4x200 m freestyle W | CAN | Katie Brambley | |||
Marianne Limpert | |||||
Jennifer Button | |||||
Jessica Deglau | |||||
Shannon Shakespeare | |||||
Joanne Malar | |||||
4x200 m freestyle M | CAN | Mark Johnston | |||
Brian Johns | |||||
Yannick Lupien | |||||
Michael Mintenko | |||||
Richard Say | |||||
4x100 m medley W | CAN | Michelle Lischinsky | |||
Christin Petelski | |||||
Kelly Stefanyshyn | |||||
Laura Nicholls | |||||
Jennifer Button | |||||
Marianne Limpert | |||||
4x100 m medley M | CAN | Christopher Renaud | |||
Michael Mintenko | |||||
Yannick Lupien | |||||
Morgan Knabe | |||||
Shamek Pietucha | |||||
Craig Hutchison | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | CAN | Fanny Letourneau | |||
Claire Carver-Dias | |||||
Team W | CAN | Erin Chan | |||
Lyne Beaumont | |||||
Reidun Tatham | |||||
Kirstin Normand | |||||
Catherine Garceau | |||||
Claire Carver-Dias | |||||
Jessica Chase | |||||
Jacinthe Taillon | |||||
Fanny Letourneau | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | CAN | Kurt Liu | |||
Johnny Huang | |||||
Singles W | CAN | Xiao Xiao Wang | |||
Lijuan Geng | |||||
Doubles M | CAN | Kurt Liu | |||
Johnny Huang | |||||
Doubles W | CAN | Chris Xu | |||
Lijuan Geng | |||||
Xiao Xiao Wang | |||||
Marie-Christine Roussy | |||||
Taekwondo | |||||
Heavyweight W | CAN | Dominique Bosshart | |||
Tennis | |||||
Singles M | CAN | Daniel Nestor | |||
Sebastien Lareau | |||||
Doubles M | CAN | Daniel Nestor | |||
Sebastien Lareau | |||||
Singles W | CAN | Sonya Jeyaseelan | |||
Doubles W | CAN | Vanessa Webb | |||
Sonya Jeyaseelan | |||||
Triathlon | |||||
Individual W | CAN | Sharon Donnelly | |||
Isabelle Turcotte Baird | |||||
Carol Montgomery | |||||
Individual M | CAN | Simon Whitfield | |||
Volleyball | |||||
Beach volley M | CAN | Mark Heese | |||
Jody Holden | |||||
John Childs | |||||
Conrad Leinemann | |||||
Weightlifting | |||||
Lightweight W | CAN | Maryse Turcotte | |||
Lightweight M | CAN | Sebastien Groulx | |||
Wrestling | |||||
Freestyle bantamweight M | CAN | Gia Sissaouri | |||
Freestyle lightweight M | CAN | Daniel Igali | |||
Freestyle middleweight M | CAN | Justin Abdou | |||
Freestyle heavyweight M | CAN | Dean Schmeichel | |||
* The list of Canadian athletes in the 2000 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Canadian athletes in the Olympic Summer Games in Sydney 2000 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||