Eight with coxswain M - Rowing at the 2000 Summer Olympics in Sydney - Results

Men's Eight with coxswain - Rowing
Sydney 2000 Summer Olympics

Rowing at the Sydney 2000 Olympics  Sydney 2000 Olympic Games - Rowing
Men's Eight with coxswain 2000
Final
Andrew Lindsay GBR 5.33,08
Benjamin Hunt-Davis
Simon Dennis
Louis Attrill
Luka Grubor
Kieran West
Fred Scarlett
Steve Trapmore
Rowley Douglas
Christian Ryan AUS 5.33,88
Alastair Gordon
Nicholas Porzig
Robert Jahrling
Michael McKay
Stuart Welch
Daniel Burke
Jaime Fernandez
Brett Hayman
Igor Francetic CRO 5.34,85
Tihomir Frankovic
Tomislav Smoljanovic
Niksa Skelin
Sinisa Skelin
Kresimir Culjak
Igor Boraska
Branimir Vujevic
Silvijo Petrisko
4. Gioacchino Cascone ITA 5.35,37
Franco Berra
Mario Palmisano
Marco Penna
Valerio Pinton
Raffaello Leonardo
Alessandro Corona
Luca Ghezzi
Gaetano Iannuzzi
5. Bryan Volpenhein USA 5.39,16
Robert Kaehler
Porter Collins
Thomas Welsh
David Simon
Christian Ahrens
Garrett Miller
Jeffrey Klepacki
Peter Cipollone
6. Costel Pavel Mutescu ROU 5.43,89
Vasile Ionel Mastacan
Cristinel Cornel Nemtoc
Florian Tudor
Viorel Talapan
Andrei Nicolae Banica
Gheorghe Pirvan
Dorin Alupei
Dumitru Raducanu
B-Final
7. Michael Belenkie CAN 5.36,30
Bryan Donnelly
Matt Swick
Tom Herschmiller
Lawrence Varga
Morgan Crooks
David Calder
Adam Parfitt
Chris Taylor
8. Adri Middag NED 5.36,63
Peter Van Der Noort
Niels van der Zwan
Gerrit Jan Eggenkamp
Geert Jan Derksen
Gijs Kind
Geert Cirkel
Nicolaas Rienks
Merijn Van Oijen
9. Serguei Matveev RUS 5.42,72
Alexandre Litvintchev
Pavel Melnikov
Andrei Gloukhov
Dmitri Kovalev
Vladimir Volodenkov
Dmitri Rozinkevitch
Anton Tchermachentsev
Alexandre Loukianov
Repechage - Heat 1
1. Bryan Volpenhein USA 5.43,22 Q
Robert Kaehler
Porter Collins
Thomas Welsh
David Simon
Christian Ahrens
Garrett Miller
Jeffrey Klepacki
Peter Cipollone
2. Costel Pavel Mutescu ROU 5.43,24 Q
Vasile Ionel Mastacan
Cristinel Cornel Nemtoc
Florian Tudor
Viorel Talapan
Andrei Nicolae Banica
Gheorghe Pirvan
Dorin Alupei
Dumitru Raducanu
3. Michael Belenkie CAN 5.45,18
Bryan Donnelly
Matt Swick
Tom Herschmiller
Lawrence Varga
Morgan Crooks
David Calder
Adam Parfitt
Chris Taylor
Repechage - Heat 2
1. Andrew Lindsay GBR 5.38,59 Q
Benjamin Hunt-Davis
Simon Dennis
Louis Attrill
Luka Grubor
Kieran West
Fred Scarlett
Steve Trapmore
Rowley Douglas
2. Gioacchino Cascone ITA 5.41,23 Q
Franco Berra
Mario Palmisano
Marco Penna
Valerio Pinton
Raffaello Leonardo
Alessandro Corona
Luca Ghezzi
Gaetano Iannuzzi
3. Serguei Matveev RUS 5.43,88
Alexandre Litvintchev
Pavel Melnikov
Andrei Gloukhov
Dmitri Kovalev
Vladimir Volodenkov
Dmitri Rozinkevitch
Anton Tchermachentsev
Alexandre Loukianov
4. Adri Middag NED 5.44,91
Peter Van Der Noort
Niels van der Zwan
Gerrit Jan Eggenkamp
Geert Jan Derksen
Gijs Kind
Geert Cirkel
Nicolaas Rienks
Merijn Van Oijen
Round 1 - Heat 1
1. Igor Francetic CRO 5.33,33 Q
Tihomir Frankovic
Tomislav Smoljanovic
Niksa Skelin
Sinisa Skelin
Kresimir Culjak
Igor Boraska
Branimir Vujevic
Silvijo Petrisko
2. Bryan Volpenhein USA 5.35,70
Robert Kaehler
Porter Collins
Thomas Welsh
David Simon
Christian Ahrens
Garrett Miller
Jeffrey Klepacki
Peter Cipollone
3. Adri Middag NED 5.36,42
Peter Van Der Noort
Niels van der Zwan
Gerrit Jan Eggenkamp
Geert Jan Derksen
Gijs Kind
Geert Cirkel
Nicolaas Rienks
Merijn Van Oijen
4. Costel Pavel Mutescu ROU 5.36,93
Vasile Ionel Mastacan
Cristinel Cornel Nemtoc
Florian Tudor
Viorel Talapan
Andrei Nicolae Banica
Gheorghe Pirvan
Dorin Alupei
Dumitru Raducanu
5. Gioacchino Cascone ITA 5.39,69
Franco Berra
Mario Palmisano
Marco Penna
Valerio Pinton
Raffaello Leonardo
Alessandro Corona
Luca Ghezzi
Gaetano Iannuzzi
Round 1 - Heat 2
1. Christian Ryan AUS 5.32,85 Q
Alastair Gordon
Nicholas Porzig
Robert Jahrling
Michael McKay
Stuart Welch
Daniel Burke
Jaime Fernandez
Brett Hayman
2. Andrew Lindsay GBR 5.34,47
Benjamin Hunt-Davis
Simon Dennis
Louis Attrill
Luka Grubor
Kieran West
Fred Scarlett
Steve Trapmore
Rowley Douglas
3. Michael Belenkie CAN 5.38,48
Bryan Donnelly
Matt Swick
Tom Herschmiller
Lawrence Varga
Morgan Crooks
David Calder
Adam Parfitt
Chris Taylor
4. Serguei Matveev RUS 5.40,55
Alexandre Litvintchev
Pavel Melnikov
Andrei Gloukhov
Dmitri Kovalev
Vladimir Volodenkov
Dmitri Rozinkevitch
Anton Tchermachentsev
Alexandre Loukianov
Men's Eight with coxswain - Rowing - Sydney 2000 Summer Olympics

Event Format: Teams competed in preliminary heats, repechage heats and finals. The best teams from each heat (Q) advanced to the next level.

Event facts: Men's Eight with coxswain competition was held at the Penrith Lake and 9 teams participated in the event.

These results for Men's Eight with coxswain - Sydney 2000 Summer Olympics - are based on the official olympic reports and the Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy