Canadiske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CAN | Rob Rusnov | |||
Atletik | |||||
100 m M | CAN | Bruny Surin | |||
Donovan Bailey | |||||
Nicolas Macrozonaris | |||||
200 m M | CAN | Pierre Browne | |||
800 m M | CAN | Zach Whitmarsh | |||
1500 m M | CAN | Kevin Sullivan | |||
10000 m M | CAN | Jeff Schiebler | |||
Sean Kaley | |||||
Maraton M | CAN | Bruce Deacon | |||
110 m hæk M | CAN | Adrian Woodley | |||
3000 m forhindringsløb M | CAN | Joel Bourgeois | |||
4x100 m M | CAN | Adrian Woodley | |||
Pierre Browne | |||||
Bradley McCuaig | |||||
Glenroy Gilbert | |||||
Nicolas Macrozonaris | |||||
20 km kapgang M | CAN | Timothy Berrett | |||
Arturo Huerta | |||||
50 km kapgang M | CAN | Arturo Huerta | |||
Timothy Berrett | |||||
Højdespring M | CAN | Kwaku Boateng | |||
Mark Boswell | |||||
Længdespring M | CAN | Richard Duncan | |||
Ian Lowe | |||||
Kuglestød M | CAN | Brad Snyder | |||
Diskoskast M | CAN | Jason Gervais | |||
100 m K | CAN | Martha Adusei | |||
Esi Benyarku | |||||
400 m K | CAN | LaDonna Antoine | |||
Foy Williams | |||||
1500 m K | CAN | Leah Pells | |||
10000 m K | CAN | Tina Connelly | |||
100 m hæk K | CAN | Perdita Felicien | |||
Katie Anderson | |||||
400 m hæk K | CAN | Karlene Haughton | |||
4x100 m K | CAN | Atia Weekes | |||
Esi Benyarku | |||||
Tamara Perry | |||||
Martha Adusei | |||||
4x400 m K | CAN | Karlene Haughton | |||
Samantha George | |||||
LaDonna Antoine | |||||
Foy Williams | |||||
20 km kapgang K | CAN | Janice McCaffrey | |||
Hammerkast K | CAN | Michelle Fournier | |||
Badminton | |||||
Single M | CAN | Mike Beres | |||
Double M | CAN | Brent Olynyk | |||
Bryan Moody | |||||
Single K | CAN | Milaine Cloutier | |||
Robbyn Hermitage | |||||
Kara Solmundson | |||||
Double K | CAN | Milaine Cloutier | |||
Robbyn Hermitage | |||||
Mixdouble | CAN | Kara Solmundson | |||
Robbyn Hermitage | |||||
Milaine Cloutier | |||||
Mike Beres | |||||
Brent Olynyk | |||||
Bryan Moody | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | CAN | Greg Newton | |||
David Daniels | |||||
Pete Guarasci | |||||
Todd Macculloch | |||||
Rowan Barrett | |||||
Steve Nash | |||||
Sherman Hamilton | |||||
Michael Meeks | |||||
Eric Hinrichsen | |||||
Greg Francis | |||||
Shawn Swords | |||||
Andrew Mavis | |||||
Basketball K | CAN | Stacey Dales | |||
Cori Blakebrough | |||||
Cal Bouchard | |||||
Michelle Hendry | |||||
Tammy Sutton-Brown | |||||
Kelly Boucher | |||||
Dianne Norman | |||||
Teresa Kleindienst | |||||
Nikki Johnson | |||||
Joy Mcnichol | |||||
Karla Karch | |||||
Claudia Brassard-Riebesehl | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | CAN | Andrew Kooner | |||
Letweltervægt M | CAN | Michael Strange | |||
Letmellemvægt M | CAN | Scott Macintosh | |||
Mellemvægt M | CAN | Donald Orr | |||
Letsværvægt M | CAN | Troy Amos-Ross | |||
Sværvægt M | CAN | Mark Simmons | |||
Supersværvægt M | CAN | Art Binkowski | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CAN | Caroline Brunet | |||
K1 500 m M | CAN | Mihai Apostol | |||
K2 500 m K | CAN | Karen Furneaux | |||
Caroline Brunet | |||||
K4 500 m K | CAN | Marie-Josee Gibeau | |||
Julia Rivard | |||||
Carrie Lightbound | |||||
Kamini Jain | |||||
K1 1000 m M | CAN | Mihai Apostol | |||
C1 500 m M | CAN | Maxime Boilard | |||
C2 500 m M | CAN | Attila Buday | |||
Tamas Buday Jr. | |||||
C1 1000 m M | CAN | Stephen Giles | |||
C2 1000 m M | CAN | Attila Buday | |||
Tamas Buday Jr. | |||||
K1 slalom K | CAN | Margaret Langford | |||
K1 slalom M | CAN | David Ford | |||
C1 slalom M | CAN | James Cartwright | |||
C2 slalom M | CAN | Tyler Lawlor | |||
Benoit Gauthier | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | CAN | Genevieve Jeanson | |||
Clara Hughes | |||||
Lyne Bessette | |||||
Landevejsløb M | CAN | Brian Walton | |||
Czeslaw Lukaszewicz | |||||
Gordon Fraser | |||||
Eric Wohlberg | |||||
Enkeltstart K | CAN | Genevieve Jeanson | |||
Clara Hughes | |||||
Enkeltstart M | CAN | Eric Wohlberg | |||
Pointsløb M | CAN | Brian Walton | |||
1000 m på tid M | CAN | Jim Fisher | |||
500 m på tid K | CAN | Tanya Dubnicoff | |||
Lori-Ann Muenzer | |||||
Sprint K | CAN | Tanya Dubnicoff | |||
Mountainbike M | CAN | Roland Green | |||
Geoff Kabush | |||||
Mountainbike K | CAN | Chrissy Redden | |||
Lesley Tomlinson | |||||
Alison Sydor | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | CAN | Jeffrey Liberty | |||
3 m spring K | CAN | Blythe Hartley | |||
Eryn Bulmer | |||||
Tårnspring M | CAN | Alexandre Despatie | |||
Christopher Kalec | |||||
Tårnspring K | CAN | Emilie Heymans | |||
Anne Montminy | |||||
Synkron 3 m spring K | CAN | Blythe Hartley | |||
Eryn Bulmer | |||||
Synkron tårnspring K | CAN | Emilie Heymans | |||
Anne Montminy | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | CAN | Wyndham St. John | |||
Bruce Mandeville | |||||
Ridebanespringning individuelt | CAN | Jonathan Asselin | |||
Ian Millar | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | CAN | Julie Mahoney | |||
Fleuret hold K | CAN | Jujie Luan | |||
Julie Mahoney | |||||
Sherraine Schalm-Mackay | |||||
Kårde individuelt K | CAN | Sherraine Schalm | |||
Kårde individuelt M | CAN | Laurie Shong | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CAN | Lise Leveille | |||
Yvonne Tousek | |||||
Crystal Gilmore | |||||
Michelle Conway | |||||
Julie Beaulieu | |||||
Kate Richardson | |||||
Individuelt M | CAN | Sasha Jeltkov | |||
Kyle Shewfelt | |||||
Hold K | CAN | Crystal Gilmore | |||
Julie Beaulieu | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Michelle Conway | |||||
Lise Leveille | |||||
Kate Richardson | |||||
Gulv K | CAN | Lise Leveille | |||
Yvonne Tousek | |||||
Michelle Conway | |||||
Julie Beaulieu | |||||
Kate Richardson | |||||
Spring på hest K | CAN | Michelle Conway | |||
Julie Beaulieu | |||||
Lise Leveille | |||||
Kate Richardson | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Bom K | CAN | Lise Leveille | |||
Kate Richardson | |||||
Yvonne Tousek | |||||
Crystal Gilmore | |||||
Julie Beaulieu | |||||
Forskudt barre K | CAN | Lise Leveille | |||
Yvonne Tousek | |||||
Michelle Conway | |||||
Julie Beaulieu | |||||
Kate Richardson | |||||
Gulv M | CAN | Sasha Jeltkov | |||
Kyle Shewfelt | |||||
Spring på hest M | CAN | Kyle Shewfelt | |||
Reck M | CAN | Sasha Jeltkov | |||
Rytmisk gymnastik individuelt K | CAN | Emilie Livingston | |||
Trampolin individuelt K | CAN | Karen Cockburn | |||
Trampolin individuelt M | CAN | Mathieu Turgeon | |||
Hockey | |||||
Hockey M | CAN | Ravinder Kahlon | |||
Robert Short | |||||
Peter Milkovich | |||||
Hari Kant | |||||
Ken Pereira | |||||
Andrew Griffiths | |||||
Scott Mosher | |||||
Robin D'abreo | |||||
Mike Mahood | |||||
Alan Brahmst | |||||
Ronnie Jagday | |||||
Bindi Kullar | |||||
Chris Gifford | |||||
Paul Wettlaufer | |||||
Sean Campbell | |||||
Ian Bird | |||||
Judo | |||||
Halv-letvægt K | CAN | Luce Baillardgeon | |||
Letvægt K | CAN | Michelle Buckingham | |||
Halv-mellemvægt K | CAN | Sophie Roberge | |||
Halv-sværvægt K | CAN | Kimberly Ribble | |||
Mellemvægt M | CAN | Keith Morgan | |||
Halv-sværvægt M | CAN | Nicolas Gill | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | CAN | Kristen Wall | |||
Singlesculler M | CAN | Derek Porter | |||
Dobbeltsculler M | CAN | Todd Hallett | |||
Dominic Seiterle | |||||
Toer uden styrmand K | CAN | Emma Robinson | |||
Theresa Luke | |||||
Toer uden styrmand M | CAN | Henry Hering | |||
Phil Graham | |||||
Otter K | CAN | Heather Davis | |||
Lesley Thompson | |||||
Laryssa Biesenthal | |||||
Emma Robinson | |||||
Dorota Urbaniak | |||||
Heather McDermid | |||||
Buffy Alexander | |||||
Alison Korn | |||||
Theresa Luke | |||||
Otter M | CAN | Adam Parfitt | |||
Lawrence Varga | |||||
Matt Swick | |||||
Michael Belenkie | |||||
David Calder | |||||
Morgan Crooks | |||||
Bryan Donnelly | |||||
Tom Herschmiller | |||||
Chris Taylor | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | CAN | Tracy Duncan | |||
Fiona Milne | |||||
Letvægtsfirer M | CAN | Chris Davidson | |||
Jonathan Beare | |||||
Gavin Hassett | |||||
Iain Brambell | |||||
Sejlsport | |||||
Star | CAN | Kai Bjorn | |||
Ross MacDonald | |||||
Europajolle K | CAN | Beth Calkin | |||
Finnjolle M | CAN | Richard Clarke | |||
Laser M | CAN | Marty Essig | |||
Windsurfer K | CAN | Carroll-Ann Alie | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CAN | Wayne Sorensen | |||
Riffel tre positioner K | CAN | Sharon Bowes | |||
Cari Johnson | |||||
Riffel liggende M | CAN | Wayne Sorensen | |||
Roger Caron | |||||
Luftriffel M | CAN | Wayne Sorensen | |||
Luftriffel K | CAN | Cari Johnson | |||
Sharon Bowes | |||||
Sportspistol K | CAN | Kim Eagles | |||
Luftpistol K | CAN | Kim Eagles | |||
Trap K | CAN | Cynthia Meyer | |||
Susan Nattrass | |||||
Trap M | CAN | George Leary | |||
Skeet M | CAN | Jason Caswell | |||
Dobbelttrap K | CAN | Cynthia Meyer | |||
Susan Nattrass | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | CAN | Jenna Gresdal | |||
Nadine Rolland | |||||
50 m fri stil M | CAN | Craig Hutchison | |||
100 m fri stil K | CAN | Marianne Limpert | |||
Laura Nicholls | |||||
100 m fri stil M | CAN | Craig Hutchison | |||
Yannick Lupien | |||||
200 m fri stil K | CAN | Jessica Deglau | |||
Laura Nicholls | |||||
200 m fri stil M | CAN | Richard Say | |||
Mark Johnston | |||||
400 m fri stil K | CAN | Karine Legault | |||
400 m fri stil M | CAN | Mark Johnston | |||
Richard Say | |||||
800 m fri stil K | CAN | Joanne Malar | |||
Karine Legault | |||||
1500 m fri stil M | CAN | Andrew Hurd | |||
Tim Peterson | |||||
100 m rygcrawl K | CAN | Kelly Stefanyshyn | |||
Michelle Lischinsky | |||||
100 m rygcrawl M | CAN | Christopher Renaud | |||
Mark Versfeld | |||||
200 m rygcrawl K | CAN | Kelly Stefanyshyn | |||
200 m rygcrawl M | CAN | Christopher Renaud | |||
Dustin Hersee | |||||
100 m brystsvømning K | CAN | Christin Petelski | |||
Rhiannon Leier | |||||
100 m brystsvømning M | CAN | Morgan Knabe | |||
200 m brystsvømning K | CAN | Christin Petelski | |||
200 m brystsvømning M | CAN | Morgan Knabe | |||
100 m butterfly K | CAN | Jessica Deglau | |||
Jennifer Button | |||||
100 m butterfly M | CAN | Michael Mintenko | |||
Shamek Pietucha | |||||
200 m butterfly K | CAN | Jessica Deglau | |||
Jennifer Button | |||||
200 m butterfly M | CAN | Shamek Pietucha | |||
200 m medley K | CAN | Joanne Malar | |||
Marianne Limpert | |||||
200 m medley M | CAN | Brian Johns | |||
Curtis Myden | |||||
400 m medley K | CAN | Joanne Malar | |||
400 m medley M | CAN | Curtis Myden | |||
Owen Von Richter | |||||
4x100 m fri stil K | CAN | Laura Nicholls | |||
Marianne Limpert | |||||
Shannon Shakespeare | |||||
Jessica Deglau | |||||
4x100 m fri stil M | CAN | Yannick Lupien | |||
Craig Hutchison | |||||
Richard Say | |||||
Robbie Taylor | |||||
4x200 m fri stil K | CAN | Jennifer Button | |||
Jessica Deglau | |||||
Marianne Limpert | |||||
Katie Brambley | |||||
Shannon Shakespeare | |||||
Joanne Malar | |||||
4x200 m fri stil M | CAN | Richard Say | |||
Brian Johns | |||||
Yannick Lupien | |||||
Michael Mintenko | |||||
Mark Johnston | |||||
4x100 m medley K | CAN | Michelle Lischinsky | |||
Christin Petelski | |||||
Kelly Stefanyshyn | |||||
Laura Nicholls | |||||
Jennifer Button | |||||
Marianne Limpert | |||||
4x100 m medley M | CAN | Shamek Pietucha | |||
Christopher Renaud | |||||
Yannick Lupien | |||||
Morgan Knabe | |||||
Craig Hutchison | |||||
Michael Mintenko | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | CAN | Fanny Letourneau | |||
Claire Carver-Dias | |||||
Hold K | CAN | Reidun Tatham | |||
Kirstin Normand | |||||
Catherine Garceau | |||||
Claire Carver-Dias | |||||
Jessica Chase | |||||
Jacinthe Taillon | |||||
Fanny Letourneau | |||||
Erin Chan | |||||
Lyne Beaumont | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CAN | Johnny Huang | |||
Kurt Liu | |||||
Individuelt K | CAN | Xiao Xiao Wang | |||
Lijuan Geng | |||||
Double M | CAN | Johnny Huang | |||
Kurt Liu | |||||
Double K | CAN | Marie-Christine Roussy | |||
Chris Xu | |||||
Lijuan Geng | |||||
Xiao Xiao Wang | |||||
Taekwondo | |||||
Sværvægt K | CAN | Dominique Bosshart | |||
Tennis | |||||
Single M | CAN | Daniel Nestor | |||
Sebastien Lareau | |||||
Double M | CAN | Daniel Nestor | |||
Sebastien Lareau | |||||
Single K | CAN | Sonya Jeyaseelan | |||
Double K | CAN | Vanessa Webb | |||
Sonya Jeyaseelan | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | CAN | Carol Montgomery | |||
Sharon Donnelly | |||||
Isabelle Turcotte Baird | |||||
Individuelt M | CAN | Simon Whitfield | |||
Volleyball | |||||
Beachvolley M | CAN | Conrad Leinemann | |||
Mark Heese | |||||
Jody Holden | |||||
John Childs | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | CAN | Maryse Turcotte | |||
Letvægt M | CAN | Sebastien Groulx | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | CAN | Gia Sissaouri | |||
Fri stil letvægt M | CAN | Daniel Igali | |||
Fri stil mellemvægt M | CAN | Justin Abdou | |||
Fri stil sværvægt M | CAN | Dean Schmeichel | |||
* Listen ovenfor over Canadiske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Canadiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||