Australian athletes in the Rio de Janeiro 2016 Olympics

Australian athletes at the Rio 2016 Olympics*

  Facts about Australiaat the Rio 2016 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M AUS Taylor Worth
Ryan Tyack
Alec Potts
Individual W AUS Alice Ingley
Team M AUS Alec Potts
Taylor Worth
Ryan Tyack
 Athletics
200 m M AUS Alexander Hartmann
800 m M AUS Jeffrey Riseley
Luke Mathews
1500 m M AUS Luke Mathews
Ryan Gregson
5000 m M AUS Brett Robinson
Sam McEntee
Patrick Tiernan
10000 m M AUS Ben St Lawrence
David McNeill
Marathon M AUS Liam Adams
Michael Shelley
Scott Westcott
20 km walk M AUS Dane Bird-Smith
Rhydian Cowley
50 km walk M AUS Brendon Reading
Chris Erickson
Jared Tallent
High jump M AUS Joel Baden
Brandon Starc
Pole vault M AUS Kurtis Marschall
Long jump M AUS Henry Frayne
Fabrice Lapierre
Shot put M AUS Damien Birkinhead
Discus throw M AUS Benn Harradine
Matthew Denny
Javelin throw M AUS Hamish Peacock
Joshua Robinson
Decathlon M AUS Cedric Dubler
100 m W AUS Melissa Breen
200 m W AUS Ella Nelson
400 m W AUS Anneliese Rubie
Morgan Mitchell
800 m W AUS Selma Kajan
1500 m W AUS Jenny Blundell
Zoe Buckman
Linden Hall
5000 m W AUS Eloise Wellings
Genevieve Lacaze
Madeline Heiner Hills
10000 m W AUS Eloise Wellings
Marathon W AUS Jessica Trengove
Milly Clark
Lisa Jane Weightman
100 m hurdles W AUS Michelle Jenneke
400 m hurdles W AUS Lauren Wells
3000 m steeplechase W AUS Victoria Mitchell
Genevieve Lacaze
Madeline Heiner Hills
4x400 m W AUS Anneliese Rubie
Caitlin Sargent-Jones
Morgan Mitchell
Jessica Thornton
20 km walk W AUS Rachel Tallent
Tanya Holliday
Regan Lamble
High jump W AUS Eleanor Patterson
Pole vault W AUS Alana Boyd
Long jump W AUS Brooke Stratton
Chelsea Jaensch
Discus throw W AUS Dani Samuels
Javelin throw W AUS Kelsey-Lee Roberts
Kimberley Mickle
Kathryn Mitchell
 Badminton
Doubles M AUS Sawan Serasinghe
Matthew Chau
Singles W AUS Wendy Chen
Doubles mixed  AUS Robin Middleton
Leanne Choo
 Basketball
Basketball M AUS Cameron Bairstow
Damian Martin
Ryan Broekhoff
Matthew Dellavedova
Chris Goulding
Patty Mills
Brock Motum
Kevin Lisch
Aron Baynes
David Andersen
Andrew Bogut
Joe Ingles
Basketball W AUS Erin Phillips
Leilani Mitchell
Stephanie Talbot
Tessa Lavey
Cayla George
Elizabeth Cambage
Marianna Tolo
Rachel Jarry
Katie Ebzery
Laura Hodges
Natalie Burton
Penny Taylor
 Boxing
Middleweight M AUS Daniel Lewis
Heavyweight M AUS Jason Whateley
Lightweight W AUS Shelley Marie Watts
 Canoe & Kayak
K1 500 m W AUS Naomi Flood
K2 500 m W AUS Alyssa Bull
Alyce Burnett
K1 200 m M AUS Stephen Bird
K2 200 m M AUS Jordan Wood
Daniel Bowker
K1 1000 m M AUS Murray Stewart
K2 1000 m M AUS Lachlan Tame
Ken Wallace
K4 1000 m M AUS Ken Wallace
Jordan Wood
Jacob Clear
Riley Fitzsimmons
C1 200 m M AUS Ferenc Szekszardi
C1 1000 m M AUS Martin Marinov
C2 1000 m M AUS Ferenc Szekszardi
Martin Marinov
K1 slalom W AUS Jessica Fox
K1 slalom M AUS Lucien Delfour
C1 slalom M AUS Ian Borrows
 Cycling
Road race M AUS Rohan Dennis
Richie Porte
Simon Clarke
Scott Bowden
Road race W AUS Amanda Spratt
Rachel Neylan
Gracie Elvin
Katrin Garfoot
Time trial W AUS Katrin Garfoot
Time trial M AUS Rohan Dennis
Omnium W AUS Annette Edmondson
Omnium M AUS Glenn O'Shea
Team pursuit M AUS Michael Hepburn
Sam Welsford
Jack Bobridge
Alexander Edmondson
Callum Scotson
Keirin W AUS Anna Meares
Stephanie Morton
Team pursuit W AUS Amy Cure
Ashlee Ankudinoff
Annette Edmondson
Melissa Hoskins
Georgia Baker
Team sprint W AUS Anna Meares
Stephanie Morton
Sprint M AUS Matthew Glaetzer
Patrick Constable
Sprint W AUS Anna Meares
Stephanie Morton
Team sprint M AUS Nathan Hart
Patrick Constable
Matthew Glaetzer
Keirin M AUS Patrick Constable
Matthew Glaetzer
Mountainbike M AUS Scott Bowden
Daniel McConnell
Mountainbike W AUS Rebecca Henderson
BMX M AUS Bodi Turner
Anthony Dean
Sam Willoughby
BMX W AUS Caroline Buchanan
Lauren Reynolds
 Diving
Springboard M AUS Kevin Chavez Banda
Grant Nel
Springboard W AUS Maddison Keeney
Esther Qin
Platform M AUS James Connor
Domonic Bedggood
Platform W AUS Brittany O'Brien
Melissa Wu
Synchronized springboard W AUS Anabelle Smith
Maddison Keeney
 Equestrian
Dressage individual  AUS Lyndal Oatley
Suzanne Hearn
Kristy Oatley
Mary Hanna
Dressage team  AUS Lyndal Oatley
Suzanne Hearn
Kristy Oatley
Mary Hanna
Eventing individual  AUS Christopher Burton
Shane Rose
Stuart Tinney
Sam Griffiths
Eventing team  AUS Sam Griffiths
Stuart Tinney
Christopher Burton
Shane Rose
Jumping individual  AUS Matthew Williams
Edwina Tops-Alexander
James Paterson-Robinson
Scott Keach
Jumping team  AUS Scott Keach
Edwina Tops-Alexander
James Paterson-Robinson
Matthew Williams
 Football
Football W AUS Steph Catley
Mackenzie Arnold
Michelle Heyman
Alanna Kennedy
Clare Polkinghorne
Emily Van Egmond
Elise Kellond-knight
Chloe Logarzo
Kyah Simon
Larissa Crummer
Tameka Butt
Lisa De Vanna
Caitlin Foord
Samantha Kerr
Laura Alleway
Katrina Gorry
Lydia Williams
Ellie Carpenter
 Golf
Individual W AUS Minjee Lee
Su Oh
Individual M AUS Scott Hend
Marcus Fraser
 Gymnastics
Floor W AUS Larrissa Miller
Uneven bars W AUS Larrissa Miller
Rhythmic individual all-round W AUS Danielle Prince
Trampoline individual M AUS Blake Gaudry
 Hockey
Hockey M AUS Andrew Charter
Glenn Turner
Fergus Kavanagh
Mark Knowles
Matt Gohdes
Aran Zalewski
Jacob Whetton
Matthew Swann
Simon Orchard
Edward Ockenden
Jamie Dwyer
Christopher Ciriello
Blake Govers
Matthew Dawson
Timothy Deavin
Daniel Beale
Hockey W AUS Grace Stewart
Emily Smith
Kathryn Slattery
Jane Claxton
Edwina Bone
Karri McMahon
Kirstin Dwyer
Brooke Peris
Mariah Williams
Georgie Parker
Georgina Morgan
Rachael Lynch
Jodie Kenny
Casey Sablowski
Gabi Nance
Madonna Blyth
 Judo
Extra-lightweight W AUS Chloe Rayner
Half-middleweight W AUS Katharina Haecker
Middleweight W AUS Sally Conway
Half-heavyweight W AUS Miranda Giambelli
Extra-lightweight M AUS Joshua Katz
Half-lightweight M AUS Nathan Katz
Lightweight M AUS Jake Bensted
Half-middleweight M AUS Eoin Coughlan
 Modern Pentathlon
Individual W AUS Chloe Esposito
Individual M AUS Max Esposito
 Rowing
Single sculls W AUS Kimberley Brennan
Single sculls M AUS Rhys Grant
Double sculls W AUS Genevieve Horton
Sally Kehoe
Double sculls M AUS David Watts
Christopher Morgan
Pair without coxswain M AUS Spencer Turrin
Alexander Lloyd
Quadruple sculls without cox W AUS Jennifer Cleary
Jessica Hall
Madeleine Edmunds
Kerry Hore
Quadruple sculls M AUS Karsten Forsterling
Alexander Belonogoff
James McRae
Cameron Girdlestone
Four without coxswain M AUS Joshua Dunkley-Smith
Alexander Hill
William Lockwood
Joshua Booth
Eight with coxswain W AUS Jessica Morrison
Olympia Aldersey
Lucy Stephan
Alexandra Hagan
Meaghan Volker
Charlotte Sutherland
Sarah Banting
Molly Goodman
Fiona Albert
 Rugby
Rugby sevens W AUS Emma Tonegato
Gemma Etheridge
Sharni Williams
Nicole Beck
Parry Shannon
Emilee Cherry
Chloe Dalton
Alicia Quirk
Ellia Green
Evania Pelite
Amy Turner
Charlotte Caslick
Rugby sevens M AUS Jesse Parahi
Ed Jenkins
Nick Malouf
Pat Mccutcheon
Lewis Holland
Cameron Clark
Tom Kingston
Con Foley
Tom Cusack
James Stannard
John Porch
Henry Hutchison
Allan Faalavaau
 Sailing
Nacra 17  AUS Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
49er M AUS Nathan Outteridge
Iain Jensen
470 W AUS Carrie Smith
Jaime Ryan
470 M AUS Mathew Belcher
Will Ryan
Finn M AUS Jake Lilley
Laser W AUS Ashley Stoddart
Laser M AUS Tom Burton
 Shooting
Rifle three positions M AUS William Godward
Dane Sampson
Rifle prone M AUS Warren Potent
Dane Sampson
Air rifle M AUS Dane Sampson
Jack Rossiter
Air rifle W AUS Jennifer Hens
Sports pistol W AUS Lalita Yauhleuskaya
Elena Galiabovitch
Free pistol M AUS Daniel Repacholi
Rapid fire pistol M AUS David Chapman
Air pistol W AUS Lalita Yauhleuskaya
Elena Galiabovitch
Air pistol M AUS Blake Blackburn
Daniel Repacholi
Trap W AUS Catherine Skinner
Laetisha Scanlan
Trap M AUS Mitchell Iles-Crevatin
Adam Vella
Skeet W AUS Aislin Jones
Skeet M AUS Paul Adams
Keith Ferguson
Double trap M AUS James Willett
 Swimming
50 m freestyle W AUS Bronte Campbell
Cate Campbell
50 m freestyle M AUS Cameron McEvoy
Matthew Abood
100 m freestyle W AUS Bronte Campbell
Cate Campbell
100 m freestyle M AUS Cameron McEvoy
Kyle Chalmers
200 m freestyle W AUS Emma McKeon
Bronte Barratt
200 m freestyle M AUS Thomas Fraser-Holmes
David McKeon
400 m freestyle W AUS Jessica Ashwood
Tamsin Cook
400 m freestyle M AUS David McKeon
Mack Horton
800 m freestyle W AUS Jessica Ashwood
Tamsin Cook
1500 m freestyle M AUS Jack McLoughlin
Mack Horton
100 m backstroke W AUS Emily Seebohm
Madison Wilson
100 m backstroke M AUS Joshua Beaver
Mitchell Larkin
200 m backstroke W AUS Belinda Hocking
Emily Seebohm
200 m backstroke M AUS Joshua Beaver
Mitchell Larkin
100 m breaststroke W AUS Taylor McKeown
Georgia Bohl
100 m breaststroke M AUS Joshua Palmer
Jake Packard
200 m breaststroke W AUS Taylor McKeown
Georgia Bohl
100 m butterfly W AUS Madeline Groves
Emma McKeon
100 m butterfly M AUS Grant Irvine
David Morgan
200 m butterfly W AUS Madeline Groves
Brianna Throssell
200 m butterfly M AUS Grant Irvine
David Morgan
200 m medley W AUS Alicia Coutts
Kotuku Ngawati
200 m medley M AUS Thomas Fraser-Holmes
Travis Mahoney
400 m medley W AUS Blair Evans
Keryn McMaster
400 m medley M AUS Travis Mahoney
Thomas Fraser-Holmes
4x100 m freestyle W AUS Madison Wilson
Emma McKeon
Cate Campbell
Bronte Campbell
Brittany Elmslie
4x100 m freestyle M AUS Kyle Chalmers
James Magnussen
Cameron McEvoy
James Roberts
Matthew Abood
4x200 m freestyle W AUS Leah Neale
Jessica Ashwood
Emma McKeon
Bronte Barratt
Tamsin Cook
4x200 m freestyle M AUS Jacob Hansford
David McKeon
Thomas Fraser-Holmes
Daniel Smith
Mack Horton
4x100 m medley W AUS Cate Campbell
Emily Seebohm
Taylor McKeown
Madison Wilson
Emma McKeon
Madeline Groves
Brittany Elmslie
4x100 m medley M AUS David Morgan
Cameron McEvoy
Jake Packard
Kyle Chalmers
Mitchell Larkin
Marathon 10 km W AUS Chelsea Lea Gubecka
Marathon 10 km M AUS Jarrod Poort
 Synchronized Swimming
Duet W AUS Nikita Pablo
Rose Stackpole
Team W AUS Deborah Tsai
Hannah Cross
Rose Stackpole
Danielle Kettlewell
Cristina Sheehan
Nikita Pablo
Emily Rogers
Amie Thompson
Bianca Hammett
 Table Tennis
Singles M AUS Xin Yan
David Powell
Singles W AUS Melissa Tapper
Jian Fang Lay
Team M AUS David Powell
Heming Hu
Xin Yan
Team W AUS Melissa Tapper
Jianfang Lay
Ziyu Zhang
 Taekwondo
Featherweight W AUS Caroline Marton
Welterweight W AUS Carmen Marton
Flyweight M AUS Safwan Khalil
Welterweight M AUS Hayder Shkara
 Tennis
Singles M AUS Sam Groth
Jordan Thompson
John Millman
Thanasi Kokkinakis
Doubles M AUS John Peers
Christopher Guccione
Singles W AUS Samantha Stosur
Daria Gavrilova
Doubles W AUS Arina Rodionova
Samantha Stosur
Anastasia Rodionova
Daria Gavrilova
Doubles mixed  AUS John Peers
Samantha Stosur
 Triathlon
Individual W AUS Erin Densham
Emma Moffatt
Ashleigh Gentle
Individual M AUS Ryan Bailie
Aaron Royle
Ryan Fisher
 Volleyball
Beach volley W AUS Nicole Laird
Mariafe Artacho del Solar
 Water Polo
Water polo W AUS Zoe Arancini
Rowie Webster
Glencora McGhie
Holly Lincoln-Smith
Keesja Gofers
Bronwen Knox
Hannah Buckling
Gemma Beadsworth
Lea Yanitsas
Kelsey Wakefield
Nicola Zagame
Isobel Bishop
Ash Southern
 Weightlifting
Lightweight W AUS Tia-Clair Toomey
Middle-heavyweight M AUS Simplice Ribouem
 Wrestling
Freestyle welterweight M AUS Talgat Ilyasov
Greco-Roman super-heavyweight M AUS Ivan Popov
* The list of Australian athletes in the 2016 Olympic Games is not yet complete
This information about Australian athletes in the Olympic Summer Games in Rio 2016 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy