British athletes at the Barcelona 1992 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | GBR | Richard Priestman | |||
Steven Hallard | |||||
Simon Terry | |||||
Individual W | GBR | Sylvia Harris | |||
Alison Williamson | |||||
Joanne Edens | |||||
Team M | GBR | Steven Hallard | |||
Richard Priestman | |||||
Simon Terry | |||||
Team W | GBR | Sylvia Harris | |||
Alison Williamson | |||||
Joanne Edens | |||||
Athletics | |||||
100 m M | GBR | Linford Christie | |||
Marcus Adam | |||||
200 m M | GBR | Marcus Adam | |||
John Regis | |||||
Linford Christie | |||||
400 m M | GBR | David Grindley | |||
Roger Black | |||||
Derek Redmond | |||||
800 m M | GBR | Curtis Robb | |||
Tom McKean | |||||
Steven Heard | |||||
1500 m M | GBR | Matt Yates | |||
Kevin McKay | |||||
Steve Crabb | |||||
5000 m M | GBR | Jack Buckner | |||
Robert Denmark | |||||
Ian Hamer | |||||
10000 m M | GBR | Eamonn Martin | |||
Paul Evans | |||||
Richard Nerurkar | |||||
Marathon M | GBR | David Long | |||
Paul Davies-Hale | |||||
Steven Brace | |||||
110 m hurdles M | GBR | Colin Jackson | |||
Hughie Teape | |||||
Anthony Jarrett | |||||
400 m hurdles M | GBR | Kriss Akabusi | |||
Max Robertson | |||||
3000 m steeplechase M | GBR | Tom Buckner | |||
Tom Hanlon | |||||
Colin Walker | |||||
4x100 m M | GBR | John Regis | |||
Linford Christie | |||||
Jason John | |||||
Marcus Adam | |||||
Anthony Jarrett | |||||
4x400 m M | GBR | John Regis | |||
Du'aine Ladejo | |||||
David Grindley | |||||
Roger Black | |||||
Kriss Akabusi | |||||
Mark Richardson | |||||
20 km walk M | GBR | Christopher Maddocks | |||
Martin Rush | |||||
Andrew Penn | |||||
50 km walk M | GBR | Paul Blagg | |||
Leslie Morton | |||||
High jump M | GBR | Brendan Reilly | |||
Stephen Smith | |||||
Dalton Grant | |||||
Pole vault M | GBR | Michael Edwards | |||
Long jump M | GBR | Mark Forsythe | |||
Triple jump M | GBR | Julian Golley | |||
Francis Agyepong | |||||
Jonathan Edwards | |||||
Shot put M | GBR | Paul Edwards | |||
Discus throw M | GBR | Simon Williams | |||
Hammer throw M | GBR | Paul Head | |||
Javelin throw M | GBR | Michael Hill | |||
Stephen Backley | |||||
Nigel Bevan | |||||
Decathlon M | GBR | David Bigham | |||
100 m W | GBR | Stephi Douglas | |||
200 m W | GBR | Simmone Jacobs | |||
Jennifer Stoute | |||||
400 m W | GBR | Lorraine Hanson | |||
Sandra Douglas | |||||
Phylis Smith | |||||
800 m W | GBR | Paula Fryer | |||
Lorraine Baker | |||||
Diane Edwards | |||||
1500 m W | GBR | Ann Margaret Williams | |||
Maxine Newman | |||||
Kirsty Wade | |||||
3000 m W | GBR | Alison Wyeth | |||
Yvonne Murray | |||||
Lisa York | |||||
10000 m W | GBR | Jill Hunter | |||
Elizabeth McColgan | |||||
Andrea Wallace | |||||
Marathon W | GBR | Veronique Marot | |||
Sally Eastall | |||||
Sally Ellis | |||||
100 m hurdles W | GBR | Lesley-Ann Skeete | |||
Kay Morley-Brown | |||||
Jacqueline Agyepong | |||||
400 m hurdles W | GBR | Louise Fraiser | |||
Gowry Retchakan | |||||
Sally Gunnell | |||||
4x400 m W | GBR | Jennifer Stoute | |||
Phylis Smith | |||||
Sandra Douglas | |||||
Sally Gunnell | |||||
10 km walk W | GBR | Victoria Lupton | |||
Betty Sworowski | |||||
Lisa Langford-Kehler | |||||
High jump W | GBR | Joanne Jennings | |||
Debbie Marti | |||||
Long jump W | GBR | Oluyinka Idowu | |||
Joanne Wise | |||||
Fiona May | |||||
Shot put W | GBR | Myrtle Augee | |||
Discus throw W | GBR | Jacqueline McKernan | |||
Javelin throw W | GBR | Tessa Sanderson | |||
Heptathlon W | GBR | Clova Court | |||
Badminton | |||||
Singles W | GBR | Joanne Muggeridge | |||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | GBR | Rowan Williams | |||
Flyweight M | GBR | Paul Ingle | |||
Featherweight M | GBR | Brian Carr | |||
Lightweight M | GBR | Alan Vaughan | |||
Light-welterweight M | GBR | Peter Richardson | |||
Welterweight M | GBR | Adrian Dodson | |||
Light-middleweight M | GBR | Robin Reid | |||
Middleweight M | GBR | Mark Edwards | |||
Light-heavyweight M | GBR | Stephen Wilson | |||
Heavyweight M | GBR | Paul Lawson | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | GBR | Alison Thorogood | |||
K1 500 m M | GBR | Simon Parsons | |||
K2 500 m M | GBR | Grayson Bourne | |||
Ivan Lawler | |||||
K4 500 m W | GBR | Sandra Troop | |||
Hilary Dresser | |||||
Andrea Dallaway | |||||
Alison Thorogood | |||||
K1 1000 m M | GBR | Graham Burns | |||
K2 1000 m M | GBR | James Block | |||
Reuben Burgess | |||||
C1 500 m M | GBR | Eric Jamieson | |||
C1 1000 m M | GBR | Andrew Train | |||
C2 1000 m M | GBR | Stephen Train | |||
Andrew Train | |||||
K1 slalom W | GBR | Rachel Fox | |||
Karen Like | |||||
K1 slalom M | GBR | Melvyn Jones | |||
Richard Fox | |||||
Ian Raspin | |||||
C1 slalom M | GBR | Mark Delaney | |||
Gareth Marriot | |||||
C2 slalom M | GBR | Chris Arrowsmith | |||
Andrew Clough | |||||
Paul Brain | |||||
Iain Clough | |||||
Cycling | |||||
Road race W | GBR | Sally Hodge | |||
Louise Jones | |||||
Marie Purvis | |||||
Road race M | GBR | Matthew Stephens | |||
David Cook | |||||
Simeon Hempsall | |||||
Road race team M | GBR | Stephen Farrell | |||
Matthew Illingworth | |||||
Peter Longbottom | |||||
Gary Dighton | |||||
Individual pursuit M | GBR | Chris Boardman | |||
Team pursuit M | GBR | Chris Boardman | |||
Paul Jennings | |||||
Bryan Steel | |||||
Glen Sword | |||||
Points race M | GBR | Simon Lillistone | |||
1000 m time trial M | GBR | Anthony Stirrat | |||
Diving | |||||
Springboard M | GBR | Robert Morgan | |||
Springboard W | GBR | Naomi Bishop | |||
Platform M | GBR | Robert Morgan | |||
Platform W | GBR | Hayley Allen | |||
Lesley Ward | |||||
Equestrian | |||||
Dressage team | GBR | Carol Parsons | |||
Emile Faurie | |||||
Laura Fry | |||||
Carl Hester | |||||
Eventing individual | GBR | Mary Thomson | |||
Karen Dixon | |||||
Eventing team | GBR | Karen Dixon | |||
Mary Thomson | |||||
Richard Walker | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | GBR | Fiona McIntosh | |||
Foil team W | GBR | Julia Bracewell | |||
Fiona McIntosh | |||||
Amanda Ferguson | |||||
Linda Strachan | |||||
Sarah Mawby | |||||
Foil team M | GBR | Donnie Mckenzie | |||
Jonathan Davis | |||||
Tony Bartlett | |||||
Bill Gosbee | |||||
Gymnastics | |||||
Team M | GBR | Paul Bowler | |||
David Cox | |||||
Neil Thomas | |||||
James Michael May | |||||
Marvin Campbell | |||||
Terry Bartlett | |||||
Floor W | GBR | Rowena Roberts | |||
Sarah Mercer | |||||
Rhythmic individual all-round W | GBR | Debbie Southwick | |||
Viva Seifert | |||||
Hockey | |||||
Hockey W | GBR | Gillian Atkins | |||
Karen Brown | |||||
Helen Morgan | |||||
Kathryn Johnson | |||||
Tammy Miller | |||||
Joanne Thompson | |||||
Alison Ramsay | |||||
Susan Fraser | |||||
Sandie Lister | |||||
Mandy Nicholls | |||||
Victoria Dixon | |||||
Jackie McWilliams | |||||
Mary Nevill | |||||
Jane Sixsmith | |||||
Lisa Bayliss | |||||
Wendy Fraser | |||||
Judo | |||||
Extra-lightweight W | GBR | Karen Briggs | |||
Half-lightweight W | GBR | Sharon Susan Rendle | |||
Lightweight W | GBR | Nicola Fairbrother | |||
Half-middleweight W | GBR | Diane Bell | |||
Middleweight W | GBR | Kate Howey | |||
Half-heavyweight W | GBR | Josie Horton | |||
Heavyweight W | GBR | Sharon Lee | |||
Extra-lightweight M | GBR | Nigel Donohue | |||
Half-lightweight M | GBR | Ian Freeman | |||
Lightweight M | GBR | Billy Cusack | |||
Half-middleweight M | GBR | Ryan Birch | |||
Middleweight M | GBR | Densign White | |||
Half-heavyweight M | GBR | Raymond Stevens | |||
Heavyweight M | GBR | Elvis Gordon | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | GBR | Dominic Mahony | |||
Richard Phelps | |||||
Graham Brookhouse | |||||
Team M | GBR | Dominic Mahony | |||
Graham Brookehouse | |||||
Richard Phelps | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | GBR | Patricia Reid | |||
Single sculls M | GBR | Wade Hall-Craggs | |||
Double sculls W | GBR | Annabel Eyres | |||
Alison Gill | |||||
Pair without coxswain W | GBR | Miriam Batten | |||
Joanne Turvey | |||||
Pair without coxswain M | GBR | Matthew Pinsent | |||
Steven Redgrave | |||||
Pair with coxswain M | GBR | Jonathan Searle | |||
Gary Herbert | |||||
Gregory Searle | |||||
Quadruple sculls M | GBR | Guy Pooley | |||
Peter Haining | |||||
Mike Harris | |||||
Roger Brown | |||||
Four without coxswain W | GBR | Kim Thomas | |||
Allison Barnett | |||||
Gillian Lindsay | |||||
Suzanne Kirk | |||||
Four without coxswain M | GBR | Gavin Stewart | |||
John Garrett | |||||
Salih Hassan | |||||
Richard Stanhope | |||||
Four with coxswain M | GBR | Nicholas Burfitt | |||
Peter Mulkerrins | |||||
John Deakin | |||||
Terence Dillon | |||||
Simon Berrisford | |||||
Eight with coxswain W | GBR | Dorothy Blackie | |||
Katharine Brownlow | |||||
Rachel Hirst | |||||
Katherine Grose | |||||
Philippa Cross | |||||
Alison Paterson | |||||
Kareen Marwick | |||||
Fiona Freckleton | |||||
Susan Smith | |||||
Eight with coxswain M | GBR | Timothy Foster | |||
Richard Phelps | |||||
James Walker | |||||
Martin Cross | |||||
Benjamin Hunt-Davis | |||||
Jonny Singfield | |||||
Stephen Turner | |||||
Adrian Ellison | |||||
Rupert Obholzer | |||||
Sailing | |||||
Soling | GBR | Simon Stewart | |||
Lawrie Smith | |||||
Robert Cruikshank | |||||
Star | GBR | Philip Lawrence | |||
David Howlett | |||||
Tornado | GBR | David Williams | |||
Ian Rhodes | |||||
470 W | GBR | Debra Jarvis | |||
Susan Hay-Carr | |||||
470 M | GBR | Paul Brotherton | |||
Andrew Hemmings | |||||
Europe W | GBR | Shirley Robertson | |||
Finn M | GBR | Ian Ainslie | |||
Stuart Childerley | |||||
Windsurfer W | GBR | Penny Way | |||
Windsurfer M | GBR | Barrie Edgington | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | GBR | Alister Allan | |||
Rifle prone M | GBR | Alister Allan | |||
Air rifle M | GBR | Nigel Wallace | |||
Moving target M | GBR | David Chapman | |||
Rapid fire pistol M | GBR | Adrian Breton | |||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | GBR | Alison Sheppard | |||
Karen Pickering | |||||
50 m freestyle M | GBR | Mark Foster | |||
Michael Fibbens | |||||
100 m freestyle W | GBR | Karen Pickering | |||
Alison Sheppard | |||||
100 m freestyle M | GBR | Paul Howe | |||
Michael Fibbens | |||||
200 m freestyle W | GBR | Karen Pickering | |||
200 m freestyle M | GBR | Paul Howe | |||
Paul Palmer | |||||
400 m freestyle W | GBR | Elizabeth Arnold | |||
Samantha Foggo | |||||
400 m freestyle M | GBR | Stephen Akers | |||
Paul Palmer | |||||
800 m freestyle W | GBR | Elizabeth Arnold | |||
Samantha Foggo | |||||
1500 m freestyle M | GBR | Stephen Akers | |||
Ian Wilson | |||||
100 m backstroke W | GBR | Katharine Read | |||
Joanne Deakins | |||||
100 m backstroke M | GBR | Adam Ruckwood | |||
Martin Harris | |||||
200 m backstroke W | GBR | Katharine Read | |||
Joanne Deakins | |||||
200 m backstroke M | GBR | Adam Ruckwood | |||
Matthew O'Connor | |||||
100 m breaststroke W | GBR | Susannah Brownsdon | |||
Jaime King | |||||
100 m breaststroke M | GBR | Adrian Moorhouse | |||
Nick Gillingham | |||||
200 m breaststroke W | GBR | Jaime King | |||
Susannah Brownsdon | |||||
200 m breaststroke M | GBR | Jason Hender | |||
Nick Gillingham | |||||
100 m butterfly W | GBR | Samantha Purvis | |||
Madeleine Campbell | |||||
100 m butterfly M | GBR | Simon Wainwright | |||
Richard Leishman | |||||
200 m butterfly W | GBR | Samantha Purvis | |||
Helen Slatter | |||||
200 m butterfly M | GBR | Simon Wainwright | |||
200 m medley W | GBR | Helen Slatter | |||
Sharron Davies | |||||
200 m medley M | GBR | John Davey | |||
Andrew Rolley | |||||
400 m medley W | GBR | Sharron Davies | |||
Helen Slatter | |||||
400 m medley M | GBR | Andrew Rolley | |||
4x100 m freestyle M | GBR | Michael Fibbens | |||
Mark Foster | |||||
Roland Lee | |||||
Paul Howe | |||||
4x200 m freestyle M | GBR | Steven Mellor | |||
Paul Howe | |||||
Stephen Akers | |||||
Paul Palmer | |||||
4x100 m medley W | GBR | Susannah Brownsdon | |||
Madeleine Campbell | |||||
Karen Pickering | |||||
Joanne Deakins | |||||
4x100 m medley M | GBR | Roland Lee | |||
Nick Gillingham | |||||
Richard Leishman | |||||
Martin Harris | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Solo W | GBR | Laila Vakil | |||
Kenny Shacklock | |||||
Natasha Haynes | |||||
Duet W | GBR | Laila Vakil | |||
Kenny Shacklock | |||||
Weightlifting | |||||
Middleweight M | GBR | Anthony Morgan | |||
Light-heavyweight M | GBR | Andrew Callard | |||
David Morgan | |||||
Middle-heavyweight M | GBR | Keith Boxell | |||
Peter May | |||||
Heavyweight M | GBR | Raymond Kopka | |||
* The list of British athletes in the 1992 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about British athletes in the Olympic Summer Games in Barcelona 1992 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||