Britiske deltagere ved OL i Barcelona 1992 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GBR | Steven Hallard | |||
Simon Terry | |||||
Richard Priestman | |||||
Individuelt K | GBR | Sylvia Harris | |||
Alison Williamson | |||||
Joanne Edens | |||||
Hold M | GBR | Richard Priestman | |||
Steven Hallard | |||||
Simon Terry | |||||
Hold K | GBR | Alison Williamson | |||
Sylvia Harris | |||||
Joanne Edens | |||||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Linford Christie | |||
Marcus Adam | |||||
200 m M | GBR | Linford Christie | |||
Marcus Adam | |||||
John Regis | |||||
400 m M | GBR | Roger Black | |||
David Grindley | |||||
Derek Redmond | |||||
800 m M | GBR | Steven Heard | |||
Curtis Robb | |||||
Tom McKean | |||||
1500 m M | GBR | Kevin McKay | |||
Steve Crabb | |||||
Matt Yates | |||||
5000 m M | GBR | Ian Hamer | |||
Jack Buckner | |||||
Robert Denmark | |||||
10000 m M | GBR | Richard Nerurkar | |||
Eamonn Martin | |||||
Paul Evans | |||||
Maraton M | GBR | Paul Davies-Hale | |||
David Long | |||||
Steven Brace | |||||
110 m hæk M | GBR | Colin Jackson | |||
Hughie Teape | |||||
Anthony Jarrett | |||||
400 m hæk M | GBR | Max Robertson | |||
Kriss Akabusi | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Tom Buckner | |||
Tom Hanlon | |||||
Colin Walker | |||||
4x100 m M | GBR | Marcus Adam | |||
Anthony Jarrett | |||||
John Regis | |||||
Jason John | |||||
Linford Christie | |||||
4x400 m M | GBR | Du'aine Ladejo | |||
Mark Richardson | |||||
Kriss Akabusi | |||||
David Grindley | |||||
Roger Black | |||||
John Regis | |||||
20 km kapgang M | GBR | Martin Rush | |||
Andrew Penn | |||||
Christopher Maddocks | |||||
50 km kapgang M | GBR | Paul Blagg | |||
Leslie Morton | |||||
Højdespring M | GBR | Stephen Smith | |||
Dalton Grant | |||||
Brendan Reilly | |||||
Stangspring M | GBR | Michael Edwards | |||
Længdespring M | GBR | Mark Forsythe | |||
Trespring M | GBR | Julian Golley | |||
Francis Agyepong | |||||
Jonathan Edwards | |||||
Kuglestød M | GBR | Paul Edwards | |||
Diskoskast M | GBR | Simon Williams | |||
Hammerkast M | GBR | Paul Head | |||
Spydkast M | GBR | Michael Hill | |||
Stephen Backley | |||||
Nigel Bevan | |||||
Tikamp M | GBR | David Bigham | |||
100 m K | GBR | Stephi Douglas | |||
200 m K | GBR | Jennifer Stoute | |||
Simmone Jacobs | |||||
400 m K | GBR | Lorraine Hanson | |||
Sandra Douglas | |||||
Phylis Smith | |||||
800 m K | GBR | Diane Edwards | |||
Lorraine Baker | |||||
Paula Fryer | |||||
1500 m K | GBR | Kirsty Wade | |||
Ann Margaret Williams | |||||
Maxine Newman | |||||
3000 m K | GBR | Alison Wyeth | |||
Yvonne Murray | |||||
Lisa York | |||||
10000 m K | GBR | Elizabeth McColgan | |||
Jill Hunter | |||||
Andrea Wallace | |||||
Maraton K | GBR | Sally Eastall | |||
Sally Ellis | |||||
Veronique Marot | |||||
100 m hæk K | GBR | Lesley-Ann Skeete | |||
Kay Morley-Brown | |||||
Jacqueline Agyepong | |||||
400 m hæk K | GBR | Sally Gunnell | |||
Louise Fraiser | |||||
Gowry Retchakan | |||||
4x400 m K | GBR | Sandra Douglas | |||
Phylis Smith | |||||
Jennifer Stoute | |||||
Sally Gunnell | |||||
10 km kapgang K | GBR | Victoria Lupton | |||
Betty Sworowski | |||||
Lisa Langford-Kehler | |||||
Højdespring K | GBR | Joanne Jennings | |||
Debbie Marti | |||||
Længdespring K | GBR | Joanne Wise | |||
Fiona May | |||||
Oluyinka Idowu | |||||
Kuglestød K | GBR | Myrtle Augee | |||
Diskoskast K | GBR | Jacqueline McKernan | |||
Spydkast K | GBR | Tessa Sanderson | |||
Syvkamp K | GBR | Clova Court | |||
Badminton | |||||
Single K | GBR | Joanne Muggeridge | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | GBR | Rowan Williams | |||
Fluevægt M | GBR | Paul Ingle | |||
Fjervægt M | GBR | Brian Carr | |||
Letvægt M | GBR | Alan Vaughan | |||
Letweltervægt M | GBR | Peter Richardson | |||
Weltervægt M | GBR | Adrian Dodson | |||
Letmellemvægt M | GBR | Robin Reid | |||
Mellemvægt M | GBR | Mark Edwards | |||
Letsværvægt M | GBR | Stephen Wilson | |||
Sværvægt M | GBR | Paul Lawson | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Alison Thorogood | |||
K1 500 m M | GBR | Simon Parsons | |||
K2 500 m M | GBR | Ivan Lawler | |||
Grayson Bourne | |||||
K4 500 m K | GBR | Hilary Dresser | |||
Sandra Troop | |||||
Alison Thorogood | |||||
Andrea Dallaway | |||||
K1 1000 m M | GBR | Graham Burns | |||
K2 1000 m M | GBR | James Block | |||
Reuben Burgess | |||||
C1 500 m M | GBR | Eric Jamieson | |||
C1 1000 m M | GBR | Andrew Train | |||
C2 1000 m M | GBR | Andrew Train | |||
Stephen Train | |||||
K1 slalom K | GBR | Rachel Fox | |||
Karen Like | |||||
K1 slalom M | GBR | Melvyn Jones | |||
Richard Fox | |||||
Ian Raspin | |||||
C1 slalom M | GBR | Mark Delaney | |||
Gareth Marriot | |||||
C2 slalom M | GBR | Paul Brain | |||
Andrew Clough | |||||
Chris Arrowsmith | |||||
Iain Clough | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | GBR | Marie Purvis | |||
Louise Jones | |||||
Sally Hodge | |||||
Landevejsløb M | GBR | David Cook | |||
Simeon Hempsall | |||||
Matthew Stephens | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | Peter Longbottom | |||
Matthew Illingworth | |||||
Stephen Farrell | |||||
Gary Dighton | |||||
Individuel forfølgelse M | GBR | Chris Boardman | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Chris Boardman | |||
Glen Sword | |||||
Bryan Steel | |||||
Paul Jennings | |||||
Pointsløb M | GBR | Simon Lillistone | |||
1000 m på tid M | GBR | Anthony Stirrat | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Robert Morgan | |||
3 m spring K | GBR | Naomi Bishop | |||
Tårnspring M | GBR | Robert Morgan | |||
Tårnspring K | GBR | Lesley Ward | |||
Hayley Allen | |||||
Ridning | |||||
Dressur hold | GBR | Carol Parsons | |||
Carl Hester | |||||
Laura Fry | |||||
Emile Faurie | |||||
Military individuelt | GBR | Mary Thomson | |||
Karen Dixon | |||||
Military hold | GBR | Richard Walker | |||
Mary Thomson | |||||
Karen Dixon | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GBR | Fiona McIntosh | |||
Fleuret hold K | GBR | Amanda Ferguson | |||
Fiona McIntosh | |||||
Sarah Mawby | |||||
Julia Bracewell | |||||
Linda Strachan | |||||
Fleuret hold M | GBR | Jonathan Davis | |||
Donnie Mckenzie | |||||
Bill Gosbee | |||||
Tony Bartlett | |||||
Gymnastik | |||||
Hold M | GBR | Neil Thomas | |||
David Cox | |||||
James Michael May | |||||
Paul Bowler | |||||
Terry Bartlett | |||||
Marvin Campbell | |||||
Gulv K | GBR | Rowena Roberts | |||
Sarah Mercer | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | GBR | Debbie Southwick | |||
Viva Seifert | |||||
Hockey | |||||
Hockey K | GBR | Jane Sixsmith | |||
Susan Fraser | |||||
Mandy Nicholls | |||||
Helen Morgan | |||||
Wendy Fraser | |||||
Joanne Thompson | |||||
Jackie McWilliams | |||||
Mary Nevill | |||||
Lisa Bayliss | |||||
Alison Ramsay | |||||
Sandie Lister | |||||
Kathryn Johnson | |||||
Tammy Miller | |||||
Gillian Atkins | |||||
Karen Brown | |||||
Victoria Dixon | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | GBR | Karen Briggs | |||
Halv-letvægt K | GBR | Sharon Susan Rendle | |||
Letvægt K | GBR | Nicola Fairbrother | |||
Halv-mellemvægt K | GBR | Diane Bell | |||
Mellemvægt K | GBR | Kate Howey | |||
Halv-sværvægt K | GBR | Josie Horton | |||
Sværvægt K | GBR | Sharon Lee | |||
Ekstra-letvægt M | GBR | Nigel Donohue | |||
Halv-letvægt M | GBR | Ian Freeman | |||
Letvægt M | GBR | Billy Cusack | |||
Halv-mellemvægt M | GBR | Ryan Birch | |||
Mellemvægt M | GBR | Densign White | |||
Halv-sværvægt M | GBR | Raymond Stevens | |||
Sværvægt M | GBR | Elvis Gordon | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GBR | Richard Phelps | |||
Graham Brookhouse | |||||
Dominic Mahony | |||||
Hold M | GBR | Dominic Mahony | |||
Richard Phelps | |||||
Graham Brookehouse | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | GBR | Patricia Reid | |||
Singlesculler M | GBR | Wade Hall-Craggs | |||
Dobbeltsculler K | GBR | Alison Gill | |||
Annabel Eyres | |||||
Toer uden styrmand K | GBR | Joanne Turvey | |||
Miriam Batten | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | Steven Redgrave | |||
Matthew Pinsent | |||||
Toer med styrmand M | GBR | Gregory Searle | |||
Gary Herbert | |||||
Jonathan Searle | |||||
Dobbeltfirer M | GBR | Mike Harris | |||
Peter Haining | |||||
Guy Pooley | |||||
Roger Brown | |||||
Firer uden styrmand K | GBR | Kim Thomas | |||
Suzanne Kirk | |||||
Gillian Lindsay | |||||
Allison Barnett | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | Salih Hassan | |||
John Garrett | |||||
Gavin Stewart | |||||
Richard Stanhope | |||||
Firer med styrmand M | GBR | John Deakin | |||
Peter Mulkerrins | |||||
Nicholas Burfitt | |||||
Simon Berrisford | |||||
Terence Dillon | |||||
Otter K | GBR | Katharine Brownlow | |||
Alison Paterson | |||||
Fiona Freckleton | |||||
Dorothy Blackie | |||||
Philippa Cross | |||||
Rachel Hirst | |||||
Kareen Marwick | |||||
Susan Smith | |||||
Katherine Grose | |||||
Otter M | GBR | Stephen Turner | |||
Rupert Obholzer | |||||
Martin Cross | |||||
Richard Phelps | |||||
Jonny Singfield | |||||
Adrian Ellison | |||||
Timothy Foster | |||||
Benjamin Hunt-Davis | |||||
James Walker | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | GBR | Robert Cruikshank | |||
Lawrie Smith | |||||
Simon Stewart | |||||
Star | GBR | David Howlett | |||
Philip Lawrence | |||||
Tornado | GBR | Ian Rhodes | |||
David Williams | |||||
470 K | GBR | Debra Jarvis | |||
Susan Hay-Carr | |||||
470 M | GBR | Paul Brotherton | |||
Andrew Hemmings | |||||
Europajolle K | GBR | Shirley Robertson | |||
Finnjolle M | GBR | Stuart Childerley | |||
Ian Ainslie | |||||
Windsurfer K | GBR | Penny Way | |||
Windsurfer M | GBR | Barrie Edgington | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GBR | Alister Allan | |||
Riffel liggende M | GBR | Alister Allan | |||
Luftriffel M | GBR | Nigel Wallace | |||
Bevægeligt mål M | GBR | David Chapman | |||
Silhuetpistol M | GBR | Adrian Breton | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | GBR | Alison Sheppard | |||
Karen Pickering | |||||
50 m fri stil M | GBR | Mark Foster | |||
Michael Fibbens | |||||
100 m fri stil K | GBR | Karen Pickering | |||
Alison Sheppard | |||||
100 m fri stil M | GBR | Paul Howe | |||
Michael Fibbens | |||||
200 m fri stil K | GBR | Karen Pickering | |||
200 m fri stil M | GBR | Paul Howe | |||
Paul Palmer | |||||
400 m fri stil K | GBR | Samantha Foggo | |||
Elizabeth Arnold | |||||
400 m fri stil M | GBR | Paul Palmer | |||
Stephen Akers | |||||
800 m fri stil K | GBR | Elizabeth Arnold | |||
Samantha Foggo | |||||
1500 m fri stil M | GBR | Ian Wilson | |||
Stephen Akers | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Joanne Deakins | |||
Katharine Read | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Martin Harris | |||
Adam Ruckwood | |||||
200 m rygcrawl K | GBR | Katharine Read | |||
Joanne Deakins | |||||
200 m rygcrawl M | GBR | Matthew O'Connor | |||
Adam Ruckwood | |||||
100 m brystsvømning K | GBR | Susannah Brownsdon | |||
Jaime King | |||||
100 m brystsvømning M | GBR | Adrian Moorhouse | |||
Nick Gillingham | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Jaime King | |||
Susannah Brownsdon | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | Jason Hender | |||
Nick Gillingham | |||||
100 m butterfly K | GBR | Samantha Purvis | |||
Madeleine Campbell | |||||
100 m butterfly M | GBR | Simon Wainwright | |||
Richard Leishman | |||||
200 m butterfly K | GBR | Helen Slatter | |||
Samantha Purvis | |||||
200 m butterfly M | GBR | Simon Wainwright | |||
200 m medley K | GBR | Sharron Davies | |||
Helen Slatter | |||||
200 m medley M | GBR | Andrew Rolley | |||
John Davey | |||||
400 m medley K | GBR | Helen Slatter | |||
Sharron Davies | |||||
400 m medley M | GBR | Andrew Rolley | |||
4x100 m fri stil M | GBR | Paul Howe | |||
Roland Lee | |||||
Mark Foster | |||||
Michael Fibbens | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Paul Palmer | |||
Stephen Akers | |||||
Paul Howe | |||||
Steven Mellor | |||||
4x100 m medley K | GBR | Karen Pickering | |||
Madeleine Campbell | |||||
Susannah Brownsdon | |||||
Joanne Deakins | |||||
4x100 m medley M | GBR | Nick Gillingham | |||
Roland Lee | |||||
Martin Harris | |||||
Richard Leishman | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | GBR | Laila Vakil | |||
Kenny Shacklock | |||||
Natasha Haynes | |||||
Duet K | GBR | Laila Vakil | |||
Kenny Shacklock | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt M | GBR | Anthony Morgan | |||
Letsværvægt M | GBR | Andrew Callard | |||
David Morgan | |||||
Mellemsværvægt M | GBR | Keith Boxell | |||
Peter May | |||||
Sværvægt M | GBR | Raymond Kopka | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1992 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Barcelona 1992 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||