British athletes at the Melbourne 1956 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Athletics | |||||
100 m M | GBR | Roy Sandström | |||
Kenneth Box | |||||
David Segal | |||||
200 m M | GBR | Roy Sandstrom | |||
Brian Shenton | |||||
David Segal | |||||
400 m M | GBR | Francis Higgins | |||
Michael Wheeler | |||||
John Salisbury | |||||
800 m M | GBR | Michael Rawson | |||
Michael Farrell | |||||
Derek Johnson | |||||
1500 m M | GBR | Ken Wood | |||
Ian Boyd | |||||
Brian Hewson | |||||
5000 m M | GBR | Derek Ibbotson | |||
Gordon Pirie | |||||
Christopher Chataway | |||||
10000 m M | GBR | Kenneth Norris | |||
Frank Sando | |||||
Gordon Pirie | |||||
Marathon M | GBR | Henry Hicks | |||
Ronald Clark | |||||
Frederick Norris | |||||
110 m hurdles M | GBR | Frederick Parker | |||
Peter Hildreth | |||||
400 m hurdles M | GBR | Thomas Farrell | |||
Robert Shaw | |||||
Harry Kane | |||||
3000 m steeplechase M | GBR | Eric Shirley | |||
John Disley | |||||
Chris Brasher | |||||
4x100 m M | GBR | Roy Sandstrom | |||
Kenneth Box | |||||
Brian Shenton | |||||
David Segal | |||||
4x400 m M | GBR | Michael Wheeler | |||
Derek Johnson | |||||
Peter Higgins | |||||
John Salisbury | |||||
20 km walk M | GBR | Stanley Vickers | |||
Roland Hardy | |||||
George Coleman | |||||
50 km walk M | GBR | Eric Hall | |||
Albert Johnson | |||||
Donald Thompson | |||||
High jump M | GBR | Peter Wells | |||
Long jump M | GBR | Kenneth Wilmshurst | |||
Roy Cruttenden | |||||
Triple jump M | GBR | Kenneth Wilmshurst | |||
Shot put M | GBR | Barclay Palmer | |||
Discus throw M | GBR | Mark Pharaoh | |||
Gerald Carr | |||||
Hammer throw M | GBR | Peter Allday | |||
Donald Anthony | |||||
Javelin throw M | GBR | Peter Cullen | |||
100 m W | GBR | June Paul | |||
Heather Armitage | |||||
Anne Pashley | |||||
200 m W | GBR | Jean Scrivens | |||
June Paul | |||||
Heather Armitage | |||||
80 m hurdles W | GBR | Pauline Wainwright | |||
Carole Quinton | |||||
4x100 m W | GBR | Heather Armitage | |||
Jean Scrivens | |||||
June Paul | |||||
Anne Pashley | |||||
High jump W | GBR | Dorothy Tyler | |||
Thelma Hopkins | |||||
Audrey Bennett | |||||
Long jump W | GBR | Thelma Hopkins | |||
Sheila Hoskin | |||||
Shot put W | GBR | Suzanne Allday | |||
Discus throw W | GBR | Suzanne Allday | |||
Boxing | |||||
Flyweight M | GBR | Terence Spinks | |||
Bantamweight M | GBR | Owen Reilly | |||
Featherweight M | GBR | Thomas Nicholls | |||
Lightweight M | GBR | Richard McTaggart | |||
Welterweight M | GBR | Nicholas Gargano | |||
Light-middleweight M | GBR | John McCormack | |||
Middleweight M | GBR | Ronald Redrup | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | GBR | Patricia Moody | |||
K2 1000 m M | GBR | Raymond Blick | |||
Brian Bullivant | |||||
K2 10000 m M | GBR | Brian Bullivant | |||
Raymond Blick | |||||
Cycling | |||||
Road race M | GBR | William Holmes | |||
Arthur Stanley Brittain | |||||
Alan Jackson | |||||
Road race team M | GBR | Arthur Stanley Brittain | |||
William Holmes | |||||
Alan Jackson | |||||
Team pursuit M | GBR | Thomas Simpson | |||
Michael Gambrill | |||||
John Geddes | |||||
Donald Burgess | |||||
1000 m time trial M | GBR | Alan Danson | |||
Tandem M | GBR | Peter Brotherton | |||
Eric Thompson | |||||
Diving | |||||
Springboard M | GBR | Peter Tarsey | |||
Roy Walsh | |||||
Raymond Cann | |||||
Springboard W | GBR | Charmain Welsh | |||
Phyllis Ann Long | |||||
Platform M | GBR | Roy Walsh | |||
Raymond Cann | |||||
Peter Tarsey | |||||
Platform W | GBR | Charmain Welsh | |||
Phyllis Ann Long | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | GBR | Hilda Lorna Johnstone | |||
Brenda Williams | |||||
Eventing individual | GBR | Laurence Rook | |||
Francis Weldon | |||||
Eventing team | GBR | Francis Weldon | |||
Laurence Rook | |||||
Albert Hill | |||||
Jumping individual | GBR | Patricia Smythe | |||
Wilfred White | |||||
Jumping team | GBR | Patricia Smythe | |||
Peter Robeson | |||||
Wilfred White | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | GBR | Gillian Sheen | |||
Mary Glen-Haig | |||||
Foil individual M | GBR | Allan Jay | |||
René Paul | |||||
Raymond Paul | |||||
Epee individual M | GBR | Allan Jay | |||
Michael Howard | |||||
Henry Hoskyns | |||||
Sabre individual M | GBR | Henry Hoskyns | |||
Olgierd Porebski | |||||
Ralph Cooperman | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | GBR | Pat Hirst | |||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | David Thomas | |||
Geoffrey Cutter | |||||
Frederick Scott | |||||
John Conroy | |||||
John Cockett | |||||
John Strover | |||||
Steven Johnson | |||||
Michael Doughty | |||||
Neil Forster | |||||
Colin Dale | |||||
Francis Howard Davis | |||||
David Archer | |||||
Anthony Robinson | |||||
Denys Carnill | |||||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | GBR | George Norman | |||
Thomas Hudson | |||||
Donald Cobley | |||||
Team M | GBR | Thomas Hudson | |||
George Norman | |||||
Donald Cobley | |||||
Rowing | |||||
Single sculls M | GBR | Anthony Fox | |||
Double sculls M | GBR | William Rand | |||
Sidney Rand | |||||
Sailing | |||||
5,5 m | GBR | David Bowker | |||
Neil Cochran-Patrick | |||||
John Dillon | |||||
Robert Perry | |||||
Dragon | GBR | Ronald Backus | |||
Jonathan Janson | |||||
Graham Mann | |||||
Star | GBR | Bruce Banks | |||
Stanley Potter | |||||
Finn M | GBR | Richard Creagh-Osborne | |||
Sharpie | GBR | Jasper Blackall | |||
Terence Smith | |||||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | GBR | Frederick Hopkinson | |||
Steffen Cranmer | |||||
Rifle prone M | GBR | Frederick Hopkinson | |||
Steffen Cranmer | |||||
Free rifle M | GBR | Steffen Cranmer | |||
Free pistol M | GBR | Henry Steele | |||
Frederick Cooper | |||||
Rapid fire pistol M | GBR | Henry Steele | |||
Frederick Cooper | |||||
Trap M | GBR | Ernest Fear | |||
Joseph Wheater | |||||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | GBR | Fearne Ewart | |||
Frances Hogben | |||||
100 m freestyle M | GBR | Ronald Roberts | |||
Kenneth Williams | |||||
400 m freestyle W | GBR | Margaret Girvan | |||
400 m freestyle M | GBR | John Wardrop | |||
Neil McKechnie | |||||
100 m backstroke W | GBR | Judith Grinham | |||
Julie Hoyle | |||||
Margaret Edwards | |||||
100 m backstroke M | GBR | Haydn Rigby | |||
William John Brockway | |||||
Graham Sykes | |||||
200 m breaststroke W | GBR | Christine Gosden | |||
Helen Gordon | |||||
200 m breaststroke M | GBR | Christopher Walkden | |||
100 m butterfly W | GBR | Elizabeth Whittall | |||
Anne Morton | |||||
200 m butterfly M | GBR | Graham Symonds | |||
4x100 m freestyle W | GBR | Margaret Girvan | |||
Fearne Ewart | |||||
Frances Hogben | |||||
Judith Grinham | |||||
4x200 m freestyle M | GBR | Ronald Roberts | |||
Neil McKechnie | |||||
John Wardrop | |||||
Kenneth Williams | |||||
Weightlifting | |||||
Featherweight M | GBR | Julian Creus | |||
Maurice Megennis | |||||
Lightweight M | GBR | Benjamin Helfgott | |||
Light-heavyweight M | GBR | Philip Caira | |||
Middle-heavyweight M | GBR | Sydney Harrington | |||
Wrestling | |||||
Freestyle featherweight M | GBR | Herbert Hall | |||
Freestyle heavyweight M | GBR | Kenneth Richmond | |||
* The list of British athletes in the 1956 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about British athletes in the Olympic Summer Games in Melbourne 1956 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||