Spanske gymnaster ved de Olympiske Lege

Spanske OL-deltagere i Gymnastik*

  Facts om Olympisk Gymnastik
Disciplin Deltagere
 Gymnastik 1960
Hold K ESP Montserrat Artamendi
Maria Del Carmen Gonzalez
Elena Artamendi
Renata Müller
Rosa Balaguer
Maria Fernandez Miranda
Hold M ESP Jaime Belenguer
Hermenegildo Martinez
Enrique Montserrat
Ramon Garcia
Emilio Lecuona
Luis Valbuena
 Gymnastik 1984
Individuelt K ESP Laura Munoz
Hold K ESP Ana Manso
Marta Artigas
Laura Munoz
Margot Estevez
Irene Martinez
Virginia Navarro
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Marta Canton
Marta Bobo
 Gymnastik 1988
Hold K ESP Laura Munoz
Manuela Hervas
Eva Rueda Bravo
Nuria Garcia
Lidia Castillejo
Nuria Belchi
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Maria Isabel Lloret
 Gymnastik 1992
Hold K ESP Alicia Fernandez
Ruth Rollan
Sonia Fraguas
Silvia Martinez
Eva Rueda Bravo
Cristina Fraguas
Spring på hest K ESP Eva Rueda Bravo
Forskudt barre K ESP Christina Fraguas Sanchez
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Carolina Pascual Garcia
Carmen Acedo Jorge
 Gymnastik 1996
Individuelt K ESP Monica Martin
Individuelt M ESP Jesus Carballo
Hold K ESP Monica Martin
Veronica Castro
Diana Plaza
Elisabeth Valle
Joana Juarez
Mercedes Pacheco
Gemma Paz
Reck M ESP Jesus Carballo
Rytmisk gymnastik hold K ESP Tania Lamarca Celada
Estela Gimenez Cid
Marta Baldo Marin
Estibaliz Martinez Yerro
Nuria Cabanillas Provencio
Lorena Gurendez Garcia
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Almudena Cid Tostado
 Gymnastik 2000
Individuelt K ESP Paloma Moro
Susana Garcia
Sara Moro
Laura Martinez
Esther Moya
Marta Cusido
Individuelt M ESP Victor Cano
Alejandro Barrenechea
Andreu Vivo
Omar Cortes
Saul Cofino
Gervasio Deferr
Hold K ESP Esther Moya
Laura Martinez
Sara Moro
Susana Garcia
Marta Cusido
Paloma Moro
Hold M ESP Alejandro Barrenechea
Omar Cortes
Saul Cofino
Victor Cano
Andreu Vivo
Gervasio Deferr
Gulv K ESP Sara Moro
Laura Martinez
Susana Garcia
Paloma Moro
Esther Moya
Spring på hest K ESP Esther Moya
Sara Moro
Laura Martinez
Paloma Moro
Marta Cusido
Bom K ESP Marta Cusido
Esther Moya
Laura Martinez
Sara Moro
Susana Garcia
Forskudt barre K ESP Marta Cusido
Esther Moya
Sara Moro
Laura Martinez
Susana Garcia
Gulv M ESP Gervasio Deferr
Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Saul Cofino
Omar Cortes
Spring på hest M ESP Omar Cortes
Gervasio Deferr
Victor Cano
Saul Cofino
Alejandro Barrenechea
Bensving M ESP Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Andreu Vivo
Saul Cofino
Omar Cortes
Ringe M ESP Omar Cortes
Andreu Vivo
Victor Cano
Alejandro Barrenechea
Saul Cofino
Barre M ESP Saul Cofino
Omar Cortes
Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Andreu Vivo
Reck M ESP Alejandro Barrenechea
Omar Cortes
Victor Cano
Saul Cofino
Andreu Vivo
Rytmisk gymnastik hold K ESP Carolina Malchair
Marta Calamonte
Igone Arribas
Carmina Verdue
Lorena Gurendez Garcia
Beatriz Nogalez
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Almudena Cid Tostado
Esther Dominguez
 Gymnastik 2004
Individuelt K ESP Elena Gomez
Tania Gener
Patricia Moreno
Monica Mesalles
Laura Campos
Sara Moro
Individuelt M ESP Rafael Martinez
Victor Cano
Oriol Combarros
Jesus Carballo
Gervasio Deferr
Alejandro Barrenechea
Hold K ESP Patricia Moreno
Sara Moro
Laura Campos
Tania Gener
Elena Gomez
Monica Mesalles
Hold M ESP Alejandro Barrenechea
Rafael Martinez
Oriol Combarros
Victor Cano
Jesus Carballo
Gervasio Deferr
Gulv K ESP Patricia Moreno
Elena Gomez
Tania Gener
Monica Mesalles
Spring på hest K ESP Tania Gener
Bom K ESP Elena Gomez
Monica Mesalles
Laura Campos
Patricia Moreno
Sara Moro
Forskudt barre K ESP Sara Moro
Elena Gomez
Tania Gener
Laura Campos
Patricia Moreno
Gulv M ESP Gervasio Deferr
Victor Cano
Alejandro Barrenechea
Oriol Combarros
Rafael Martinez
Spring på hest M ESP Gervasio Deferr
Bensving M ESP Alejandro Barrenechea
Oriol Combarros
Rafael Martinez
Jesus Carballo
Victor Cano
Ringe M ESP Alejandro Barrenechea
Rafael Martinez
Oriol Combarros
Victor Cano
Barre M ESP Victor Cano
Rafael Martinez
Alejandro Barrenechea
Oriol Combarros
Jesus Carballo
Reck M ESP Jesus Carballo
Rafael Martinez
Alejandro Barrenechea
Oriol Combarros
Victor Cano
Rytmisk gymnastik hold K ESP Marta Linares
Carolina Rodriguez
Sonia Abejon
Nuria Velasco
Isabel Pagan
Barbara Gonzalez
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Almudena Cid Tostado
 Gymnastik 2008
Individuelt K ESP Lenika de Simone
Laura Campos
Individuelt M ESP Isaac Botella Perez
Sergio Munoz
Manuel Carballo
Rafael Martinez
Gervasio Deferr
Ivan San Miguel
Hold M ESP Isaac Botella Perez
Rafael Martinez
Manuel Carballo
Ivan San Miguel
Sergio Munoz
Gervasio Deferr
Gulv K ESP Lenika de Simone
Laura Campos
Bom K ESP Lenika de Simone
Laura Campos
Forskudt barre K ESP Lenika de Simone
Laura Campos
Gulv M ESP Isaac Botella Perez
Gervasio Deferr
Manuel Carballo
Sergio Munoz
Rafael Martinez
Spring på hest M ESP Isaac Botella Perez
Bensving M ESP Isaac Botella Perez
Ivan San Miguel
Manuel Carballo
Rafael Martinez
Sergio Munoz
Ringe M ESP Manuel Carballo
Sergio Munoz
Rafael Martinez
Isaac Botella Perez
Ivan San Miguel
Barre M ESP Rafael Martinez
Gervasio Deferr
Ivan San Miguel
Sergio Munoz
Manuel Carballo
Reck M ESP Gervasio Deferr
Rafael Martinez
Manuel Carballo
Sergio Munoz
Ivan San Miguel
Rytmisk gymnastik hold K ESP Elisabeth Salom
Barbara Gonzalez
Lara Gonzalez
Isabel Pagan
Veronica Ruiz
Ana Pelaz
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Almudena Cid Tostado
 Gymnastik 2012
Individuelt K ESP Ana Izurieta
Individuelt M ESP Fabian Gonzalez
Sergio Munoz
Javier Gomez Fuertes
Hold M ESP Ruben Lopez
Sergio Munoz
Fabian Gonzalez
Javier Gomez Fuertes
Isaac Botella Perez
Gulv K ESP Ana Izurieta
Bom K ESP Ana Izurieta
Forskudt barre K ESP Ana Izurieta
Gulv M ESP Isaac Botella Perez
Fabian Gonzalez
Javier Gomez Fuertes
Sergio Munoz
Spring på hest M ESP Isaac Botella Perez
Bensving M ESP Fabian Gonzalez
Sergio Munoz
Javier Gomez Fuertes
Isaac Botella Perez
Ringe M ESP Ruben Lopez
Sergio Munoz
Fabian Gonzalez
Javier Gomez Fuertes
Barre M ESP Sergio Munoz
Ruben Lopez
Fabian Gonzalez
Javier Gomez Fuertes
Reck M ESP Fabian Gonzalez
Javier Gomez Fuertes
Ruben Lopez
Sergio Munoz
Rytmisk gymnastik hold K ESP Elena Lopez
Lidia Redondo
Sandra Aguilar
Alejandra Quereda
Loreto Achaerandio
Lourdes Mohedano
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Carolina Rodriguez
 Gymnastik 2016
Individuelt K ESP Ana Perez
Individuelt M ESP Nestor Abad
Gulv K ESP Ana Perez
Bom K ESP Ana Perez
Forskudt barre K ESP Ana Perez
Gulv M ESP Nestor Abad
Rayderley Zapata
Bensving M ESP Nestor Abad
Ringe M ESP Nestor Abad
Barre M ESP Nestor Abad
Reck M ESP Nestor Abad
Rytmisk gymnastik hold K ESP Elena Lopez
Artemi Gavezou
Alessandra Aguilar
Alejandra Quereda
Lourdes Mohedano
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Carolina Rodriguez
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy