Spanske cykelryttere ved de Olympiske Lege

Spanske OL-deltagere i Cykling*

  Facts om Olympisk Cykling
Disciplin Deltagere
 Cykling 1960
Landevejsløb hold M ESP Ramon Saez Marzo
Jose Momene
Ignacio Astigarraga
Juan Sanchez Gamero
Holdforfølgelse M ESP Miguel Martorell
Jose Errandonea
Francisco Tortella
Miguel Mora
 Cykling 1964
Landevejsløb M ESP Jose Lasa
Jose Rodriguez
Mariano Diaz
Jorge Marine
Landevejsløb hold M ESP Luis Santamarina
Mariano Diaz
Jose Lopez Rodriguez
Jose Goyeneche
 Cykling 1968
Landevejsløb M ESP Jose Gomez Lucas
Landevejsløb hold M ESP Miguel Lasa
Lucas Gomez
Jose Gonzalez
Nemesio Jimenez
 Cykling 1972
Landevejsløb M ESP Jaime Huelamo
Landevejsløb hold M ESP Carlos Melero
Jaime Huelamo
Jose Viejo
Jose Tena
 Cykling 1988
Landevejsløb hold M ESP Javier Aldanondo
Jose Rodriguez Garcia
Arturo Geriz
Javier Carbayeda
Individuel forfølgelse M ESP Jose Martiarena
Holdforfølgelse M ESP Jose Martiarena
Bernardo Gonzalez
Agustin Sebastia Alvarez
Xavier Isasa
Pointsløb M ESP Antonio Salvador
1000 m på tid M ESP Bernardo Gonzalez
 Cykling 1992
Landevejsløb K ESP Belen Cuevas Lopez
Teodora Ruano Sanchon
Ainhoa Ortolazabal Royo
Landevejsløb M ESP Angel Edo Alsina
Landevejsløb hold M ESP Eleuterio Mancebo
Alvaro Galdeano
Miguel Fernandez
David Plaza
Holdforfølgelse M ESP Gabriel Aynat
Jonathan Garrido
Adolfo Alperi
Santos Gonzalez Capilla
Pointsløb M ESP Gabriel Aynat
1000 m på tid M ESP Jose Manuel Moreno
Sprint M ESP Jose Manuel Moreno
 Cykling 1996
Landevejsløb K ESP Joane Somarriba Arrola
Izaskun Bengoa
Fatima Blazquez
Landevejsløb M ESP Melchior Mauri
Miguel Indurain
Enkeltstart K ESP Joane Somarriba
Enkeltstart M ESP Abraham Olano
Miguel Indurain
Individuel forfølgelse M ESP Juan Martinez
Holdforfølgelse M ESP Juan Llaneras
Adolfo Alperi
Bernardo Gonzalez
Juan Martinez
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Izaskun Bengoa
1000 m på tid M ESP Jose Escuredo
Mountainbike M ESP Jokin Mujika Amburuj
Roberto Lezaun Zubiria
Mountainbike K ESP Silvia Rovira Planas
Laura Blanco Guerrero
 Cykling 2000
Landevejsløb K ESP Fatima Blazquez Lozano
Joane Somarriba Arrola
Mercedes Cagigas Amed
Landevejsløb M ESP Santos Gonzalez Capilla
Abraham Olano
Oscar Freire
Miguel Martin Perdiguero
Juan Carlos Dominguez
Enkeltstart K ESP Joane Somarriba Arrola
Dori Ruano Sanchon
Enkeltstart M ESP Abraham Olano
Santos Gonzalez Capilla
Individuel forfølgelse M ESP Antonio Tauler
Holdforfølgelse M ESP Isaac Galvez
Miguel Alzamora
Antonio Tauler
Jose Jarque Canelles
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Teodora Ruano
Parløb M ESP Juan Llaneras
Isaac Galvez
1000 m på tid M ESP David Cabrero
Sprint M ESP Jose Villanueva
Holdsprint M ESP Salvador Melia
Jose Villanueva
Jose Escuredo
Keirin M ESP David Cabrero
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida
Roberto Lezaun Zubiria
Mountainbike K ESP Margarita Fullana Riera
Silvia Rovira Planas
 Cykling 2004
Landevejsløb K ESP Joane Somarriba Arrola
Eneritz Iturriaga Mazaga
Dori Ruano Sanchon
Landevejsløb M ESP Oscar Freire
Alejandro Valverde
Jose Ivan Gutierrez
Igor Gonzalez de Galdeano
Igor Astarloa
Enkeltstart K ESP Dori Ruano Sanchon
Joane Somarriba Arrola
Enkeltstart M ESP Igor Gonzalez de Galdeano
Jose Ivan Gutierrez
Individuel forfølgelse M ESP Carlos Castano
Sergi Escobar
Holdforfølgelse M ESP Asier Maeztu
Carlos Torrent
Carlos Castano
Sergi Escobar
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Gema Pascual Torresilla
Parløb M ESP Miguel Alzamora
Juan Llaneras
1000 m på tid M ESP Ruben Donet
Sprint M ESP Jose Villanueva
Holdsprint M ESP Salvador Melia
Jose Villanueva
Jose Escuredo
Keirin M ESP Jose Escuredo
Jose Villanueva
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida
Ivan Alvarez
Mountainbike K ESP Margarita Fullana Riera
 Cykling 2008
Landevejsløb M ESP Alberto Contador
Alejandro Valverde
Carlos Sastre
Samuel Sanchez
Oscar Freire
Landevejsløb K ESP Marta Vilajosana
Anna Sanchiz
Enkeltstart K ESP Marta Vilajosana
Enkeltstart M ESP Alberto Contador
Samuel Sanchez
Individuel forfølgelse M ESP Antonio Tauler
Sergi Escobar
Holdforfølgelse M ESP David Muntaner
Antonio Miguel Parra
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Leire Olaberria Dorronsoro
Parløb M ESP Antonio Tauler
Juan Llaneras
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida
Inaki Lejarreta Errasti
Carlos Coloma Nicolas
Mountainbike K ESP Margarita Fullana Riera
 Cykling 2012
Landevejsløb M ESP Jonathan Castroviejo
Francisco Ventoso
Alejandro Valverde
Luis Leon Sanchez Gil
Jose Rojas Gil
Enkeltstart M ESP Luis Leon Sanchez Gil
Jonathan Castroviejo Nicolas
Omnium K ESP Leire Olaberria Dorronsoro
Omnium M ESP Eloy Teruel Rovira
Holdforfølgelse M ESP David Muntaner
Eloy Teruel Rovira
Sebastian Mora Vedri
Albert Torres Barcelo
Pablo Bernal Rosique
Sprint M ESP Hodei Mazquiaran
Keirin M ESP Juan Peralta Gascon
Mountainbike M ESP Carlos Coloma Nicolas
Sergio Mantecon
Jose Antonio Hermida
 Cykling 2016
Landevejsløb M ESP Imanol Erviti Ollo
Jon Izaguirre Insausti
Nicolas Castroviejo
Joaquim Rodriguez Oliver
Alejandro Valverde
Landevejsløb K ESP Ane Santesteban Gonzalez
Enkeltstart M ESP Jonathan Castroviejo Nicolas
Jon Izaguirre Insausti
Keirin K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Holdsprint K ESP Helena Casas Roige
Tania Calvo Barbero
Sprint M ESP Juan Peralta Gascon
Sprint K ESP Helena Casas Roige
Tania Calvo Barbero
Mountainbike M ESP Carlos Coloma Nicolas
Jose Antonio Hermida
David Valero Serrano
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske cykelryttere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske cykelryttere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy