Spanske cykelryttere ved de Olympiske Lege

Spanske OL-deltagere i Cykling*

  Facts om Olympisk Cykling
Disciplin Deltagere
 Cykling 1960
Landevejsløb hold M ESP Ignacio Astigarraga
Juan Sanchez Gamero
Ramon Saez Marzo
Jose Momene
Holdforfølgelse M ESP Miguel Mora
Miguel Martorell
Jose Errandonea
Francisco Tortella
 Cykling 1964
Landevejsløb M ESP Jose Rodriguez
Landevejsløb hold M ESP Jose Goyeneche
Luis Santamarina
Mariano Diaz
Jose Lopez Rodriguez
 Cykling 1968
Landevejsløb M ESP Jose Gomez Lucas
Landevejsløb hold M ESP Lucas Gomez
Nemesio Jimenez
Jose Gonzalez
Miguel Lasa
 Cykling 1972
Landevejsløb M ESP Jaime Huelamo
Landevejsløb hold M ESP Jaime Huelamo
Jose Tena
Carlos Melero
Jose Viejo
 Cykling 1988
Landevejsløb hold M ESP Javier Aldanondo
Jose Rodriguez Garcia
Arturo Geriz
Javier Carbayeda
Individuel forfølgelse M ESP Jose Martiarena
Holdforfølgelse M ESP Jose Martiarena
Agustin Sebastia Alvarez
Xavier Isasa
Bernardo Gonzalez
Pointsløb M ESP Antonio Salvador
1000 m på tid M ESP Bernardo Gonzalez
 Cykling 1992
Landevejsløb K ESP Ainhoa Ortolazabal Royo
Teodora Ruano Sanchon
Belen Cuevas Lopez
Landevejsløb M ESP Angel Edo Alsina
Landevejsløb hold M ESP Eleuterio Mancebo
Alvaro Galdeano
Miguel Fernandez
David Plaza
Holdforfølgelse M ESP Adolfo Alperi
Santos Gonzalez Capilla
Jonathan Garrido
Gabriel Aynat
Pointsløb M ESP Gabriel Aynat
1000 m på tid M ESP Jose Manuel Moreno
Sprint M ESP Jose Manuel Moreno
 Cykling 1996
Landevejsløb K ESP Joane Somarriba Arrola
Fatima Blazquez
Izaskun Bengoa
Landevejsløb M ESP Melchior Mauri
Miguel Indurain
Enkeltstart K ESP Joane Somarriba
Enkeltstart M ESP Abraham Olano
Miguel Indurain
Individuel forfølgelse M ESP Juan Martinez
Holdforfølgelse M ESP Juan Llaneras
Bernardo Gonzalez
Juan Martinez
Adolfo Alperi
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Izaskun Bengoa
1000 m på tid M ESP Jose Escuredo
Mountainbike M ESP Roberto Lezaun Zubiria
Jokin Mujika Amburuj
Mountainbike K ESP Silvia Rovira Planas
Laura Blanco Guerrero
 Cykling 2000
Landevejsløb K ESP Joane Somarriba Arrola
Mercedes Cagigas Amed
Fatima Blazquez Lozano
Landevejsløb M ESP Santos Gonzalez Capilla
Oscar Freire
Miguel Martin Perdiguero
Juan Carlos Dominguez
Abraham Olano
Enkeltstart K ESP Joane Somarriba Arrola
Dori Ruano Sanchon
Enkeltstart M ESP Santos Gonzalez Capilla
Abraham Olano
Individuel forfølgelse M ESP Antonio Tauler
Holdforfølgelse M ESP Antonio Tauler
Miguel Alzamora
Jose Jarque Canelles
Isaac Galvez
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Teodora Ruano
Parløb M ESP Juan Llaneras
Isaac Galvez
1000 m på tid M ESP David Cabrero
Sprint M ESP Jose Villanueva
Keirin M ESP David Cabrero
Mountainbike M ESP Roberto Lezaun Zubiria
Jose Antonio Hermida
Mountainbike K ESP Silvia Rovira Planas
Margarita Fullana Riera
 Cykling 2004
Landevejsløb K ESP Eneritz Iturriaga Mazaga
Dori Ruano Sanchon
Joane Somarriba Arrola
Landevejsløb M ESP Igor Astarloa
Alejandro Valverde
Jose Ivan Gutierrez
Igor Gonzalez de Galdeano
Oscar Freire
Enkeltstart K ESP Dori Ruano Sanchon
Joane Somarriba Arrola
Enkeltstart M ESP Jose Ivan Gutierrez
Igor Gonzalez de Galdeano
Individuel forfølgelse M ESP Sergi Escobar
Carlos Castano
Holdforfølgelse M ESP Carlos Torrent
Asier Maeztu
Carlos Castano
Sergi Escobar
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Gema Pascual Torresilla
Parløb M ESP Miguel Alzamora
Juan Llaneras
1000 m på tid M ESP Ruben Donet
Sprint M ESP Jose Villanueva
Keirin M ESP Jose Villanueva
Jose Escuredo
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida
Ivan Alvarez
Mountainbike K ESP Margarita Fullana Riera
 Cykling 2008
Landevejsløb M ESP Alejandro Valverde
Oscar Freire
Alberto Contador
Samuel Sanchez
Carlos Sastre
Landevejsløb K ESP Marta Vilajosana
Anna Sanchiz
Enkeltstart K ESP Marta Vilajosana
Enkeltstart M ESP Samuel Sanchez
Alberto Contador
Individuel forfølgelse M ESP Sergi Escobar
Antonio Tauler
Holdforfølgelse M ESP David Muntaner
Sergi Escobar
Antonio Miguel Parra
Asier Maeztu
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Leire Olaberria Dorronsoro
Parløb M ESP Juan Llaneras
Antonio Tauler
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida
Carlos Coloma Nicolas
Inaki Lejarreta Errasti
Mountainbike K ESP Margarita Fullana Riera
 Cykling 2012
Landevejsløb M ESP Jose Rojas Gil
Luis Leon Sanchez Gil
Francisco Ventoso
Jonathan Castroviejo
Alejandro Valverde
Enkeltstart M ESP Luis Leon Sanchez Gil
Jonathan Castroviejo Nicolas
Omnium K ESP Leire Olaberria Dorronsoro
Omnium M ESP Eloy Teruel Rovira
Holdforfølgelse M ESP Sebastian Mora Vedri
Eloy Teruel Rovira
David Muntaner
Albert Torres Barcelo
Pablo Bernal Rosique
Sprint M ESP Hodei Mazquiaran
Keirin M ESP Juan Peralta Gascon
Mountainbike M ESP Carlos Coloma Nicolas
Sergio Mantecon
Jose Antonio Hermida
 Cykling 2016
Landevejsløb M ESP Joaquim Rodriguez Oliver
Nicolas Castroviejo
Alejandro Valverde
Imanol Erviti Ollo
Jon Izaguirre Insausti
Landevejsløb K ESP Ane Santesteban Gonzalez
Enkeltstart M ESP Jon Izaguirre Insausti
Jonathan Castroviejo Nicolas
Keirin K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Holdsprint K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Sprint M ESP Juan Peralta Gascon
Sprint K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Mountainbike M ESP David Valero Serrano
Jose Antonio Hermida
Carlos Coloma Nicolas
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske cykelryttere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske cykelryttere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy