Landevejsløb M - Cykling - Sydney 2000 - Resultat

Landevejsløb M - Cykling
Sydney 2000 sommer OL

Cycling at the Sydney 2000 Olympics  Sydney 2000 Olympic Games - Cycling
Landevejsløb M 2000
Final
Jan Ullrich GER 5.29.08
Alexandr Vinokurov KAZ 5.29.17
Andreas Klöden GER 5.29.20
4. Michele Bartoli ITA 5.30.34
5. Laurent Jalabert FRA 5.30.34
6. Frank Høj DEN 5.30.34
7. Piotr Wadecki POL 5.30.34
8. George Hincapie USA 5.30.34
9. Paolo Bettini ITA 5.30.34
10. Dmitri Konychev RUS 5.30.34
11. Danilo Di Luca ITA 5.30.37
12. Axel Merckx BEL 5.30.37
13. Erik Zabel GER 5.30.46
14. Max van Heeswijk NED 5.30.46
15. Gordon Fraser CAN 5.30.46
16. Oscar Freire ESP 5.30.46
17. Jaan Kirsipuu EST 5.30.46
18. Robert McEwen AUS 5.30.46
19. Zbigniew Spruch POL 5.30.46
20. Marcus Zberg SUI 5.30.46
21. Arvis Piziks LAT 5.30.46
22. Peter Wrolich AUT 5.30.46
23. Rolf Aldag GER 5.30.46
24. Leon van Bon NED 5.30.46
25. Andrej Hauptman SLO 5.30.46
26. Vladimir Duma UKR 5.30.46
27. Glenn Magnusson SWE 5.30.46
28. Pavel Tonkov RUS 5.30.46
29. Henk Vogels AUS 5.30.46
30. Ruber Marin COL 5.30.46
31. Uros Murn SLO 5.30.46
32. Nico Mattan BEL 5.30.46
33. Fred Rodriguez USA 5.30.46
34. Maximilian Sciandri GBR 5.30.46
35. Sergey Ivanov RUS 5.30.46
36. Oscar Camenzind SUI 5.30.46
37. John Tanner GBR 5.30.46
38. Serguei Outschakov UKR 5.30.46
39. Nicki Sørensen DEN 5.30.46
40. Gerrit Glomser AUT 5.30.46
41. Oleksandr Fedenko UKR 5.30.46
42. David McCann IRL 5.30.46
43. Raimondas Rumsas LTU 5.30.46
44. Laurent Brochard FRA 5.30.46
45. Andrei Teteriouk KAZ 5.30.46
46. Chris Jenner NZL 5.30.46
47. Zbigniew Piatek POL 5.30.46
48. Tyler Hamilton USA 5.30.46
49. Omar Enrique Pumar VEN 5.30.46
50. Matthias Buxhofer AUT 5.30.46
51. Antonio Cruz USA 5.30.46
52. Alexandr Shefer KAZ 5.30.46
53. Mauro Gianetti SUI 5.30.46
54. Erki Putsep EST 5.30.46
55. Jens Voigt GER 5.30.46
56. Sergey Yakovlev KAZ 5.30.46
57. Piotr Przydzial POL 5.30.46
58. Rolf Sørensen DEN 5.30.46
59. Abraham Olano ESP 5.30.46
60. Julian Dean NZL 5.30.46
61. Christophe Moreau FRA 5.30.46
62. Richard Virenque FRA 5.30.46
63. Laurent Dufaux SUI 5.30.46
64. Volodimir Gustov UKR 5.30.46
65. Francesco Casagrande ITA 5.30.46
66. Marc Wauters BEL 5.30.46
67. Alex Zülle SUI 5.30.46
68. Marco Pantani ITA 5.30.46
69. Pavel Padrnos CZE 5.30.46
70. Rik Verbrugghe BEL 5.30.46
71. Eric Wohlberg CAN 5.30.46
72. Andrei Kivilev KAZ 5.30.46
73. Ciaran Power IRL 5.34.58
74. Vyacheslav Ekimov RUS 5.34.58
75. Tomas Konecny CZE 5.34.58
76. Stuart O'Grady AUS 5.36.14
77. Bjørnar Vestøl NOR 5.36.14
78. Peter van Peteghem BEL 5.36.14
79. Tristan Hoffman NED 5.36.14
80. Andris Reiss LAT 5.42.01
81. Jose Medina CHI 5.42.02
82. Manuel Enrique Guevara VEN 5.42.43
83. Carlos Alberto Maya VEN 5.42.43
84. Scot Guyton NZL 5.43.21
85. David George RSA 5.45.51
86. Milan Dvorscik SVK 5.51.53
87. Alexis Omar Mendez VEN 5.52.47
88. Murilo Fischer BRA 5.52.47
89. Martin Riska SVK 5.52.47
90. Oscar Pineda Mendez GUA 5.52.47
91. Pedro Pablo Perez CUB 5.52.48
Santiago Botero COL dnf
Kurt Asle Arvesen NOR dnf
Raivis Belohvosciks LAT dnf
Robert Hunter RSA dnf
Rob Hayles GBR dnf
Scott McGrory AUS dnf
Brian Walton CAN dnf
Christophe Capelle FRA dnf
Erik Dekker NED dnf
Dainis Ozols LAT dnf
Lauri Aus EST dnf
Michael Lafis SWE dnf
Thor Hushovd NOR dnf
Santos Gonzalez Capilla ESP dnf
Serhiy Honchar UKR dnf
Yevgeny Petrov RUS dnf
Arturas Kasputis LTU dnf
Remigijus Lupeikis LTU dnf
Victor Hugo Pena COL dnf
Lars Michaelsen DEN dnf
Evgeny Wacker KGZ dnf
Radim Korinek CZE dnf
Jan Svorada CZE dnf
Orlando Rodrigues POR dnf
Martin Hvastija SLO dnf
Koos Moerenhout NED dnf
Martin Rittsel SWE dnf
Rene Haselbacher AUT dnf
Vitor Gamito POR dnf
Amr El Nady EGY dnf
Michael Sandstød DEN dnf
Luis Sepulveda CHI dnf
Janek Tombak EST dnf
Andris Nauduzs LAT dnf
Matt White AUS dnf
Magnus Backstedt SWE dnf
Robert Nagy SVK dnf
Thomas Mühlbacher AUT dnf
Czeslaw Lukaszewicz CAN dnf
John Fredy Garcia COL dnf
Fredy Gonzalez COL dnf
Mahmoud Abbas EGY dnf
Mohamed Abdel Fattan EGY dnf
Mohamed Kholafy EGY dnf
Innar Mandoja EST dnf
Jeremy Hunt GBR dnf
Nick Craig GBR dnf
Jazy Fernandez Garcia GUM dnf
Hossein Askari IRI dnf
Ahad Kazemi Sarai IRI dnf
Yoshiyuki Abe JPN dnf
Saulius Sarkauskas LTU dnf
Glen Mitchell NZL dnf
Svein Gaute Holestøl NOR dnf
Piotr Chmielewski POL dnf
Jose Azevedo POR dnf
Bruno Castanheira POR dnf
Romas Bronis SVK dnf
Tadej Valjavec SLO dnf
Juan Carlos Dominguez ESP dnf
Miguel Martin Perdiguero ESP dnf
Gregorio Bare URU dnf
Lance Armstrong USA (5.30.37) dq(d)*
* Lance Armstrong USA disqualified for doping.

Landevejsløb for mænd - Cykling - Sydney 2000 sommerlege

Event Format: Konkurrencen blev afviklet med samlet start, og den olympiske guldmedalje blev vundet af den atlet, der først passerede målstregen.

Facts om konkurrencen: Landevejsløb for mænd blev afholdt på Dunc Grey Velodrome og 154 atleter deltog i disciplinen.

OL resultatet for Landevejsløb for mænd - Sydney 2000 sommer OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy