Polske OL-deltagere i Kano & kajak*

  Facts om Olympisk Kano & kajak
Disciplin Deltagere
 Kano & kajak 1936
K2 10000 m M POL Marian Kozlowski
Antoni Bazaniak
 Kano & kajak 1948
K1 1000 m M POL Czeslaw Sobieraj
K2 1000 m M POL Alfons Jezewski
Marian Matloka
K1 10000 m  M POL Czeslaw Sobieraj
K2 10000 m M POL Alfons Jezewski
Marian Matloka
 Kano & kajak 1956
K1 500 m K POL Daniela Walkowiak
K1 1000 m M POL Stefan Kaplaniak
K2 1000 m M POL Ryszard Skwarski
Jerzy Gorski
K2 10000 m M POL Jerzy Gorski
Stefan Kaplaniak
 Kano & kajak 1960
K1 500 m K POL Daniela Walkowiak
K2 500 m K POL Daniela Walkowiak
Janina Mendalska
K1 1000 m M POL Ryszard Skwarski
K2 1000 m M POL Wladislaw Zielinski
Stefan Kaplaniak
K1 4x500 m M POL Ryszard Marchlik
Ryszard Skwarski
Wladislaw Zielinski
Stefan Kaplaniak
 Kano & kajak 1964
K1 500 m K POL Daniela Pilecka
K2 500 m K POL Izabella Antonowicz
Daniela Walkowiak
K1 1000 m M POL Wladyslaw Szuszkiewicz
K2 1000 m M POL Wladyslaw Zielinski
Stefan Kaplaniak
K4 1000 m M POL Stanislaw Jankowiak
Robert Ruszkowski
Ryszard Marchlik
Rafal Piszcz
 Kano & kajak 1968
K1 500 m K POL Stanislawa Szydlowska
K2 500 m K POL Izabella Antonowicz
Jadwiga Doering
K1 1000 m M POL Wladyslaw Szuszkiewicz
K4 1000 m M POL Ryszard Marchlik
Wladyslaw Zielinski
Rafal Piszcz
Ewald Janusz
 Kano & kajak 1972
K1 500 m K POL Stanislawa Szydlowska
K2 500 m K POL Ewa Grajkowska
Izabella Antonowicz
K1 1000 m M POL Grzegorz Sledziewski
K2 1000 m M POL Wladyslaw Szuszkiewicz
Rafal Piszcz
K4 1000 m M POL Jerzy Dziadkowiec
Andrzej Matysiak
Zbigniew Niewiadomski
Zdzislaw Tomyslak
C1 1000 m M POL Jerzy Opara
C2 1000 m M POL Andrzej Gronowicz
Jan Zukowski
K1 slalom K POL Kunegunda Godawska
Maria Cwiertniewicz
K1 slalom M POL Wojciech Gawronski
Jerzy Stanuch
C2 slalom M POL Jerzy Jez
Ryszard Seruga
Jan Fraczek
Zbigniew Lesniak
Maciej Rychta
Wojciech Kudlik
 Kano & kajak 1976
K1 500 m K POL Ewa Kaminska
K1 500 m M POL Grzegorz Sledziewski
K2 500 m K POL Katarzyna Kulizak
Maria Kazanecka
K2 500 m M POL Ryszard Oborski
Grzegorz Sledziewski
K1 1000 m M POL Grzegorz Sledziewski
K2 1000 m M POL Ryszard Tylewski
Daniel Welna
K4 1000 m M POL Ryszard Oborski
Grzegorz Koltan
Kazimierz Gorecki
Henryk Budzicz
C1 500 m M POL Ryszard Kosinski
C2 500 m M POL Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
C2 1000 m M POL Andrzej Gronowicz
Jerzy Opara
 Kano & kajak 1980
K1 500 m K POL Ewa Eichler
K1 500 m M POL Grzegorz Sledziewski
K2 500 m K POL Ewa Wojtaszek
Ewa Eichler
K2 500 m M POL Waldemar Merk
Zdzislaw Szubski
K1 1000 m M POL Waldemar Merk
K2 1000 m M POL Krzysztof Lepianka
Andrzej Klimaszewski
K4 1000 m M POL Grzegorz Koltan
Grzegorz Sledziewski
Ryszard Oborski
Daniel Welna
C1 500 m M POL Marek Lbik
C2 500 m M POL Jerzy Dunajski
Marek Wisla
C1 1000 m M POL Marek Lbik
C2 1000 m M POL Marek Dopierala
Jan Pinczura
 Kano & kajak 1988
K1 500 m K POL Izabela Dylewska
K2 500 m K POL Bozena Ksiazek
Jolanta Lukaszewicz
K2 500 m M POL Maciej Freimut
Wojciech Kurpiewski
K4 500 m K POL Bozena Ksiazek
Elzbieta Urbanczyk
Katarzyna Weiss
Jolanta Lukaszewicz
K4 1000 m M POL Kazimierz Krzyzanski
Wojciech Kurpiewski
Grzegorz Krawcow
Maciej Freimut
C1 500 m M POL Jan Pinczura
C2 500 m M POL Marek Lbik
Marek Dopierala
C1 1000 m M POL Jan Pinczura
C2 1000 m M POL Marek Lbik
Marek Dopierala
 Kano & kajak 1992
K1 500 m K POL Izabela Dylewska
K1 500 m M POL Grzegorz Kotowicz
K2 500 m K POL Izabela Dylewska-Swiatowiak
Elzbieta Urbanczyk
K2 500 m M POL Wojciech Kurpiewski
Maciej Freimut
K2 1000 m M POL Grzegorz Kotowicz
Dariusz Bialkowski
K4 1000 m M POL Grzegorz Krawcow
Grzegorz Kaleta
Maciej Freimut
Wojciech Kurpiewski
C1 500 m M POL Mariusz Walkowiak
C2 500 m M POL Tomasz Darski
Andrzej Soloducha
C1 1000 m M POL Tomasz Darski
C2 1000 m M POL Mariusz Walkowiak
Dariusz Koszykowski
K1 slalom K POL Boguslawa Knapczyk
C1 slalom M POL Grzegorz Sarata
Krzysztof Bieryt
Zbigniew Miazek
C2 slalom M POL Michal Staniszewski
Krzysztof Kolomanski
 Kano & kajak 1996
K1 500 m K POL Aneta Pastuszka
K1 500 m M POL Piotr Markiewicz
K2 500 m K POL Izabela Dylewska-Swiatowiak
Elzbieta Urbanczyk
K2 500 m M POL Maciej Freimut
Adam Wysocki
K1 1000 m M POL Andrzej Gajewski
K2 1000 m M POL Dariusz Bialkowski
Grzegorz Kotowicz
K4 1000 m M POL Adam Wysocki
Piotr Markiewicz
Grzegorz Kaleta
Marek Witkowski
C2 500 m M POL Marcin Kobierski
Pawel Baraszkiewicz
C2 1000 m M POL Dariusz Koszykowski
Tomasz Goliasz
K1 slalom K POL Boguslawa Knapczyk
K1 slalom M POL Jerzy Sandera
C1 slalom M POL Mariusz Wieczorek
Ryszard Mordarski
C2 slalom M POL Krzysztof Kolomanski
Michal Staniszewski
Slawomir Mordarski
Andrzej Wojs
 Kano & kajak 2000
K1 500 m K POL Elzbieta Urbanczyk
K1 500 m M POL Grzegorz Kotowicz
K2 500 m K POL Aneta Pastuszka
Beata Sokolowska
K2 500 m M POL Adam Wysocki
Marek Twardowski
K4 500 m K POL Aneta Michalak
Joanna Skowron
Beata Sokolowska
Aneta Pastuszka
K1 1000 m M POL Rafal Glazewski
K2 1000 m M POL Adam Wysocki
Marek Twardowski
K4 1000 m M POL Grzegorz Kotowicz
Marek Witkowski
Dariusz Bialkowski
Adam Seroczynski
C1 500 m M POL Michal Gajownik
C2 500 m M POL Pawel Baraszkiewicz
Daniel Jedraszko
C1 1000 m M POL Daniel Jedraszko
C2 1000 m M POL Pawel Baraszkiewicz
Michal Gajownik
K1 slalom K POL Beata Grzesik
C1 slalom M POL Krzysztof Bieryt
C2 slalom M POL Slawomir Mordarski
Krzysztof Kolomanski
Andrzej Wojs
Michal Staniszewski
 Kano & kajak 2004
K1 500 m K POL Aneta Pastuszka
K1 500 m M POL Pawel Baumann
K2 500 m K POL Aneta Pastuszka
Beata Sokolowska Kulesza
K2 500 m M POL Adam Wysocki
Marek Twardowski
K4 500 m K POL Karolina Sadalska
Aneta Bialkowska
Malgorzata Czajczynska
Joanna Skowron
K1 1000 m M POL Adam Seroczynski
K4 1000 m M POL Rafal Glazewski
Adam Seroczynski
Tomasz Mendelski
Dariusz Bialkowski
C2 500 m M POL Pawel Baraszkiewicz
Daniel Jedraszko
C2 1000 m M POL Michal Sliwinski
Lukasz Woszczynski
K1 slalom K POL Agnieszka Stanuch
K1 slalom M POL Grzegorz Polaczyk
C1 slalom M POL Krzysztof Supowicz
Mariusz Wieczorek
C2 slalom M POL Marcin Pochwala
Pawel Sarna
 Kano & kajak 2008
K1 500 m K POL Malgorzata Chojnacka
K1 500 m M POL Marek Twardowski
K2 500 m K POL Aneta Konieczna
Beata Mikolajczyk
K2 500 m M POL Adam Wysocki
Marek Twardowski
K4 500 m K POL Edyta Dzieniszewska
Beata Mikolajczyk
Dorota Kuczkowska
Aneta Konieczna
K2 1000 m M POL Adam Seroczynski
Mariusz Kujawski
K4 1000 m M POL Marek Twardowski
Pawel Baumann
Adam Wysocki
Tomasz Mendelski
C1 500 m M POL Pawel Baraszkiewicz
C2 500 m M POL Daniel Jedraszko
Roman Rynkiewicz
C1 1000 m M POL Marcin Grzybowski
C2 1000 m M POL Wojciech Tyszynski
Pawel Baraszkiewicz
K1 slalom K POL Agnieszka Stanuch
K1 slalom M POL Dariusz Popiela
C1 slalom M POL Krzysztof Bieryt
C2 slalom M POL Marcin Pochwala
Pawel Sarna
 Kano & kajak 2012
K1 200 m K POL Marta Walczykiewicz
K1 500 m K POL Aneta Konieczna
K2 500 m K POL Karolina Naja
Beata Mikolajczyk
K4 500 m K POL Aneta Konieczna
Beata Mikolajczyk
Marta Walczykiewicz
Karolina Naja
K1 200 m M POL Piotr Siemionowski
C1 200 m M POL Piotr Kuleta
C1 1000 m M POL Piotr Kuleta
C2 1000 m M POL Marcin Grzybowski
Tomasz Kaczor
K1 slalom K POL Natalia Pacierpnik
K1 slalom M POL Mateusz Polaczyk
C1 slalom M POL Grzegorz Kilianek
C2 slalom M POL Marcin Pochwala
Piotr Szczepanski
 Kano & kajak 2016
K1 200 m K POL Marta Walczykiewicz
K1 500 m K POL Ewelina Wojnarowska
K2 500 m K POL Beata Mikolajczyk
Karolina Naja
K4 500 m K POL Karolina Naja
Marta Walczykiewicz
Edyta Dzieniszewska
Beata Mikolajczyk
K1 200 m M POL Pawel Kaczmarek
K1 1000 m M POL Rafal Rosolski
C1 200 m M POL Tomasz Kaczor
C1 1000 m M POL Tomasz Kaczor
C2 1000 m M POL Mateusz Kaminski
Michal Kudla
K1 slalom K POL Natalia Pacierpnik
K1 slalom M POL Maciej Okreglak
C1 slalom M POL Grzegorz Hedwig
C2 slalom M POL Piotr Szczepanski
Marcin Pochwala
 Kano & kajak 2020
K1 200 m K POL Marta Walczykiewicz
Helena Wisniewska
K1 500 m K POL Justyna Iskrzycka
Marta Walczykiewicz
K2 500 m K POL Anna Pulawska
Karolina Naja
K4 500 m K POL Anna Pulawska
Helena Wisniewska
Karolina Naja
Justyna Iskrzycka
C1 1000 m M POL Mateusz Kaminski
Wiktor Glazunow
C2 1000 m M POL Tomasz Barniak
Wiktor Glazunow
K1 slalom K POL Klaudia Zwolinska
K1 slalom M POL Krzysztof Majerczak
C1 slalom M POL Grzegorz Hedwig
C1 200 m K POL Dorota Borowska
C1 slalom K POL Aleksandra Stach
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Polske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Polske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy   Do Not Sell or Share My Personal Information