Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Grækenland
Sport
Atletik
Græske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1896
100 m M
GRE
Georgios Gennimatas
Alexandros Khalkokondylis
800 m M
GRE
Dimitrios Tomprof
Dimitrios Golemis
Angelos Phetsis
1500 m M
GRE
Konstantinos Karakatsanis
Dimitrios Tomprof
Dimitrios Golemis
Angelos Phetsis
Maraton M
GRE
Ilias Kafetis
Spyridon Louis
Dimitrios Christopoulos
Sokratis Lagoudakis
Stamatios Masouris
Eleveitherios Papasymeon
Georgios Grigoriou
Dimitrios Deligiannis
Charilaos Vasilakos
Spiridon Velokas
Georgios Lavrentis
Evangelos Gerakakis
Ioannis Vrettos
Vanitakis
110 m hæk M
GRE
Athanasios Skaltsogiannis
Anastasios Andreou
Stangspring M
GRE
Evangelos Damaskos
Ioannis Theodoropoulos
Vasilios Xydas
Længdespring M
GRE
Alexandros Khalkokondylis
Athanasios Skaltsogiannis
Trespring M
GRE
Christos Zoumis
Ioannis Persakis
Kuglestød M
GRE
Georgios Gouskos
Georgios Papasideris
Diskoskast M
GRE
Sotirios Versis
Georgios Papasideris
Panagiotis Paraskevopoulos
Atletik 1900
Kuglestød M
GRE
Sotirios Versis
Panagiotis Paraskevopoulos
Diskoskast M
GRE
Panagiotis Paraskevopoulos
Atletik 1904
Maraton M
GRE
Demetrios Velouis
Georgios Louridas
Petros Pipilis
Ioannis Loungitsas
Kharilaos Giannakas
Khristos Zekhouritis
Georgios Drosos
Georgios Vamkaitis
Andreas Oikonomou
Kuglestød M
GRE
Nikolaos Georgantas
Diskoskast M
GRE
Nikolaos Georgantas
Atletik 1908
100 m M
GRE
Mikhail Paskhalidis
Georgios Skoutaridis
200 m M
GRE
Mikhail Paskhalidis
800 m M
GRE
Stylianos Dimitriou
1500 m M
GRE
Stylianos Dimitriou
5 miles M
GRE
Nikolaos Kouloumberdas
Maraton M
GRE
Anastasios Koutoulakis
Nikolaos Kouloumberdas
110 m hæk M
GRE
Georgios Skoutaridis
Stående højdespring M
GRE
Konstantinos Tsiklitiras
Stangspring M
GRE
Georgios Banikas
Stefanos Kountouriotis
Stående længdespring M
GRE
Konstantinos Tsiklitiras
Trespring M
GRE
Dimitrios Muller
Kuglestød M
GRE
Nikolaos Georgantas
Mikael Dorizas
Diskoskast M
GRE
Nikolaos Georgantas
Mikael Dorizas
Diskoskast græsk stil M
GRE
Mikael Dorizas
Nikolaos Georgantas
Spydkast M
GRE
Kharalambos Zouras
Spydkast fri stil M
GRE
Mikael Dorizas
Kharalambos Zouras
Nikolaos Georgantas
Atletik 1912
100 m M
GRE
Dimitrios Triantafyllakos
Maraton M
GRE
Iraklis Sakellaropoulos
Stående højdespring M
GRE
Konstantinos Tsiklitiras
Stangspring M
GRE
Georgios Banikas
Stående længdespring M
GRE
Konstantinos Tsiklitiras
Kuglestød M
GRE
Mikael Dorizas
Diskoskast M
GRE
Mikael Dorizas
Atletik 1920
100 m M
GRE
Dimitrios Karabatis
200 m M
GRE
Dimitrios Karabatis
5000 m M
GRE
Alexandros Kranis
Panagiotis Retelas
10000 m M
GRE
Alexandros Kranis
Maraton M
GRE
Iraklis Sakellaropoulos
Peter Trivoulidis
110 m hæk M
GRE
Dimitrios Anfronidas
Terrænløb individuelt M
GRE
Peter Trivoulidis
Alexandros Kranis
Højdespring M
GRE
Dimitrios Andronidas
Trespring M
GRE
Menelaos Ponireas
Femkamp M
GRE
Konstantinos Roumbesis
Dimitrios Andromedas
Tikamp M
GRE
Dimitrios Andromedas
Apostolos Nikolaidis
Atletik 1924
100 m M
GRE
Konstantinos Pantelidis
Alexandros Papafingos
200 m M
GRE
Alexandros Papafingos
Konstantinos Pantelidis
5000 m M
GRE
Alexandros Kranis
10000 m M
GRE
Vyron Athanasiadis
Alexandros Kranis
Maraton M
GRE
Alexandros Kranis
Iraklis Sakellaropoulos
Vyron Athanasiadis
110 m hæk M
GRE
Ioannis Talianos
400 m hæk M
GRE
Ioannis Talianos
4x100 m M
GRE
Ioannis Talianos
Argyris Karagiannis
Konstantinos Pantelidis
Alexandros Papafingos
Højdespring M
GRE
Antonios Karyofyllis
Stangspring M
GRE
Argyris Karagiannis
Længdespring M
GRE
Konstantinos Pantelidis
Kuglestød M
GRE
Khristos Vrettos
Dimitrios Karabatis
Diskoskast M
GRE
Dimitrios Karabatis
Georgios Zakharopoulos
Spydkast M
GRE
Georgios Zakharopoulos
Femkamp M
GRE
Georgios Zakharopoulos
Stylianos Benardis
Tikamp M
GRE
Stylianos Benardis
Atletik 1928
100 m M
GRE
Renos Frangoudis
Angelos Lambrou
Konstantinos Petridis
200 m M
GRE
Angelos Lambrou
Renos Frangoudis
400 m M
GRE
Vasilios Stavrinos
800 m M
GRE
Vasilios Stavrinos
Antonios Mangos
5000 m M
GRE
Andreas Paouris
110 m hæk M
GRE
Vangelis Moiropoulos
400 m hæk M
GRE
Vangelis Moiropoulos
4x100 m M
GRE
Renos Frangoudis
Evangelis Moiropoulos
Angelos Lambrou
Konstantinos Petridis
4x400 m M
GRE
Vangelis Moiropoulos
Stelios Benardis
Renos Frangoudis
Vasilios Stavrinos
Højdespring M
GRE
Antonios Karyofyllis
Ioannis Karyofyllis
Stangspring M
GRE
Argyris Karagiannis
Stylianos Bernardis
Længdespring M
GRE
Konstantinos Petridis
Trespring M
GRE
Konstantinos Petridis
Kuglestød M
GRE
Dimitrios Karabatis
Diskoskast M
GRE
Dimitrios Karabatis
Spydkast M
GRE
Georgios Zakharopoulos
Tikamp M
GRE
Stylianos Benardis
Atletik 1932
100 m M
GRE
Angelos Lambrou
400 m M
GRE
Christos Mantikas
110 m hæk M
GRE
Christos Mantikas
400 m hæk M
GRE
Evangelos Miropoulos
Christos Mantikas
4x100 m M
GRE
Renos Frangoudis
Vangelis Moiropoulos
Christos Mantikas
Angelos Lambrou
50 km kapgang M
GRE
Ioannis Moralis
Stangspring M
GRE
Peter Chlentzos
Trespring M
GRE
Nicolas Papanikolaou
Atletik 1936
100 m M
GRE
Aristidis Sakellariou
Renos Frangoudis
200 m M
GRE
Renos Frangoudis
Aristidis Sakellariou
800 m M
GRE
Grigorios Georgakopoulos
Stavros Velkopoulos
1500 m M
GRE
Grigorios Georgakopoulos
Maraton M
GRE
Stylianos Kyriakides
110 m hæk M
GRE
Ioannis Skiadas
Christos Mantikas
400 m hæk M
GRE
Christos Mantikas
Ioannis Skiadas
Højdespring M
GRE
Konstantinos Pantazis
Længdespring M
GRE
Grigorios Lambrakis
Trespring M
GRE
Grigirios Lambrakis
Diskoskast M
GRE
Nikolaos Syllas
Hammerkast M
GRE
Khristos Dimitropoulos
Spydkast M
GRE
Konstantinos Metaxas
Napoleon Papageorgiou
100 m K
GRE
Domnitsa Lanitou
80 m hæk K
GRE
Domnitsa Lanitou
Atletik 1948
100 m M
GRE
Stefanos Petrakis
200 m M
GRE
Stefanos Petrakis
400 m M
GRE
Stefanos Petrakis
Georgios Karageorgos
Stylianos Stratakos
800 m M
GRE
Stylianos Stratakos
Georgios Karageorgos
Vasilios Mavroidis
1500 m M
GRE
Vasilios Mavroidis
5000 m M
GRE
Vasilios Mavrapostolos
Maraton M
GRE
Athanasios Ragazos
Stelios Kyriakidis
110 m hæk M
GRE
Petros Krosfilit-Omiros
Lazaros Petropoulakis
400 m hæk M
GRE
Lazaros Petropoulakis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Vasilios Mavrapostolos
4x400 m M
GRE
Stylianos Stratakos
Stefanos Petrakis
Vasilios Mavroidis
Lazaros Petropoulakis
Højdespring M
GRE
Ioannis Lambrou
Stangspring M
GRE
Theodosios Balafas
Længdespring M
GRE
Kyros Marinis
Kuglestød M
GRE
Constantinos Giataganas
Diskoskast M
GRE
Nikolaos Syllas
80 m hæk K
GRE
Domnitsa Kavounidou
Atletik 1952
100 m M
GRE
Stefanos Petrakis
200 m M
GRE
Vasilios Syllis
Stefanos Petrakis
400 m M
GRE
Vasilios Syllis
800 m M
GRE
Vasilios Mavroidis
1500 m M
GRE
Vasilios Mavroidis
400 m hæk M
GRE
Photios Cosmas
Stangspring M
GRE
Theodosios Balafas
Georgios Roubanis
Rigas Efstathiadis
Trespring M
GRE
Vasilios Sakellarakis
Kuglestød M
GRE
Constantinos Giataganas
Diskoskast M
GRE
Nikolaos Syllas
Constantinos Giataganas
Spydkast M
GRE
Aristidis Roubanis
Tikamp M
GRE
Fotios Kosmas
Atletik 1956
800 m M
GRE
Dimitrios Konstantinidis
Evangelos Depastas
1500 m M
GRE
Evangelos Depastas
Georgios Papavasileiou
110 m hæk M
GRE
Ioannis Kambadelis
400 m hæk M
GRE
Ioannis Kampadelis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Georgios Papavasileiou
Stangspring M
GRE
Georgios Roubanis
Kuglestød M
GRE
Georgios Tsakanikas
Atletik 1960
100 m M
GRE
Nikolaos Georgopoulus
200 m M
GRE
Nikolaos Georgopoulus
400 m M
GRE
Vasilios Sillis
800 m M
GRE
Konstantinos Morayemos
1500 m M
GRE
Evangelos Depastas
5000 m M
GRE
Khristos Khiotis
110 m hæk M
GRE
Georgios Marsellos
400 m hæk M
GRE
Dimitrios Skourtis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Georgios Papavasilious
4x100 m M
GRE
Konstantinos Lolos
Nikolaos Georgopoulos
Ioannis Komitoudis
Leonidas Kormalis
4x400 m M
GRE
Evangelos Depastas
Constantinos Morayemos
Leonidas Kormalis
Vasilios Syllis
Stangspring M
GRE
Georgios Roubanis
Længdespring M
GRE
Dimitrios Manglaras
Trespring M
GRE
Konstantinos Sfikas
Kuglestød M
GRE
Georgios Tsakanikas
Diskoskast M
GRE
Antonios Kounadis
Hammerkast M
GRE
Andreas Kouvelogiannis
Spydkast M
GRE
Myron Anyfantakis
Tikamp M
GRE
Panagiotis Epitropopoulos
Atletik 1964
110 m hæk M
GRE
Georgios Marsellos
Stangspring M
GRE
Christos Papanikolaou
Længdespring M
GRE
Dimitrios Manglaras
Kuglestød M
GRE
Georgios Tsakanikas
Diskoskast M
GRE
Georgios Tsakanikas
Spydkast M
GRE
Christos Pierrakos
Atletik 1968
1500 m M
GRE
Ioannis Virvilis
400 m hæk M
GRE
Georgios Birmbilis
Højdespring M
GRE
Ioannis Koussoulas
Stangspring M
GRE
Christos Papanikolaou
Pantelis Nikolaidis
Trespring M
GRE
Evangelos Vlasis
Kuglestød M
GRE
Georgios Lemonis
Atletik 1972
100 m M
GRE
Vassilios Papageorgopoulos
400 m M
GRE
Kyriakos Onissiforou
1500 m M
GRE
Spilios Zakharopoulos
400 m hæk M
GRE
Stavros Tziortzis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Panayotis Nakopoulos
Spyridon Kontossoros
Højdespring M
GRE
Vassilios Papadimitriou
Loannis Koussaoulas
Stangspring M
GRE
Christos Papanikolaou
Kuglestød M
GRE
Loukas Louka
Hammerkast M
GRE
Stavros Moutaftsidis
Georgios Georgiadis
Atletik 1976
100 m M
GRE
Vassilios Papageorgopoulos
400 m M
GRE
Stavros Tziortzis
1500 m M
GRE
Spilios Zakharopoulos
Maraton M
GRE
Mikhail Koussis
110 m hæk M
GRE
Elfstartios Vasiliou
400 m hæk M
GRE
Georgios Parris
Stavros Tziortzis
Stangspring M
GRE
Dimitrios Kytteas
Længdespring M
GRE
Panagiotis Hatzistathis
Trespring M
GRE
Apostolos Kathiniotis
Hammerkast M
GRE
Kleanthis Ierissiotis
Længdespring K
GRE
Maroula Lambrou
Spydkast K
GRE
Sofia Sakorafa
Atletik 1980
100 m M
GRE
Lambros Kefalas
200 m M
GRE
Nikolaos Angelopoulos
Maraton M
GRE
Michael Koussis
20 km kapgang M
GRE
Aristidis Karageorgos
50 km kapgang M
GRE
Christos Karageorgos
Aristidis Karageorgos
Længdespring M
GRE
Dimitrios Delifotis
Længdespring K
GRE
Maroula Lambrou
Spydkast K
GRE
Sofia Sakorafa
Atletik 1984
800 m M
GRE
Sotirios Moutsanas
Maraton M
GRE
Mikhail Koussis
400 m hæk M
GRE
Athanasios Kalogiannis
Georgios Vamvakas
Højdespring M
GRE
Dimitrios Kattis
Trespring M
GRE
Mikhas Dimitrios
Kuglestød M
GRE
Dimitrios Koutsoukis
Diskoskast M
GRE
Konstantin Georgakopoulos
100 m hæk K
GRE
Elissavet Pantazi
Spydkast K
GRE
Anna Verouli
Atletik 1988
100 m K
GRE
Paraskevi Patoulidou
200 m K
GRE
Marina Skordi
4x100 m K
GRE
Marina Skordi
Ekaterini Koffa
Paraskevi Patoulidou
Maria Tsoni
Georgia Zouganeli
Voula Patoulidou
Spydkast K
GRE
Anna Verouli
Atletik 1992
400 m hæk M
GRE
Athanasios Kalogiannis
Højdespring M
GRE
Lambros Papakostas
Kosmas Mikhalopoulos
Stangspring M
GRE
Khristos Pallakis
Længdespring M
GRE
Spyros Vasdekis
Konstantinos Koukodimos
Hammerkast M
GRE
Savvas Saritzoglou
100 m hæk K
GRE
Paraskevi Patoulidou
Højdespring K
GRE
Niki Gavera
Niki Bakogianni
Spydkast K
GRE
Anna Verouli
Atletik 1996
100 m M
GRE
Haralambos Papadias
Alexandros Terzian
Alexandros Yenovelis
200 m M
GRE
Thomas Sbokos
Georgios Panayiotopoulos
Maraton M
GRE
Spyridon Andriopoulos
110 m hæk M
GRE
Stelios Bisbas
4x100 m M
GRE
Alexandros Alexopoulos
Alexandros Yenovelis
Thomas Sbokos
Georgios Panayiotopoulos
Højdespring M
GRE
Lambros Papakostas
Længdespring M
GRE
Spyros Vasdekis
Konstantinos Koukodimos
Hammerkast M
GRE
Alexandros Papadimitriou
Hristos Polyhroniou
Spydkast M
GRE
Konstadinós Gatsioúdis
Dimitrios Polymerou
100 m K
GRE
Ekaterini Koffa
Ekaterina Thánou
200 m K
GRE
Ekaterini Koffa
Maraton K
GRE
Maria Polyzou
Højdespring K
GRE
Niki Bakogianni
Længdespring K
GRE
Voula Patoulidou
Niki Xánthou
Trespring K
GRE
Olga Vasdeki
Diskoskast K
GRE
Styliani Tsikouna
Anastasia Kelesidou
Ekaterini Vógoli
Atletik 2000
100 m M
GRE
Georgios Theodoridis
200 m M
GRE
Anastásios Goúsis
Konstantinos Kendéris
400 m M
GRE
Anastásios Goúsis
800 m M
GRE
Panayiotis Stroubakos
Maraton M
GRE
Panagiotis Kharamis
400 m hæk M
GRE
Periklis Iakovákis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Georgios Giannelis
4x100 m M
GRE
Angelos Pavlakakis
Konstantinos Kendéris
Georgios Theodoridis
Alexandros Alexopoulos
4x400 m M
GRE
Stylianos Dimotsios
Periklis Iakovákis
Georgios Oikonomidis
Anastásios Goúsis
50 km kapgang M
GRE
Theodoros Stamatopoulos
Spyridon Kastanis
Længdespring M
GRE
Dimitrios Serelis
Konstantinos Koukodimos
Trespring M
GRE
Khristos Meletoglou
Stamatios Lenis
Konstadinos Zalangitis
Kuglestød M
GRE
Vaios Tigkas
Hammerkast M
GRE
Alexandros Papadimitriou
Hristos Polihroniou
Spydkast M
GRE
Konstadinós Gatsioúdis
Tikamp M
GRE
Prodromos Korkizoglou
100 m K
GRE
Ekaterina Thánou
Paraskevi Patoulidou
200 m K
GRE
Ekaterini Koffa
5000 m K
GRE
Hrisostomia Iakovou
400 m hæk K
GRE
Chrysoula Gountunoudi
4x100 m K
GRE
Effrosini Patsou
Paraskevi Patoulidou
Ekaterini Koffa
Ekaterina Thánou
20 km kapgang K
GRE
Athina Papayianni
Khristina Kokotou
Højdespring K
GRE
Niki Bakogianni
Stangspring K
GRE
Thalia Iakovidou
Længdespring K
GRE
Niki Xánthou
Despoina Papavasilaki
Trespring K
GRE
Olga Vasdeki
Kuglestød K
GRE
Kalliopi Ouzouni
Diskoskast K
GRE
Styliani Tsikouna
Aikaterini Vongoli
Anastasia Kelesidou
Spydkast K
GRE
Mirela Manjani-Tzelili
Angeliki Tsiolakoudi
Atletik 2004
100 m M
GRE
Georgios Theodoridis
200 m M
GRE
Anastásios Goúsis
Panayiotis Sarris
400 m M
GRE
Stylianos Dimotsios
800 m M
GRE
Panayiotis Stroubakos
Maraton M
GRE
Nikolaos Polias
400 m hæk M
GRE
Periklis Iakovákis
4x400 m M
GRE
Panagiotis Sarris
Anastásios Goúsis
Periklis Iakovákis
Stylianos Dimotsios
20 km kapgang M
GRE
Eleftherios Thanopoulos
50 km kapgang M
GRE
Theodoros Stamatopoulos
Georgios Argyropoulos
Spyridon Kastanis
Stangspring M
GRE
Marios Evaggelou
Længdespring M
GRE
Dimitrios Serelis
Dimitrios Filindras
Loúis Tsátoumas
Trespring M
GRE
Khristos Meletoglou
Diskoskast M
GRE
Savvas Panavoglou
Hammerkast M
GRE
Alexandros Papadimitriou
Tikamp M
GRE
Prodromos Korkizoglou
200 m K
GRE
Olga Kaidantzi
1500 m K
GRE
Konstadina Efedáki
5000 m K
GRE
Maria Protópappa
Maraton K
GRE
Georgia Abatzidou
100 m hæk K
GRE
Flóra Redoúmi
400 m hæk K
GRE
Fani Halkia
4x100 m K
GRE
Georgia Kokloni
Marina Vasarmidou
Effrosini Patsou
Maria Karastamáti
4x400 m K
GRE
Fani Halkia
Kharikleia Bouda
Dimitra Ntova
Chrysoula Gountunoudi
20 km kapgang K
GRE
Athina Papayianni
Khristina Kokotou
Athanasia Tsoumeleka
Højdespring K
GRE
Nikolia Mitropoulou
Stangspring K
GRE
Yeoryia Tsiliggiri
Afroditi Skafida
Længdespring K
GRE
Ioanna Kafetzi
Niki Xánthou
Stiliani Pilatou
Trespring K
GRE
Olga Vasdeki
Athanasia Pérra
Hrysopiyi Devetzi
Kuglestød K
GRE
Kalliopi Ouzouni
Eirini Terzoglou
Diskoskast K
GRE
Styliani Tsikouna
Aikaterini Vongoli
Anastasia Kelesidou
Hammerkast K
GRE
Stiliani Papadopoulou
Alexandra Papyeoryiou
Evdokia Tsamoglou
Spydkast K
GRE
Miréla Manjani
Voisava Lika
Angeliki Tsiolakoudi
Syvkamp K
GRE
Argyro Strataki
Atletik 2008
110 m hæk M
GRE
Konstadinos Douvalidis
400 m hæk M
GRE
Periklis Iakovákis
4x400 m M
GRE
Dimitrios Gravalos
Konstantinos Anastasiou
Stylianos Dimotsios
Pantelis Melachroinoudis
50 km kapgang M
GRE
Konstandinos Stefanopoulos
Højdespring M
GRE
Konstadinos Baniótis
Længdespring M
GRE
Loúis Tsátoumas
Trespring M
GRE
Dimitrios Tsiámis
Kuglestød M
GRE
Mihail Stamatogiannis
Hammerkast M
GRE
Alexandros Papadimitriou
Spydkast M
GRE
Ioannis-Yeoryios Smalios
400 m K
GRE
Dimitra Ntova
1500 m K
GRE
Konstadina Efedáki
Maraton K
GRE
Eleni Donta
100 m hæk K
GRE
Flora Rentoumi
3000 m forhindringsløb K
GRE
Irini Kokkinariou
20 km kapgang K
GRE
Evaggelia Xinou
Athanasia Tsoumeleka
Despina Zapounidou
Højdespring K
GRE
Antonia Stergiou
Stangspring K
GRE
Afroditi Skafida
Nikoléta Kiriakopóulou
Længdespring K
GRE
Hrysopiyi Devetzi
Trespring K
GRE
Athanasia Pérra
Hrysopiyi Devetzi
Kuglestød K
GRE
Eirini Terzoglou
Diskoskast K
GRE
Dorothea Kalpakidou
Hammerkast K
GRE
Alexándra Papayeoryiou
Stiliani Papadopoulou
Spydkast K
GRE
Voisava Lika
Syvkamp K
GRE
Argyro Strataki
Atletik 2012
200 m M
GRE
Likoúrgos Stéfanos Tsáonas
Maraton M
GRE
Konstandinos Poulios
110 m hæk M
GRE
Konstadinos Douvalidis
400 m hæk M
GRE
Periklis Iakovákis
20 km kapgang M
GRE
Alexandros Papamihail
50 km kapgang M
GRE
Alexandros Papamihail
Højdespring M
GRE
Konstadinos Baniótis
Stangspring M
GRE
Konstadinos Filippidis
Længdespring M
GRE
Loúis Tsátoumas
Kuglestød M
GRE
Mihail Stamatogiannis
Hammerkast M
GRE
Alexandros Papadimitriou
Spydkast M
GRE
Spiridon Lebésis
100 m K
GRE
Maria Belibasaki
200 m K
GRE
Maria Belibasaki
800 m K
GRE
Eléni Filándra
Maraton K
GRE
Konstadina Kefala
20 km kapgang K
GRE
Despina Zapounidou
Højdespring K
GRE
Adonia Steryiou
Stangspring K
GRE
Ekaterini Stefanidi
Stélla-Iró Ledáki
Nikoléta Kiriakopóulou
Trespring K
GRE
Athanasia Pérra
Niki Panétta
Spydkast K
GRE
Voisava Lika
Syvkamp K
GRE
Sofia Ifadidou
Atletik 2016
200 m M
GRE
Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas
Maraton M
GRE
Hristoforos Merousis
Michael Kalomiris
110 m hæk M
GRE
Konstadinos Douvalidis
20 km kapgang M
GRE
Aléxandros Papamichail
50 km kapgang M
GRE
Aléxandros Papamichail
Højdespring M
GRE
Konstadinos Baniótis
Stangspring M
GRE
Konstadinos Filippidis
Længdespring M
GRE
Miltiadis Tentoglou
Kuglestød M
GRE
Nicholas Scarvelis
Hammerkast M
GRE
Mihail Anastasakis
200 m K
GRE
Maria Belimpasaki
400 m K
GRE
Irini Vasiliou
10000 m K
GRE
Alexi Pappas
Maraton K
GRE
Ourania Rebouli
Panayiota Vlahaki
Sofia Riga
100 m hæk K
GRE
Elisavet Pesiridou
20 km kapgang K
GRE
Antigóni Drisbióti
Panayiota Tsinopoulou
Stangspring K
GRE
Ekaterini Stefanidi
Nikoléta Kiriakopóulou
Længdespring K
GRE
Haido Alexouli
Trespring K
GRE
Paraskevi Papahristou
Diskoskast K
GRE
Hrisoula Anagnostopoulou
Syvkamp K
GRE
Sofia Yfantidou
Atletik 2020
110 m hæk M
GRE
Konstadinos Douvalidis
50 km kapgang M
GRE
Aléxandros Papamichail
Stangspring M
GRE
Emmanouil Karalis
Konstantinos Filippidis
Længdespring M
GRE
Miltiadis Tentoglou
Trespring M
GRE
Dimitrios Tsiámis
Hammerkast M
GRE
Christos Frantzeskakis
Michail Anastasakis
100 m K
GRE
Rafalia Spanoudaki-Chatziriga
200 m K
GRE
Rafalia Spanoudaki-Chatziriga
400 m K
GRE
Irini Vasiliou
100 m hæk K
GRE
Elisavet Pesiridou
20 km kapgang K
GRE
Antigoni Ntrismpioti
Kiriaki Filitisakou
Panagiota Tsinopoulou
Stangspring K
GRE
Eleni-Klaoudia Polak
Nikoléta Kiriakopóulou
Ekaterini Stefanidi
Trespring K
GRE
Paraskevi Papahristou
Diskoskast K
GRE
Chrysoula Anagnostopoulou
Hammerkast K
GRE
Stamatia Scarvelis
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Græske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Græske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy