Spanish athletes in the Beijing 2008 Olympics

Spanish athletes at the Beijing 2008 Olympics*

  Facts about Spainat the Beijing 2008 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M ESP Daniel Morillo
 Athletics
100 m M ESP Ángel David Rodriguez
200 m M ESP Ángel David Rodriguez
800 m M ESP Manuel Olmedo
Antonio Manuel Reina
Miguel Quesada
1500 m M ESP Juan Carlos Higuero
Reyes Estévez
Arturo Casado
5000 m M ESP Alberto Garcia
Jesús España
Aelemayehu Bezabeh
10000 m M ESP Juan Carlos de la Ossa
Ayad Lamdassem
Carles Castillejo
Marathon M ESP Jose Manuel Martinez
Julio Rey
Jose Rios
110 m hurdles M ESP Jackson Quinonez
3000 m steeplechase M ESP Jose Luis Blanco
Ruben Palomeque
Eliseo Martin
20 km walk M ESP Benjamin Sanchez
Juan Manuel Molina
Francisco Fernandez
50 km walk M ESP Mikel Odriozola
Jesús Ángel Garcia
Santiago Perez
High jump M ESP Javier Bermejo
Long jump M ESP Luis Felipe Meliz Linares
Shot put M ESP Manuel Martinez
Discus throw M ESP Mario Pestano
Yennifer Frank Casañas
Decathlon M ESP David Gomez
1500 m W ESP Iris Fuentes-Pila
Natalia Rodriguez
5000 m W ESP Dolores Checa
Marathon W ESP Maria Jose Pueyo
Alessandra Aguilar
Yesenia Centeno
100 m hurdles W ESP Josephine Onyia
400 m hurdles W ESP Laia Forcadell
3000 m steeplechase W ESP Marta Dominguez
Zulema Fuentes-Pila
Rosa Morato
20 km walk W ESP Maria Vasco
Maria José Poves
Beatriz Pascual
High jump W ESP Ruth Beitia
Pole vault W ESP Naroa Agirre
Long jump W ESP Concepción Montaner
Triple jump W ESP Carlota Castrejana
Shot put W ESP Irache Quintanal
Hammer throw W ESP Berta Castells
Javelin throw W ESP Mercedes Chilla
 Badminton
Singles M ESP Pablo Abian
Singles W ESP Yoana Martinez
 Basketball
Basketball M ESP Jorge Garbajosa
Jose Manuel Calderon
Felipe Reyes
Juan-Carlos Navarro
Marc Gasol
Alex Mumbru
Rudy Fernandez
Ricky Rubio
Berni Rodriguez
Raul Lopez
Pau Gasol
Carlos Jimenez
Basketball W ESP Laura Nicholls
Elisa Aguilar Lopez
Nuria Martinez
Laia Palau
Alba Torrens
Maria Lucila Pascua
Maria Revuelto
Isabel Sanchez
Amaya Valdemoro
Tamara Abalde
Anna Montanana
Cindy Orquidea Lima
 Boxing
Light-flyweight M ESP Jose Kelvin de la Nieve
 Canoe & Kayak
K1 500 m W ESP Maria Teresa Portela
K2 500 m W ESP Beatriz Manchon
Sonia Molanes
K2 500 m M ESP Carlos Perez Rial
Saul Craviotto Rivero
K4 500 m W ESP Maria Teresa Portela
Sonia Molanes
Beatriz Manchon
Jana Smidakova
C1 500 m M ESP David Cal Figueroa
C1 1000 m M ESP David Cal Figueroa
K1 slalom W ESP Maialen Chourraut
K1 slalom M ESP Guillermo Diez Canedo
C1 slalom M ESP Ander Elosegui
 Cycling
Road race M ESP Samuel Sanchez
Alberto Contador
Alejandro Valverde
Oscar Freire
Carlos Sastre
Road race W ESP Anna Sanchiz
Marta Vilajosana
Time trial W ESP Marta Vilajosana
Time trial M ESP Samuel Sanchez
Alberto Contador
Individual pursuit M ESP Sergi Escobar
Antonio Tauler
Team pursuit M ESP Sergi Escobar
David Muntaner
Asier Maeztu
Antonio Miguel Parra
Points race M ESP Juan Llaneras
Points race W ESP Leire Olaberria Dorronsoro
Madison M ESP Juan Llaneras
Antonio Tauler
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida
Inaki Lejarreta Errasti
Carlos Coloma Nicolas
Mountainbike W ESP Margarita Fullana Riera
 Diving
Springboard M ESP Javier Illana Garcia
Springboard W ESP Jenifer Benitez
 Equestrian
Dressage individual  ESP Jordi Domingo Coll
Juan Manuel Munoz
 Fencing
Foil individual M ESP Javier Menendez
Epee individual M ESP Jose Luis Abajo
Sabre individual W ESP Araceli Navarro
Sabre individual M ESP Jorge Pina
Jaime Marti
 Gymnastics
Individual all-round W ESP Lenika de Simone
Laura Campos
Individual all-round M ESP Gervasio Deferr
Isaac Botella Perez
Rafael Martinez
Manuel Carballo
Sergio Munoz
Ivan San Miguel
Team M ESP Manuel Carballo
Isaac Botella Perez
Gervasio Deferr
Ivan San Miguel
Sergio Munoz
Rafael Martinez
Floor W ESP Lenika de Simone
Laura Campos
Balance beam W ESP Lenika de Simone
Laura Campos
Uneven bars W ESP Lenika de Simone
Laura Campos
Floor M ESP Isaac Botella Perez
Gervasio Deferr
Rafael Martinez
Sergio Munoz
Manuel Carballo
Vault M ESP Isaac Botella Perez
Pommel horse M ESP Isaac Botella Perez
Rafael Martinez
Sergio Munoz
Manuel Carballo
Ivan San Miguel
Rings M ESP Sergio Munoz
Ivan San Miguel
Manuel Carballo
Isaac Botella Perez
Rafael Martinez
Parallel bars M ESP Manuel Carballo
Gervasio Deferr
Rafael Martinez
Sergio Munoz
Ivan San Miguel
Horizontal bar M ESP Sergio Munoz
Manuel Carballo
Ivan San Miguel
Gervasio Deferr
Rafael Martinez
Rhythmic group W ESP Barbara Gonzalez
Lara Gonzalez
Elisabeth Salom
Isabel Pagan
Veronica Ruiz
Ana Pelaz
Rhythmic individual all-round W ESP Almudena Cid Tostado
 Handball
Handball M ESP Cristian Malmagro
Raul Entrerrios
Iker Romero
Albert Rocas
David Davis
Alberto Entrerrios
Juan Garcia
Demetrio Lozano Jarque
David Barrufet Bofill
Jon Belaustegui
Ruben Garabaya
Jose Javier Hombrados
Carlos Prieto
Victor Tomas
 Hockey
Hockey M ESP Victor Sojo
Francisco Cortes
Xavier Ribas
Juan Fernandez
Francisco Fabregas
Alexandre Fabregas
Roc Oliva
Eduard Tubau
Albert Sala
Pablo Pol Amat
David Alegre
Rodrigo Garza
Ramon Alegre
Sergi Enrique
Santiago Freixa
Eduard Arbos
Hockey W ESP Silvia Munoz
Marta Ejarque
Ester Termens
Maria Lopez De Eguilaz
Pilar Sanchez
Gloria Comerma
Silvia Bonastre
Barbara Malda
Maria Rosa
Nuria Camon
Raquel Huertas
Maria Romagosa
Montse Cruz
Julia Menendez
Georgina Oliva
Rocio Ybarra
 Judo
Half-lightweight W ESP Ana Carrascosa
Lightweight W ESP Isabel Fernandez
Middleweight W ESP Leire Iglesias
Half-heavyweight W ESP Esther San Miguel
Half-lightweight M ESP Oscar Penas
Middleweight M ESP David Alarza
 Modern Pentathlon
Individual M ESP Jaime Lopez Sanchez
 Rowing
Single sculls W ESP Nuria Dominguez
 Sailing
Yngling W ESP Graciela Pisonero
Monica Azon
Sandra Azon
Tornado  ESP Fernando Echavarri Erasun
Anton Paz
49er  ESP Iker Martinez
Xabier Fernandez
470 W ESP Natalia Via Dufresne
Laia Tutzo
470 M ESP Aaron Sarmiento
Onan Barreiros
Finn  ESP Rafael Trujillo Villar
Laser W ESP Susana Romero
Laser M ESP Javier Hernandez Cebrian
Windsurfer W ESP Marina Alabau Neira
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
 Shooting
Rifle prone M ESP Luis Martinez
Air rifle M ESP Luis Martinez
Sports pistol W ESP Sonia Franquet
Maria del Pilar Fernandez
Air pistol W ESP Sonia Franquet
Maria del Pilar Fernandez
Trap M ESP Jesus Serrano
Alberto Fernandez
Skeet M ESP Mario Nunez Garcia
Juan Jose Aramburu
 Swimming
50 m freestyle M ESP Javier Noriega
200 m freestyle W ESP Melania Costa Schmid
400 m freestyle W ESP Erika Villaecija Garcia
800 m freestyle W ESP Erika Villaecija Garcia
1500 m freestyle M ESP Marco Rivera
100 m backstroke W ESP Mercedes Peris
Nina Zhivanevskaya
100 m backstroke M ESP Aschwin Wildeboer Faber
200 m backstroke W ESP Victoria Escarlata Bernard
Lydia Morant Varo
200 m backstroke M ESP Aschwin Wildeboer Faber
100 m breaststroke M ESP Melquiades Alvarez
Borja Iradier
200 m breaststroke W ESP Mireia Belmonte Garcia
200 m breaststroke M ESP Sergio Garcia
Melquiades Alvarez
100 m butterfly M ESP Rafael Munoz
200 m butterfly M ESP Javier Nunez
200 m medley W ESP Maria Pelaez Navarrete
Mireia Belmonte Garcia
200 m medley M ESP Brenton Cabello
400 m medley W ESP Mireia Belmonte Garcia
400 m medley M ESP Javier Nunez
4x200 m freestyle W ESP Arantxa Ramos
Melania Costa Schmid
Noemi Feliz
Maria Fuster
4x100 m medley W ESP Nina Zhivanevskaya
Angela San Juan
Maria Fuster
Mireia Belmonte Garcia
Marathon 10 km W ESP Yurema Requena
Marathon 10 km M ESP Francisco Hervas Jodar
 Synchronized Swimming
Duet W ESP Andrea Fuentes Fache
Gemma Mengual
Team W ESP Thais Henriquez Torres
Andrea Fuentes Fache
Gemma Mengual
Laura Lopez Ventosa
Irina Rodriguez
Alba Maria Cabello
Raquel Corral
Paola Tirados
Gisela Moron
 Table Tennis
Singles M ESP Alfredo Carneros
He Zhi Wen
Singles W ESP Zhu Fang
Yanfei Shen
Team W ESP Yanfei Shen
Galia Dvorak
Zhu Fang
 Taekwondo
Heavyweight W ESP Rosana Simon
Flyweight M ESP Juan Antonio Ramos
Heavyweight M ESP Jon Garcia
 Tennis
Singles M ESP Rafael Nadal
Nicolas Almagro
David Ferrer
Tommy Robredo
Doubles M ESP Rafael Nadal
David Ferrer
Tommy Robredo
Nicolas Almagro
Singles W ESP Maria Martinez Sanchez
Carla Suarez Navarro
Anabel Medina Garrigues
Nuria Llagostera Vives
Doubles W ESP Nuria Llagostera Vives
Anabel Medina Garrigues
Maria Martinez Sanchez
Virginia Ruano Pascual
 Triathlon
Individual W ESP Ana Burgos
Ainhoa Murua
Individual M ESP Ivan Rana
Francisco Javier Gomez
 Volleyball
Beach volley M ESP Raul Mesa
Pablo Herrera Allepuz
 Water Polo
Water polo M ESP Javier Garcia Gadea
Inaki Aguilar Vicente
Ivan Perez Vargas
Felipe Perrone
Xavier Valles Trias
Angel Andreo Gaban
Svilen Piralkov
Mario Garcia Rodriguez
Ivan Gallego
David Martin Lozano
Marc Minguell Alferez
Ricardo Perrone
Guillermo Molina Rios
 Weightlifting
Heavyweight W ESP Lidia Valentin Perez
Middle-heavyweight M ESP Jose Juan Navarro
 Wrestling
Freestyle bantamweight M ESP Francisco Sanchez
Freestyle middleweight W ESP Teresa Mendez
Freestyle heavyweight W ESP Maider Unda
* The list of Spanish athletes in the 2008 Olympic Games is not yet complete
This information about Spanish athletes in the Olympic Summer Games in Beijing 2008 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy