Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Spanien
Sport
Kano & kajak
Spanske OL-deltagere i Kano & kajak*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kano & kajak 1960
K1 1000 m M
ESP
Joaquin Larroya Solano
K2 1000 m M
ESP
Juan Feliz
Joaquin Larroya Solano
Kano & kajak 1968
K1 1000 m M
ESP
Jose Mari Colom
K4 1000 m M
ESP
Pedro Cuesta
Angel Villar
Gerardo Lopez
José Perurena
Kano & kajak 1972
K2 1000 m M
ESP
Jose Maria Esteban
Herminio Menendez Rodriguez
K4 1000 m M
ESP
Jose Maria Esteban
Herminio Menendez Rodriguez
Alvaro Lopez
Javier Sanz
Kano & kajak 1976
K1 500 m M
ESP
Herminio Menendez Rodriguez
K2 500 m M
ESP
Guillermo Del Riego
Jose Seguin
K1 1000 m M
ESP
Fernando Betancourt
K2 1000 m M
ESP
Jose Seguin
Guillermo Del Riego
K4 1000 m M
ESP
Herminio Menendez Rodriguez
Jose Ramon Lopez
Jose Maria Esteban
Luis Gregoria Ramos
Kano & kajak 1980
K2 500 m M
ESP
Guillermo Del Riego
Herminio Menendez Rodriguez
K1 1000 m M
ESP
Guillermo Del Riego
K2 1000 m M
ESP
Herminio Menendez Rodriguez
Luis Ramos-Misione
C2 500 m M
ESP
Narcisco Suarez
Santos Magaz
C2 1000 m M
ESP
Santos Magaz
Narcisco Suarez
Kano & kajak 1984
K1 500 m M
ESP
Guillermo Del Riego
K2 500 m M
ESP
Guillermo Del Riego
Herminio Menendez Rodriguez
K1 1000 m M
ESP
Pedro Alegre
K2 1000 m M
ESP
Herminio Menendez Rodriguez
Guillermo Del Riego
K4 1000 m M
ESP
Juan Jose Roman
Luis Gregoria Ramos
Juan Manuel Sanchez
Ivan Gonzalez
C1 500 m M
ESP
Francisco Lopez
C2 500 m M
ESP
Enrique Miguez Gomez
Narciso Suarez Arnador
C1 1000 m M
ESP
Francisco Lopez
C2 1000 m M
ESP
Narciso Suarez Arnador
Enrique Miguez Gomez
Kano & kajak 1988
K1 500 m M
ESP
Francisco Leal Trujillo
K2 500 m M
ESP
Fernando Fuentes
Juan Manuel Sanchez
K1 1000 m M
ESP
Jose Reyes Rodriguez
K2 1000 m M
ESP
Alberto Sanchez
Gregorio Hernandez
K4 1000 m M
ESP
Javier Alvarez
Juan Manuel Sanchez
Juan Jose Roman
Fernando Fuentes
C1 500 m M
ESP
Narciso Suarez Arnador
C2 500 m M
ESP
Narciso Suarez Arnador
Enrique Miguez Gomez
C1 1000 m M
ESP
Francisco Lopez
Kano & kajak 1992
K1 500 m K
ESP
Susana Torrejon Diaz
K1 500 m M
ESP
Gregorio Vicente
K2 500 m K
ESP
Belen Sanchez
Joaquina Costa
K2 500 m M
ESP
Juan Manuel Sanchez
Juan Jose Roman
K4 500 m K
ESP
Luisa Alvarez
Belen Sanchez
Ana Maria Penas
Joaquina Costa
K1 1000 m M
ESP
Oscar Garcia
K2 1000 m M
ESP
Juan Jose Roman
Juan Manuel Sanchez
K4 1000 m M
ESP
Miguel Garcia
Alberto Sanchez
Gregorio Vicente
Francisco Cabezas
C1 500 m M
ESP
Francisco Lopez
C2 500 m M
ESP
Enrique Miguez Gomez
Narciso Suarez Arnador
C1 1000 m M
ESP
Jose Alfredo Bea
K1 slalom K
ESP
Maria Eizmendi
K1 slalom M
ESP
Javier Etxaniz
Jose Maria Martinez
C1 slalom M
ESP
Pere Guerrero
Marc Vicente
Kano & kajak 1996
K1 500 m K
ESP
Belen Sanchez
K1 500 m M
ESP
Miguel Garcia Fernandez
K2 500 m K
ESP
Beatriz Manchon
Izaskun Aramburu
K2 500 m M
ESP
Gregorio Vicente
Jovino Gonzalez
K4 500 m K
ESP
Izaskun Aramburu
Ana Maria Penas
Belen Sanchez
Beatriz Manchon
K1 1000 m M
ESP
Agustin Calderon
K2 1000 m M
ESP
Juan Manuel Sanchez
Juan Roman
K4 1000 m M
ESP
Jovino Gonzalez
Gregorio Vicente
Miguel Garcia Fernandez
Emilio Merchan
C1 500 m M
ESP
Jose Manuel Crespo
C2 500 m M
ESP
Jose Alfredo Bea
Oleg Shelestenko
C1 1000 m M
ESP
Jose Manuel Crespo
C2 1000 m M
ESP
Jose Alfredo Bea
Oleg Shelestenko
K1 slalom K
ESP
Cristina Martínez
Maria Eizmendi
K1 slalom M
ESP
Xabier Etxaniz
Esteban Aracama Mendiola
C1 slalom M
ESP
Toni Herreros
Kano & kajak 2000
K1 500 m K
ESP
Teresa Portela Rivas
K1 500 m M
ESP
Jovino Gonzalez
K2 500 m K
ESP
Belen Sanchez
Maria Isabel Suarez
K4 500 m K
ESP
Ana Maria Penas
Izaskun Aramburu
Beatriz Manchon
Belen Sanchez
K1 1000 m M
ESP
Emilio Merchan
C1 500 m M
ESP
Jose Manuel Crespo
C2 500 m M
ESP
David Mascato
Jose Alfredo Bea
C1 1000 m M
ESP
Jose Manuel Crespo
C2 1000 m M
ESP
David Mascato
Jose Alfredo Bea
K1 slalom K
ESP
Maria Eizmendi
K1 slalom M
ESP
Carles Joanmarti
Esteban Aracama Mendiola
C1 slalom M
ESP
Jon Erguin Bolibar
C2 slalom M
ESP
Marc Vicente
Toni Herreros
Kano & kajak 2004
K1 500 m M
ESP
Carlos Perez Rial
K2 500 m K
ESP
Teresa Portela Rivas
Beatriz Manchon
K2 500 m M
ESP
Francisco Llera Blanco
Damian Vindel Marin
K4 500 m K
ESP
Isabel Garcia
Jana Smidakova
Beatriz Manchon
Teresa Portela Rivas
K2 1000 m M
ESP
Pablo Banos
Javier Hernanz
C1 500 m M
ESP
David Cal Figueroa
C2 500 m M
ESP
David Mascato
Jose Alfredo Bea
C1 1000 m M
ESP
David Cal Figueroa
C2 1000 m M
ESP
David Mascato
Jose Alfredo Bea
K1 slalom M
ESP
Carles Joanmarti
C1 slalom M
ESP
Jordi Sangra
Kano & kajak 2008
K1 500 m K
ESP
Maria Teresa Portela
K2 500 m K
ESP
Sonia Molanes
Beatriz Manchon
K2 500 m M
ESP
Saul Craviotto Rivero
Carlos Perez Rial
K4 500 m K
ESP
Sonia Molanes
Jana Smidakova
Maria Teresa Portela
Beatriz Manchon
C1 500 m M
ESP
David Cal Figueroa
C1 1000 m M
ESP
David Cal Figueroa
K1 slalom K
ESP
Maialen Chourraut
K1 slalom M
ESP
Guillermo Diez Canedo
C1 slalom M
ESP
Ander Elosegui
Kano & kajak 2012
K1 200 m K
ESP
Teresa Portela Rivas
K1 200 m M
ESP
Saul Craviotto Rivero
K1 1000 m M
ESP
Francisco Cubelos Sanchez
Jorge Antonio Garcia
C1 200 m M
ESP
Alfonso Benavidez Lopez de Ayala
C1 1000 m M
ESP
David Cal Figueroa
K1 slalom K
ESP
Maialen Chourraut
K1 slalom M
ESP
Samuel Hernanz
C1 slalom M
ESP
Ander Elosegi
Kano & kajak 2016
K1 200 m K
ESP
Teresa Portela Rivas
K1 200 m M
ESP
Saul Craviotto Rivero
K2 200 m M
ESP
Cristian Toro
Saul Craviotto Rivero
K1 1000 m M
ESP
Marcus Walz
K4 1000 m M
ESP
Oscar Carrera
Javier Hernanz
Inigo Pena
Rodrigo Germade
C1 200 m M
ESP
Alfonso Benavides Lopez de Ayala
K1 slalom K
ESP
Maialen Chourraut
C1 slalom M
ESP
Ander Elosegi
Kano & kajak 2020
K1 200 m K
ESP
Maria Teresa Portela
K1 500 m K
ESP
Isabel Contreras
K1 200 m M
ESP
Saul Craviotto Rivero
Carlos Arevalo Lopez
K2 1000 m M
ESP
Inigo Pena
Francisco Cubelos
C1 1000 m M
ESP
Pablo Martinez
Cayetano Garcia
C2 1000 m M
ESP
Cayetano Garcia
Pablo Martinez
K1 slalom K
ESP
Maialen Chourraut
K1 slalom M
ESP
David Llorente
C1 slalom M
ESP
Ander Elosegi
C1 200 m K
ESP
Antia Jacome
K4 500 m M
ESP
Rodrigo Germade
Marcus Walz
Saul Craviotto Rivero
Carlos Arevalo Lopez
C1 slalom K
ESP
Nuria Vilarrubla
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy