Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Tyskland
Sport
Gymnastik
Tyske OL-deltagere i Gymnastik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Gymnastik 1896
Spring på hest M
GER
Karl Neukirch
Gustav Flatow
Richard Röstel
Hermann Weingärtner
Conrad Böcker
Georg Hilmar
Alfred Flatow
Gustav Schuft
Carl Schuhmann
Fritz Manteuffel
Bensving M
GER
Gustav Schuft
Gustav Flatow
Conrad Böcker
Carl Schuhmann
Hermann Weingärtner
Fritz Manteuffel
Alfred Flatow
Georg Hilmar
Richard Röstel
Karl Neukirch
Ringe M
GER
Hermann Weingärtner
Gustav Flatow
Alfred Flatow
Conrad Böcker
Carl Schuhmann
Barre M
GER
Carl Schuhmann
Hermann Weingärtner
Richard Röstel
Conrad Böcker
Gustav Flatow
Karl Neukirch
Gustav Schuft
Georg Hilmar
Alfred Flatow
Fritz Manteuffel
Barre hold M
GER
Georg Hilmar
Karl Neukirch
Alfred Flatow
Gustav Scutt
Gustav Flatow
Carl Schuhmann
Fritz Manteuffel
Hermann Weingärtner
Richard Röstel
Conrad Böcker
Reck M
GER
Fritz Manteuffel
Georg Hilmar
Richard Röstel
Conrad Böcker
Carl Schuhmann
Alfred Flatow
Hermann Weingärtner
Gustav Flatow
Karl Neukirch
Gustav Schuft
Reck hold M
GER
Georg Hilmar
Carl Schuhmann
Karl Neukirch
Alfred Flatow
Gustav Scutt
Gustav Flatow
Fritz Manteuffel
Hermann Weingärtner
Richard Röstel
Conrad Böcker
Tovklatring M
GER
Fritz Hofmann
Gymnastik 1900
Individuelt M
GER
Richard Genserowski
Fritz Sauer
Carl Wiegand
Friedrich Danner
Adolf Tannert
Franz Abbe
Julius Nuninger
Gustav Flatow
Erwin Kurtz
Hugo Peitsch
Fritz Manteuffel
Emil Rotong
Oscar Näumann
Eugen Fürstenberger
Gymnastik 1904
Individuelt M
GER
Christian Deubler
Otto Wiegand
Hugo Peitsch
Wilhelm Lemke
Wilhelm Weber
Ernst Mohr
Adolph Weber
Christian Busch
Kombineret 3 øvelser M
GER
Otto Wiegand
Wilhelm Lemke
Christian Busch
Hugo Peitsch
Ernst Mohr
Adolph Weber
Wilhelm Weber
Christian Deubler
Gymnastik 1908
Individuelt M
GER
Georg Karth
Josef Krämer
Curt Steuernagel
Friedrich Wolf
Heinrich Siebenhaar
Wilhelm Weber
Karl Borchert
Paul Fischer
August Ehrich
Wilhelm Kaufmann
Carl Körting
Gymnastik 1912
Hold M
GER
Alexander Sperling
Karl Jordan
Adolf Seebas
Heinrich Pahner
Arno Glockauer
Walter Engelmann
Carl Richter
Kurt Reichenbach
Walther Jesinghaus
Eberhard Sorge
Johannes Reuschle
Rudolf Körner
Erich Worm
Hans Werner
Alfred Staats
Erwin Buder
Hans Roth
Wilhelm Brülle
Frit system hold M
GER
Carl Richter
Karl Jordan
Wilhelm Brülle
Erich Worm
Adolf Seebas
Heinrich Pahner
Walter Engelmann
Alexander Sperling
Johannes Reuschle
Walther Jesinghaus
Hans Werner
Hans Roth
Rudolf Körner
Erwin Buder
Eberhard Sorge
Kurt Reichenbach
Arno Glockauer
Alfred Staats
Gymnastik 1936
Individuelt M
GER
Innozenz Stangl
Ernst Winter
Willi Stadel
Franz Beckert
Walter Steffens
Konrad Frey
Matthias Volz
Alfred Schwarzmann
Hold K
GER
Erna Bürger
Friedel Iby
Isolde Frölian
Julie Schmitt
Trudi Meyer
Käthe Sohnemann
Anita Bärwirth
Paula Pöhlsen
Hold M
GER
Ernst Winter
Innozenz Stangl
Walter Steffens
Willi Stadel
Konrad Frey
Franz Beckert
Alfred Schwarzmann
Matthias Volz
Gulv M
GER
Alfred Schwarzmann
Matthias Volz
Willi Stadel
Innozenz Stangl
Ernst Winter
Konrad Frey
Franz Beckert
Walter Steffens
Spring på hest M
GER
Alfred Schwarzmann
Ernst Winter
Willi Stadel
Matthias Volz
Franz Beckert
Walter Steffens
Konrad Frey
Innozenz Stangl
Bensving M
GER
Matthias Volz
Alfred Schwarzmann
Konrad Frey
Walter Steffens
Willi Stadel
Ringe M
GER
Alfred Schwarzmann
Matthias Volz
Franz Beckert
Barre M
GER
Konrad Frey
Alfred Schwarzmann
Reck M
GER
Alfred Schwarzmann
Innozenz Stangl
Konrad Frey
Walter Steffens
Gymnastik 1952
Individuelt K
GER
Inge Sedlmaier
Elisabeth Ostermayer
Hanna Grages
Lydia Zeitlhofer
Wolfgard Voss
Brigitte Kiesler
Irma Walther
Hilde Koop
Individuelt M
GER
Hans Pfann
Jakob Kiefer
Erich Wied
Theo Wied
Helmut Bantz
Adalbert Dickhut
Alfred Schwarzmann
Friedel Overwien
Hold K
GER
Wolfgard Voss
Brigitte Kiesler
Irma Walther
Hilde Koop
Lydia Zeitlhofer
Hanna Grages
Inge Sedlmaier
Elisabeth Ostermayer
Hold M
GER
Hans Pfann
Helmut Bantz
Erich Wied
Friedel Overwien
Jakob Kiefer
Adalbert Dickhut
Theo Wied
Alfred Schwarzmann
Spring på hest M
GER
Theo Wied
Reck M
GER
Alfred Schwarzmann
Helmut Bantz
Holdgymnastik K
GER
Hanna Grages
Elisabeth Ostermayer
Brigitte Kiesler
Inge Sedlmaier
Irma Walther
Lydia Zeitlhofer
Wolfgard Voss
Hilde Koop
Gymnastik 1956
Individuelt M
GER
Robert Klein
Helmut Bantz
Hold M
GER
Hans Pfann
Jakob Kiefer
Robert Klein
Theo Wied
Helmut Bantz
Erich Wied
Gulv M
GER
Helmut Bantz
Spring på hest M
GER
Jakob Kiefer
Helmut Bantz
Robert Klein
Theo Wied
Reck M
GER
Helmut Bantz
Gymnastik 1960
Individuelt M
GER
Siegfried Fülle
Günter Lyhs
Hold K
GER
Roselore Sonntag
Ingrid Föst
Ute Starke
Karin Boldemann
Renate Schneider
Gretel Schiener
Hold M
GER
Philipp Fürst
Karlheinz Friedrich
Siegfried Fülle
Günter Lyhs
Erwin Koppe
Günter Nachtigall
Gymnastik 1964
Individuelt K
GER
Ute Starke
Birgit Radochla
Barbara Stolz
Christel Felgner
Karin Mannewitz
Ingrid Föst
Hold K
GER
Christel Felgner
Birgit Radochla
Karin Mannewitz
Ingrid Föst
Ute Starke
Barbara Stolz
Hold M
GER
Günter Lyhs
Klaus Köste
Philipp Fürst
Peter Weber
Erwin Koppe
Siegfried Fülle
Gulv K
GER
Karin Mannewitz
Ingrid Föst
Christel Felgner
Barbara Stolz
Birgit Radochla
Ute Starke
Spring på hest K
GER
Birgit Radochla
Ute Starke
Gymnastik 1992
Individuelt M
GER
Andreas Wecker
Hold K
GER
Jana Günther
Diana Schröder
Annette Potempa
Anke Schönfelder
Gabriele Weller
Kathleen Stark
Hold M
GER
Sylvio Kroll
Oliver Walther
Mario Franke
Ralf Büchner
Sven Tippelt
Andreas Wecker
Gulv K
GER
Gabriele Weller
Jana Günther
Diana Schröder
Anke Schönfelder
Kathleen Stark
Annette Potempa
Gulv M
GER
Andreas Wecker
Spring på hest M
GER
Sylvio Kroll
Bensving M
GER
Andreas Wecker
Ringe M
GER
Valeri Belenki
Andreas Wecker
Barre M
GER
Andreas Wecker
Reck M
GER
Valeri Belenki
Andreas Wecker
Rytmisk gymnastik individuelt K
GER
Christiane Klumpp
Gymnastik 1996
Individuelt K
GER
Yvonne Pioch
Kathleen Stark
Individuelt M
GER
Oliver Walther
Andreas Wecker
Karsten Ölsch
Jan-Peter Nikiferow
Valeri Belenki
Uwe Billerbeck
Marius Toba
Hold M
GER
Marius Toba
Uwe Billerbeck
Jan-Peter Nikiferow
Valeri Belenki
Karsten Ölsch
Oliver Walther
Andreas Wecker
Gulv K
GER
Kathleen Stark
Yvonne Pioch
Spring på hest K
GER
Yvonne Pioch
Kathleen Stark
Bom K
GER
Yvonne Pioch
Kathleen Stark
Forskudt barre K
GER
Kathleen Stark
Yvonne Pioch
Gulv M
GER
Karsten Ölsch
Uwe Billerbeck
Valeri Belenki
Andreas Wecker
Jan-Peter Nikiferow
Marius Toba
Oliver Walther
Spring på hest M
GER
Uwe Billerbeck
Jan-Peter Nikiferow
Karsten Ölsch
Valeri Belenki
Andreas Wecker
Oliver Walther
Bensving M
GER
Valeri Belenki
Oliver Walther
Marius Toba
Jan-Peter Nikiferow
Karsten Ölsch
Andreas Wecker
Ringe M
GER
Andreas Wecker
Valeri Belenki
Marius Toba
Oliver Walther
Karsten Ölsch
Jan-Peter Nikiferow
Barre M
GER
Jan-Peter Nikiferow
Valeri Belenki
Oliver Walther
Uwe Billerbeck
Andreas Wecker
Karsten Ölsch
Reck M
GER
Jan-Peter Nikiferow
Karsten Ölsch
Valeri Belenki
Oliver Walther
Andreas Wecker
Uwe Billerbeck
Rytmisk gymnastik hold K
GER
Nicole Bittner
Katharina Wildermut
Luise Stäblein
Anne Jung
Dorte Schiltz
Katrin Hoffmann
Rytmisk gymnastik individuelt K
GER
Magdalena Brzeska
Kristin Sroka
Gymnastik 2000
Individuelt M
GER
Andreas Wecker
Jan-Peter Nikiferow
Sergej Pfeifer
Marius Toba
Rene Tschernitschek
Dimitrij Nonin
Hold M
GER
Rene Tschernitschek
Sergej Pfeifer
Jan-Peter Nikiferow
Dimitrij Nonin
Andreas Wecker
Marius Toba
Gulv M
GER
Andreas Wecker
Sergej Pfeifer
Rene Tschernitschek
Jan-Peter Nikiferow
Dimitrij Nonin
Spring på hest M
GER
Andreas Wecker
Dimitrij Nonin
Marius Toba
Rene Tschernitschek
Jan-Peter Nikiferow
Bensving M
GER
Andreas Wecker
Sergej Pfeifer
Marius Toba
Dimitrij Nonin
Jan-Peter Nikiferow
Ringe M
GER
Dimitrij Nonin
Andreas Wecker
Rene Tschernitschek
Sergej Pfeifer
Marius Toba
Barre M
GER
Jan-Peter Nikiferow
Marius Toba
Sergej Pfeifer
Dimitrij Nonin
Andreas Wecker
Reck M
GER
Dimitrij Nonin
Sergej Pfeifer
Rene Tschernitschek
Jan-Peter Nikiferow
Andreas Wecker
Rytmisk gymnastik hold K
GER
Selma Neuhaus
Annika Seibel
Susan Benicke
Jeanine Fissler
Jessica Schumacher
Frederike Arlt
Rytmisk gymnastik individuelt K
GER
Edita Schaufler
Lena Asmus
Trampolin individuelt K
GER
Anna Dogonadze
Trampolin individuelt M
GER
Michael Serth
Gymnastik 2004
Individuelt K
GER
Lisa Brüggemann
Yvonne Musik
Individuelt M
GER
Sergej Pfeifer
Matthias Fahrig
Thomas Andergassen
Sven Kwiatkowski
Robert Juckel
Fabian Hambüchen
Hold M
GER
Sven Kwiatkowski
Thomas Andergassen
Fabian Hambüchen
Robert Juckel
Sergej Pfeifer
Matthias Fahrig
Gulv K
GER
Yvonne Musik
Lisa Brüggemann
Spring på hest K
GER
Yvonne Musik
Lisa Brüggemann
Bom K
GER
Yvonne Musik
Lisa Brüggemann
Forskudt barre K
GER
Lisa Brüggemann
Yvonne Musik
Gulv M
GER
Fabian Hambüchen
Robert Juckel
Sven Kwiatkowski
Sergej Pfeifer
Matthias Fahrig
Spring på hest M
GER
Matthias Fahrig
Bensving M
GER
Robert Juckel
Sven Kwiatkowski
Thomas Andergassen
Sergej Pfeifer
Fabian Hambüchen
Ringe M
GER
Sergej Pfeifer
Robert Juckel
Sven Kwiatkowski
Thomas Andergassen
Fabian Hambüchen
Barre M
GER
Fabian Hambüchen
Sergej Pfeifer
Sven Kwiatkowski
Thomas Andergassen
Matthias Fahrig
Reck M
GER
Robert Juckel
Sven Kwiatkowski
Fabian Hambüchen
Sergej Pfeifer
Matthias Fahrig
Rytmisk gymnastik individuelt K
GER
Lisa Ingildeeva
Trampolin individuelt K
GER
Anna Dogonadze
Trampolin individuelt M
GER
Henrik Stehlik
Gymnastik 2008
Individuelt K
GER
Joeline Möbius
Marie-Sophie Hindermann
Anja Brinker
Katja Abel
Daria Bijak
Oksana Chusovitina
Individuelt M
GER
Marcel Nguyen
Robert Juckel
Thomas Andergassen
Fabian Hambüchen
Philipp Boy
Eugen Spiridonov
Hold K
GER
Joeline Möbius
Daria Bijak
Katja Abel
Marie-Sophie Hindermann
Anja Brinker
Oksana Chusovitina
Hold M
GER
Thomas Andergassen
Fabian Hambüchen
Eugen Spiridonov
Robert Juckel
Philipp Boy
Marcel Nguyen
Gulv K
GER
Joeline Möbius
Daria Bijak
Marie-Sophie Hindermann
Katja Abel
Oksana Chusovitina
Spring på hest K
GER
Oksana Chusovitina
Bom K
GER
Joeline Möbius
Marie-Sophie Hindermann
Oksana Chusovitina
Katja Abel
Daria Bijak
Forskudt barre K
GER
Anja Brinker
Daria Bijak
Katja Abel
Oksana Chusovitina
Marie-Sophie Hindermann
Gulv M
GER
Eugen Spiridonov
Robert Juckel
Fabian Hambüchen
Marcel Nguyen
Philipp Boy
Spring på hest M
GER
Fabian Hambüchen
Bensving M
GER
Fabian Hambüchen
Eugen Spiridonov
Thomas Andergassen
Robert Juckel
Philipp Boy
Ringe M
GER
Marcel Nguyen
Thomas Andergassen
Robert Juckel
Philipp Boy
Fabian Hambüchen
Barre M
GER
Eugen Spiridonov
Thomas Andergassen
Philipp Boy
Marcel Nguyen
Fabian Hambüchen
Reck M
GER
Marcel Nguyen
Eugen Spiridonov
Fabian Hambüchen
Philipp Boy
Robert Juckel
Trampolin individuelt K
GER
Anna Dogonadze
Trampolin individuelt M
GER
Henrik Stehlik
Gymnastik 2012
Individuelt K
GER
Nadine Jarosch
Elisabeth Seitz
Individuelt M
GER
Philipp Boy
Marcel Nguyen
Fabian Hambüchen
Hold K
GER
Kim Bui
Nadine Jarosch
Elisabeth Seitz
Janine Berger
Oksana Chusovitina
Hold M
GER
Philipp Boy
Andreas Toba
Fabian Hambüchen
Marcel Nguyen
Sebastian Krimmer
Gulv K
GER
Nadine Jarosch
Kim Bui
Janine Berger
Elisabeth Seitz
Spring på hest K
GER
Oksana Chusovitina
Janine Berger
Bom K
GER
Kim Bui
Elisabeth Seitz
Nadine Jarosch
Oksana Chusovitina
Forskudt barre K
GER
Kim Bui
Janine Berger
Elisabeth Seitz
Nadine Jarosch
Gulv M
GER
Marcel Nguyen
Fabian Hambüchen
Andreas Toba
Philipp Boy
Bensving M
GER
Sebastian Krimmer
Philipp Boy
Marcel Nguyen
Fabian Hambüchen
Ringe M
GER
Marcel Nguyen
Andreas Toba
Philipp Boy
Fabian Hambüchen
Barre M
GER
Marcel Nguyen
Philipp Boy
Fabian Hambüchen
Sebastian Krimmer
Reck M
GER
Sebastian Krimmer
Marcel Nguyen
Philipp Boy
Fabian Hambüchen
Rytmisk gymnastik hold K
GER
Nicole Müller
Camilla Pfeffer
Judith Hauser
Cathrin Puhl
Mira Bimperling
Sara Radman
Rytmisk gymnastik individuelt K
GER
Jana Berezko-Marggrander
Trampolin individuelt K
GER
Anna Dogonadze
Trampolin individuelt M
GER
Henrik Stehlik
Gymnastik 2016
Individuelt K
GER
Sophie Scheder
Elisabeth Seitz
Individuelt M
GER
Andreas Bretschneider
Andreas Toba
Marcel Nguyen
Hold K
GER
Sophie Scheder
Elisabeth Seitz
Kim Bui
Pauline Schäfer
Tabea Alt
Hold M
GER
Lukas Dauser
Andreas Toba
Andreas Bretschneider
Fabian Hambüchen
Marcel Nguyen
Gulv K
GER
Sophie Scheder
Elisabeth Seitz
Kim Bui
Pauline Schäfer
Bom K
GER
Pauline Schäfer
Elisabeth Seitz
Sophie Scheder
Tabea Alt
Oksana Chusovitina
Forskudt barre K
GER
Elisabeth Seitz
Sophie Scheder
Kim Bui
Tabea Alt
Gulv M
GER
Andreas Bretschneider
Marcel Nguyen
Andreas Toba
Fabian Hambüchen
Bensving M
GER
Marcel Nguyen
Andreas Toba
Andreas Bretschneider
Lukas Dauser
Ringe M
GER
Andreas Bretschneider
Andreas Toba
Lukas Dauser
Marcel Nguyen
Barre M
GER
Lukas Dauser
Andreas Bretschneider
Marcel Nguyen
Andreas Toba
Reck M
GER
Fabian Hambüchen
Marcel Nguyen
Andreas Toba
Andreas Bretschneider
Rytmisk gymnastik hold K
GER
Anastasija Khmelnytska
Julia Stavickaja
Natalie Hermann
Daniela Potapova
Sina Tkaltschewitsch
Rytmisk gymnastik individuelt K
GER
Jana Berezko-Marggrander
Trampolin individuelt K
GER
Leonie Adam
Gymnastik 2020
Individuelt K
GER
Elisabeth Seitz
Pauline Schäfer
Kim Bui
Sarah Voss
Individuelt M
GER
Lukas Dauser
Philipp Herder
Andreas Toba
Nils Dunkel
Hold K
GER
Elisabeth Seitz
Kim Bui
Sarah Voss
Pauline Schäfer-Betz
Hold M
GER
Philipp Herder
Lukas Dauser
Nils Dunkel
Andreas Toba
Gulv K
GER
Elisabeth Seitz
Sarah Voss
Pauline Schäfer-Betz
Kim Bui
Bom K
GER
Kim Bui
Pauline Schäfer-Betz
Sarah Voss
Elisabeth Seitz
Forskudt barre K
GER
Elisabeth Seitz
Pauline Schäfer-Betz
Kim Bui
Sarah Voss
Gulv M
GER
Andreas Toba
Philipp Herder
Nils Dunkel
Lukas Dauser
Bensving M
GER
Nils Dunkel
Philipp Herder
Lukas Dauser
Andreas Toba
Ringe M
GER
Philipp Herder
Nils Dunkel
Lukas Dauser
Andreas Toba
Barre M
GER
Nils Dunkel
Philipp Herder
Lukas Dauser
Andreas Toba
Reck M
GER
Nils Dunkel
Lukas Dauser
Philipp Herder
Andreas Toba
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tyske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Tyske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy