Amerikanske OL-deltagere i Kano & kajak*

  Facts om Olympisk Kano & kajak
Disciplin Deltagere
 Kano & kajak 1936
K1 1000 m M USA Ernest Riedel
K2 1000 m M USA Burr Folks
Ernest Riedel
K1 10000 m  M USA Ernest Riedel
K2 10000 m M USA William Lofgren
William Gaehler
C1 1000 m M USA Joseph Hasenfus
C2 1000 m M USA Clarence McNutt
Robert Graf
C2 10000 m M USA Walter Hasenfus
Joseph Hasenfus
K1 10000 m foldekajak M USA Burr Folks
K2 10000 m foldekajak M USA James O'Rourke
John Lysak
 Kano & kajak 1948
K1 1000 m M USA Thomas Horton
K2 1000 m M USA Ray Clark
John Eiseman
K1 10000 m  M USA Ernest Riedel
K2 10000 m M USA John Eiseman
Ray Clark
C1 1000 m M USA Frank Havens
C2 1000 m M USA Stephan Macknowski
Stephen Lysak
C1 10000 m M USA Frank Havens
C2 10000 m M USA Stephan Macknowski
Stephen Lysak
 Kano & kajak 1952
K1 1000 m M USA Michael Budrock
K2 1000 m M USA Thomas Horton
John Eiseman
K1 10000 m  M USA William Schuette
K2 10000 m M USA Paul Bochnewich
John Anderson
C1 1000 m M USA Frank Havens
C2 1000 m M USA John Haas
Frank Krick
C1 10000 m M USA Frank Havens
C2 10000 m M USA Frank Krick
John Haas
 Kano & kajak 1956
K1 1000 m M USA David Merwin
K2 1000 m M USA John Pagkos
Russell Dermond
K1 10000 m  M USA Robert O'Brien
K2 10000 m M USA Edward Houston
Ken Wilson
C1 1000 m M USA William Schuette
C2 1000 m M USA George Byers
Richard Moran
C1 10000 m M USA Frank Havens
C2 10000 m M USA John Haas
Frank Krick
 Kano & kajak 1960
K1 500 m K USA Gloriane Perrier
K2 500 m K USA Mary Ann Duchai
Diane Jerome
K1 1000 m M USA Paul Beachem
K2 1000 m M USA John Wolter
Ken Wilson
K1 4x500 m M USA Russell Dermond
Charles Lundmark
Robert O'Brien
John Pagkos
C1 1000 m M USA Frank Havens
C2 1000 m M USA Richard Moran
Arnold Demos
 Kano & kajak 1964
K1 500 m K USA Marcia Jones
K2 500 m K USA Gloriane Perrier
Francine Fox
K1 1000 m M USA Tony Ralphs
K2 1000 m M USA Gert Grigoleit
Tony Ralphs
K4 1000 m M USA Walter Richards
William Jewell
William Smoke
Tony Ralphs
C1 1000 m M USA Paul Van Valkenburgh
C2 1000 m M USA James O'Rourke
Joseph Dronzek
 Kano & kajak 1968
K1 500 m K USA Marcia Smoke
K2 500 m K USA Sperry Rademaker
Marcia Smoke
K1 1000 m M USA John Glair
K2 1000 m M USA Peter Weigand
Paul Beachem
K4 1000 m M USA Lester Cutler
Ernst Heincke
Mervil Larson
John Pickett
C1 1000 m M USA Andreas Weigand
C2 1000 m M USA William Gates
Malcolm Hickox
 Kano & kajak 1972
K1 500 m K USA Marcia Smoke
K2 500 m K USA Linda Murray
Nancy Purves
K1 1000 m M USA Robert Mitchell
K2 1000 m M USA Alan Whitney
John Brosius
K4 1000 m M USA Philip Rogosheske
Stephen Kelly
Jerry Welborn
John Van Dyke
C1 1000 m M USA Andras Törö
C2 1000 m M USA Andreas Weigand
Roland Muhlen
K1 slalom K USA Cynthia Goodwin
Louise Holcombe
Lyn Ashton
K1 slalom M USA Eric Evans
Sandy Campbell
John Holland
C1 slalom M USA James McEwan
Wickliffe Walker
Angus Morrison
C2 slalom M USA John Evans
John Burton
Tom Southworth
Russ Nichols
 Kano & kajak 1976
K1 500 m K USA Julie Leach
K1 500 m M USA Henry Krawczyk
K2 500 m K USA Ann Turner
Linda Dragan
K2 500 m M USA Michael Johnson
William Leach
K1 1000 m M USA David Gilman
K2 1000 m M USA Peter Deyo
Bruce Barton
K4 1000 m M USA Bruce Barton
Brent Turner
Stephen Kelly
Peter Deyo
C1 500 m M USA Angus Morrison
C2 500 m M USA Andreas Weigand
Roland Muhlen
C1 1000 m M USA Angus Morrison
C2 1000 m M USA Andras Toto
Charles Lyda
 Kano & kajak 1984
K1 500 m K USA Sheila Conover
K1 500 m M USA Terry White
K2 500 m K USA Leslie Klein
Shirley Dery
K2 500 m M USA Terry Kent
David Halpern
K4 500 m K USA Shirley Dery
Leslie Klein
Ann Turner
Sheila Conover
K1 1000 m M USA Gregory Barton
K2 1000 m M USA Terry White
Olney Kent
K4 1000 m M USA Dan Schnurrenberger
Norman Bellingham
David Gilman
Chris Spelius
C1 500 m M USA John Plankenhorn
C2 500 m M USA Bret Young
Bruce Merritt
C1 1000 m M USA Bruce Merritt
C2 1000 m M USA Rod McLain
John Plankenhorn
 Kano & kajak 1988
K1 500 m K USA Traci Phillips
K1 500 m M USA Michael Herbert
K2 500 m K USA Cathy Marino-Geers
Sheila Conover
K2 500 m M USA Olney Kent
Terry White
K4 500 m K USA Sheila Conover
Shirley Dery
Cathy Marino-Geers
Traci Phillips
K1 1000 m M USA Gregory Barton
K2 1000 m M USA Norman Bellingham
Gregory Barton
K4 1000 m M USA Carl White
Olney Kent
Michael Harbold
Curt Bader
C1 500 m M USA James Terrell
C2 500 m M USA Rod McLain
Bruce Merritt
C1 1000 m M USA Bruce Merritt
C2 1000 m M USA Gregory Steward
Ronald Urick
 Kano & kajak 1992
K1 500 m K USA Sheila Conover
K1 500 m M USA Norman Bellingham
K2 500 m K USA Cathy Marino-Geers
Traci Phillips
K2 500 m M USA Michael Harbold
Peter Newton
K4 500 m K USA Alexandra Harbold
Traci Phillips
Cathy Marino-Geers
Sheila Conover
K1 1000 m M USA Gregory Barton
K2 1000 m M USA Norman Bellingham
Gregory Barton
K4 1000 m M USA Terry Kent
Mark Hamilton
Michael Herbert
Chris Barlow
C1 500 m M USA Frederick Spaulding
C2 500 m M USA Stewart Carr
James Terrell
C1 1000 m M USA Frederick Spaulding
C2 1000 m M USA Gregory Steward
Wyatt Jones
K1 slalom K USA Dana Chladek
Maylon Hanold
Cathy Hearn
K1 slalom M USA Rich Weiss
Eric Jackson
Scott Shipley
C1 slalom M USA Davey Hearn
Jon Lugbill
Adam Clawson
C2 slalom M USA James McEwan
Joseph Jacobi
Elliot Weintrob
Jacob Haller
Martin McCormick
Scott Strausbaugh
 Kano & kajak 1996
K1 500 m K USA Traci Phillips
K1 500 m M USA Michael Herbert
K2 500 m K USA Lia Rousset
Deanne Hemmens
K2 500 m M USA John Mooney
Stein Jorgensen
K4 500 m K USA Deanne Hemmens
Alexandra Harbold
Lia Rousset
Drusilla Van Hengel
K1 1000 m M USA Mchael Harbold
K2 1000 m M USA Peter Newton
John Mooney
K4 1000 m M USA Philippe Boccara
Cliff Meidl
Mark Hamilton
Curt Bader
C1 500 m M USA James Terrell
C1 1000 m M USA Joseph Harper
K1 slalom K USA Cathy Hearn
Dana Chladek
K1 slalom M USA Rich Weiss
Eric Giddens
Scott Shipley
C1 slalom M USA Adam Clawson
David Hearn
C2 slalom M USA Wayne Dickert
Horace Holden
 Kano & kajak 2000
K1 500 m K USA Kathryn Colin
K1 500 m M USA Stein Jorgensen
K2 500 m K USA Kathryn Colin
Tamara Jenkins
K2 500 m M USA Angel Perez
Peter Newton
K2 1000 m M USA Cliff Meidl
Philippe Boccara
K4 1000 m M USA Stein Jorgensen
Angel Perez
Peter Newton
John Mooney
C1 500 m M USA Jordan Malloch
C1 1000 m M USA Jordan Malloch
K1 slalom K USA Rebecca Giddens
K1 slalom M USA Scott Shipley
C1 slalom M USA David Hearn
C2 slalom M USA Matthew Taylor
Jacob Haller
 Kano & kajak 2004
K1 500 m K USA Carrie Johnson
K1 500 m M USA Rami Zur
K2 500 m K USA Kathryn Colin
Lauren Spalding
K2 500 m M USA Bartosz Wolski
Rami Zur
K4 500 m K USA Carrie Johnson
Marie Mijalis
Lauren Spalding
Kathryn Colin
K1 1000 m M USA Benjamin Lewis
K2 1000 m M USA Jeffrey Smoke
Andrew Bussey
C2 500 m M USA Jordan Malloch
Nathan Johnson
C2 1000 m M USA Nathan Johnson
Jordan Malloch
K1 slalom K USA Rebecca Giddens
K1 slalom M USA Scott Parsons
Brett Heyl
C1 slalom M USA Chris Ennis
C2 slalom M USA Joseph Jacobi
Matthew Taylor
 Kano & kajak 2008
K1 500 m K USA Carrie Johnson
K1 500 m M USA Rami Zur
K1 1000 m M USA Rami Zur
K1 slalom K USA Heather Corrie
K1 slalom M USA Scott Parsons
C1 slalom M USA Benn Fraker
C2 slalom M USA Richard Powell
Casey Eichfeld
 Kano & kajak 2012
K1 200 m K USA Carrie Johnson
K1 500 m K USA Carrie Johnson
K1 200 m M USA Tim Hornsby
K1 slalom K USA Caroline Queen
K1 slalom M USA Scott Parsons
C1 slalom M USA Casey Eichfeld
C2 slalom M USA Jeff Larimer
Eric Hurd
 Kano & kajak 2016
K1 200 m K USA Maggie Hogan
K1 500 m K USA Maggie Hogan
K1 slalom K USA Ashley Nee
K1 slalom M USA Michal Smolen
C1 slalom M USA Casey Eichfeld
C2 slalom M USA Casey Eichfeld
Devin McEwan
 Kano & kajak 2020
K1 slalom K USA Evy Leibfarth
K1 slalom M USA Michal Smolen
C1 slalom M USA Zachary Lokken
C1 200 m K USA Nevin Harrison
C1 slalom K USA Evy Leibfarth
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Amerikanske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Amerikanske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy