Program - Sunday 01 Aug | |||||
Sun 01 Aug Tokyo Time | ||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Tokyo | Your time | |||||
20:48 |
Athletics | |||||
100 m M | Semifinals | 19:00 | |||
Final | 19:00 | ||||
100 m hæk K | Semifinals | 19:00 | |||
3000 m forhindringsløb K | Heats | 06:00 | |||
400 m M | Heats | 06:00 | |||
400 m hæk M | Semifinals | 19:00 | |||
800 m M | Semifinals | 19:00 | |||
Hammerkast K | Qualification | 06:00 | |||
Højdespring M | Final | 19:00 | |||
Længdespring K | Qualification | 06:00 | |||
Kuglestød K | Final | 06:00 | |||
Trespring K | Final | 19:00 | |||
Badminton | |||||
Single M | Semifinals | 13:00 | |||
Single K | Finals | 20:30 | |||
Baseball | |||||
Baseball M | Knockout stage | 12:00 | |||
Knockout stage | 19:00 | ||||
Basketball | |||||
Basketball M | ARG - JPN | 13:40 | |||
ESP - SLO | 17:20 | ||||
Basketball K | CAN - ESP | 10:00 | |||
KOR - SRB | 21:00 | ||||
Boxing | |||||
Fjervægt M | Quarterfinals | 11:00 | |||
Quarterfinals | 17:00 | ||||
Fluevægt K | Quarterfinals | 11:00 | |||
Quarterfinals | 17:00 | ||||
Letsværvægt M | Semifinals | 11:00 | |||
Semifinals | 17:00 | ||||
Mellemvægt M | Quarterfinals | 11:00 | |||
Quarterfinals | 17:00 | ||||
Supersværvægt M | Quarterfinals | 11:00 | |||
Quarterfinals | 17:00 | ||||
Weltervægt M | Semifinals | 11:00 | |||
Semifinals | 17:00 | ||||
Cycling | |||||
BMX freestyle Park K | Final | 10:10 | |||
BMX freestyle Park M | Final | 10:10 | |||
Diving | |||||
3 m spring K | Final | 15:00 | |||
Equestrian | |||||
Military individuelt | Cross country | 07:45 | |||
Military hold | Cross country | 07:45 | |||
Fencing | |||||
Fleuret hold M | Preliminary, semifinals | 09:00 | |||
Finals | 09:00 | ||||
Golf | |||||
Individuelt M | Round 4 | 07:30 | |||
Gymnastics | |||||
Gulv M | Final | 17:00 | |||
Bensving M | Final | 17:00 | |||
Forskudt barre K | Final | 17:00 | |||
Spring på hest K | Final | 17:00 | |||
Handball | |||||
Håndbold M | POR - JPN | 09:00 | |||
EGY - BRN | 11:00 | ||||
ESP - ARG | 14:15 | ||||
NOR - FRA | 16:15 | ||||
GER - BRA | 19:30 | ||||
DEN - SWE | 21:30 | ||||
Hockey | |||||
Hockey M | Quarterfinals | 09:30 | |||
Quarterfinals | 18:30 | ||||
Sailing | |||||
470 K | Fleet race | 12:00 | |||
470 M | Fleet race | 12:00 | |||
Finnjolle M | Fleet race | 12:00 | |||
Laser K | Medal race | 12:00 | |||
Laser M | Medal race | 12:00 | |||
Nacra 17 | Fleet race | 12:00 | |||
Shooting | |||||
Silhuetpistol M | Qualification 1 | 08:30 | |||
Swimming | |||||
1500 m fri stil M | Final | 10:30 | |||
400 m medley K | Final | 10:30 | |||
400 m medley M | Final | 10:30 | |||
50 m fri stil K | Final | 10:30 | |||
50 m fri stil M | Final | 10:30 | |||
Table Tennis | |||||
Hold M | Round of 16 | 10:00 | |||
Round of 16 | 14:30 | ||||
Round of 16 | 19:30 | ||||
Hold K | Round of 16 | 10:00 | |||
Round of 16 | 14:30 | ||||
Round of 16 | 19:30 | ||||
Tennis | |||||
Double K | Final | 12:00 | |||
Mixdouble | Final | 12:00 | |||
Single M | Final | 12:00 | |||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | Round of 16 | 09:00 | |||
Round of 16 | 13:00 | ||||
Round of 16 | 17:00 | ||||
Round of 16 | 21:00 | ||||
Beachvolley M | Round of 16 | 09:00 | |||
Round of 16 | 13:00 | ||||
Round of 16 | 17:00 | ||||
Round of 16 | 21:00 | ||||
Volleyball M | POL - CAN | 09:00 | |||
BRA - FRA | 11:05 | ||||
ROC - TUN | 14:20 | ||||
ITA - VEN | 16:25 | ||||
JPN - IRI | 19:40 | ||||
USA - ARG | 21:45 | ||||
Water Polo | |||||
Vandpolo K | HUN - CHN | 14:00 | |||
NED - CAN | 15:30 | ||||
ROC - JPN | 18:20 | ||||
AUS - RSA | 19:50 | ||||
Weightlifting | |||||
Letsværvægt K | Group B | 13:50 | |||
Final | 19:50 | ||||
Wrestling | |||||
Fri stil sværvægt K | 1/8 finals, quarterfinals | 11:00 | |||
Semifinals | 18:15 | ||||
Græsk romersk bantamvægt M | 1/8 finals, quarterfinals | 11:00 | |||
Semifinals | 18:15 | ||||
Græsk romersk supersværvægt M | 1/8 finals, quarterfinals | 11:00 | |||
Semifinals | 18:15 | ||||
* Schedule times in Tokyo local time or converted to your local time. Informationen om programmet ved OL i 2020 er baseret på det officielle program og Olympian Database |