Czech athletes in the Athens 2004 Olympics

Czech athletes at the Athens 2004 Olympics*

  Facts about Czech Republicat the Athens 2004 Olympics width=

Event

Athletes

 Athletics
200 m M CZE Jiri Vojtik
800 m M CZE Michal Sneberger
1500 m M CZE Michal Sneberger
Marathon M CZE Robert Stefko
400 m hurdles M CZE Jiri Muzik
Stepan Tesarik
20 km walk M CZE Jiri Malysa
50 km walk M CZE Milos Holusa
High jump M CZE Tomas Janku
Jaroslav Bába
Svatoslav Ton
Pole vault M CZE Stepan Janacek
Adam Ptacek
Shot put M CZE Petr Stehlik
Antonin Žalský
Discus throw M CZE Libor Malina
Hammer throw M CZE Vladimir Maska
Javelin throw M CZE Jan Zelezný
Miroslav Guzdek
Decathlon M CZE Roman Šebrle
Tomas Dvorak
Marathon W CZE Anna Pichrtova
100 m hurdles W CZE Lucie Martincova
20 km walk W CZE Barbora Dibelkova
High jump W CZE Zuzana Hlavonova
Iva Straková
Pole vault W CZE Pavla Hamackova
Katerina Badurova
Long jump W CZE Denisa Scerbova
Triple jump W CZE Sarka Kasparkova
Discus throw W CZE Vladimira Rackova
Vera Cechlova
Hammer throw W CZE Lucie Vrbenska
Javelin throw W CZE Nikola Brejchova
Jarmila Klimesova
Barbora Spotakova
Heptathlon W CZE Michela Hejnova
 Basketball
Basketball W CZE Hana Machova
Petra Kulichova
Zuzana Klimesova
Michaela Pavlickova
Irena Borecka
Michaela Uhrova
Ivana Vecerova
Michala Hartigova
Romana Hamzova
Eva Viteckova
Ivana Vorackova
Jana Vesela
 Canoe & Kayak
K1 500 m W CZE Michaela Strnadova
C1 500 m M CZE Martin Doktor
C1 1000 m M CZE Martin Doktor
K1 slalom W CZE Irena Pavelkova
Stepanka Hilgertova
K1 slalom M CZE Ondrej Raab
C1 slalom M CZE Tomas Indruch
C2 slalom M CZE Jaroslav Volf
Marek Jiras
Ondrei Stepanek
Tomas Mader
 Cycling
Road race W CZE Lada Kozlikova
Martina Ruzickova
Road race M CZE Rene Andrle
Michal Hrazdira
Ondrej Sosenka
Jan Svorada
Time trial W CZE Lada Kozlikova
Time trial M CZE Rene Andrle
Michal Hrazdira
Individual pursuit W CZE Lenka Valova
Points race M CZE Milan Kadlec
Points race W CZE Lada Kozlikova
Madison M CZE Milan Kadlec
Petr Lazar
1000 m time trial M CZE Alois Kankovsky
Sprint M CZE Alois Kankovsky
Keirin M CZE Ivan Vrba
Mountainbike M CZE Jaroslav Kulhavy
Radim Korinek
 Equestrian
Eventing individual  CZE Jaroslav Hatla
 Gymnastics
Individual all-round W CZE Jana Komrskova
Floor W CZE Jana Komrskova
Vault W CZE Jana Komrskova
Balance beam W CZE Jana Komrskova
Uneven bars W CZE Jana Komrskova
Rhythmic individual all-round W CZE Dominika Cervenkova
 Judo
Middleweight W CZE Andrea Pazoutova
 Modern Pentathlon
Individual W CZE Alexandra Kalinovska
Individual M CZE Libor Capalini
Michal Michalik
 Rowing
Single sculls W CZE Miroslava Knapkova
Single sculls M CZE Vaclav Chalupa Jr.
Double sculls M CZE Milan Dolecek
Ondrej Synek
Pair without coxswain M CZE Petr Imre
Adam Michalek
Quadruple sculls M CZE Jakub Hanak
Tomas Karas
David Jirka
David Kopriva
Four without coxswain M CZE Jakub Makovicka
Petr Vitasek
Karel Neffe Jr.
Jan Schindler
Lightweight double sculls M CZE Michal Vabrousek
Vaclav Malecek
 Sailing
Finn M CZE Michael Maier
Laser  CZE Martin Trcka
Europe W CZE Lenka Smidova
Windsurfer M CZE Tomas Malina
 Shooting
Rifle three positions M CZE Vaclav Becvar
Tomas Jerabek
Rifle three positions W CZE Katerina Emmons
Rifle prone M CZE Vaclav Becvar
Tomas Jerabek
Air rifle W CZE Katerina Kurkova
Moving target M CZE Tomas Caknakis
Miroslav Janus
Sports pistol W CZE Lenka Hykova
Free pistol M CZE Martin Tenk
Air pistol W CZE Lenka Hykova
Air pistol M CZE Martin Tenk
Skeet M CZE Jan Sychra
 Swimming
50 m freestyle W CZE Sandra Kazikova
100 m freestyle W CZE Jana Myskova
200 m freestyle W CZE Jana Myskova
200 m freestyle M CZE Kvetoslav Svoboda
400 m freestyle W CZE Kristyna Kynerova
800 m freestyle W CZE Jana Pechanova
100 m backstroke W CZE Ilona Hlavackova
200 m backstroke W CZE Katerina Pivonkova
100 m breaststroke M CZE Mladen Tepavcevic
Daniel Malek
200 m breaststroke M CZE Daniel Malek
100 m butterfly M CZE Michal Rubacek
4x100 m freestyle W CZE Jana Klusackova
Ilona Hlavackova
Sandra Kazikova
Petra Klosova
4x200 m freestyle M CZE Martin Skacha
Kvetoslav Svoboda
Josef Horky
Michal Rubacek
 Synchronized Swimming
Duet W CZE Sona Bernardova
Ivana Bursova
 Table Tennis
Singles M CZE Petr Korbel
Singles W CZE Renata Strbikova
Doubles M CZE Richard Vyborny
Petr Korbel
Doubles W CZE Alena Vachovcova
Renata Strbikova
 Tennis
Singles M CZE Tomas Berdych
Jiri Novak
Doubles M CZE Jiri Novak
Martin Damm
Tomas Berdych
Cyril Suk
Singles W CZE Klara Koukalova
Barbora Strycova
Iveta Benesova
Doubles W CZE Libuse Prusova
Barbora Strycova
 Triathlon
Individual W CZE Renata Berkova
Lenka Zemanova
Lucie Zelenkova
Individual M CZE Martin Krnavek
Filip Ospaly
 Volleyball
Beach volley W CZE Sona Novakova
Eva Celbova
 Weightlifting
Heavyweight M CZE Tomas Matykiewicz
 Wrestling
Greco-Roman bantamweight M CZE Petr Svehla
Greco-Roman super-heavyweight M CZE David Vala
* The list of Czech athletes in the 2004 Olympic Games is not yet complete
This information about Czech athletes in the Olympic Summer Games in Athens 2004 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy