Cuban athletes at the Beijing 2008 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | CUB | Juan Carlos Stevens | |||
Athletics | |||||
100 m M | CUB | Jenris Vizcaino | |||
400 m M | CUB | Williams Collazo | |||
800 m M | CUB | Andy González | |||
Yeimer López | |||||
110 m hurdles M | CUB | Dayron Robles | |||
4x400 m M | CUB | Yunier Perez | |||
Omar Cisneros | |||||
Williams Collazo | |||||
Yunior Diaz | |||||
Pole vault M | CUB | Lázaro Borges | |||
Long jump M | CUB | Wilfredo Martinez | |||
Ibrahim Camejo | |||||
Triple jump M | CUB | Alexis Copello | |||
Hector Fuentes | |||||
Arnie David Girat | |||||
Shot put M | CUB | Reinaldo Proenza | |||
Carlos Véliz | |||||
Alexis Paumier | |||||
Discus throw M | CUB | Jorge Fernández | |||
Javelin throw M | CUB | Anier Boue | |||
Decathlon M | CUB | Yordani Garcia | |||
Leonel Suárez | |||||
100 m W | CUB | Virgen Benavides | |||
200 m W | CUB | Roxana Diaz | |||
400 m W | CUB | Indira Terrero | |||
800 m W | CUB | Zulia Calatayud | |||
100 m hurdles W | CUB | Yenima Arencibia | |||
Anay Tejeda | |||||
4x400 m W | CUB | Zulia Calatayud | |||
Indira Terrero | |||||
Susana Clement | |||||
Roxana Diaz | |||||
Pole vault W | CUB | Yarisley Silva | |||
Long jump W | CUB | Yargelis Savigne | |||
Triple jump W | CUB | Yarianna Martinez | |||
Mabel Gay | |||||
Yargelis Savigne | |||||
Shot put W | CUB | Yumileidi Cumbá | |||
Mailin Vargas | |||||
Misleydis González | |||||
Discus throw W | CUB | Yania Ferrales | |||
Yarelys Barrios | |||||
Hammer throw W | CUB | Yipsi Moreno | |||
Yunaika Crawford | |||||
Arasay Thondike | |||||
Javelin throw W | CUB | Osleidys Menéndez | |||
Yanet Cruz | |||||
Heptathlon W | CUB | Gretchen Quintana | |||
Baseball | |||||
Baseball M | CUB | Rolando Merino | |||
Norge Luis Vera | |||||
Michel Enriquez | |||||
Luis Rodriguez | |||||
Adiel Palma | |||||
Alfredo Despaigne | |||||
Pedro Luis Lazo Iglesias | |||||
Yadier Pedroso | |||||
Yuliesky Gourriel | |||||
Eduardo Paret Perez | |||||
Vicyohandry Odelin | |||||
Hector Olivera | |||||
Alexei Bell | |||||
Jonder Martinez | |||||
Eriel Sanchez | |||||
Giorbis Duvergel | |||||
Noberto Gonzalez | |||||
Miguel La Hera | |||||
Alexander Mayeta | |||||
Ariel Pestano | |||||
Luis Navas | |||||
Elier Sanchez | |||||
Frederich Cepeda | |||||
Yoandry Urgelles | |||||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | CUB | Yampier Hernandez | |||
Flyweight M | CUB | Andris Laffita Hernandez | |||
Bantamweight M | CUB | Yankile Leon Alarcon | |||
Featherweight M | CUB | Idel Torriente | |||
Lightweight M | CUB | Yordenis Ugas | |||
Light-welterweight M | CUB | Roniel Iglesias Sotolongo | |||
Welterweight M | CUB | Carlos Banteaux Suarez | |||
Middleweight M | CUB | Emilio Correa Bayeaux | |||
Heavyweight M | CUB | Osmai Acosta Duarte | |||
Super-heavyweight M | CUB | Robert Alfonso Acea | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m M | CUB | Jorge Garcia | |||
K1 1000 m M | CUB | Jorge Garcia | |||
C1 500 m M | CUB | Aldo Pruna | |||
C2 500 m M | CUB | Serguey Torres | |||
Karel Aguilar Chacon | |||||
C1 1000 m M | CUB | Aldo Pruna | |||
C2 1000 m M | CUB | Karel Aguilar Chacon | |||
Serguey Torres | |||||
Cycling | |||||
Road race W | CUB | Yumari Gonzalez | |||
Points race W | CUB | Yoanka Gonzalez | |||
Sprint W | CUB | Lisandra Guerra Rodriguez | |||
Diving | |||||
Springboard M | CUB | Jorge Pupo | |||
Jorge Betancourt Garcia | |||||
Platform M | CUB | Jeinkler Aguirre | |||
Jose Guerra Oliva | |||||
Synchronized platform M | CUB | Erick Fornaris Alvarez | |||
Jose Guerra Oliva | |||||
Fencing | |||||
Foil individual W | CUB | Misleydis Company | |||
Sabre individual W | CUB | Mailyn Gonzalez Pozo | |||
Judo | |||||
Extra-lightweight W | CUB | Yanet Bermoy Acosta | |||
Half-lightweight W | CUB | Yagnelys Mestre | |||
Lightweight W | CUB | Yurisleydis Lupetey | |||
Half-middleweight W | CUB | Driulis Gonzalez | |||
Middleweight W | CUB | Anaysi Hernandez | |||
Half-heavyweight W | CUB | Yalennis Castillo | |||
Heavyweight W | CUB | Idalys Ortiz | |||
Extra-lightweight M | CUB | Yosmani Piker | |||
Half-lightweight M | CUB | Yordanis Arencibia | |||
Lightweight M | CUB | Ronald Girones | |||
Half-middleweight M | CUB | Oscar Cardenas | |||
Middleweight M | CUB | Asley Gonzalez | |||
Half-heavyweight M | CUB | Oreydis Despaigne | |||
Heavyweight M | CUB | Oscar Brayson | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | CUB | Yaniel Velazquez | |||
Rowing | |||||
Single sculls W | CUB | Mayra Gonzalez | |||
Quadruple sculls M | CUB | Janier Concepcion | |||
Angel Founier | |||||
Yoennis Hernandez | |||||
Yuleidys Cascaret Iznaga | |||||
Lightweight double sculls W | CUB | Yaima Velazquez Falcon | |||
Ismaray Marrero | |||||
Lightweight double sculls M | CUB | Eyder Batista | |||
Yunior Perez | |||||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | CUB | Liecer Perez | |||
Rifle three positions W | CUB | Eglis Yaima Cruz | |||
Rifle prone M | CUB | Liecer Perez | |||
Air rifle M | CUB | Liecer Perez | |||
Air rifle W | CUB | Eglis Yaima Cruz | |||
Rapid fire pistol M | CUB | Leuris Pupo | |||
Swimming | |||||
200 m freestyle W | CUB | Heysi Villareal | |||
200 m backstroke M | CUB | Pedro Medel | |||
Taekwondo | |||||
Flyweight W | CUB | Daynellis Montejo | |||
Featherweight M | CUB | Gessler Viera | |||
Heavyweight M | CUB | Angel Valodia Matos | |||
Volleyball | |||||
Volleyball W | CUB | Daimi Ramirez Echevarria | |||
Rachel Sanchez | |||||
Nancy Carrillo de la Paz | |||||
Yanelis Santos | |||||
Yumilka Ruiz Luaces | |||||
Zoila Barros Fernandez | |||||
Liana Mesa Luaces | |||||
Rosir Calderon Diaz | |||||
Yusidey Silie | |||||
Kenia Carcaces | |||||
Yaima Ortiz Charro | |||||
Yusleynis Herrera | |||||
Beach volley W | CUB | Imara Estevez Ribalta | |||
Dalixia Fernandez Grasset | |||||
Milagros Crespo | |||||
Tamara Larrea Peraza | |||||
Weightlifting | |||||
Bantamweight M | CUB | Sergio Alvarez | |||
Featherweight M | CUB | Lazaro Ruiz | |||
Lightweight M | CUB | Yordanis Borrero | |||
Middleweight M | CUB | Ivan Cambar Rodriguez | |||
Light-heavyweight M | CUB | Jadier Valladares | |||
Middle-heavyweight M | CUB | Yohandrys Hernandez | |||
Wrestling | |||||
Freestyle bantamweight M | CUB | Maikel Perez | |||
Freestyle featherweight M | CUB | Yandro Quintana | |||
Freestyle lightweight M | CUB | Geandry Garzon | |||
Freestyle welterweight M | CUB | Ivan Fundora | |||
Freestyle middleweight M | CUB | Reineris Salas | |||
Freestyle heavyweight M | CUB | Michel Batista Martinez | |||
Freestyle super-heavyweight M | CUB | Disney Rodriguez | |||
Greco-Roman bantamweight M | CUB | Yaqnier Hernandez | |||
Greco-Roman featherweight M | CUB | Roberto Monzon | |||
Greco-Roman lightweight M | CUB | Alain Milian | |||
Greco-Roman middleweight M | CUB | Yunior Estrada Falcon | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | CUB | Mijain Lopez Nunez | |||
* The list of Cuban athletes in the 2008 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Cuban athletes in the Olympic Summer Games in Beijing 2008 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||