Cuban athletes in the Athens 2004 Olympics

Cuban athletes at the Athens 2004 Olympics*

  Facts about Cubaat the Athens 2004 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual W CUB Maydenia Sarduy
 Athletics
400 m M CUB Geyman Lopez
Marathon M CUB Aguelmis Rojas
110 m hurdles M CUB Yuniel Hernandez
Yoel Hernández
Anier Garcia
400 m hurdles M CUB Yacnier Luis
High jump M CUB Lisvany Perez
Long jump M CUB Ivan Pedroso
Triple jump M CUB David Giralt
Yoelbi Quesada
Yoandris Betanzos
Discus throw M CUB Frank Casanas Hernandez
Lois Maikel Martinez
Javelin throw M CUB Isbel Luaces
800 m W CUB Zulia Calatayud
Marathon W CUB Mariela Gonzalez
100 m hurdles W CUB Anay Tejeda
400 m hurdles W CUB Daimi Pernia
4x100 m W CUB Virgen Benavides
Ana Lopez Garcia
Roxana Diaz
Misleydis Lazo
Long jump W CUB Yudelkis Fernandez
Triple jump W CUB Yusmay Bicet
Shot put W CUB Yumileidi Cumbá
Misleydis González
Discus throw W CUB Yania Ferrales
Hammer throw W CUB Yunaika Crawford
Yipsi Moreno
Aldenay Vasallo
Javelin throw W CUB Osleidys Menéndez
Noraida Bicet
Sonia Bisset
 Baseball
Baseball M CUB Yorelvis Charles
Eduardo Paret Perez
Luis Borroto
Roger Machado
Michel Enriquez
Norge Luis Vera
Carlos Tabares
Jonder Martinez
Vicyohandry Odelin
Frank Montieth
Ariel Pestano
Antonio Scull Hernandez
Eriel Sanchez
Manuel Vega
Yuliesky Gourriel
Alexei Ramirez
Osmani Urrutia
Yoandry Urgelles
Frederich Cepeda
Danny Betancourt
Norberto Gonzalez
Pedro Luis Lazo Iglesias
Adiel Palma
Danny Miranda
 Boxing
Light-flyweight M CUB Yan Bhartelemy Varela
Flyweight M CUB Yuriorkis Gamboa Toledano
Bantamweight M CUB Guillermo Rigondeaux
Featherweight M CUB Luis Franco Vasquez
Lightweight M CUB Mario Kindelan Mesa
Light-welterweight M CUB Yudel Johnson
Welterweight M CUB Lorenzo Aragon
Middleweight M CUB Yordanis Despaigne
Light-heavyweight M CUB Yoan Hernandez Suarez
Heavyweight M CUB Odlanier Solis Fonte
Super-heavyweight M CUB Michael Lopez Nunez
 Canoe & Kayak
C1 500 m M CUB Aldo Pruna Diaz
C2 500 m M CUB Ibrahim Rojas Blanco
Ledys Balceiro Pajon
C1 1000 m M CUB Karel Aguilar Chacon
C2 1000 m M CUB Ledys Balceiro Pajon
Ibrahim Rojas Blanco
 Cycling
Points race W CUB Yoanka Gonzalez
1000 m time trial M CUB Ahmed Lopez
Team sprint M CUB Reinier Cartaya
Julio Cesar Herrera
Ahmed Lopez
 Diving
Springboard M CUB Erick Fornaris Alvarez
Jorge Betancourt Garcia
Springboard W CUB Iohana Cruz
Platform M CUB Jose Guerra Oliva
Erick Fornaris Alvarez
Platform W CUB Yaima Mena Pena
Yolanda Ortiz Espinosa
Synchronized springboard M CUB Jorge Betancourt Garcia
Erick Fornaris Alvarez
 Fencing
Epee individual W CUB Eimey Gomez
Epee individual M CUB Andres Carillo
Sabre individual W CUB Ana Faez
Sabre individual M CUB C¡ndido Maya
 Gymnastics
Individual all-round W CUB Leyanet Gonzalez Calero
Individual all-round M CUB Eric Lopez Rios
Abel Driggs Santos
Floor W CUB Leyanet Gonzalez Calero
Vault W CUB Leyanet Gonzalez Calero
Balance beam W CUB Leyanet Gonzalez Calero
Uneven bars W CUB Leyanet Gonzalez Calero
Floor M CUB Abel Driggs Santos
Eric Lopez Rios
Vault M CUB Eric Lopez Rios
Abel Driggs Santos
Pommel horse M CUB Eric Lopez Rios
Abel Driggs Santos
Rings M CUB Abel Driggs Santos
Eric Lopez Rios
Parallel bars M CUB Abel Driggs Santos
Eric Lopez Rios
Horizontal bar M CUB Abel Driggs Santos
Eric Lopez Rios
 Judo
Extra-lightweight W CUB Yamila Zambrano
Half-lightweight W CUB Amarilys Savon Carmenate
Lightweight W CUB Yurisleidis Lupetey
Half-middleweight W CUB Driulis Gonzalez
Middleweight W CUB Anaisis Hernandez
Half-heavyweight W CUB Yurisel Laborde
Heavyweight W CUB Dayma Mayelis Beltran
Half-lightweight M CUB Yordanis Arencibia
Lightweight M CUB Rubert Martinez
Half-middleweight M CUB Gabriel Arteaga
Middleweight M CUB Yosvane Despaigne
Half-heavyweight M CUB Oreidis Despaigne
 Rowing
Single sculls M CUB Yuleidys Cascaret Iznaga
Double sculls M CUB Yoennis Hernandez Arruez
Yosbel Martinez Hechevarria
Lightweight double sculls W CUB Ismaray Marrero Aria
Dailin Taset Aguilar
Lightweight double sculls M CUB Armand Arrechavaleta Carrera
Yosvel Iglesias Montano
 Shooting
Rifle three positions W CUB Eglis Yaima Cruz
Rifle prone M CUB Reinier Estpinan
Air rifle W CUB Eglis Yaima Cruz
Sports pistol W CUB Margarita Tarradell
Free pistol M CUB Arseny Borrero
Norbelis Barzaga
Rapid fire pistol M CUB Leuris Pupo
Air pistol W CUB Margarita Tarradell
Air pistol M CUB Norbelis Barzaga
Skeet M CUB Guillermo Torres
Juan Miguel Rodriguez
 Swimming
50 m freestyle M CUB Marcos Hernandez
100 m breaststroke W CUB Imaday Nunez
200 m breaststroke W CUB Imaday Nunez
 Taekwondo
Flyweight W CUB Yanelis Labrada Diaz
Welterweight M CUB Angel Matos Fuentes
 Volleyball
Volleyball W CUB Nancy Carrillo de la Paz
Maybelis Martinez Adlun
Aniara Munoz Carrazana
Liana Mesa Luaces
Rosir Calderon Diaz
Yumilka Ruiz Luaces
Zoila Barros Fernandez
Yaima Ortiz Charro
Ana Fernandez Valle
Dulce Tellez Palacio
Marta Sanchez Salfran
Daimi Ramirez Echevarria
Beach volley W CUB Dalixia Fernandez Grasset
Tamara Larrea Peraza
Beach volley M CUB Francisco Alvarez
Juan Rossell
 Weightlifting
Middle-heavyweight M CUB Yohandrys Hernandez
Heavyweight M CUB Michel Batista de Moya
 Wrestling
Freestyle bantamweight M CUB Rene Montero
Freestyle featherweight M CUB Yandro Quintana
Freestyle lightweight M CUB Serguei Rondon
Freestyle welterweight M CUB Ivan Fundora
Freestyle middleweight M CUB Yoel Romero
Freestyle super-heavyweight M CUB Alexis Rodriguez
Greco-Roman bantamweight M CUB Lazaro Rivas
Greco-Roman featherweight M CUB Roberto Monzon
Greco-Roman lightweight M CUB Juan Luis Maren Delis
Greco-Roman welterweight M CUB Filiberto Azcuy Aguilera
Greco-Roman heavyweight M CUB Ernesto Pena
Greco-Roman super-heavyweight M CUB Mijail Lopez
* The list of Cuban athletes in the 2004 Olympic Games is not yet complete
This information about Cuban athletes in the Olympic Summer Games in Athens 2004 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy