Spanske atletikudøvere ved de Olympiske Lege

Spanske OL-deltagere i Atletik*

  Facts om Olympisk Atletik
Disciplin Deltagere
 Atletik 1920
100 m M ESP Felix Mendizabal
Jaime Camps Gordon
Carlos Botin
Diego Ordonez
200 m M ESP Federico Reparaz
Felix Mendizabal
Carlos Pajaron
Diego Ordones
400 m M ESP Jose Garcia
Miguel Garcia
800 m M ESP Jose Grasset Jamar
Miguel Garcia
1500 m M ESP Juan Muquerza
5000 m M ESP Juan Muguerza
Diodoro Pons
10000 m M ESP Diodoro Pons
Terrænløb individuelt M ESP Julio Dominguez
4x100 m M ESP Carlos Botin
Federico Reparaz
Diego Ordonez
Felix Mendizabal
10 km kapgang M ESP Luis Melendez
Kuglestød M ESP Ignacio Izaguirre Echaniz
Spydkast M ESP Ignacio Izaguirre Echaniz
 Atletik 1924
100 m M ESP Felix Mendizabal
Jose Maria Larrabeiti
Juan Junqueras
Diego Ordonez
200 m M ESP Jose Maria Larrabeiti
Jose Junquera Baguna
Diego Ordonez
Felix Mendizabal
3000 m hold M ESP Jesus Dieguez
Jose Andia
Miguel Palau
Fabian Velasco
Joaquin Miquel
5000 m M ESP Miguel Palau
Joaquin Miguel
Maraton M ESP Dionisio Carreras Salvador
Terrænløb individuelt M ESP Miguel Palau
Fabian Velasco
Jose Andia
Miguel Pena
Jesus Dieguez
Amador Palma
Terrænløb hold M ESP Amador Palma
Miguel Pena
Fabian Velasco
4x100 m M ESP Jose Maria Larrabeiti
Felix Mendizabal
Diego Ordonez
Juan Junqueras
Diskoskast M ESP Gabino Lizarza
 Atletik 1928
100 m M ESP Fernando Munagorri
Diego Ordonez
Juan Serrahima
Enrique de Chavarri
200 m M ESP Diego Ordonez
Juan Serrahima
400 m M ESP Joaquin Miguel
800 m M ESP Joaquin Miguel
5000 m M ESP Arturo Pena
Jesus Oyarbide
10000 m M ESP Arturo Pena
Maraton M ESP Emilio Ferrer
4x100 m M ESP Fernando Munagorri
Diego Ordonez
Juan Serrahima
Enrique de Chavarri
Stangspring M ESP Jose Culi Clapera
Længdespring M ESP Fernando Labourdette-Liaresq
 Atletik 1948
800 m M ESP Juan Adarraga Elizaran
1500 m M ESP Juan Adarraga Elizaran
5000 m M ESP Gregorio Rojo
10000 m M ESP Gregorio Rojo
Constantino Miranda Justo
110 m hæk M ESP Manuel Suarez
3000 m forhindringsløb M ESP Constantino Miranda Justo
50 km kapgang M ESP Enrique Villaplana Vargas
Diskoskast M ESP Felix Erauzquin
Spydkast M ESP Pedro Apellaniz
 Atletik 1960
100 m M ESP Jose Albarran
200 m M ESP Melanio Asensio
800 m M ESP Julio Gomez Almazan
1500 m M ESP Tomas Barris
5000 m M ESP José Molins
10000 m M ESP Carlos Perez
Maraton M ESP Miguel Navarro
3000 m forhindringsløb M ESP Jose Fernandez
50 km kapgang M ESP Jose Ribas
Længdespring M ESP Luis Felipe Areta
Trespring M ESP Luis Felipe Areta
Diskoskast M ESP Miguel De La Quadra-Salcedo
Hammerkast M ESP José Luis Falcón
Spydkast M ESP Alfonso de Andres
 Atletik 1964
100 m M ESP Rogelio Rivas Aval
5000 m M ESP Fernando Aguilar Camacho
Francisco Aritmendi
Højdespring M ESP Luis Garriga
Stangspring M ESP Ignacio Sola
Længdespring M ESP Luis Felipe Areta
Trespring M ESP Luis Felipe Areta
 Atletik 1968
100 m M ESP Jose Sanchez Paraiso
400 m M ESP Ramon Magarinos
1500 m M ESP Jorge Gonzalez Amo
Maraton M ESP Carlos Perez
3000 m forhindringsløb M ESP Javier Alvarez
Mariano Haro
Højdespring M ESP Luis Garriga
Stangspring M ESP Ignacio Sola
Trespring M ESP Luis Felipe Areta
Hammerkast M ESP Jose Luis Martinez
 Atletik 1972
200 m M ESP Francisco Garcia
800 m M ESP Manuel Gayoso
Antonio Fernandez
5000 m M ESP Javier Alvarez
Mariano Haro
10000 m M ESP Javier Alvarez
Mariano Haro
Maraton M ESP Augustin Fernandez
Carlos Perez
400 m hæk M ESP Manuel Soriano Nieto
4x100 m M ESP Francesco Garcia
Manuel Carballo
Luis Sarria
José Luis Gonzalez
 Atletik 1976
800 m M ESP Andres Ballbe
5000 m M ESP Fernando Cerrada
10000 m M ESP Jose Luis Ruiz
Mariano Haro
Maraton M ESP Antonio Banos
Santiago Manguan
Agustin Fernandez
3000 m forhindringsløb M ESP Antonio Campos
4x100 m M ESP Luis Sarria
Francisco Garcia Lopez
Jose Sanchez Paraiso
Javier Martinez
Højdespring M ESP Francisco Martin Morrillas
Juan Carrasco
Trespring M ESP Ramon Cid Pardo
800 m K ESP Carmen Valero
1500 m K ESP Carmen Valero
 Atletik 1980
400 m M ESP Isidoro Hornillos
800 m M ESP Antonio Paez
Coloman Trabado
1500 m M ESP Jose Manuel Abascal
Jose Gonzalez Sanchez
10000 m M ESP Antonio Prieto
Maraton M ESP Eleuterio Anton
110 m hæk M ESP Carlos Sala
Javier Moracho
400 m hæk M ESP Juan Lloveras
Jose Casabona Perun
3000 m forhindringsløb M ESP Francisco Sanchez
Domingo Ramon
4x400 m M ESP Benjamin Gonzalez
Jose Casabona Perun
Isidoro Hornillos
Coloman Trabado
20 km kapgang M ESP José Marin
50 km kapgang M ESP José Marin
Jorge Llopart Ribas
Højdespring M ESP Roberto Cabrejas
Martin Perarnau
Længdespring M ESP Alberto Solanas
Antonio Corgos
Trespring M ESP Ramon Cid Pardo
 Atletik 1984
100 m M ESP Javier Arques
400 m M ESP Angel Heras
Antonio Sanchez
800 m M ESP Coloman Trabado
Benjamin Gonzalez
1500 m M ESP Jose Manuel Abascal
Andres Vera
Jose Gonzalez Sanchez
5000 m M ESP Jorge Garcia Gonzalez
10000 m M ESP Antonio Prieto
Maraton M ESP Juan Traspademe
Santiago De La Pane
110 m hæk M ESP Carlos Sala
Javier Moracho
400 m hæk M ESP Jose Alonso
3000 m forhindringsløb M ESP Domingo Ramon
Juan Torres Diaz
4x400 m M ESP Angel Heras
Benjamin Gonzalez
Manuel Gonzalez
Antonio Sanchez
20 km kapgang M ESP José Marin
50 km kapgang M ESP José Marin
Jorge Llopart Ribas
Manuel Alcalde
Stangspring M ESP Alberto Ruiz
Alfonso Cano
Længdespring M ESP Antonio Corgos
Hammerkast M ESP Raul Jimeno
100 m K ESP Teresa Rione
200 m K ESP Teresa Rione
Højdespring K ESP Isabel Mozun
 Atletik 1988
100 m M ESP Javier Arques
Enrique Talavera
400 m M ESP Antonio Sanchez
Cayetano Cornet
800 m M ESP Coloman Trabado
Tomas Teresa
5000 m M ESP Abel Anton Rodrigo
Alejandro Gomez Cabral
10000 m M ESP Antonio Prieto
Antonio Serrano Sanchez
Jose Albentosa
Maraton M ESP Honorato Hernández
Alfonso Abellan
110 m hæk M ESP Carlos Sala
Javier Moracho
400 m hæk M ESP Jose Alonso
4x100 m M ESP Javier Arques
Valentin Rocandio
Enrique Talavera
Florencio Gascon
20 km kapgang M ESP Daniel Plaza
José Marin
Ricardo Pueyo
50 km kapgang M ESP Manuel Alcalde
José Marin
Jorge Llopart Ribas
Højdespring M ESP Arturo Ortiz
Stangspring M ESP Javier Garcia
Længdespring M ESP Antonio Corgos
Tikamp M ESP Antonio Penalver
100 m K ESP Sandra Myers
400 m K ESP Bianca Lacambra
800 m K ESP Teresa Zuniga
Montserrat Pujol
3000 m K ESP Angelines Rodriguez
10000 m K ESP Ana Isabel Alonso
400 m hæk K ESP Christina Perez
4x400 m K ESP Cristina Perez
Teresa Zuniga
Blanca Lacambra
Esther Lahoz
 Atletik 1992
100 m M ESP Juan Trapero
200 m M ESP Miguel Gomez
400 m M ESP Cayetano Cornet
800 m M ESP Jose Arconada
Luis Gonzalez
Tomas Teresa
1500 m M ESP Fermin Cacho
Jose Gonzalez Sanchez
Manuel Pancorbo
5000 m M ESP Antonio Serrano Sanchez
Martin Fiz
Abel Anton Rodrigo
10000 m M ESP Alejandro Gomez Cabral
Jose Adan Arias
Carlos de la Torre
Maraton M ESP Diego Garcia Corrales
Rodrigo Gavela Rodriguez
Jose Montiel Gomez
110 m hæk M ESP Carlos Sala
4x100 m M ESP Javier Arques
Enrique Talavera
Sergio Lopez
Juan Trapero
4x400 m M ESP Angel De Las Heras
Antonio Sanchez Munoz
Cayetano Cornet
Manuel Moreno Sanchez
20 km kapgang M ESP Valentin Massana
Miguel Prieto
Daniel Plaza
50 km kapgang M ESP Jaime Barroso
Jesús Ángel Garcia
José Marin
Højdespring M ESP Gustavo Becquer
Arturo Ortiz
Stangspring M ESP Alberto Ruiz
Javier Garcia
Daniel Marti Lluch
Længdespring M ESP Angel Hernandez Yanez
Jesus Olivan Mallen
Trespring M ESP Santiago Moreno
Diskoskast M ESP David Martinez Varela
Spydkast M ESP Julian Sotelo Madrazo
Tikamp M ESP Antonio Penalver
Alvaro Burrell
Francisco Benet Martin
100 m K ESP Christina Castro
400 m K ESP Julia Merino
800 m K ESP Amaya Andres
1500 m K ESP Maite Zuniga
3000 m K ESP Maria Estevez
100 m hæk K ESP Maria Jose Mardomingo
400 m hæk K ESP Miriam Alonso
4x400 m K ESP Gregoria Ferrer
Julia Merino
Esther Lahoz
Cristina Perez
10 km kapgang K ESP Emilia Cano
Encarnacion Granados
Maria Cruz Diaz
Kuglestød K ESP Margarita Ramos
Diskoskast K ESP Angeles Barreiro
 Atletik 1996
100 m M ESP Frutos Feo
Venancio Jose Murcia
Manuel Borrega
200 m M ESP Venancio Jose Murcia
Jordi Mayoral
Francisco Navarro
800 m M ESP Andres Diaz
Roberto Parra
1500 m M ESP Fermin Cacho
Reyes Estévez
Isaac Viciosa
5000 m M ESP Enrique Molina
Manuel Pancorbo
Anacleto Jimenez
10000 m M ESP Carlos de la Torre
Alejandro Gomez Cabral
Abel Anton Rodrigo
Maraton M ESP Martin Fiz
Alberto Juzdado Lopez
Diego Garcia Corrales
110 m hæk M ESP Carlos Sala
Miguel De Los Santos
Jesus Font
400 m hæk M ESP Oscar Pitillas
Inigo Monreal
Salvador Vila
3000 m forhindringsløb M ESP Elisardo de la Torre
4x100 m M ESP Frutos Feo
Francisco Navarro
Venancio Jose Murcia
Jordi Mayoral
20 km kapgang M ESP Fernando Vazquez Martinez
Daniel Plaza
Valentin Massana
50 km kapgang M ESP Valentin Massana
Jaime Barroso
Jesús Ángel Garcia
Højdespring M ESP Arturo Ortiz
Stangspring M ESP Juan Concepcion
Javier Garcia
Jose Manuel Marcos
Længdespring M ESP Jesus Olivan Mallen
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP David Martinez Varela
Tikamp M ESP Antonio Penalver
Francisco Benet Martin
200 m K ESP Sandra Myers
400 m K ESP Sandra Myers
800 m K ESP Ana Menendez
1500 m K ESP Maite Zuniga
Marta Dominguez
5000 m K ESP Isabel Martinez
Cristina Petite
10000 m K ESP Julia Vaquero
Maraton K ESP Monica Pont
Maria Rios Perez
Ana Isabel Alonso
100 m hæk K ESP Maria Jose Mardomingo
400 m hæk K ESP Eva Paniagua
Miriam Alonso
10 km kapgang K ESP Maria Vasco
Encarnacion Granados
Trespring K ESP Conchi Paredes
Syvkamp K ESP Imma Clopes
 Atletik 2000
100 m M ESP Venancio Jose Murcia
200 m M ESP Venancio Jose Murcia
400 m M ESP David Canal
800 m M ESP Roberto Parra
Jose Manuel Cerezo
1500 m M ESP Juan Carlos Higuero
Jose Antonio Redolat
Andres Diaz
5000 m M ESP Alberto Garcia
Youssef El Nasri
10000 m M ESP Yeodoro Cunado
Jose Rios
Enrique Molina
Maraton M ESP Abel Anton Rodrigo
Alberto Juzdado Lopez
Martin Fiz
400 m hæk M ESP Inigo Monreal
3000 m forhindringsløb M ESP Luis Miguel Martin
Eliseo Martin
Marco Cepeda Martin
4x400 m M ESP Eduardo Rodriguez
David Canal
Antonio Andres
Inigo Monreal
20 km kapgang M ESP David Marquez Laguna
Jose David Dominguez
Francisco Javier Fernandez
50 km kapgang M ESP Valentin Massana
Mikel Odriozola
Jesús Ángel Garcia
Stangspring M ESP Javier Garcia
Montxu Miranda
Længdespring M ESP Yago Lamela
Trespring M ESP Raul Chapado Serrano
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP David Martinez Varela
Tikamp M ESP Francisco Benet Martin
400 m K ESP Norfalia Carabali
800 m K ESP Mayte Martinez
1500 m K ESP Nuria Fernández
Natalia Rodriguez
5000 m K ESP Marta Dominguez
Beatriz Santiago
10000 m K ESP Maria Teresa Recio
Maria Abel
Maraton K ESP Ana Isabel Alonso
Griselda Gonzalez
Maria Luisa Munoz Gonzalez
4x400 m K ESP Mayte Martinez
Julia Alba Alarco
Norfalia Carabali
Miriam Bravo Acha
20 km kapgang K ESP Eva Perez Trujillo
Encarnacion Granados
Maria Vasco
Højdespring K ESP Marta Mendia Valencia
Stangspring K ESP Mar Mar Sanchez
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Trespring K ESP Carlota Castrejana
Kuglestød K ESP Martina de la Puente
Diskoskast K ESP Alice Matejkova
Spydkast K ESP Marta Miguez Telle
Syvkamp K ESP Imma Clopes
 Atletik 2004
200 m M ESP David Canal
400 m M ESP David Canal
800 m M ESP Antonio Manuel Reina
Manuel Olmedo
Miguel Quesada
1500 m M ESP Juan Carlos Higuero
Alvaro Fernandez
Reyes Estévez
5000 m M ESP Roberto Garcia
Carles Castillejo
Carlos Garcia
10000 m M ESP Jose Manuel Martinez
Maraton M ESP Antonio Pena
Jose Rios
Julio Rey
110 m hæk M ESP Felipe Vivancos
400 m hæk M ESP Eduardo Rodriguez
3000 m forhindringsløb M ESP Antonio Jimenez
Luis Miguel Martin
Eliseo Martin
4x400 m M ESP Eduardo Rodriguez
Antonio Manuel Reina
David Canal
Luis Flores Martinez
20 km kapgang M ESP Francisco Fernandez
Juan Manuel Molina
Jose David Dominguez
50 km kapgang M ESP Jesús Ángel Garcia
Santiago Perez
Jose Gonzalez Cobacho
Højdespring M ESP Javier Bermejo
Stangspring M ESP Javier Gazol
Længdespring M ESP Joan Lino Martinez
Yago Lamela
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP Mario Pestano
Tikamp M ESP David Gomez
800 m K ESP Maite Martinez
1500 m K ESP Nuria Fernández
Iris Fuentes-Pila
Natalia Rodriguez
Maraton K ESP Beatriz Ros
Maria Pulido
Maria Abel
100 m hæk K ESP Glory Alozie
Aliuska Lopez
400 m hæk K ESP Cora Olivera
20 km kapgang K ESP Maria Gargallo
Rocio Florido
Maria Vasco
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Marta Mendia Valencia
Stangspring K ESP Dana Cervantes
Naroa Agirre
Længdespring K ESP Niurka Montalvo
Trespring K ESP Carlota Castrejana
Kuglestød K ESP Irache Quintanal
Diskoskast K ESP Alice Matejkova
Hammerkast K ESP Berta Castells
Spydkast K ESP Mercedes Chilla
 Atletik 2008
100 m M ESP Ángel David Rodriguez
200 m M ESP Ángel David Rodriguez
800 m M ESP Antonio Manuel Reina
Manuel Olmedo
Miguel Quesada
1500 m M ESP Juan Carlos Higuero
Arturo Casado
Reyes Estévez
5000 m M ESP Aelemayehu Bezabeh
Jesús España
Alberto Garcia
10000 m M ESP Juan Carlos de la Ossa
Carles Castillejo
Ayad Lamdassem
Maraton M ESP Jose Manuel Martinez
Julio Rey
Jose Rios
110 m hæk M ESP Jackson Quinonez
3000 m forhindringsløb M ESP Jose Luis Blanco
Ruben Palomeque
Eliseo Martin
20 km kapgang M ESP Benjamin Sanchez
Francisco Fernandez
Juan Manuel Molina
50 km kapgang M ESP Mikel Odriozola
Jesús Ángel Garcia
Santiago Perez
Højdespring M ESP Javier Bermejo
Længdespring M ESP Luis Felipe Meliz Linares
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP Mario Pestano
Yennifer Frank Casañas
Tikamp M ESP David Gomez
1500 m K ESP Natalia Rodriguez
Iris Fuentes-Pila
5000 m K ESP Dolores Checa
Maraton K ESP Yesenia Centeno
Maria Jose Pueyo
Alessandra Aguilar
100 m hæk K ESP Josephine Onyia
400 m hæk K ESP Laia Forcadell
3000 m forhindringsløb K ESP Zulema Fuentes-Pila
Marta Dominguez
Rosa Morato
20 km kapgang K ESP Maria José Poves
Beatriz Pascual
Maria Vasco
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Stangspring K ESP Naroa Agirre
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Trespring K ESP Carlota Castrejana
Kuglestød K ESP Irache Quintanal
Hammerkast K ESP Berta Castells
Spydkast K ESP Mercedes Chilla
 Atletik 2012
100 m M ESP Ángel David Rodriguez
800 m M ESP Antonio Manuel Reina
Kevin López
Luis Alberto Marco
1500 m M ESP David Bustos
Diego Ruiz
Alvaro Rodriguez
10000 m M ESP Ayad Lamdassem
Maraton M ESP Carles Castillejo
Jose Carlos Hernandez
Ignacio Caceres
110 m hæk M ESP Jackson Quinonez
3000 m forhindringsløb M ESP Victor Garcia
Ángel Mullera
Abdelaziz Merzougui
20 km kapgang M ESP Miguel Ángel López
Álvaro Martin
50 km kapgang M ESP Mikel Odriozola
Jesús Ángel Garcia
Benjamin Sanchez
Stangspring M ESP Igor Bychkov
Længdespring M ESP Eusebio Cáceres
Luis Felipe Meliz Linares
Kuglestød M ESP Borja Vivas Jimenez
Diskoskast M ESP Yennifer Frank Casañas
Mario Pestano
Hammerkast M ESP Javier Cienfuegos
400 m K ESP Aauri Lorena Bokesa
1500 m K ESP Nuria Fernández
Natalia Rodriguez
Isabel Macias
5000 m K ESP Judith Plá
Maraton K ESP Alessandra Aguilar
Maria Elena Espeso
Vanessa Veiga
3000 m forhindringsløb K ESP Marta Dominguez
Diana Martin
20 km kapgang K ESP Maria Vasco
Beatriz Pascual
Maria José Poves
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Trespring K ESP Patricia Sarrapio Martin
Kuglestød K ESP Ursula Ruiz
Hammerkast K ESP Berta Castells
Spydkast K ESP Nora Aida Bicet
 Atletik 2016
200 m M ESP Bruno Hortelano
800 m M ESP Daniel Andujar
Alvaro De Arriba
Kevin López
1500 m M ESP David Bustos
Adel Mechaal
5000 m M ESP Antonio Abadia
Illias Fifa
Adel Mechaal
Maraton M ESP Carles Castillejo
Jesús España
110 m hæk M ESP Orlando Ortega
Yidiel Contreras
400 m hæk M ESP Sergio Fernandez
3000 m forhindringsløb M ESP Sebastián Martos
Fernando Carro
Abdelaziz Merzougui
20 km kapgang M ESP Miguel Ángel López
Francisco Arcilla
Álvaro Martin
50 km kapgang M ESP Jesus Garcia
Ignacio Diaz Jose
Miguel Ángel López
Længdespring M ESP Jean Marie Okutu
Trespring M ESP Pablo Torrijos
Kuglestød M ESP Carlos Tobalina
Borja Vivas Jimenez
Diskoskast M ESP Lois Maikel Martinez
Yennifer Frank Casañas
Hammerkast M ESP Javier Cienfuegos
Tikamp M ESP Pau Tonnesen
200 m K ESP Estela Garcia
400 m K ESP Aauri Lorena Bokesa
800 m K ESP Esther Guerrero
10000 m K ESP Trihas Gebre
Maraton K ESP Alessandra Aguilar
Estela Navascues
Azucena Diaz
100 m hæk K ESP Caridad Jerez
3000 m forhindringsløb K ESP Diana Martin
20 km kapgang K ESP Beatriz Pascual
Raquel Gonzalez
Júlia Takács
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Længdespring K ESP Maria del Mar Jover
Concepción Montaner
Juliet Itoya
Trespring K ESP Patricia Sarrapio Martin
Diskoskast K ESP Sabina Asenjo
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy