Fodbold M - Olympiske mestre

Fodbold ved OL
Olympiske mestre Football M

Football - Football at the Olympic Games
Olympiske mestre M og relaterede discipliner
Rio 2016BRA Neymar
Thiago Maia
Gabriel Jesus
Rodrigo Caio
Uilson
Weverton
William
Douglas Santos
Marquinhos
Rodrigo Dourado
Gabriel Barbosa
Walace
Felipe Anderson
Rafael Alcantara
Renato Augusto
Zeca
Luan Garcia
Luan
London 2012MEXDiego Reyes
Marco Fabian
Carlos Salcido
Nestor Vidrio
Giovani dos Santos
Darvin Chavez
Nestor Araujo
Raul Jimenez
Javier Cortes
Israel Jimenez
Jorge Enriquez
Oribe Peralta
Hiram Mier
Miguel Ponce
Javier Aquino
Hector Herrera
Jose Corona
Jose Rodriguez
Beijing 2008ARGDiego Buonanotte
Federico Fazio
Juan Riquelme
Ezequiel Garay
Oscar Ustari
Ever Banega
Javier Mascherano
Pablo Zabaleta
Lautaro Acosta
Sergio Aguero
Fernando Gago
Sergio Romero
Nicolas Navarro
Jose Sosa
Angel Di Maria
Luciano Monzon
Ezequiel Lavezzi
Lionel Messi
Nicolas Pareja
Athen 2004ARGJavier Saviola
Wilfredo Caballero
Maximiliano Rodriguez
Clemente Rodriguez
Luciano Figueroa
Nicolas Burdisso
Leandro Fernandez
Mariano Gonzalez
Cristian Gonzalez
Gabriel Heinze
Javier Mascherano
Oscar Ustari
Nicolas Medina
Cesar Delgado
Roberto Ayala
Gonzalo Rodriguez
Andres D'Alessandro
Carlos Tevez
Fabricio Coloccini
Luis Alberto Gonzalez
German Lux
Mauro Rosales
Sydney 2000CMRSamuel Eto'o Fils
Clement Beaud
Geremi Njitap Fotso
Modeste Mbami
Serge Branco
Pierre Wome
Serge Mimpo
Albert Meyong Ze
Lauren Etame Mayer
Nicolas Alnoudji
Aaron Nguimbat
Idriss Carlos Kameni
Daniel Bekono
Patrick Suffo
Patrick Mboma
Joel Epalle
Patrice Abanda
Daniel Ngom Kome
Atlanta 1996NGRDaniel Amokachi
Teslim Fatusi
Nwankwu Kanu
Mobi Oparaku
Victor Ikpeba Nosa
Emmanuel Amunike
Garba Lawal
Wilson Oruma
Taribo West
Sunday Oliseh
Augustine Okocha
Uche Okechukwu
Joseph Dosu
Abiodon Obafemi
Tijani Babangida
Celestine Babayaro
Barcelona 1992ESPLuis "Enrique" Martinez Garcia
Mikel Lasa Goicoechea
Rafael Berges Marin
Abelardo Fernandez Antuna
Juan Lopez Martinez
Francisco Narvaez
Gabriel Vidal Nova
Jose Amavisca Garate
Albert Ferrer Llopis
Miguel Hernandez Sanchez
Josep Guardiola Sala
Roberto Solozabel Villanueva
Antonio Pinilla Miranda
Antonio Jimenez Sistachs
David Villabona Etxaleku
Alfonso Perez Munoz
Francisco Soler Atencis
Seoul 1988URSViktor Losev
Yevgeny Yakovenko
Yevgeny Kuznetsov
Gela Ketashvili
Yuri Savichev
Vladimir Tatarchuk
Aleksandr Borodyuk
Alexei Cherednik
Alexei Prudnikov
Vladimir Lyuty
Vadim Tichtchenko
Dmitri Kharin
Sergei Gorlukovich
Sergei Fokin
Igor Ponomarev
Igor Sklyarov
Arminas Narbekovas
Alexei Mikhailitchenko
Igor Dobrovolsky
Arvidas Yanonis
Los Angeles 1984FRAWilliam Ayache
Jose Toure
Guy Lacombe
Dominique Bijotat
Jean-Louis Zanon
Jean-Philippe Rohr
Patrick Cubaynes
Albert Rust
Jean-Christoph Thouvenel
Philippe Jeannol
Michel Bibard
Daniel Xuereb
Jean-Claude Lemoult
Francois Brisson
Michel Bensoussan
Didier Senac
Patrice Garande
Moskva 1980TCHRostislav Vaclavicek
Ladislav Vizek
Ludek Macela
Jindrich Svoboda
Libon Radimec
Oldrich Rott
Werner Licka
Petr Nemec
Stanislav Seman
Frantisek Kunzo
Jaroslav Netolicka
Jan Berger
Josef Mazura
Lubos Pokluda
Zdenek Rygel
Frantisek Stambacher
Montreal 1976GDRHans-Ullrich Grapenthin
Martin Hoffmann
Reinhard Lauck
Jürgen Croy
Wolfram Löwe
Reinhard Häfner
Hans-Jürgen Dörner
Dieter Riedel
Bernd Bransch
Lothar Kurbjuweit
Wilfried Gröbner
Gerd Kische
Gert Heidler
Gerd Weber
Hartmut Schade
Hans-Jürgen Riediger
Konrad Weise
München 1972POLZbigniew Gut
Grzegorz Lato
Marian Ostafinski
Jerzy Kraska
Kazimierz Kmiecik
Antoni Szymanowski
Wlodzimierz Lubanski
Hubert Kostka
Zygmunt Maszcyk
Ryszard Szymczak
Zygmunt Anczok
Kazimierz Deyna
Joachim Marx
Zygfryd Szoltysik
Leslaw Cmikiewicz
Jerzy Gorgon
Robert Gadocha
Mexico City 1968HUNLaszlo Keglovich
Laszlo Nagy
Miklos Pancsics
Istvan Juhasz
Lajos Szüca
Dezsö Novak
Istvan Basti
Antal Dunai
Lajos Dunai
Istvan Sarkozi
Ernö Nosko
Ivan Menczel
Lajos Kocsis
Laszlo Fazekas
Karoly Fater
Tokyo 1964HUNFerenc Bene
Gusztav Szepesi
Sandor Katona
Ferenc Nogradi
Dezsö Novak
Karoly Polotai
Tibor Csernai
Kalman Ihasz
Imre Komora
Arpad Orban
Jozsef Gelei
Janos Farkas
Antal Szentmihalyi
Zoltan Varga
Rom 1960YUGMilutin Soskic
Andrija Ankovic
Novak Roganovic
Aleksandar Kozilna
Milan Galic
Zejlko Perusic
Dusan Maravic
Borivoje Kostic
Ante Zanetic
Blagoje Vidinic
Velimir Sombolac
Zeljko Matus
Fahrudin Jusufi
Silvester Takac
Tomislav Knez
Vladimir Durkovic
Melbourne 1956URSAnatoly Maslyonkin
Lev Yashin
Vladimir Ryshkin
Anatoly Ilyin
Mikhail Ogonikov
Boris Razinsky
Aleksei Paramonov
Anatoly Issayev
Igor Netto
Valentin Ivanov
Sergei Salnikov
Boris Tatushin
Anatoly Bashashkin
Yosif Betsa
Vadim Tyshchenko
Boris Kuznetsov
Eduard Streltsov
Nikita Simonyan
Helsingfors 1952HUNImre Kovacs
Sandor Kocsis
Mihaly Lantos
Lajos Csordas
Ferenc Puskas
Gyula Lorant
Jenö Dalnoki
Nandor Hidegkuti
Jenö Buzanszky
Laszlo Budai
Peter Palotas
Jozsef Bozsik
Zoltan Czibor
Jozsef Zakarias
Gyula Grosics
London 1948SWEErik Nilsson
Henry Carlsson
Bertil Nordahl
Börje Leander
Kjell Rosen
Knut Nordahl
Gunnar Nordahl
Birger Rosengren
Nils Liedholm
Sune Andersson
Torsten Lindberg
Gunnar Gren
Berlin 1936ITAGiulio Cappelli
Libero Marchini
Pietro Rava
Carlo Biagi
Achille Piccini
Luigi Scarabello
Annibale Frossi
Alfredo Foni
Alfonso Negro
Sergio Bertoni
Giuseppe Baldo
Francesco Gabriotti
Ugo Locatelli
Bruno Venturini
Amsterdam 1928URUHector Castro
Jose Andrade
Hector Scarone
Pedro Cea
Juan Piriz
Andres Mazali
Adhemar Canavesi
Santos Urdinaran
Pedro Arispe
Rene Borjas
Pedro Petrone
Lorenzo Fernandez
Roberto Figueroa
Antonio Campolo
Alvaro Gestido
Jose Nasazzi
Juan Arremon
Paris 1924URUAlfredo Zibecki
Jose Vidal
Jose Andrade
Angel Romano
Pedro Petrone
Andres Mazali
Jose Naya
Hector Scarone
Pedro Arispe
Antonio Urdinaran
Alfredo Ghierra
Santos Urdinaran
Umberto Tomasina
Pedro Cea
Jose Nasazzi
Antwerpen 1920BELJoseph Musch
Robert Coppee
Jean de Bie
Felix Balyu
Louis van Hege
Oscar Verbeeck
Georges Hebdin
Mathieu Bragard
Emile Hanse
Desire Bastin
Andre Fierens
Armand Swartenbroeks
Fernand Nisot
Henri Larnoe
Stockholm 1912GBRIvor Sharpe
Douglas McWhirter
Arthur Berry
Gordon Wright
Joseph Dines
Ronald Brebner
Gordon Hoare
Arthur Knight
Edward Hanney
Henry Littlewort
Vivian Woodward
Harold Stamper
Harold Walden
Thomas Burn
London 1908GBRWalther Corbett
Henry Stapley
Kenneth Hurt
Harold Hardman
Robert Hawkes
Horace Bailey
Vivian Woodward
Herbert Smith
Clyde Purnell
Frederick Chapman
Arthur Berry
St. Louis 1904CANFrederick Steep
John Gourley
Gordon McDonald
Albert Johnson
Tom Taylor
George Ducker
Alexander Hall
John Fraser
William Twaits
Robert Lane
Ernest Linton
Paris 1900GBRArthur Turner
Claude Buckenham
J. Nicholas
Alfred Chalk
A. Haslam
William Quash
J.H. Jones
F. Spackman
William Gosling
James Zealley
J. Barridge
Listen over olympiske mestre i Fodbold M - Fodbold - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy