Spanske deltagere ved OL i Rio 2016

Spanske deltagere ved OL i Rio 2016

  Facts om Spanien ved OL i Rio 2016 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M ESP Juan Rodriguez Liebana
Antonio Fernandez
Miguel Alvarino Garcia
Individuelt K ESP Adriana Martin
Hold M ESP Miguel Alvarino Garcia
Juan Rodriguez Liebana
Antonio Fernandez
 Atletik
200 m M ESP Bruno Hortelano
800 m M ESP Daniel Andujar
Kevin López
Alvaro De Arriba
1500 m M ESP David Bustos
Adel Mechaal
5000 m M ESP Adel Mechaal
Illias Fifa
Antonio Abadia
Maraton M ESP Carles Castillejo
Jesús España
110 m hæk M ESP Yidiel Contreras
Orlando Ortega
400 m hæk M ESP Sergio Fernandez
3000 m forhindringsløb M ESP Abdelaziz Merzougui
Sebastián Martos
Fernando Carro
20 km kapgang M ESP Francisco Arcilla
Miguel Ángel López
Álvaro Martin
50 km kapgang M ESP Miguel Ángel López
Jesus Garcia
Ignacio Diaz Jose
Længdespring M ESP Jean Marie Okutu
Trespring M ESP Pablo Torrijos
Kuglestød M ESP Borja Vivas Jimenez
Carlos Tobalina
Diskoskast M ESP Lois Maikel Martinez
Yennifer Frank Casañas
Hammerkast M ESP Javier Cienfuegos
Tikamp M ESP Pau Tonnesen
200 m K ESP Estela Garcia
400 m K ESP Aauri Lorena Bokesa
800 m K ESP Esther Guerrero
10000 m K ESP Trihas Gebre
Maraton K ESP Alessandra Aguilar
Estela Navascues
Azucena Diaz
100 m hæk K ESP Caridad Jerez
3000 m forhindringsløb K ESP Diana Martin
20 km kapgang K ESP Júlia Takács
Raquel Gonzalez
Beatriz Pascual
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Længdespring K ESP Maria del Mar Jover
Juliet Itoya
Concepción Montaner
Trespring K ESP Patricia Sarrapio Martin
Diskoskast K ESP Sabina Asenjo
 Badminton
Single M ESP Pablo Abian
Single K ESP Carolina Marin
 Basketball
Basketball M ESP Willy Hernangomez
Victor Claver
Sergio Llull
Juan-Carlos Navarro
Felipe Reyes
Sergio Rodriguez
Jose Manuel Calderon
Alex Abrines
Nikola Mirotic
Pau Gasol
Rudy Fernandez
Ricky Rubio
Basketball K ESP Leticia Romero
Silvia Dominguez
Astou Ndour
Laura Gil
Alba Torrens
Laura Quevedo
Laia Palau
Anna Cruz
Maria Lucila Pascua
Leonor Rodriguez
Laura Nicholls
Marta Xargay
 Boksning
Letfluevægt M ESP Samuel Carmona Heredia
Weltervægt M ESP Youba Sissokho Ndiaye
 Kano & kajak
K1 200 m K ESP Teresa Portela Rivas
K1 200 m M ESP Saul Craviotto Rivero
K2 200 m M ESP Saul Craviotto Rivero
Cristian Toro
K1 1000 m M ESP Marcus Walz
K4 1000 m M ESP Javier Hernanz
Oscar Carrera
Rodrigo Germade
Inigo Pena
C1 200 m M ESP Alfonso Benavides Lopez de Ayala
K1 slalom K ESP Maialen Chourraut
C1 slalom M ESP Ander Elosegi
 Cykling
Landevejsløb M ESP Imanol Erviti Ollo
Nicolas Castroviejo
Alejandro Valverde
Joaquim Rodriguez Oliver
Jon Izaguirre Insausti
Landevejsløb K ESP Ane Santesteban Gonzalez
Enkeltstart M ESP Jonathan Castroviejo Nicolas
Jon Izaguirre Insausti
Keirin K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Holdsprint K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Sprint M ESP Juan Peralta Gascon
Sprint K ESP Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
Mountainbike M ESP Jose Antonio Hermida
David Valero Serrano
Carlos Coloma Nicolas
 Ridning
Dressur individuelt  ESP Jose Daniel Martin Dockx
Severo Jurado Lopez
Claudio Castilla
Beatriz Ferrer-Salat
Dressur hold  ESP Severo Jurado Lopez
Beatriz Ferrer-Salat
Claudio Castilla
Jose Daniel Martin Dockx
Military individuelt  ESP Albert Hermoso
Ridebanespringning individuelt  ESP Pilar Cordon
Manuel Fernandez Saro
Sergio Alvarez Moya
Eduardo Alvarez Aznar
Ridebanespringning hold  ESP Pilar Cordon
Manuel Fernandez Saro
Eduardo Alvarez Aznar
Sergio Alvarez Moya
 Golf
Individuelt K ESP Carlota Ciganda
Azahara Munoz
Individuelt M ESP Sergio Garcia
Rafa Cabrera Bello
 Gymnastik
Individuelt K ESP Ana Perez
Individuelt M ESP Nestor Abad
Gulv K ESP Ana Perez
Bom K ESP Ana Perez
Forskudt barre K ESP Ana Perez
Gulv M ESP Rayderley Zapata
Nestor Abad
Bensving M ESP Nestor Abad
Ringe M ESP Nestor Abad
Barre M ESP Nestor Abad
Reck M ESP Nestor Abad
Rytmisk gymnastik hold K ESP Lourdes Mohedano
Alessandra Aguilar
Artemi Gavezou
Elena Lopez
Alejandra Quereda
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Carolina Rodriguez
 Håndbold
Håndbold K ESP Alexandrina Cabral
Ainhoa Hernandez
Patricia Elorza Eguiara
Neli Alberto
Silvia Navarro Jimenez
Lara Gonzalez
Elizabeth Pinedo
Naiara Egozkue
Nerea Pena
Marta Mangue Gonzalez
Andrea Barno San Martin
Macarena Aguilar Diaz
Carmen Martin Berenguer
Elizabet Chavez
Darly Zoqbi
 Hockey
Hockey M ESP Pau Quemada
Bosco Perez-Pla
Xavi Lleonart
Sergi Enrique
Andres Mir
Roc Oliva
Josep Romeu
Marc Salles
David Alegre
Vicenc Ruiz
Alex Casasayas
Quico Cortes
Manel Terraza
Salvador Piera
Miguel Delas
Alvaro Iglesias
Hockey K ESP Cristina Guinea
Carola Salvatella
Rocio Ybarra
Maria Lopez de Equilaz
Beatriz Perez
Maria Lopez
Alicia Magaz
Georgina Oliva
Rocio Gutierrez
Lola Riera
Berta Bonastre
Carlota Petchame
Lucia Jimenez
Begona Garcia
Gloria Comerma
Xantal Gine
 Judo
Ekstra-letvægt K ESP Julia Figueroa
Halv-letvægt K ESP Laura Gomez
Mellemvægt K ESP Maria Bernabeu
Ekstra-letvægt M ESP Francisco Garrigos
Halv-letvægt M ESP Sugoi Uriarte
 Roning
Toer uden styrmand K ESP Anna Boada Peiro
Aina Cid I Centelles
Toer uden styrmand M ESP Alexander Sigurbjornsson
Pau Vela Maggi
 Rugby
Rugby sevens K ESP Paula Medina
Vanessa Rial
Iera Echebarria
Maria Casado
Barbara Pla
Amaia Erbina
Elisabet Martinez
Patricia Garcia
Marina Bravo
Maria Ribera
Berta Garcia
Angela Del Pan
Rugby sevens M ESP Miguel Ángel López
Cesar Sempere
Pablo Feijoo
Marcos Poggi
Pablo Fontes
Inaki Villanueva
Javier Carrion
Matias Tudela
Pol Pla
Ignacio Martin
Joan Losada
Francisco Gutierrez Hernandez
Igor Genua
 Sejlsport
49er K ESP Berta Betanzos Moro
Tamara Echegoyen Dominguez
Nacra 17  ESP Fernando Echavarri Erasun
Pacheco van Rijnsoever
49er M ESP Iago Lopez Marra
Diego Botin le Chever
470 K ESP Sara Lopez Ravetllat
Barbara Cornudella Ravetllat
470 M ESP Joan Herp Morell
Jordi Xammar Hernandez
Laser K ESP Alicia Cebrian Martinez De Lagos
Laser M ESP Joaquin Blanco Albalat
Windsurfer K ESP Marina Alabau Neira
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
 Skydning
Luftriffel M ESP Jorge Diaz
Sportspistol K ESP Sonia Franquet
Fri pistol M ESP Pablo Carrera
Silhuetpistol M ESP Jorge Llames
Luftpistol K ESP Sonia Franquet
Luftpistol M ESP Pablo Carrera
Trap K ESP Fatima Galvez
Trap M ESP Alberto Fernandez
 Svømning
200 m fri stil K ESP Patricia Castro Ortega
Melania Costa Schmid
400 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
Mireia Belmonte Garcia
400 m fri stil M ESP Miguel Duran Navia
800 m fri stil K ESP Mireia Belmonte Garcia
Maria Vilas Vidal
1500 m fri stil M ESP Marc Sanchez Torrens
Antonio Arroyo Perez
100 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
100 m rygcrawl M ESP Hugo Gonzalez De Oliveira
200 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
Africa Zamorano Sanz
200 m rygcrawl M ESP Hugo Gonzalez De Oliveira
100 m brystsvømning K ESP Jessica Vall Montero
200 m brystsvømning K ESP Jessica Vall Montero
100 m butterfly K ESP Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly K ESP Mireia Belmonte Garcia
Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly M ESP Carlos Peralta Gallego
200 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Africa Zamorano Sanz
200 m medley M ESP Eduardo Solaeche Gomez
400 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Maria Vilas Vidal
400 m medley M ESP Joan Lluis Pons Ramon
4x100 m fri stil K ESP Fatima Gallardo Carapeto
Patricia Castro Ortega
Marta Gonzalez Crivillers
Melania Costa Schmid
4x100 m fri stil M ESP Bruno Ortiz Canavate Ozeki
Markel Alberdi Sarobe
Aitor Martinez Rodriguez
Miguel Ortiz Canavate Ozeki
4x200 m fri stil K ESP Fatima Gallardo Carapeto
Melania Costa Schmid
Africa Zamorano Sanz
Patricia Castro Ortega
4x200 m fri stil M ESP Victor Martin Martin
Marc Sanchez Torrens
Albert Puig Garrich
Miguel Duran Navia
Marathon 10 km K ESP Erika Villaecija Garcia
 Synkronsvømning
Duet K ESP Ona Carbonell Ballestero
Gemma Mengual
 Bordtennis
Individuelt M ESP Zhiwen He
Individuelt K ESP Yanfei Shen
Galia Dvorak
 Taekwondo
Fjervægt K ESP Eva Calvo Gomez
Fluevægt M ESP Jesus Tortosa Cabrera
Fjervægt M ESP Joel Gonzalez Bonilla
 Tennis
Single M ESP Roberto Bautista Agut
Albert Ramos-Vinolas
David Ferrer
Rafael Nadal
Double M ESP David Ferrer
Marc Lopez
Roberto Bautista
Rafael Nadal
Single K ESP Carla Suarez Navarro
Garbine Muguruza
Double K ESP Garbine Muguruza
Anabel Medina Garrigues
Carla Suarez Navarro
Arantxa Parra Santonja
Mixdouble  ESP Rafael Nadal
David Ferrer
Garbine Muguruza
Carla Suarez Navarro
 Triatlon
Individuelt K ESP Ainhoa Murua
Carolina Routier
Miriam Casillas Garcia
Individuelt M ESP Vicente Hernandez
Fernando Alarza
Mario Mola
 Volleyball
Beachvolley K ESP Elsa Baquerizo
Liliana Fernandez
Beachvolley M ESP Pablo Herrera Allepuz
Adrian Gavira
 Vandpolo
Vandpolo M ESP Albert Espanol Lifante
Inaki Aguilar Vicente
Alberto Munarriz Egana
Marc Minguell Alferez
Gonzalo Echenique Saglietti
Balasz Sziranyi Somogyi
Daniel Lopez Pinedo
Blai Mallarach Guell
Ricard Alarcon Tevar
Guillermo Molina Rios
Marc Roca Barcelo
Roger Tahull Compte
Francisco Fernandez Miranda
Vandpolo K ESP Maria Pena Carrasco
Paula Leiton Arrones
Clara Espar Llaquet
Beatriz Ortiz Munoz
Matilde Ortiz Reyes
Anna Espar Llaquet
Roser Tarrago Aymerich
Patricia Herrera Fernandez
Marta Bach Pascual
Maica Garcia Godoy
Laura Ester Ramos
Judith Forca Ariza
Laura Lopez Ventosa
 Vægtløftning
Sværvægt K ESP Lidia Valentin Perez
Bantamvægt M ESP Josue Brachi Garcia
Letvægt M ESP David Sanchez Lopez
Mellemvægt M ESP Andres Mata Perez
 Brydning
Fri stil weltervægt M ESP Taimuraz Friev Naskidaeva
* Listen ovenfor over Spanske deltagere ved OL i 2016 er endnu ikke komplet
Informationen om Spanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy