Singlesculler M - Roning - London 2012 - Resultat

Singlesculler M - Roning
London 2012 sommer OL

Rowing at the London 2012 Olympics  London 2012 Olympic Games - Rowing
Singlesculler M 2012
Final
Mahe Drysdale NZL 6.57,82
Ondrej Synek CZE 6.59,37
Alan Campbell GBR 7.03,28
4. Lassi Karonen SWE 7.04,04
5. Aleksandar Aleksandrov AZE 7.09,42
6. Marcel Hacker GER 7.10,21
B-Finale
7. Angel Fournier Rodriguez CUB 7.11,17
8. Mindaugas Griskonis LTU 7.15,32
9. Olaf Tufte NOR 7.18,15
10. Santiago Fernandez ARG 7.20,40
11. Zhang Liang CHN 7.25,64
12. Tim Mayens BEL 7.27,51
C-Finale
13. Henrik Stephansen DEN 7.19,62
14. Patrick Loliger Salas MEX 7.20,10
15. Mario Vekic CRO 7.27,60
16. Sawarn Singh IND 7.29,66
17. Michal Sloma POL 7.34,98
18. Mathias Raymond MON 7.36,35
D-Finale
19. Anderson Nocetti BRA 7.25,03
20. Nour Hassanein Yunis EGY 7.27,19
21. Kim Dong-Yong KOR 7.27,94
22. Mohsen Shadi Naghdeh IRI 7.31,42
23. Oscar Vasquez CHI 7.36,79
Kenneth Jurkowski USA dns
E-Finale
24. So Sau Wah HKG 7.29,35
25. Wang Ming-hui TPE 7.33,28
26. Victor Aspillaga PER 7.35,88
27. Vladislav Yakovlev KAZ 7.36,14
28. Roberto Lopez ESA 7.41,32
29. James Fraser-McKenzie ZIM 7.46,49
F-Finale
30. Aymen Al Mejri TUN 7.33,62
31. Paul Etia Ndoumbe CMR 7.46,23
32. Hamadou Issaka NIG 8.53,88
Semifinal - Heat 1
1. Mahe Drysdale NZL 7.18,11 Q
2. Lassi Karonen SWE 7.19,77 Q
3. Marcel Hacker GER 7.22,07 Q
4. Angel Fournier Rodriguez CUB 7.30,19
5. Mindaugas Griskonis LTU 7.31,72
6. Olaf Tufte NOR 7.35,31
Semifinal - Heat 2
1. Ondrej Synek CZE 7.16,58 Q
2. Alan Campbell GBR 7.18,92 Q
3. Aleksandar Aleksandrov AZE 7.20,80 Q
4. Santiago Fernandez ARG 7.29,68
5. Zhang Liang CHN 7.31,52
6. Tim Mayens BEL 7.39,78
Semifinal - Heat 3
1. Mario Vekic CRO 7.33,51
2. Sawarn Singh IND 7.36,25
3. Mathias Raymond MON 7.38,17
4. Kim Dong-Yong KOR 7.48,09
5. Oscar Vasquez CHI 7.57,36
6. Mohsen Shadi Naghdeh IRI 8.20,29
Semifinal - Heat 4
1. Henrik Stephansen DEN 7.29,76
2. Patrick Loliger Salas MEX 7.29,82
3. Michal Sloma POL 7.39,00
4. Nour Hassanein Yunis EGY 7.44,53
5. Anderson Nocetti BRA 7.54,18
6. Kenneth Jurkowski USA 7.56,51
Semifinal - Heat 5
1. So Sau Wah HKG 7.44,20
2. Victor Aspillaga PER 7.53,76
3. Roberto Lopez ESA 7.58,89
4. Hamadou Issaka NIG 9.07,99
Semifinal - Heat 6
1. Wang Ming-hui TPE 7.33,18
2. Vladislav Yakovlev KAZ 7.33,29
3. James Fraser-McKenzie ZIM 7.33,81
4. Aymen Al Mejri TUN 7.35,48
5. Paul Etia Ndoumbe CMR 7.58,48
Quarterfinal - Heat 1
1. Mahe Drysdale NZL 6.54,86 Q
2. Tim Mayens BEL 6.56,65 Q
3. Mindaugas Griskonis LTU 7.00,80 Q
4. Mario Vekic CRO 7.05,78
5. Michal Sloma POL 7.21,55
6. Oscar Vasquez CHI 7.24,07
Quarterfinal - Heat 2
1. Alan Campbell GBR 6.52,10 Q
2. Marcel Hacker GER 6.54,18 Q
3. Aleksandar Aleksandrov AZE 6.56,36 Q
4. Patrick Loliger Salas MEX 7.00,20
5. Kim Dong-Yong KOR 7.16,22
6. Anderson Nocetti BRA 7.17,37
Quarterfinal - Heat 3
1. Lassi Karonen SWE 6.57,06 Q
2. Santiago Fernandez ARG 7.01,57 Q
3. Zhang Liang CHN 7.02,03 Q
4. Sawarn Singh IND 7.11,59 Q
5. Kenneth Jurkowski USA 7.18,27
6. Nour Hassanein Yunis EGY 7.23,12
Quarterfinal - Heat 4
1. Ondrej Synek CZE 6.53,32 Q
2. Angel Fournier Rodriguez CUB 6.54,12 Q
3. Olaf Tufte NOR 6.55,36 Q
4. Henrik Stephansen DEN 6.55,95
5. Mathias Raymond MON 7.20,16
6. Mohsen Shadi Naghdeh IRI 7.32,72
Repechage - Heat 1
1. Sawarn Singh IND 7.00,49 Q
2. Kim Dong-Yong KOR 7.03,91 Q
3. Victor Aspillaga PER 7.10,54
4. Aymen Al Mejri TUN 7.11,94
5. Paul Etia Ndoumbe CMR 7.24,15
Repechage - Heat 2
1. Mindaugas Griskonis LTU 7.00,19 Q
2. Mohsen Shadi Naghdeh IRI 7.11,55 Q
3. James Fraser-McKenzie ZIM 7.19,85
4. Hamadou Issaka NIG 8.39,66
Wang Ming-hui TPE dq
Repechage - Heat 3
1. Anderson Nocetti BRA 7.07,17 Q
2. Oscar Vasquez CHI 7.09,12 Q
3. So Sau Wah HKG 7.13,75
4. Vladislav Yakovlev KAZ 7.22,00
5. Roberto Lopez ESA 7.27,75
Round 1 - Heat 1
1. Tim Mayens BEL6.42,52 Q
2. Angel Fournier Rodriguez CUB6.46,35 Q
3. Patrick Loliger Salas MEX6.51,78 Q
4. Sawarn Singh IND6.54,04
5. Oscar Vasquez CHI7.06,33
6. Mohsen Shadi Naghdeh IRI7.27,42
Round 1 - Heat 2
1. Marcel Hacker GER6.43,80 Q
2. Santiago Fernandez ARG6.46,03 Q
3. Henrik Stephansen DEN6.46,32 Q
4. Mindaugas Griskonis LTU7.13,79
5. Victor Aspillaga PER7.13,79
6. So Sau Wah HKG7.15,91
Round 1 - Heat 3
1. Lassi Karonen SWE6.45,42 Q
2. Aleksandar Aleksandrov AZE6.49,81 Q
3. Mathias Raymond MON6.58,60 Q
4. Anderson Nocetti BRA7.03,78
5. James Fraser-McKenzie ZIM7.16,83
6. Paul Etia Ndoumbe CMR7.29,77
Round 1 - Heat 4
1. Mahe Drysdale NZL6.49,69 Q
2. Olaf Tufte NOR7.00,90 Q
3. Nour Hassanein Yunis EGY7.06,17 Q
4. Roberto Lopez ESA7.23,75
5. Hamadou Issaka NIG8.25,56
Round 1 - Heat 5
1. Alan Campbell GBR6.47,62 Q
2. Zhang Liang CHN6.50,71 Q
3. Michal Sloma POL6.54,58 Q
4. Kim Dong-Yong KOR7.05,24
5. Vladislav Yakovlev KAZ7.16,34
Round 1 - Heat 6
1. Ondrej Synek CZE6.53,23 Q
2. Mario Vekic CRO7.02,63 Q
3. Kenneth Jurkowski USA7.08,49 Q
4. Wang Ming-hui TPE7.15,77
5. Aymen Al Mejri TUN7.21,64
Singlesculler for mænd - Roning - London 2012 sommerlege

Event Format: Roerne konkurrerede i indledende heats, opsamlingsheats, kvartfinaler, semifinaler og finaler. De hurtigste i hvert heat (Q) gik videre til næste runde. Guldmedaljen i disciplinen gik til vinderen af finalen.

Facts om konkurrencen: Singlesculler for mænd blev afholdt på Eton Dorney og 33 atleter deltog i disciplinen.

OL resultatet for Singlesculler for mænd - London 2012 sommer OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy