Britiske OL-medaljer i Cykling |
|||||||
Disciplin |
|
Medaljetagere |
Guldmedaljer | |||||
Cykling 1908 | |||||
En omgang bane M | GBR | Victor Johnson | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Ernest Payne | |||
Benjamin Jones | |||||
Leon Meredith | |||||
Charles Kingsbury | |||||
100 km bane M | GBR | Charles Bartlett | |||
20 km bane M | GBR | Charles Kingsbury | |||
5 km bane M | GBR | Benjamin Jones | |||
Cykling 1920 | |||||
Tandem M | GBR | Harry Ryan | |||
Thomas Lance | |||||
Cykling 1992 | |||||
Individuel forfølgelse M | GBR | Chris Boardman | |||
Cykling 2000 | |||||
1000 m på tid M | GBR | Jason Queally | |||
Cykling 2004 | |||||
Individuel forfølgelse M | GBR | Bradley Wiggins | |||
1000 m på tid M | GBR | Chris Hoy | |||
Cykling 2008 | |||||
Landevejsløb K | GBR | Nicole Cooke | |||
Individuel forfølgelse K | GBR | Rebecca Romero | |||
Individuel forfølgelse M | GBR | Bradley Wiggins | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Geraint Thomas | |||
Paul Manning | |||||
Edward Clancy | |||||
Bradley Wiggins | |||||
Sprint M | GBR | Chris Hoy | |||
Sprint K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Holdsprint M | GBR | Jamie Staff | |||
Jason Kenny | |||||
Chris Hoy | |||||
Keirin M | GBR | Chris Hoy | |||
Cykling 2012 | |||||
Enkeltstart M | GBR | Bradley Wiggins | |||
Omnium K | GBR | Laura Trott | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Steven Burke | |||
Edward Clancy | |||||
Peter Kennaugh | |||||
Geraint Thomas | |||||
Keirin K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Holdforfølgelse K | GBR | Dani King | |||
Laura Trott | |||||
Joanna Rowsell | |||||
Sprint M | GBR | Jason Kenny | |||
Holdsprint M | GBR | Chris Hoy | |||
Jason Kenny | |||||
Philip Hindes | |||||
Keirin M | GBR | Chris Hoy | |||
Cykling 2016 | |||||
Omnium K | GBR | Laura Trott | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Owain Doull | |||
Edward Clancy | |||||
Bradley Wiggins | |||||
Steven Burke | |||||
Holdforfølgelse K | GBR | Joanna Rowsell Shand | |||
Laura Trott | |||||
Elinor Barker | |||||
Katie Archibald | |||||
Sprint M | GBR | Jason Kenny | |||
Holdsprint M | GBR | Jason Kenny | |||
Callum Skinner | |||||
Philip Hindes | |||||
Keirin M | GBR | Jason Kenny | |||
Cykling 2020 | |||||
Omnium M | GBR | Matthew Walls | |||
Keirin M | GBR | Jason Kenny | |||
Mountainbike M | GBR | Thomas Pidcock | |||
BMX K | GBR | Bethany Shriever | |||
Parløb K | GBR | Laura Kenny | |||
Katie Archibald | |||||
BMX freestyle Park K | GBR | Charlotte Worthington | |||
Sølvmedaljer | |||||
Cykling 1896 | |||||
12 timer bane M | GBR | Frank Keeping | |||
Cykling 1908 | |||||
100 km bane M | GBR | Charles Denny | |||
20 km bane M | GBR | Benjamin Jones | |||
Tandem M | GBR | Frederick Hamlin | |||
Horace Johnson | |||||
Cykling 1912 | |||||
Landevejsløb M | GBR | Frederick Grubb | |||
Landevejsløb hold M | GBR | Leon Meredith | |||
William Hammond | |||||
Frederick Grubb | |||||
Charles Moss | |||||
Cykling 1920 | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Cyril Alden | |||
Albert White | |||||
William Stewart | |||||
Thomas Johnson | |||||
50 km bane M | GBR | Cyril Alden | |||
Sprint M | GBR | Thomas Johnson | |||
Cykling 1924 | |||||
50 km bane M | GBR | Cyril Alden | |||
Cykling 1928 | |||||
Landevejsløb M | GBR | Frank Southall | |||
Landevejsløb hold M | GBR | John Middleton | |||
John Lauterwasser | |||||
Frank Southall | |||||
Tandem M | GBR | John Sibbitt | |||
Ernest Chambers | |||||
Cykling 1932 | |||||
Tandem M | GBR | Ernest Chambers | |||
Stanley Chambers | |||||
Cykling 1948 | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | Gordon Thomas | |||
Robert Maitland | |||||
Ian Scott | |||||
Sprint M | GBR | Reginald Harris | |||
Tandem M | GBR | Reginald Harris | |||
Alan Bannister | |||||
Cykling 1956 | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | William Holmes | |||
Arthur Stanley Brittain | |||||
Alan Jackson | |||||
Cykling 2000 | |||||
Holdsprint M | GBR | Chris Hoy | |||
Jason Queally | |||||
Craig Maclean | |||||
Cykling 2004 | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Stephen Cummings | |||
Rob Hayles | |||||
Christopher Newton | |||||
Bryan Steel | |||||
Paul Manning | |||||
Bradley Wiggins | |||||
Cykling 2008 | |||||
Enkeltstart K | GBR | Emma Pooley | |||
Individuel forfølgelse K | GBR | Wendy Houvenaghel | |||
Sprint M | GBR | Jason Kenny | |||
Keirin M | GBR | Ross Edgar | |||
Cykling 2012 | |||||
Landevejsløb K | GBR | Elizabeth Armitstead | |||
Sprint K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Cykling 2016 | |||||
Omnium M | GBR | Mark Cavendish | |||
Keirin K | GBR | Rebecca James | |||
Sprint M | GBR | Callum Skinner | |||
Sprint K | GBR | Rebecca James | |||
Cykling 2020 | |||||
Holdforfølgelse K | GBR | Elinor Barker | |||
Neah Evans | |||||
Katie Archibald | |||||
Laura Kenny | |||||
Josie Knight | |||||
Holdsprint M | GBR | Jason Kenny | |||
Ryan Owens | |||||
Jack Carlin | |||||
BMX M | GBR | Kye Whyte | |||
Parløb M | GBR | Ethan Hayter | |||
Matthew Walls | |||||
Bronzemedaljer | |||||
Cykling 1896 | |||||
Landevejsløb M | GBR | Edward Battel | |||
Cykling 1908 | |||||
Tandem M | GBR | Colin Brooks | |||
Walter Isaacs | |||||
Cykling 1920 | |||||
Sprint M | GBR | Harry Ryan | |||
Cykling 1924 | |||||
50 km bane M | GBR | Frederick Wyld | |||
Cykling 1928 | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Frederick Wyld | |||
Percy Wyld | |||||
Leonard Wyld | |||||
George Southall | |||||
Cykling 1932 | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Charles Holland | |||
William Harvell | |||||
Frank Southall | |||||
Ernest Johnson | |||||
Cykling 1936 | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Harold Hill | |||
Ernest Johnson | |||||
Charles King | |||||
Ernest Mills | |||||
Cykling 1948 | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | David Ricketts | |||
Wilfred Waters | |||||
Thomas Godwin | |||||
Alan Geldard | |||||
1000 m på tid M | GBR | Thomas Godwin | |||
Cykling 1952 | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Ronald Stratton | |||
George Newberry | |||||
Donald Burgess | |||||
Alan Newton | |||||
Cykling 1956 | |||||
Landevejsløb M | GBR | Alan Jackson | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Thomas Simpson | |||
Donald Burgess | |||||
Michael Gambrill | |||||
John Geddes | |||||
Cykling 1972 | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | William Moore | |||
Ronald Keeble | |||||
Michael Bennett | |||||
Ian Hallam | |||||
Cykling 1976 | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Robin Croker | |||
Michael Bennett | |||||
Ian Hallam | |||||
Ian Banbury | |||||
Cykling 1996 | |||||
Landevejsløb M | GBR | Maximilian Sciandri | |||
Enkeltstart M | GBR | Chris Boardman | |||
Cykling 2000 | |||||
Individuel forfølgelse K | GBR | Yvonne McGregor | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Paul Manning | |||
Bradley Wiggins | |||||
Jonathan Clay | |||||
Rob Hayles | |||||
Bryan Steel | |||||
Christopher Newton | |||||
Cykling 2004 | |||||
Parløb M | GBR | Bradley Wiggins | |||
Rob Hayles | |||||
Cykling 2008 | |||||
Individuel forfølgelse M | GBR | Steven Burke | |||
Pointsløb M | GBR | Christopher Newton | |||
Cykling 2012 | |||||
Enkeltstart M | GBR | Christopher Froome | |||
Omnium M | GBR | Edward Clancy | |||
Cykling 2016 | |||||
Enkeltstart M | GBR | Christopher Froome | |||
Sprint K | GBR | Katy Marchant | |||
Cykling 2020 | |||||
Sprint M | GBR | Jack Carlin | |||
BMX freestyle Park M | GBR | Declan Brooks | |||
Oversigten over Storbritannien i Cykling ved OL er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||