Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Storbritannien
Sport
Cykling
Britiske OL-deltagere i Cykling*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Cykling 1896
En omgang bane M
GBR
Frank Keeping
Edward Battel
100 km bane M
GBR
Edward Battel
12 timer bane M
GBR
Frank Keeping
Landevejsløb M
GBR
Edward Battel
Cykling 1900
Sprint M
GBR
Lloyd Hildebrand
Cykling 1908
En omgang bane M
GBR
Daniel Flynn
William Bailey
George Summers
W. Magee
Victor Johnson
Benjamin Jones
Joseph Lavery
Gerald Anderson
Clarence Kingsbury
Ernest Payne
Arthur Denny
Holdforfølgelse M
GBR
Benjamin Jones
Leon Meredith
Ernest Payne
Charles Kingsbury
100 km bane M
GBR
Leon Meredith
David Noon
Sydney Bailey
J. Norman
Charles Bartlett
J. Bishop
David Robertson
Robert Jolly
Charles Denny
William Pett
Harry Mussen
20 km bane M
GBR
W. Lower
Daniel Flynn
Charles Kingsbury
Herbert Bouffler
Leon Meredith
Frederick Hamlin
Colin Brooks
Arthur Denny
David Robertson
Benjamin Jones
5 km bane M
GBR
Albert Calvert
William Bailey
Ernest Payne
Daniel Flynn
Charles Kingsbury
Benjamin Jones
C. Clark
W. Magee
Joseph Lavery
Sprint M
GBR
W. Magee
George Summers
Victor Johnson
Joseph Lavery
John Matthews
Ernest Payne
Benjamin Jones
Daniel Flynn
Clarence Kingsbury
William Bailey
Herbert Crowther
Tandem M
GBR
Horace Johnson
John Matthews
John Barnard
J. Norman
Leon Meredith
Arthur Rushen
Edward Piercy
Robert Jolly
Cecil McKaig
Frederick Hamlin
Colin Brooks
Walter Isaacs
Cykling 1912
Landevejsløb M
GBR
Ernest Merlin
John Wilson
Arthur Stokes
Charles Hill
George Corsar
John Kirk
William Hammond
Francis Higgins
John Miller
Charles Moss
Frederick Grubb
Robert Thompson
Charles Davey
James Stevenson
Arthur Gibbon
Stanley Jones
Arthur Griffiths
Herbert Gayler
Leon Meredith
David Stevenson
Landevejsløb hold M
GBR
Frederick Grubb
Leon Meredith
Charles Moss
William Hammond
Robert Thompson
David Stevenson
John Wilson
John Miller
Cykling 1920
Landevejsløb M
GBR
David Marsh
Edward Newell
Leon Meredith
William Genders
Landevejsløb hold M
GBR
Edward Newell
David Marsh
William Genders
Leon Meredith
Holdforfølgelse M
GBR
Thomas Johnson
William Stewart
Cyril Alden
Albert White
50 km bane M
GBR
Cyril Alden
Thomas Harvey
William Stewart
Thomas Johnson
Sprint M
GBR
Thomas Lance
Harry Ryan
Albert White
Thomas Johnson
Tandem M
GBR
Henry Lee
Thomas Lance
Harry Ryan
Cyril Alden
William Stewart
William Ormston
Cykling 1924
Landevejsløb M
GBR
Samuel Hunter
Ernest Pilcher
Andrew Wilson
Dave Marsh
Landevejsløb hold M
GBR
David Marsh
Andrew Wilson
Ernest Pilcher
Holdforfølgelse M
GBR
Thomas Harvey
William Stewart
Henry Lee
Frederick Habberfield
50 km bane M
GBR
Frederick Wyld
Cyril Alden
Sprint M
GBR
Henry Fuller
George Owen
Tandem M
GBR
Frederick Habberfield
Thomas Harvey
Cykling 1928
Landevejsløb M
GBR
John Lauterwasser
Frank Southall
Landevejsløb hold M
GBR
Frank Southall
John Middleton
John Lauterwasser
Holdforfølgelse M
GBR
Percy Wyld
Leonard Wyld
George Southall
Frederick Wyld
1000 m på tid M
GBR
Edward Kerridge
Tandem M
GBR
John Sibbitt
Ernest Chambers
Cykling 1932
Landevejsløb M
GBR
Charles Holland
Frank Southall
William Harvell
Stanley Butler
Landevejsløb hold M
GBR
Stanley Butler
Frank Southall
Charles Holland
Holdforfølgelse M
GBR
Charles Holland
Frank Southall
William Harvell
Ernest Johnson
1000 m på tid M
GBR
William Harvell
Sprint M
GBR
Ernest Chambers
Tandem M
GBR
Stanley Chambers
Ernest Chambers
Cykling 1936
Landevejsløb M
GBR
Jackie Bone
Bill Messer
Alick Bevan
Charles Holland
Landevejsløb hold M
GBR
Jackie Bone
Alick Bevan
Charles Holland
Holdforfølgelse M
GBR
Ernest Mills
Ernest Johnson
Harold Hill
Charles King
1000 m på tid M
GBR
Raymond Hicks
Sprint M
GBR
Raymond Hicks
Tandem M
GBR
John Sibbitt
Ernest Chambers
Cykling 1948
Landevejsløb M
GBR
Ian Scott
Robert Maitland
Gordon Thomas
Ernie Clements
Landevejsløb hold M
GBR
Robert Maitland
Gordon Thomas
Ian Scott
Holdforfølgelse M
GBR
Thomas Godwin
Alan Geldard
Wilfred Waters
David Ricketts
1000 m på tid M
GBR
Thomas Godwin
Sprint M
GBR
Reginald Harris
Tandem M
GBR
Reginald Harris
Alan Bannister
Cykling 1952
Landevejsløb M
GBR
Leslie Ingman
Desmond Robinson
Brian Robinson
Graham Vines
Landevejsløb hold M
GBR
Desmond Robinson
Graham Vines
Brian Robinson
Holdforfølgelse M
GBR
George Newberry
Ronald Stratton
Donald Burgess
Alan Newton
1000 m på tid M
GBR
Donald McKellow
Sprint M
GBR
Cyril Peacock
Cykling 1956
Landevejsløb M
GBR
Arthur Stanley Brittain
Alan Jackson
William Holmes
Landevejsløb hold M
GBR
Arthur Stanley Brittain
Alan Jackson
William Holmes
Holdforfølgelse M
GBR
John Geddes
Michael Gambrill
Donald Burgess
Thomas Simpson
1000 m på tid M
GBR
Alan Danson
Tandem M
GBR
Peter Brotherton
Eric Thompson
Cykling 1960
Landevejsløb M
GBR
William Bradley
Ken Laidlaw
Jim Hinds
William Holmes
Landevejsløb hold M
GBR
James Hinds
William Holmes
William Bradley
Ken Laidlaw
Holdforfølgelse M
GBR
Charles McCoy
Joseph McClean
Michael Gambrill
Barry Hoban
1000 m på tid M
GBR
Karl Barton
Sprint M
GBR
Lloyd Binch
Tandem M
GBR
David Handley
Eric Thompson
Cykling 1964
Landevejsløb M
GBR
Colin Lewis
Derek Harrison
Michael Cowley
Terence West
Landevejsløb hold M
GBR
Derek Harrison
Michael Cowley
Robert Addy
Colin Lewis
Individuel forfølgelse M
GBR
Hugh Porter
Holdforfølgelse M
GBR
Hugh Porter
Harry Jackson
Trevor Bull
Brian Sandy
1000 m på tid M
GBR
Roger Whitfield
Tandem M
GBR
Christopher Church
Karl Barton
Cykling 1968
Landevejsløb hold M
GBR
John Bettinson
Peter Smith
Roy Cromack
John Watson
Holdforfølgelse M
GBR
Ronald Keeble
Ian Alsop
Harry Jackson
Ian Hallam
1000 m på tid M
GBR
Brendan McKeown
Cykling 1972
Landevejsløb M
GBR
John Clewarth
Philip Edwards
Philip Bayton
David Lloyd
Landevejsløb hold M
GBR
David Lloyd
Philip Edwards
John Clewarth
Philip Bayton
Individuel forfølgelse M
GBR
Ian Hallam
Holdforfølgelse M
GBR
Ronald Keeble
Michael Bennett
Ian Hallam
1000 m på tid M
GBR
Michael Bennett
Cykling 1976
Landevejsløb hold M
GBR
Paul Carbutt
Philip Griffiths
William Nickson
Dudley Hayton
Holdforfølgelse M
GBR
Ian Banbury
Robin Croker
Michael Bennett
Ian Hallam
1000 m på tid M
GBR
Paul Medhurst
Cykling 1980
Landevejsløb M
GBR
John Herety
Landevejsløb hold M
GBR
Desmond Fretwell
Robert Downs
Joseph Waugh
Steve Jones
Individuel forfølgelse M
GBR
Sean Yates
Cykling 1984
Landevejsløb K
GBR
Linda Gornall
Muriel Sharp
Catherine Swinnerton
Maria Blower
Landevejsløb M
GBR
Darryl Webster
Pete Sanders
Neil Martin
Mark Bell
Landevejsløb hold M
GBR
Darryl Webster
Peter Sanders
Keith Reynolds
Steven Poulter
Individuel forfølgelse M
GBR
Shaun Wallace
Stephen Bent
Holdforfølgelse M
GBR
Marcus Noble
Adrian Timmis
Stephen Bent
Paul Curran
Pointsløb M
GBR
Shaun Wallace
Paul Curran
1000 m på tid M
GBR
Mark Barry
Sprint M
GBR
Mark Barry
Cykling 1988
Landevejsløb K
GBR
Sally Hodge
Maria Blower
Lisa Brambani
Landevejsløb M
GBR
Paul Curran
Neil Hoban
Mark Gornall
Landevejsløb hold M
GBR
Harry Lodge
David Spencer
Philip Bateman
Ben Luckwell
Individuel forfølgelse M
GBR
Colin Sturgess
David Brinton
Holdforfølgelse M
GBR
Chris Boardman
Simon Lillistone
Robert Coull
Glen Sword
Sprint M
GBR
Edward Alexander
Sprint K
GBR
Louise Jones
Cykling 1992
Landevejsløb K
GBR
Marie Purvis
Louise Jones
Sally Hodge
Landevejsløb M
GBR
Simeon Hempsall
David Cook
Matthew Stephens
Landevejsløb hold M
GBR
Stephen Farrell
Matthew Illingworth
Peter Longbottom
Gary Dighton
Individuel forfølgelse M
GBR
Chris Boardman
Holdforfølgelse M
GBR
Paul Jennings
Bryan Steel
Glen Sword
Chris Boardman
Pointsløb M
GBR
Simon Lillistone
1000 m på tid M
GBR
Anthony Stirrat
Cykling 1996
Landevejsløb K
GBR
Marie Purvis
Sarah Phillips
Caroline Alexander
Landevejsløb M
GBR
John Tanner
Maximilian Sciandri
Brian Smith
Malcolm Elliot
Enkeltstart K
GBR
Yvonne McGregor
Sarah Phillips
Enkeltstart M
GBR
Chris Boardman
Individuel forfølgelse K
GBR
Yvonne McGregor
Individuel forfølgelse M
GBR
Graeme Obree
Holdforfølgelse M
GBR
Bryan Steel
Matthew Illingworth
Rob Hayles
Christopher Newton
Pointsløb K
GBR
Maria Lawrence
1000 m på tid M
GBR
Shaun Wallace
Mountainbike M
GBR
Gary Foord
David Baker
Mountainbike K
GBR
Caroline Alexander
Deborah Murrell
Cykling 2000
Landevejsløb K
GBR
Yvonne McGregor
Sara Symington
Ceris Gilfillan
Landevejsløb M
GBR
Jeremy Hunt
John Tanner
Nick Craig
Maximilian Sciandri
Rob Hayles
Enkeltstart K
GBR
Yvonne McGregor
Ceris Gilfillan
Enkeltstart M
GBR
Chris Boardman
David Millar
Individuel forfølgelse K
GBR
Yvonne McGregor
Individuel forfølgelse M
GBR
Rob Hayles
Holdforfølgelse M
GBR
Christopher Newton
Jonathan Clay
Bradley Wiggins
Bryan Steel
Rob Hayles
Paul Manning
Pointsløb M
GBR
Jonathan Clay
Pointsløb K
GBR
Emma Davies
Parløb M
GBR
Rob Hayles
Bradley Wiggins
1000 m på tid M
GBR
Jason Queally
Sprint M
GBR
Craig Maclean
Holdsprint M
GBR
Chris Hoy
Jason Queally
Craig Maclean
Keirin M
GBR
Chris Hoy
Mountainbike M
GBR
Oliver Beckingsale
Nick Craig
Mountainbike K
GBR
Caroline Alexander
Louise Robinson
Cykling 2004
Landevejsløb K
GBR
Nicole Cooke
Sara Symington
Rachel Heal
Landevejsløb M
GBR
Robin Reid
Julian Winn
Charly Wegelius
Roger Hammond
Stuart Dangerfield
Enkeltstart K
GBR
Nicole Cooke
Enkeltstart M
GBR
Stuart Dangerfield
Individuel forfølgelse K
GBR
Emma Davies
Individuel forfølgelse M
GBR
Rob Hayles
Bradley Wiggins
Holdforfølgelse M
GBR
Stephen Cummings
Paul Manning
Bryan Steel
Bradley Wiggins
Rob Hayles
Christopher Newton
Pointsløb K
GBR
Emma Davies
Parløb M
GBR
Rob Hayles
Bradley Wiggins
1000 m på tid M
GBR
Chris Hoy
Craig Maclean
500 m på tid K
GBR
Victoria Pendleton
Sprint M
GBR
Ross Edgar
Sprint K
GBR
Victoria Pendleton
Holdsprint M
GBR
Jamie Staff
Craig Maclean
Chris Hoy
Keirin M
GBR
Ross Edgar
Jamie Staff
Mountainbike M
GBR
Oliver Beckingsale
Liam Killeen
Cykling 2008
Landevejsløb M
GBR
Ben Swift
Stephen Cummings
Jonathan Bellis
Roger Hammond
Landevejsløb K
GBR
Emma Pooley
Sharon Laws
Nicole Cooke
Enkeltstart K
GBR
Emma Pooley
Nicole Cooke
Enkeltstart M
GBR
Stephen Cummings
Individuel forfølgelse K
GBR
Wendy Houvenaghel
Rebecca Romero
Individuel forfølgelse M
GBR
Steven Burke
Bradley Wiggins
Holdforfølgelse M
GBR
Bradley Wiggins
Geraint Thomas
Edward Clancy
Paul Manning
Pointsløb M
GBR
Christopher Newton
Pointsløb K
GBR
Rebecca Romero
Parløb M
GBR
Bradley Wiggins
Mark Cavendish
Sprint M
GBR
Jason Kenny
Chris Hoy
Sprint K
GBR
Victoria Pendleton
Holdsprint M
GBR
Jason Kenny
Jamie Staff
Chris Hoy
Keirin M
GBR
Chris Hoy
Ross Edgar
Mountainbike M
GBR
Liam Killeen
Oliver Beckingsale
BMX M
GBR
Liam Phillips
BMX K
GBR
Shanaze Reade
Cykling 2012
Landevejsløb M
GBR
Ian Stannard
David Millar
Mark Cavendish
Christopher Froome
Bradley Wiggins
Landevejsløb K
GBR
Nicole Cooke
Elizabeth Armitstead
Emma Pooley
Lucy Martin
Enkeltstart K
GBR
Emma Pooley
Elizabeth Armitstead
Enkeltstart M
GBR
Bradley Wiggins
Christopher Froome
Omnium K
GBR
Laura Trott
Omnium M
GBR
Edward Clancy
Holdforfølgelse M
GBR
Edward Clancy
Steven Burke
Geraint Thomas
Peter Kennaugh
Keirin K
GBR
Victoria Pendleton
Holdforfølgelse K
GBR
Laura Trott
Dani King
Joanna Rowsell
Holdsprint K
GBR
Jessica Varnish
Victoria Pendleton
Sprint M
GBR
Jason Kenny
Sprint K
GBR
Victoria Pendleton
Holdsprint M
GBR
Jason Kenny
Philip Hindes
Chris Hoy
Keirin M
GBR
Chris Hoy
Mountainbike M
GBR
Liam Killeen
Mountainbike K
GBR
Annie Last
BMX M
GBR
Liam Phillips
BMX K
GBR
Shanaze Reade
Cykling 2016
Landevejsløb M
GBR
Christopher Froome
Ian Stannard
Geraint Thomas
Stephen Cummings
Adam Yates
Landevejsløb K
GBR
Emma Pooley
Elizabeth Armitstead
Nikki Harris
Enkeltstart K
GBR
Emma Pooley
Enkeltstart M
GBR
Christopher Froome
Geraint Thomas
Omnium K
GBR
Laura Trott
Omnium M
GBR
Mark Cavendish
Holdforfølgelse M
GBR
Steven Burke
Edward Clancy
Owain Doull
Bradley Wiggins
Keirin K
GBR
Rebecca James
Holdforfølgelse K
GBR
Joanna Rowsell Shand
Elinor Barker
Laura Trott
Katie Archibald
Sprint M
GBR
Jason Kenny
Callum Skinner
Sprint K
GBR
Katy Marchant
Rebecca James
Holdsprint M
GBR
Callum Skinner
Philip Hindes
Jason Kenny
Keirin M
GBR
Callum Skinner
Jason Kenny
Mountainbike M
GBR
Grant Ferguson
BMX M
GBR
Liam Phillips
Kyle Evans
Cykling 2020
Landevejsløb M
GBR
Adam Yates
Simon Yates
Tao Geoghegan Hart
Geraint Thomas
Landevejsløb K
GBR
Elizabeth Deignan
Anna Shackley
Enkeltstart K
GBR
Anna Shackley
Enkeltstart M
GBR
Geraint Thomas
Tao Geoghegan Hart
Omnium K
GBR
Laura Kenny
Omnium M
GBR
Matthew Walls
Holdforfølgelse M
GBR
Edward Clancy
Charles Tanfield
Ethan Hayter
Ethan Vernon
Oliver Wood
Keirin K
GBR
Katy Marchant
Holdforfølgelse K
GBR
Katie Archibald
Neah Evans
Josie Knight
Laura Kenny
Elinor Barker
Sprint M
GBR
Jack Carlin
Jason Kenny
Sprint K
GBR
Katy Marchant
Holdsprint M
GBR
Jason Kenny
Jack Carlin
Ryan Owens
Keirin M
GBR
Jason Kenny
Jack Carlin
Mountainbike M
GBR
Thomas Pidcock
Mountainbike K
GBR
Evie Richards
BMX M
GBR
Kye Whyte
BMX K
GBR
Bethany Shriever
Parløb M
GBR
Ethan Hayter
Matthew Walls
Parløb K
GBR
Laura Kenny
Katie Archibald
BMX freestyle Park K
GBR
Charlotte Worthington
BMX freestyle Park M
GBR
Declan Brooks
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Britiske cykelryttere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Britiske cykelryttere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy